Witaminy dla seniora

  (37)

Sortuj według
Witaminy i minerały dla seniora

Witaminy i minerały dla seniora

Seniorzy, czyli osoby powyżej 50. roku życia, powinni w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie. Wraz z upływem lat pogarsza się stan zdrowia i ogólna kondycja. Dlatego w tym okresie szczególnie ważne jest dbanie o to, by dostarczać organizmowi witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Pomocne mogą być w tym preparaty wzmacniające organizm dla osób starszych.

Utrzymanie witalności jest możliwe także dzięki odpowiedniej modyfikacji diety. Warto wprowadzić do niej pełnowartościowe produkty bogate w witaminy i minerały. Niestety zwalniający metabolizm czy brak apetytu może spowodować, że dostarczenie wszystkich niezbędnych organizmowi składników nie będzie możliwe. Wtedy warto pomyśleć o uzupełnieniu jadłospisu o suplementy diety  z minerałami i witaminami dla seniorów.

W tej kategorii znajdziesz różne preparaty przeznaczone dla osób starszych. Większość z nich występuje w postaci łatwy do połknięcia tabletek lub kapsułek, ale znajdziesz także suplementy w formie płynnej oraz takie przeznaczone do rozpuszczenia w wodzie.


Witaminy dla seniora - jakie są najważniejsze?

Co powinien zawierać zestaw witamin dla seniora? Zacznijmy od tzw. witaminy młodości, czyli witaminy E, na której niedobór narażone są osoby starsze. Przede wszystkim ma ona dobroczynny wpływ na układ krwionośny. Po pierwsze hamuje rozwój miażdżycy i zmniejsza ryzyko zawału serca. Po drugie chroni przez zakrzepicą i udarem mózgu. Dodatkowo witamina E wpływa na utrzymanie dobrego wzroku oraz przeciwdziała osteoporozie. Poprawia także wygląd skóry oraz ogranicza wypadanie włosów.

Witamina B12 pomaga radzić sobie ze zmęczeniem. Regularnie dostarczana organizmowi obniża ryzyko występowania problemów z pamięcią. Jej niedobór może być przyczyną ciężkiej niedokrwistości.

Witamina B1 przyśpiesza gojenie się ran i uśmierza ból. Jej niedobór może doprowadzić do niewydolności krążeniowej, dolegliwości gastrycznych (takich jak spadek wagi, wymioty czy brak apetytu) oraz do zaburzeń pracy układu nerwowego.

Witamina C  pozytywnie wpływa na poziom odporności, dzięki czemu tak często nie chorujemy. Dodatkowo witamina C spowalnia procesy starzenia organizmu. Jednocześnie jest silnym antyoksydantem, w związku z czym zwalcza wolne rodniki oraz chroni organizm seniora przed bardzo poważnymi chorobami. Do najgroźniejszych z nich należą:

  • choroby serca;
  • nowotwory;
  • cukrzyca;
  • zwyrodnienie plamki żółtej.

Witamina D także powinna być suplementowana osoby starsze, ponieważ w mniejszym stopniu przebywają one na słońcu, a to właśnie promienie słoneczne stymulują jej produkcję. Witamina D zapobiega rozwojowi osteoporozy oraz próchnicy, zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Co więcej, niektóre badania świadczą o tym, że witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę.

Witamina A ma wpływ przede wszystkim na prawidłowe widzenie, dlatego bardzo ważne żeby była obecna w diecie osób starszych. Przyczynia się także do prawidłowego stanu naszej skóry oraz kondycji włosów i paznokci. Niedobór może prowadzić m.in. do łamliwości paznokci, wysuszenia skóry, pogorszenia wzroku oraz pogorszenia samopoczucia.


Witaminy dla osób starszych – to nie wszystko

Oprócz wymienionych wyżej witamin dla seniora preparaty na wzmocnienie organizmu dla seniorów powinny zawierać także inne ważne składniki.

Kwas pantotenowy to składnik, który powinien zawierać każdy suplement diety dla seniora. Jest on niezbędny w metabolizmie cukrów, białek i tłuszczów oraz w syntezie hormonów. Co więcej, wpływa na polepszenie Twojego samopoczucia, zapobiega zmęczeniu, poprawia koloryt skóry oraz włosów. Kwas pantotenowy odpowiedzialny jest także za sprawne działanie układu pokarmowego, krwionośnego i nerwowego.

Ważne są również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ich obecność jest podstawą do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów, przyśpieszają gojenie się ran zapobiegają przemęczeniu i poprawiają pigmentację skóry oraz włosów.

Do diety warto także włączyć fitoestrogeny. U kobiet łagodzą one objawy menopauzy, a u mężczyzn zmniejszają zagrożenie przerostem prostaty. Dodatkowo zapobiegają rozwojowi osteoporozy oraz miażdżycy.


Zawsze konsultuj się z lekarzem

Pamiętaj – stosuj preparaty dedykowane starszym pacjentom, gdyż ich skład jest dostosowany do potrzeb seniorów. Jednak zanim wybierzesz preparaty na wzmocnienie organizmu dla seniorów skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże wybrać najbardziej odpowiedni produkt.

Marki powiązane z kategorią: Witaminy i minerały dla seniora