Jak przewijać noworodka? Ultraporadnik dla rodziców

17. 4. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
 • pielęgnacja i higiena niemowlaka
 • pielęgnacja noworodka

Dla przyszłych rodziców prawidłowe przewijanie noworodka wydaje się niezwykle skomplikowaną procedurą. Jak to zrobić, żeby nie zrobić dziecku krzywdy? Jak właściwie unieść pupę noworodka? Jakich kosmetyków używać? Na te i inne pytania mam dla Ciebie odpowiedź! Oto ultraprzewodnik, jak przewijać noworodka.

Jak często przewijać noworodka?

Tak często, jak tego potrzebuje. To, że na jednorazowych pieluszkach napisane jest, że zapewniają komfort dziecku nawet do 12 godzin, wcale nie oznacza że możesz zmieniać pieluszkę jedynie 2 razy dziennie!

Pieluszkę zmienia się zawsze, kiedy jest zabrudzona lub mokra. Noworodek (zwłaszcza jeżeli jest karmiony piersią) może wypróżnić się nawet kilkanaście razy na dobę. Spokojnie, stopniowo będzie to to coraz rzadziej!

Wiele pieluch dla najmłodszych (np. Pieluchy Bella Happy Newborn, dla noworodków o wadze 2 do 5 kg) ma pasek, który zmienia kolor, jeżeli pielucha jest morka.  Przy małej ilości moczu, możesz chwilkę odczekać. Noworodki często lubią robić „siku” na raty.

jak często zmieniać pampersy

„Częste przewijanie noworodka to jeden z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia odpieluszkowego zapalenia skóry malucha. Wilgotna pielucha w połączeniu z ciepłem, które wytwarza ciało człowieka, tworzą idealne warunki dla namnażania się drobnoustrojów, w tym grzybów, stąd tak ważna jest częsta zmiana pieluch”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Przewijanie noworodka – przed czy po karmieniu?

To zależy. Niektóre położne zalecają, żeby przewijać przed karmieniem, bo potem dziecku może ulewać. Poza tym, noworodki podczas karmienia lubią usypiać. Dlatego dla maluszka będzie bardziej komfortowo, jeżeli będzie miał sucho podczas drzemki. Jeżeli jednak zauważysz, że Twoje dziecko po lub w trakcie karmienia się wypróżnia, to wtedy przewijanie przed karmieniem mija się z celem.

Przewijanie noworodka – krok po kroku

1. Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria, tak żeby mieć je w zasięgu ręki

Co Ci będzie potrzebne?

2. Rozbierz dziecko

Przeważnie wystarczy jedynie rozebranie dołu ubranka, chyba, że coś tam „wyciekło” i trzeba malucha rozebrać do naga

jak przewijać malucha

3. Rozepnij pieluchę i jej przednią część przyłóż do tylnej

Zbierz do środka wszelkie nieczystości. Jeżeli pupa dziecka jest bardzo brudna, proponuje zamkniętą „starą” pieluchę zostawić pod pupą noworodka − do czasu wyczyszczenia pupy. Potem brudną pieluchę trzeba wyrzucić.

4. Oczyść skórę wokół krocza, pośladków i pachwin

U chłopców również wokół moszny i prącia, a u dziewczynek – między wargami sromowymi. Chłopcom nie odciągaj napletka! Podmywaj dziecko zawsze od góry ku dołowi. Czym oczyszczać skórę? Przez pierwsze tygodnie życia dziecka, nie powinno się używać chusteczek nawilżanych, bo zawierają substancje, które mogą podrażnić delikatną skórę dziecka.

Dlatego potrzebne do tego będą waciki nasączone wodą. Przy kupie, polecam umycie pupy dziecka pod bieżącą wodą (np. w umywalce). Jeżeli jesteś w podróży i nie masz takiej możliwości, możesz użyć specjalnych chusteczek nasączonych zwykłą wodą, np. WaterWipes chusteczki. Po oczyszczaniu, nie zapomnij osuszyć skóry noworodka.

 

5.Pobaw się z dzieckiem

Chwila bez pieluszki (o ile w pokoju jest ciepło) jest jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania odparzeniom. Maluszki bardzo lubią być „na golasa”. Korzystaj z tych chwil, zanim Twoje dziecko zacznie Ci uciekać!

przewijanie dziecka

6.Podnieś pupę dziecka

To jest ten kluczowy moment, którego przyszli rodzice tak bardzo się boją. Podłóż rękę pod udo dziecka, delikatnie obracając je na boczek. Drugą rękę możesz wyczyścić dokładnie pośladki i plecki dziecka (tak, tzw. „kupa po pachy” nie jest wcale rzadkim zjawiskiem!). Żeby dokładnie umyć dziecko, najlepiej przewrócić je na obydwa boki. Kiedy przewijasz dziecko, nigdy nie podciągaj je za nóżki! Jak dziecko będzie na boku, podłóż pod pupę czystą pieluchę (rzepami do tyłu).

7. Okolice krocza i pachwiny posmaruj specjalnym kremem lub maścią przeciw odparzeniom

Jeżeli skóra jest zaczerwieniona możesz zastosować preparaty zawierające tlenek cynku albo zasypkę łagodzącą, np. Sylveco zasypka.

odparzenia u dziecka

8. Zapnij pieluchę

Tylko nie za ciasno! Do zapiętej pieluchy powinno dać się włożyć 2 palce). Wywiń falbanki na zewnątrz − zapobiega to wyciekaniu z pieluchy. Nie nakładaj pieluszki na kilku pępowiny. Jeszcze jedna rzecz do zapamiętania. Przy zapinaniu pieluchy u chłopca, „fajeczkę” dajemy na dół, a nie do góry.

zmiana pieluchy u noworodka

9. Przed i po zmianie pieluchy, umyj ręce.

Wiem, że proces zmiany pieluchy na początku wydaje się czarną magią. Pierwsze przewijanie noworodka warto zrobić z pomocą położnej, która skoryguje ewentualne błędy. Wiadomo, przy takich emocjach można zapomnieć o całej, przyswojonej na szkole rodzenia, wiedzy. Jednak zapewniam Cię, że bardzo szybko dojdziesz do takiej wprawy, że będziesz robić to z zamkniętymi oczami. Poza tym, przewijanie noworodka to jest pestka przy przewijaniu starszego dziecka. Noworodek nie przewraca się, nie wstaje i…. jego kupy tak brzydko nie pachną.

Więcej artykułów na ten temat

 • Waga dziecka po urodzeniu − jak dziecko przybiera na wadze?

  Waga dziecka po urodzeniu − jak dziecko przybiera na wadze?

  · 6 minut czytania
  • pielęgnacja i higiena niemowlaka
  • pielęgnacja noworodka
  W pierwszych miesiącach życia dziecko intensywnie przybiera na wadze. Ile powinno ważyć niemowlę? Z czego może wynikać niska masa dziecka? Co powinno niepokoić? Sprawdź!
 • Czyszczenie uszu niemowlaka. Uważaj z patyczkami do uszu!

  Czyszczenie uszu niemowlaka. Uważaj z patyczkami do uszu!

  · 5 minut czytania
  • pielęgnacja i higiena niemowlaka
  Regularne mycie uszu u niemowlaka jest zalecane, ale trzeba wiedzieć, jak je wykonać. Niestety tradycyjne patyczki do uszu mogą doprowadzić do utworzenia tzw. korku woskowiny. Jak czyścić uszka?
 • Puder dla niemowląt. Co powinna zawierać zasypka dla dzieci?

  Puder dla niemowląt. Co powinna zawierać zasypka dla dzieci?

  · 6 minut czytania
  • pielęgnacja i higiena niemowlaka
  Skóra niemowląt jest szczególnie narażona na otarcia i odparzenia. Jak im zapobiec? Kiedy warto sięgnąć po zasypkę? Na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków dziecięcych?