Karmienie piersią – co warto wiedzieć?
Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aspektem opieki nad niemowlęciem. To naturalny sposób żywienia, który dostarcza maluszkowi niezbędnych składników odżywczych, a także wzmacnia więź emocjonalną między matką a dzieckiem. Jak prawidłowo karmić piersią? W artykule przedstawimy istotne informacje, wskażemy zalety i wady oraz podpowiemy, jak karmienie piersią wpływa na organizm kobiety.
Jak przygotować się do karmienia piersią?
Karmienie piersią to proces, który może wywoływać skrajnie różne emocje, od euforii do lęku i niepewności. Szczególnie trudne są pierwsze dni po porodzie, stanowiące kluczowy okres dla prawidłowego rozwoju laktacji. To wyjątkowo wymagające chwile zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i dla jej dziecka. Nowa, nieznana sytuacja, fizyczne i emocjonalne zmiany po porodzie oraz wahania hormonalne sprawiają, że matka może odczuwać niepewność w nowej roli. Choć trudno przygotować się na nieznane, to istnieje kilka kwestii, o których warto pomyśleć jeszcze przed porodem, by przebrnąć przez trudności pojawiające się na początku „mlecznej drogi”.
- Przede wszystkim zadbaj o swoje samopoczucie i emocje. Poznaj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci w redukcji stresu i napięcia. Pamiętaj o rozmowie z partnerem, rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Dziel się swoimi obawami i oczekiwaniami w trudniejszych momentach.
- Dobrą decyzją może być konsultacja z doradcą laktacyjnym jeszcze przed narodzinami dziecka lub wkrótce po nich. Wyszkolony specjalista udzieli fachowej porady i pomoże rozwiązać ewentualne problemy, zanim się nasilą. Współpraca z doradcą laktacyjnym może znacząco zwiększyć szanse na udane karmienie piersią.
- Jak jeszcze możesz się przygotować do karmienia piersią? Zadbaj o zgromadzenie niezbędnych akcesoriów i preparatów dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, które ułatwią przebrnięcie przez trudne początki oraz będą praktycznym wsparciem w późniejszych etapach.
- Warto zaopatrzyć się w wygodny i dobrze dopasowany biustonosz do karmienia zapewniający łatwy dostęp do sutków.
- Jednym z najczęstszych problemów kobiet są podrażnione i bolące sutki przy karmieniu, dlatego zaopatrz się w maści na brodawki sutkowe oraz kompresy żelowe na piersi, które wspomogą gojenie. Wypróbuj np. kompresy do podrażnionych sutków karmiących matek Multi-Mam.
- Możesz także rozważyć zakup wkładek laktacyjnych, które absorbują nadmiar mleka i chronią ubranie przed plamami oraz specjalnych osłonek, np. silikonowych osłonek na piersi Akuku, które chronią obolałe brodawki.

W tym miejscu należy wspomnieć o innym problemie, czyli płaskich brodawkach, które mogą wpływać na trudności w karmieniu i prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się specjalne nakładki na sutki do karmienia. Nakładki te „wyciągają” brodawki, ułatwiając dziecku chwytanie piersi. Specjaliści ds. karmienia piersią zalecają niezbyt długotrwałe stosowanie nakładek, ponieważ mogą wpływać na hamowanie laktacji. Niemniej jednak warto mieć je przy sobie w szpitalu jako ewentualne wsparcie w pierwszych dniach po porodzie.
I na koniec, choć jest to nie mniej ważne, należy podkreślić konieczność stworzenia odpowiedniej przestrzeni do karmienia. Zaaranżuj ciche i wygodne miejsce, w którym poczujesz się swobodnie i komfortowo, np. przytulny kącik z miękkim fotelem lub wygodnymi poduszkami, które zapewnią ci wsparcie podczas karmienia. Dodaj delikatne oświetlenie i uspokajającą muzykę, aby stworzyć atmosferę spokoju i intymności.
Jak prawidłowo karmić piersią?
Aby prawidłowo karmić piersią, ważne jest znalezienie wygodnej pozycji, która zapewni komfort zarówno Tobie, jak i dziecku.
- Unikaj pochylania się lub kręcenia. Starając się za wszelką cenę zapewnić maluszkowi dostęp do piersi, nieświadomie narażasz swoje ciało na ból i nieprawidłowe napięcie mięśni. To z kolei może prowadzić do poważniejszych problemów, zwłaszcza w obszarze szyi, odcinka piersiowego, lędźwiowego i krzyża. Napięte, przeciążone mięśnie stopniowo ograniczają swobodę ruchu, utrudniając codzienne czynności i powodując dyskomfort. Ból staje się odczuwalny nawet przy najprostszych czynnościach. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o prawidłową postawę i ochronę kręgosłupa podczas karmienia.
- Wybierz wygodne miejsce do karmienia. Możesz usiąść na wygodnym fotelu, kanapie lub położyć się na łóżku. Ważne stabilne wsparcie dla pleców.
- Podtrzymuj pierś prawidłowo. Ułóż cztery palce pod spód piersi, a kciuk połóż na piersi, tworząc literę C. Upewnij się, że palce nie dotykają otoczki i nie uciskają piersi.
- Połóż dziecko tak, aby brzuszek przylegał do twojego ciała, a twarz była skierowana w kierunku piersi, dzięki czemu umożliwisz mu swobodne ssanie.
- Zapewnij wsparcie dla główki, pleców i pośladków dziecka, aby utrzymać je w prawidłowej pozycji.
- Główka dziecka powinna znajdować się na wysokości piersi, a usta naprzeciw brodawki.
- Istotne dla efektywnego ssania i pełnego odżywienia jest prawidłowe chwycenie piersi przez dziecko. Maluch powinien mieć w buzi całą brodawkę i znaczną część otoczki piersiowej, otwarte szeroko usta i wywinięte wargi, a brzuszek oraz nóżki powinny przylegać do brzucha mamy. Właściwe chwycenie piersi umożliwia utworzenie odpowiedniego podciśnienia, które jest niezbędne do wypływu mleka. Poprawne przystawienie dziecka sprawia, że język uciska od dołu otoczkę piersi, pobudzając przewody mleczne, a dzięki działaniu oksytocyny następuje swobodny przepływ pokarmu.
Ile trwa karmienie piersią?
Czas trwania karmienia może różnić się między poszczególnymi karmieniami oraz między różnymi dziećmi i matkami.
- Przeciętnie karmienie na żądaniemoże trwać od 10 do 30 minut na jedną pierś, jednak zależy to od wielu czynników, takich jak wiek malucha, jego apetyt, tempo ssania oraz ilość mleka dostępnego dla dziecka.
- Ważne jest, aby dać dziecku wystarczająco dużo czasu. Nie należy się spieszyć ani przyspieszać karmienia. Dziecko powinno mieć możliwość ssania w swoim tempie, co pozwoli mu na pełne nasycenie i zaspokojenie głodu.
- W trakcie karmienia warto obserwować sygnały dziecka. Jeśli niemowlę samodzielnie puszcza pierś lub wykazuje oznaki sytości, można uznać, że karmienie zostało zakończone.
Zobacz, jak wpływają na laktację alkohol i kawa. Niezbędne informacje znajdziesz w naszych artykułach: alkohol a karmienie piersią oraz kawa a karmienie piersią.

Zalety i wady karmienia piersią
Karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją również pewne wyzwania, które mogą się pojawić w trakcie codziennego karmienia maluszka.
Zacznijmy od zalet:
- Korzyści dla dziecka – mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Posiada przeciwciała wzmacniające system odpornościowy maluszka, co pomaga mu w zwalczaniu infekcji. Karmienie piersią może również pomóc w zapobieganiu wielu chorobom i alergiom,
- Bliskość i więź – nadrzędnym celem karmienia jest dostarczanie pokarmu, ale jest to także czas bliskości i budowania więzi między matką a dzieckiem. Kontakt skóra do skóry podczas karmienia sprzyja więzi emocjonalnej i pozytywnemu rozwojowi dziecka,
- Praktyczność i dostępność – mleko matki jest zawsze dostępne, nie trzeba go gotować ani podgrzewać. Jest to szczególnie praktyczne w sytuacjach podróży, wizyt u lekarza czy nocnym karmieniu. Ponadto karmienie piersią nie wymaga stosowania butelek, smoczków czy innych akcesoriów, co wpływa na zmniejszenie ryzyka zakażeń, zapewnia łatwość higieny, ale również zdecydowanie ogranicza wydatki.
Potencjalne wady karmienia piersią:
- Brak kontroli nad ilością spożywanego pokarmu – podczas karmienia piersią trudno ocenić dokładną ilość mleka, którą dziecko spożywa, co może być dla rodziców źródłem niepokoju. Pomocna w monitorowaniu odpowiedniego odżywiania będzie kontrola parametrów rozwojowych,
- Ograniczenia czasowe i personalne – karmienie piersią wymaga elastycznego harmonogramu i dostępności dla dziecka. Niektóre matki odczuwają ograniczenia w swobodzie wykonywania codziennych czynności lub powrotu do pracy. W takich sytuacjach ważne jest wsparcie rodziny, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania i stworzyć sprzyjające warunki do karmienia piersią.
Trudności związane z karmieniem piersią mogą obejmować również inne aspekty, takie jak ból pleców wynikający z nieprawidłowej pozycji oraz nadmierna produkcja mleka prowadząca do uczucia pełności piersi oraz wycieku płynu. Niektóre mamy z kolei doświadczają problemów z procesem laktacji. W takiej sytuacji pomocne mogą być tabletki na laktację, p.. suplement diety Nestle NANCare Mama Lacto + oraz mieszanka ziołowa dla Kobiet Karmiących Dr. Max. Należy podkreślić, że suplementacja oraz zioła powinny być wprowadzone po uprzedniej konsultacji.
Innym potencjalnym wyzwaniem może być ból sutków. W sprzedaży dostępne są różne produkty, takie jak osłonki czy maści do sutków, które mogą zapewnić ulgę wrażliwej skórze. Przetestuj między innymi multifunkcyjną dermo-maść Oillan Multi-Help lub organiczny balsam do brodawek piersi Lansinoh.
Nie należy zapominać również o przemęczeniu, które może pojawić się u matek w okresie karmienia piersią. Karmienie niemowlęcia co kilka godzin, zwłaszcza w nocy może wpływać na jakość snu i prowadzić do zmęczenia. Ważne jest, aby znaleźć czas na odpoczynek, podzielić się obowiązkami z partnerem i skorzystać z pomocy innych osób.
Jak karmienie piersią wpływa na organizm?
Karmienie piersią przynosi wiele korzyści dla organizmu matki.
- Po pierwsze, pomaga w utracie wagi po porodzie. Proces karmienia piersią wymaga dodatkowego wysiłku energetycznego, co przyczynia się do spalania kalorii. Naturalne odżywianie sprzyja stopniowej redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej zgromadzonej w czasie ciąży.
- Kolejną korzyścią jest zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego. Podczas karmienia piersią uwalniane są hormony, takie jak oksytocyna, które stymulują skurcze macicy. Te skurcze pomagają zwężać naczynia krwionośne w macicy, co ogranicza krwawienie i przyspiesza proces powrotu macicy do stanu sprzed ciąży.
- Karmienie piersią może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju raka piersi i jajnika u matek.
- Ma pozytywny wpływ na zdrowie serca oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Przeczytaj, jak odstawić dziecko od karmienia piersią.

Podsumowanie
Karmienie piersią to naturalny proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, wsparcia i przygotowania. Przezwyciężając trudności i korzystając z dostępnych zasobów, możesz osiągnąć satysfakcję z udanej laktacji, dzięki czemu będzie satysfakcjonującym i korzystnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla maluszka.
Źródła:
- K. Uvnas-Moberg, M. Petersson, Oxytocin, a mediator of anti-stress, well-being, social interaction, growth and healing,https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15834840/ [dostęp 20.05.2023 r.]
- Peters S.A.E., Yang L., Guo Y., Chen Y., Bian Z., Du J., Yang J., Li S., Li L., Woodward M., Chen Z. Breastfeeding and the Risk of Maternal Cardiovascular Disease: A Prospective Study of 300 000 Chinese Women, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28637778/ [dostęp 20.05.2023 r.]
- J. R. Britton, H. L. Britton, V. Gronwaldt, Breastfeeding, sensitivity, and attachment, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17079544/ [dostęp 20.05.2023 r.]
- P. H. Howie, J. S. Forsyth, S. A. Ogston, A. Clark, C. D. Florey, Protective effect of breast feeding against infection, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2105113/ [dostęp 20.05.2023 r.]
- Jordan S.J., Na R., Johnatty S.E., Wise L.A., Adami H.O., Brinton L.A., Chen C., Cook L.S., Dal Maso L., De Vivo I., Freudenheim J.L., Friedenreich C.M., La Vecchia C., McCann S.E., Moysich K.B., Lu L., Olson S.H., Palmer J.R., Petruzella S., Pike M.C., Rebbeck T.R., Ricceri F., Risch H.A., Sacerdote C., Setiawan V.W., Sponholtz T.R., Shu X.O., Spurdle A.B., Weiderpass E., Wentzensen N., Yang H.P., Yu H., Webb P.M., Breastfeeding and Endometrial Cancer Risk: An Analysis From the Epidemiology of Endometrial Cancer Consortium, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28486362/ [dostęp 20.05.2023 r.]
Najnowsze artykuły
Czerwone policzki u dziecka – co oznaczają i kiedy powinny niepokoić?
Przyczyną pojawienia się czerwonych plam na policzkach mogą być m.in. uczulenia, choroby zakaźne, podrażnienia niekorzystne działanie słońca, wiatru lub mrozu. Czasem zmiany wymagają konsultacji lekarskiej.Ból gardła w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Ból gardła najczęściej jest objawem zapalenia gardła lub przeziębienia. Nierzadko te dwie jednostki ze sobą współistnieją. Poznaj sprawdzone sposoby walki z bólem gardła w ciąży!Częste infekcje u dziecka – jakie badania wykonać?
Częste infekcje u dziecka to problem stanowiący źródło niepokoju wielu rodziców. Dowiedz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność.Gorączka u dziecka bez innych objawów – co może oznaczać i jak reagować?
Gorączka u dziecka to objaw, który stanowi źródło dużego niepokoju u rodziców. Dodatkowo, jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy, nie wiadomo jak na nią reagować.. Sprawdź, co warto wiedzieć!
Dieta przy endometriozie – co jeść a czego unikać chorując na endometriozę?
Dieta przy endometriozie powinna zawierać składniki o działaniu zmniejszającym stan zapalny. Sprawdź, które produkty spożywcze są zalecane, a których należy unikać.Mononukleoza – przyczyny, objawy i leczenie
Pierwotne zakażenie wirusem EBV może przebiegać w postaci mononukleozy, inaczej, ze względu na drogę przenoszenia, nazywanej chorobą pocałunków. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.Pierwsza miesiączka – w jakim wieku się pojawia i jak przygotować się na pierwszy okres?
Długość, obfitość i wygląd pierwszej miesiączki to kwestie indywidualne u każdej dziewczynki. Regularność kolejnych cykli również może być zróżnicowana. Podpowiadamy, jakie są objawy miesiączki, jak może ona wyglądać oraz czym się kierować wybierając odpowiednie produkty higieniczne.Jak wzmocnić układ immunologiczny u dorosłych?
Prawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny wymaga odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz wyrównywaniu niedoborów witaminowych. W ten sposób chronimy organizm przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów.Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?
Przeziębienie i grypa to infekcje przebiegające z zajęciem układu oddechowego. Z artykułu dowiesz się, co je odróżnia i jak rozpoznać obie choroby!Za co odpowiada błonnik pokarmowy? Poznaj jego właściwości!
Chcesz wspomóc swój metabolizm? Sięgnij po błonnik. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważny w codziennej diecie. Sprawdź, w jakich produktach można go znaleźć!Jak pozbyć się kataru? Domowe sposoby na katar
Katar jest jednym z najczęstszych objawów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Dowiedz się, które z domowych sposobów na katar mogą okazać się skuteczne w jego leczeniu.Najlepsze olejki do włosów – ranking produktów
Olejki do włosów – najlepsza pielęgnacja dla pięknych kosmyków. Sprawdź nasz ranking najlepszych olejków do włosów i wybierz swojego ulubieńca!Najlepsze maseczki oczyszczające do twarzy – ranking produktów
Odkryj ranking najlepszych maseczek oczyszczających, które pomogą Twojej skórze odzyskać świeżość. Sprawdź nasze typy do oczyszczania porów i usuwania zanieczyszczeń.Najlepsze kremy ujędrniające do twarzy – ranking produktów
Zachowaj skórę w świetnej kondycji dzięki najlepszym kremom ujędrniającym. Ranking kremów ujędrniających pomoże Ci znaleźć idealny produkt do pielęgnacji, który wzbogaci Twoją rutynę pielęgnacyjną.Dieta bogata w błonnik – najważniejsze zasady. Jak ją wprowadzić?
Zobacz, jak ułożyć dietę bogatą w błonnik i cieszyć się dobrym trawieniem.Jak używać elektrycznych pilników do stóp i wybrać najlepszy model dla siebie?
Elektryczne pilniki do stóp pomagają w usunięciu zrogowaciałego naskórka. Jak ich prawidłowo używać? Co zrobić, by cieszyć się gładką skórą? Dowiedz się więcej!Retinol – właściwości i sposób stosowania. Kompleksowy poradnik!
Retinol to sprzymierzeniec skóry, jednak jako substancja aktywna musi być stosowany w odpowiedni sposób. Zobacz, jakie właściwości ma retinol w kosmetykach oraz jak go aplikować.Witaminy krwiotwórcze i ich znaczenie dla organizmu – dlaczego są tak istotne?
Witaminy krwiotwórcze mają bezpośredni wpływ na procesy krzepnięcia krwi. Sprawdź, jaką odgrywają rolę w organizmie.Najlepszy antyperspirant dla mężczyzn – ranking produktów
Porównaj najlepsze antyperspiranty i wybierz taki, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni doskonałą ochronę. Nasz ranking to pomocna dłoń w doborze idealnego produktu.Andropauza – czym jest męskie klimakterium i jak złagodzić objawy?
Andropauza to okres w życiu mężczyzny, w którym dochodzi do niedoboru androgenów i obniżenia produkcji testosteronu, odpowiedzialnego za wiele czynności metabolicznych. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.Jak zacząć biegać? Porady dla początkujących biegaczy
Pierwsze kroki w bieganiu? W naszym artykule przeczytasz, jak zacząć biegać i czerpać radość z regularnej aktywności fizycznej. Wszystko o bieganiu dla początkujących.Redukcja tkanki tłuszczowej – jak powinna wyglądać zdrowa redukcja?
Podstawą skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej jest m.in. regularna aktywność i dobranie odpowiedniego deficytu kalorycznego. Zobacz, co jeszcze wpływa na utratę masy ciała.Placenta – właściwości i zastosowanie
Co to jest placenta? Odkryj potencjał placenty w kosmetologii. W artykule przedstawiamy efekty działania placenty na skórę i włosy oraz opisujemy właściwości surowca.Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
O kaszlu mokrym, inaczej produktywnym, mówimy wówczas, gdy przebiega on z odkrztuszaniem wydzieliny. Poznaj jego przyczyny, możliwe objawy towarzyszące, a także metody leczenia.Jak i czym prawidłowo myć twarz?
Zdrowa skóra zaczyna się od mycia twarzy! Poznaj najlepsze praktyki i etapy oczyszczania skóry, rodzaje środków myjących i błędy, których warto unikać, by cieszyć się promienną skórą.Cebula – zastosowanie, działanie, właściwości
Zaskakujące właściwości cebuli. Zobacz, w jaki sposób ten niepozorny składnik może poprawić Twoje zdrowie i smak potraw. Wszystko o cebuli!Grypa u starszych ludzi – przyczyny, objawy i leczenie
Grypa u osób starszych to infekcja wirusowa, która może dać liczne powikłania, a także doprowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących. Dowiedz się, jak postępować w przypadku grypy u seniora.Czerwone policzki u dziecka – co oznaczają i kiedy powinny niepokoić?
Przyczyną pojawienia się czerwonych plam na policzkach mogą być m.in. uczulenia, choroby zakaźne, podrażnienia niekorzystne działanie słońca, wiatru lub mrozu. Czasem zmiany wymagają konsultacji lekarskiej.Ból gardła w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Ból gardła najczęściej jest objawem zapalenia gardła lub przeziębienia. Nierzadko te dwie jednostki ze sobą współistnieją. Poznaj sprawdzone sposoby walki z bólem gardła w ciąży!Jakie witaminy warto wziąć na wzmocnienie odporności?
Witaminy stymulują pracę komórek układu immunologicznego, pobudzając komórki odpowiedzialne za ochronę całego organizmu. O ich właściwy poziom należy dbać przez cały rok.Najlepsze prezenty na Dzień Chłopaka – ranking produktów
Spraw swojemu chłopakowi unikalny prezent na Dzień Chłopaka. Sprawdź nasz ranking najlepszych upominków i wybierz męską pielęgnację dostosowaną do jego potrzeb.Azeloglicyna – jakie ma właściwości i zastosowanie?
Azeloglicyna – skuteczne narzędzie w walce z przebarwieniami i niedoskonałościami skóry. Sprawdź, dlaczego ten składnik zdobywa coraz większą popularność w kosmetykach!Najlepszy szampon bez SLS, siarczanów i parabenów – ranking produktów
Odkryj tajniki pielęgnacji włosów bez szkodliwych substancji. Nasz ranking najlepszych szamponów bez SLS, parabenów i siarczanów pomoże Ci znaleźć idealny produkt.Najlepsze olejki do ciała – ranking produktów
Olejki do ciała, które sprawią, że Twoja skóra będzie nawilżona, odżywiona i apetycznie pachnąca. Wybierz jeden z naszych topowych olejków i ciesz się kompleksową pielęgnacją.Podnoszenie ciężarów – najczęstsze kontuzje, ich rozpoznanie oraz profilaktyka
Podnoszenie ciężarów wywołuje nacisk na mięśnie i stawy, co może prowadzić do kontuzji. Jak się przed tym zabezpieczyć i co zrobić, by nie przerywać regularnych treningów? Sprawdź!Urazy i kontuzje w tenisie - profilaktyka i leczenie
Jakie są najczęstsze kontuzje w tenisie i co zrobić, żeby ich uniknąć? Dlaczego dochodzi do urazów i jak się przed nimi zabezpieczyć? Poznaj szczegóły na ten temat!Męczy mnie poranny kaszel – co może mi dolegać?
Dokucza Ci poranny kaszel? Sprawdź, co może być jego przyczyną. Dowiedz się, kiedy należy działać objawowo, a kiedy udać się do lekarza.Jak nie zarazić się grypą od domowników? Niezbędne porady!
Czy można uniknąć zarażenia grypą, gdy jeden z domowników choruje? Zobacz, jak chronić się przed infekcją w domu.Antybiotyki na grypę – czy można stosować?
Dlaczego nie powinno się stosować antybiotyków przy leczeniu grypy? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie mogą być skutki!Najlepszy peeling do ciała – ranking produktów
Zapomnij o szorstkiej skórze! Nasz ranking najlepszych peelingów do ciała pomoże Ci znaleźć idealny produkt, który uczyni Twoją skórę jedwabiście gładką i odżywioną. Wypróbuj teraz i poczuj różnicę!Dieta w chorobie refluksowej – co można jeść a czego unikać przy refluksie?
Podstawowym zaleceniem terapeutycznym, mającym na celu łagodzenie objawów refluksu, jest stosowanie odpowiedniej diety. Zobacz, co należy jeść, a czego powinno się unikać w chorobie refluksowej.Kolano biegacza – przyczyny, objawy i leczenie
Leczenie kolana biegacza polega na czasowym ograniczeniu aktywności sportowych oraz wdrożeniu specjalistycznej fizjoterapii. Takie działania pozwolą na odpowiednią regenerację struktur w obrębie stawu.Częste infekcje u dziecka – jakie badania wykonać?
Częste infekcje u dziecka to problem stanowiący źródło niepokoju wielu rodziców. Dowiedz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność.Ćwiczenia na pośladki – jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na pośladki i kiedy spodziewać się pierwszych efektów?
Ćwiczenia pośladków wpływają na poprawę sylwetki, a także stabilizują postawę ciała. Poznaj poprawne techniki ćwiczeń na mięśnie pośladków i dowiedz się, jak często należy je wykonywać.Flegma w gardle – przyczyny i objawy. Jak radzić sobie z zalegającą flegmą w gardle?
Flegma w gardle najczęściej występuje w przebiegu chorób zapalnych gardła, nosa i zatok. Leczenie może polegać na stosowaniu antybiotykoterapii lub leków mukolitycznych i wykrztuśnych.Gorączka u dziecka bez innych objawów – co może oznaczać i jak reagować?
Gorączka u dziecka to objaw, który stanowi źródło dużego niepokoju u rodziców. Dodatkowo, jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy, nie wiadomo jak na nią reagować.. Sprawdź, co warto wiedzieć!Przedawkowanie witaminy D – jakie są objawy i skutki nadmiaru witaminy D w organizmie?
Przedawkowanie witaminy D inicjuje szereg niekorzystnych następstw w naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdą suplementacją sprawdzać jej poziom we krwi i spożywać ją zgodnie z rekomendacjami.Uderzenia gorąca u starszej osoby – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Uderzenia gorąca u starszej osoby mogą wiązać się z chorobami kardiologicznymi, wskazywać na choroby tarczycy lub problemy emocjonalne. Dowiedz się, jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami.Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy i leczenie. Jak rozpoznać zapalenie prostaty?
Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy i leczenie. Jak rozpoznać zapalenie prostaty?Jak zrzucić brzuch po ciąży? Sposoby na obwisły brzuch po ciąży
Wiele kobiet po porodzie zmaga się z problemem obwisłej skóry na brzuchu. Sprawdź, jak za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, diety i ćwiczeń poprawić jej wygląd i wrócić do formy sprzed ciąży.Kolendra – zastosowanie, działanie, właściwości
Kolendra – przyprawa, która oczaruje Twoje podniebienie i wspomoże zdrowie. Sprawdź, jak wykorzystać jej unikalny smak i aromat w kuchni i kosmetyce.Starzenie się skóry – przyczyny i objawy. Jak powstrzymać starzenie się skóry?
Przyczyny starzenia się skóry. Odkryj główne czynniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Środowisko, stres, promieniowanie UV – dowiedz się, co przyspiesza ten proces.Grypa bez gorączki − jak ją rozpoznać? Czym jest grypa bezobjawowa?
Czy grypa może przebiegać bez gorączki? Jak wtedy rozpoznać chorobę? Dowiedz się z naszego tekstu!Kołatanie serca (palpitacje) – przyczyny, objawy i leczenie
Kołatanie serca, czyli palpitacja to subiektywny objaw opisywany przez pacjentów, w efekcie zmiany częstotliwości, siły skurczu lub rytmu serca. Poznaj zaburzenia, które mogą objawiać się w ten sposób.Zaparcia w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Zaparcia to jedna z dolegliwości typowych dla ciąży. Pomimo, że nie jest niebezpieczna dla płodu, nierzadko stanowi problem dla kobiety. Poznaj sposoby walki z zaparciami w trakcie ciąży.Stwardnienie rozsiane – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania
Zapalenie, demielinizacja oraz zwyrodnienie aksonów są głównymi mechanizmami powodującymi objawy stwardnienia rozsianego. Leczenie polega na podawaniu leków opóźniających postępowanie choroby.Łuszczyca krostkowa – przyczyny, objawy i leczenie
Łuszczyca krostkowa to rzadka postać łuszczycy, w której na skórze pacjenta obserwujemy pojawienie się charakterystycznych drobnych krostek. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia.Płacz niemowlaka – dlaczego noworodek płacze? Sprawdzone sposoby na wyciszenie maluszka
Płacz dziecka jest zupełnie naturalny i stanowi sposób komunikacji noworodka. Za pomocą krzyku maluch sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby. Dowiedz się, jak uspokoić niemowlaka!Gorączka u niemowlaka – jakie są przyczyny i jak zbić gorączkę u niemowląt?
Gorączka to niespecyficzny objaw, będący jednym z fizjologicznych mechanizmów służących do zwalczania zakażenia. Dowiedz się, kiedy może być niebezpieczna i w jakich sytuacjach należy udać się do lekarza!Domowy peeling do stóp – sprawdź najlepsze przepisy!
Chcesz przygotować domowy peeling do stóp i szukasz inspiracji? Zobacz te 3 przepisy!Stres w ciąży – jak wpływa na dziecko? Poznaj objawy i skutki!
Jak stres w ciąży wpływa na dziecko? Co powinno Cię zaniepokoić i kiedy zacząć szukać wsparcia medycznego? Poznaj sprawdzone sposoby na uspokojenie emocji!Najlepsza butelka dla noworodka – ranking butelek do karmienia niemowląt
Szukasz idealnej butelki do karmienia noworodka? Sprawdź nasz ranking, gdzie znajdziesz modele o różnych pojemnościach, z bezpiecznych materiałów i wyposażone w unikatowe rozwiązania antykolkowe.Najlepsza odżywka do włosów bez spłukiwania – ranking produktów
Sprawdź, jak prosta pielęgnacja włosów może przynieść niesamowite rezultaty. Przedstawiamy ranking najlepszych odżywek bez spłukiwania do każdego rodzaju włosów.Najlepsze serum do cery naczynkowej – ranking produktów
Zaczerwienienia i naczynka nie muszą być Twoim problemem. Sprawdź nasz ranking najlepszych serum do cery naczynkowej ze starannie wyselekcjonowanymi składnikami aktywnymi.Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak je usunąć?
Walka z przebarwieniami na twarzy – sprawdzone metody usuwania. Odkryj skuteczne kosmetyki i zabiegi, które pomogą Ci odzyskać równomierny i promienny koloryt skóry.Jak wspomóc odbudowę chrząstki stawowej? Sposoby na regenerację chrząstki stawowej
Bóle i obrzęki w okolicy stawów mogą świadczyć o ubytkach w chrząstce stawowej. Sprawdź, czy istnieją naturalne metody łagodzące ból i wspierające jej odbudowę.Karmienie piersią a ciąża – czy można karmić piersią, będąc w ciąży?
Zajście w ciąże podczas karmienia piersią nie jest sytuacją, która należy do rzadkości. Jednak podobieństwo objawów sprawia, że ciąża w tej sytuacji może zostać wykryta z opóźnieniem.Grzybica (kandydoza) układu pokarmowego – przyczyny, objawy i leczenie
Kandydoza może być przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych, dlatego warto wiedzieć jakie objawy daje grzybica układu pokarmowego oraz w jaki sposób się przed nią chronić.Dieta wątrobowa – co można jeść, a czego unikać przy chorej wątrobie?
Odpowiednio dobrana dieta dla osób z chorobami wątroby wspiera jej regenerację i przyspiesza powrót do zdrowia. Sprawdź, co jeść, a czego unikać na diecie wątrobowej.Recepta farmaceutyczna – kiedy farmaceuta może Ci ją wystawić? Podstawa prawna i zasady wystawiania
Jeśli musisz stale przyjmować leki, ale nie możesz skonsultować się ze swoim lekarzem, poproś o receptę farmaceutyczną w aptece. Dowiedz się więcej na ten temat!Wodogłowie i zespół Hakima u dzieci, i dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie
Wodogłowie może przebiegać ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego lub bez niego. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z zespołem Hakima. Dowiedz się, jakie objawy mogą towarzyszyć wodogłowiu.Olej z wiesiołka – zastosowanie, działanie, właściwości
Olej z wiesiołka – tajemniczy dar natury. Dowiedz się, jakie substancje czynią go cennym dla Twojej skóry i organizmu i sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć!Suchość pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Suchość pochwy powoduje istotny dyskomfort. Poznaj przyczyny, możliwe symptomy towarzyszące oraz sposoby leczenia tej przypadłości. Szczegóły poznasz w naszym artykule!Nieprzyjemny zapach z ust dziecka – jakie są przyczyny i jak temu zaradzić?
Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka to objaw, który bardzo często niepokoi rodziców. W tym przypadku zawsze wskazana jest wizyta u stomatologa, która sprawdzi stan uzębienia. Poznaj możliwe przyczyny halitozy i sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością.Wyczerpanie nerwowe − 5 sposobów jak ukoić zszargane nerwy
Wyczerpanie nerwowe to często wynik nadmiernego stresu w życiu. Dowiedz się, jak znaleźć ukojenie. Poznaj sposoby na zszargane nerwy!Udar mózgu (apopleksja) – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania
Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenia przepływu krwi. Jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Największą rolę w leczeniu odgrywa czas. Jak postępować w przypadku podejrzenia udaru? Sprawdź!Halitoza – jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?
Aby znaleźć źródło halitozy, w pierwszej kolejności należy udać się do stomatologa na przegląd jamy ustnej. Do problemu warto podejść kompleksowo, diagnostyką obejmując układ oddechowy oraz pokarmowy.Najlepsza maseczka nawilżająca do twarzy – ranking produktów
Sprawdź ranking nawilżających maseczek do twarzy, które pielęgnują suchą, odwodnioną i zmęczoną skórę. Dzięki zaawansowanym formułom i składnikom odżywczym przywracają elastyczność, nawilżenie i blask Twojej skórze.Trądzik młodzieńczy – przyczyny, objawy i leczenie. Jak zwalczyć trądzik młodzieńczy?
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat przyczyn, objawów i skutecznych metod leczenia trądziku młodzieńczego, dotykającego wielu nastolatków.Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie
Przewlekły stan zapalny toczący się w wątrobie doprowadza do przebudowy włóknistej tego narządu i rozwoju marskości wątroby. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwoju tego schorzenia? Sprawdź!Odkażanie ran – jak i czym dezynfekować rany?
Obecnie do odkażania ran zaleca się stosowanie nowoczesnych antyseptyków zawierających w swoim składzie oktenidynę, chlorheksydynę, wodne roztwory jodopowidonu oraz podchlorynów. Sprawdź, jak odkazić ranę!Tromboliza – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Na czym polega leczenie trombolityczne? Czy są jakieś przeciwwskazania do jego stosowania? Sprawdź!Stres w pracy − jak sobie z nim radzić i nie zniszczyć kariery?
Czy wiesz, że prawie połowa Polaków często lub bardzo często stresuje się w pracy? Jak uniknąć zdenerwowania i złapać balans? Przeczytaj nasze porady!Zerwanie ścięgna Achillesa – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
Zerwane ścięgno Achillesa daje charakterystyczne objawy w postaci przeszywającego bólu i osłabienia siły mięśniowej. Należy wówczas jak najszybciej udać się do lekarza i wdrożyć specjalistyczne leczenie.Kwasy na przebarwienia – jakie dają efekty i jak je stosować?
Odkryj potęgę kwasów w redukcji przebarwień skóry. Poznaj różne rodzaje kwasów i dowiedz się, jak działają, aby rozjaśnić i wyrównać koloryt skóry.Upadki osób starszych – przyczyny, konsekwencje i profilaktyka upadków u seniorów
Aby zminimalizować ryzyko upadków u osób starszych należy zadbać o prawidłowe leczenie chorób współistniejących, stosowanie pomocy ortopedycznych oraz regularne ćwiczenia chodu i równowagi.HMB – co to jest i jakie ma działanie?
Jak działa HMB i kiedy warto go stosować? To związek chemiczny, o którym warto pomyśleć, jeśli jesteś sportowcem i trenujesz siłowo. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się o nim więcej.Pieczenie w żołądku – jakie są przyczyny i jak leczyć palenie w żołądku?
Jeśli mierzysz się z pieczeniem żołądka, w pierwszej kolejności przyjrzyj się codziennej diecie. Zmiana nawyków żywieniowych może przynieść pozytywne efekty i pomoże uporać się z przykrymi objawami.Ugryzienie meszki – jak rozpoznać i jak sobie radzić z ukąszeniem przez meszki?
Meszki to dokuczliwe owady. Ich ukąszenia powodują uporczywe dolegliwości. W skrajnych przypadkach mogą zagrozić zdrowiu, dlatego unikaj miejsc bytowania insektów oraz zakładaj odpowiednią odzież.Stan podgorączkowy u niemowlaka – co może oznaczać?
Stan podgorączkowy to naturalna reakcja układu odpornościowego, której zadaniem jest obrona organizmu przed patogenami. Co może oznaczać stan podgorączkowy u niemowląt? Wyjaśniamy!Jak przyspieszyć gojenie ran?
Zranienia są nieodłącznym elementem codziennego życia. Sprawdź nasze wskazówki i zobacz, co przyspiesza gojenie ran!Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przyczyny, objawy i leczenie
Pierwsze objawy to przede wszystkim bóle drobnych stawów rąk (z reguły symetryczne), obrzęki, zesztywnienia, stan podgorączkowy. Leczenie choroby opiera się na przyjmowaniu środków farmakologicznych.Odpłatność za leki – od czego zależy i jakie są rodzaje?
Kwestia odpłatności za leki rodzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule podpowiemy Ci, co to jest opłatność, od czego zależy i jakie są jej rodzaje. Dowiedz się więcej!Obniżona temperatura ciała – o czym świadczy niska temperatura organizmu?
Obniżona temperatura ciała może wynikać z czynników środowiskowych, błędów pomiarowych lub być oznaką poważnych chorób, dlatego przewlekły stan wymaga konsultacji lekarskiej. Dowiedz się więcej!Jak opanować stres? Przyczyny, objawy i skutki stresu
Nadmierny stres osłabia funkcje mobilizacyjne organizmu, generując negatywne skutki psychologiczne, behawioralne oraz zdrowotne. W leczeniu stresu pomoże terapia lub rozwiązania farmakologiczne.Jakie zioła pomogą na infekcje intymne?
Rośliny wykorzystywane są w leczeniu problemów intymnych od tysięcy lat. Jakie zioła pomogą na infekcje intymne? Czy są bezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.Elektrolity w ciąży – czy są potrzebne i jak je przyjmować?
Elektrolity są niezbędne dla zdrowia mamy i rozwoju dziecka. Czy w ciąży można pić elektrolity? Jakie wybrać i jak je przyjmować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.Jak kupić leki na receptę online? Czy jest to prawnie możliwe?
Czy można kupić leki na receptę online? Jak to zrobić i czy każdy ma możliwość skorzystania z dostawy do domu? A może wcale nie ma takiej opcji? Wyjaśniamy.Brak leku w aptece – co zrobić? Gdzie szukać leku?
Mimo że brak leków w aptekach to nie jest problemem nowym problem, od pewnego czasu trudności w dostępności się pogłębiają. Co zrobić, gdy w aptece brakuje leków? Wyjaśniamy.Bajkalina (tarczyca bajkalska) – zastosowanie, działanie, właściwości
Bajkalina – tajemniczy składnik z tarczycy bajkalskiej. Poznaj jej wszechstronne zastosowanie i ciesz się naturalnymi korzyściami dla swojego zdrowia.Najlepszy podkład kryjący – ranking produktów
Zapomnij o widocznych zaczerwienieniach, przebarwieniach czy trądziku dzięki naszemu rankingowi najlepszych podkładów kryjących. Poznaj produkty, które zapewnią Ci równomierny koloryt skóry bez niedoskonałości.Zespół zachodzącego słońca – jakie są objawy i jak leczyć syndrom zachodzącego słońca?
Syndrom zachodzącego słońca u seniora to charakterystyczny zespół zachowań, będących efektem pogorszenia się jego funkcji poznawczych, który osiąga największe nasilenie w godzinach wieczornych.Biegunka u niemowlaka – jakie są przyczyny i kiedy udać się do lekarza?
Biegunka u niemowląt to jedno z najczęstszych schorzeń, za które zazwyczaj odpowiadają wirusy i bakterie. Nierzadko towarzyszą jej wymioty oraz gorączka. Dowiedz się, jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka.Masło cupuacu – właściwości i zastosowanie masła z kakaowca cupuacu
Masło cupuacu stanie się Twoim sprzymierzeńcem w codziennej pielęgnacji. Sięgnij po jego moc, aby w pełni zadbać o swoje ciało i cieszyć się promiennym wyglądem.Najlepsze masło do ciała – ranking produktów
Podaruj swojej skórze doskonałą pielęgnację. Sprawdź nasz ranking maseł do ciała, które wzbogacą Twoją codzienną rutynę pielęgnacyjną.Najlepszy olejek do opalania – ranking produktów
W naszym rankingu olejków do opalania przeczytasz o najlepszych kosmetykach. Znajdź olejek, który będzie skuteczny i przyjemny w użyciu.Najlepszy balsam utrwalający opaleniznę – ranking produktów
Balsamy do utrwalania opalenizny. Wybierz spośród 6 kosmetyków, które pomogą Ci utrzymać na dłużej złocistą opaleniznę i nawilżenie skóry.Jak przyciemnić skórę bez opalania? Sposoby na przyciemnienie skóry bez słońca
Przyciemnienie skóry bezpiecznie i bez opalania? Dowiedz się, jak dieta i wybór odpowiednich kosmetyków pomogą Ci uzyskać naturalną opaleniznę bez wystawiania się na szkodliwe czynniki.Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?
Pielęgnacja cery naczynkowej – tajemnice dobrego samopoczucia skóry. Poznaj skuteczne metody, naturalne składniki i codzienne rytuały, które pomogą utrzymać cerę naczynkową w doskonałym stanie.Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i leczenie zakażenia pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, bolesnym parciem na pęcherz oraz bólem podbrzusza. Poznaj sprawdzone metody leczenia tej przypadłości.Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
Zapalenie pęcherza moczowego to częsta dolegliwość w czasie ciąży, objawiająca się częstomoczem, bolesnym parciem na pęcherz oraz pieczeniem podczas sikania. Poznaj metody jej skutecznego leczenia.Najlepsza odżywka do włosów farbowanych – ranking produktów
Poszukujesz dobrej odżywki do włosów farbowanych? Sprawdź nasz ranking odżywek, które utrzymają ich kolor przez długi czas. Przywróć swoim włosom piękny blask i zdrowy wygląd.Wszawica (pedikuloza) – przyczyny, objawy i leczenie
Choć wszawica kojarzy się z nieprawidłową higieną, jej przyczyny mogą być zupełnie inne. Jak dochodzi do zarażenia? Kto jest szczególnie narażony na tę chorobę? Dowiedz się więcej!Sok z brzozy – zastosowanie, działanie i właściwości
Sok z brzozy to bogactwo składników odżywczych w jednym napoju. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak ta naturalna roślina może wspierać Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.Gorączka u dziecka – jakie są przyczyny i jak zbić wysoką temperaturę?
Gorączka to niespecyficzny objaw, będący jednym z fizjologicznych mechanizmów służących do zwalczania zakażenia. Dowiedz się, kiedy może być niebezpieczna i w jakich sytuacjach należy zbić temperaturę.Najlepszy prezent na Dzień Ojca – ranking produktów
Zastanawiasz się, co kupić swojemu tacie na Dzień Ojca? Przygotowaliśmy ranking najlepszych prezentów, które na pewno zrobią na nim wrażenie. Sprawdź nasze propozycje!Najlepsze chusteczki nawilżane dla dzieci – ranking produktów
Zastanawiasz się, które chusteczki nawilżane są najlepsze dla Twojego dziecka? Przeczytaj nasz ranking i znajdź idealny produkt, który zapewni skórze malucha czystość.Karmienie piersią – co warto wiedzieć?
Praktyczne wskazówki dla mam dotyczące karmienia piersią. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować się i radzić sobie z wyzwaniami na drodze do pełnego sukcesu laktacyjnego.Dieta jelitowa – co jeść, a czego unikać przy zapaleniu jelit?
W przypadku pojawienia się objawów zapalenia jelit konieczna jest modyfikacja sposobu żywienia, która pomoże je złagodzić. Przedstawiamy główne zasady diety przy tych zaburzeniach!Suplementacja witaminy D u osób starszych – jaką wybrać i w jakich dawkach podawać?
Niedobór witaminy D u osób starszych inicjuje szereg niekorzystnych następstw. Dlatego istotne jest, aby była stale suplementowana. Dobranie odpowiedniej dawki zawsze powinno być poprzedzone pomiarem jej stężenia.Kremy przeciwsłoneczne dla alergików – ranking produktów
Skuteczna ochrona i pielęgnacja dla skóry wrażliwej. Poznaj nasz ranking najlepszych kremów przeciwsłonecznych dla alergików, które zapewnią wysoką ochronę, a także zminimalizują ryzyko reakcji alergicznych.Ścieranie zębów – przyczyny, objawy i leczenie
Leczenie problemów związanych z nadmiernym ścieraniem się zębów różni się w zależności od przyczyn schorzenia. Ważna jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i higienicznych oraz terapia stomatologiczna.Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pochwy może objawiać się świądem i pieczeniem tej okolicy, a także nieprawidłową, nadmierną wydzieliną. Poznaj przyczyny, charakterystyczne symptomy oraz sposoby leczenia tej przypadłości.Co pić podczas treningu? Zasady nawadniania w trakcie ćwiczeń
Nawadnianie w czasie treningu pozwala utrzymać optymalny stan funkcjonowania organizmu i poprawiać efekty wykonywanych ćwiczeń. Podpowiadamy, co i ile pić podczas wysiłku!Owrzodzenia jamy ustnej – przyczyny, objawy i leczenie
Leczenie owrzodzeń jamy ustnej polega na miejscowym łagodzeniu dyskomfortu za pomocą dedykowanych preparatów. Równie ważną rolę odgrywa modyfikacja nawyków higienicznych i żywieniowych.Pryszcze podskórne – jak powstają i jak pozbyć się krost pod skórą?
Odkryj tajniki walki z pryszczami podskórnymi! Dowiedz się, jak powstają, jakie są ich główne przyczyny oraz jak skutecznie pozbyć się pryszczy, korzystając z profesjonalnych i domowych metod leczenia.Kwas ferulowy w kosmetyce – jak działa na skórę i dlaczego warto go stosować?
Działanie kwasu ferulowego na skórę – poznaj moc natury dla pięknego wyglądu. Jego właściwości rozjaśniające i przeciwdziałające starzeniu się skóry sprawiają, że jest niezastąpionym składnikiem w kosmetyce.Kalkulator ciąży – sprawdź, jak obliczyć tydzień ciąży i datę porodu
Zastanawiasz się, jak obliczyć termin porodu? Skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży!Apteczka na wakacje – co spakować do apteczki na wyjazd?
Niezawodna apteczka na wakacje – zobacz, co powinno znaleźć się w każdej apteczce, aby cieszyć się spokojem podczas wakacyjnych wyjazdów.Monakolina K – właściwości, przeciwwskazania, skutki uboczne i jej wpływ na leczenie zaburzeń lipidowych
Co to jest monakolina K i w jakim celu się ją stosuje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co pomaga ta naturalna substancja oraz sprawdź, w jaki sposób się ją pozyskuje!Stan podgorączkowy – kiedy występuje i jak sobie z nim radzić?
Stan podgorączkowy może być objawem zakażenia, ale nie tylko. Nierzadko jest wywołany przez przyczyny fizjologiczne. Dowiedz się, jak postępować w stanie podgorączkowym.Infekcje intymne – skąd się biorą i jak je wyleczyć?
Infekcje intymne to częsty problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Do najczęstszych objawów należy uporczywy świąd i pieczenie stref intymnych.Grypa żołądkowa – co jeść i pić w trakcie i po jelitówce?
Czy wiesz, jakie produkty mogą skrócić czas występowania biegunki i wymiotów w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej? Sprawdź, co jeść i pić oraz jakich produktów unikać przy jelitówce!Żylaki w młodym wieku – przyczyny, leczenie i zapobieganie
Żylaki należą do klinicznych objawów przewlekłej choroby żylnej. Można je skutecznie leczyć za pomocą metod farmakologicznych i chirurgicznych. W początkowej fazie schorzenia korzystne rezultaty przyniesie zmiana nawyków.Najlepsze prezenty na Dzień Mamy – ranking produktów
Szukasz najlepszego prezentu na Dzień Matki? W naszym zestawieniu znajdziesz wyjątkowe propozycje, które zaskoczą Twoją mamę i sprawią, że 26 maja stanie się jeszcze bardziej niezapomniany.Najlepsze kremy z filtrem SPF 50 – ranking produktów
Zapewnij swojej skórze najlepszą ochronę przed słońcem – odkryj nasz ranking najlepszych kremów z filtrem SPF 50, które skutecznie ochronią przed promieniowaniem UV i zadbają o zdrowie Twojej skóry.Bergamota i monakolina K i ich wpływ na leczenie zaburzeń lipidowych
W jaki sposób bergamota i monakolina K wpływają na obniżenie cholesterolu? Czy stanowią alternatywę dla tradycyjnych leków? Szczegóły zdradzamy w naszym artykule!Najlepsze kremy na odparzenia dla niemowląt – ranking produktów
Chroń delikatną skórę swojego dziecka. Sprawdź nasz ranking najlepszych kremów na odparzenia u niemowląt i zapobiegaj odparzeniom skóry maluszka.Najlepsze środki na komary – ranking produktów
Komary nie muszą być problemem – sprawdź najlepsze środki na komary i kleszcze, które pozwolą Ci spędzać czas na świeżym powietrzu bez niechcianych gości.Dieta przy anemii – co jeść, a czego unikać przy niedokrwistości?
Nieodpowiednio zbilansowany, ubogi w składniki odżywcze sposób żywienia jest jedną z głównych przyczyn anemii. Dowiedz się, jak powinna wyglądać optymalna dieta w niedokrwistości!Ciąża bliźniacza – co warto wiedzieć, oczekując bliźniąt?
Ciąża bliźniacza, czyli sytuacja, gdy w jamie macicy rozwijają się dwa płody, zdarza się średnio raz na 80 porodów. O czym należy pamiętać, spodziewając się bliźniąt? Podpowiadamy!Dieta przy Hashimoto – co jeść? Zalecenia dietetyczne i przykładowy jadłospis
Cierpisz na Hashimoto i nie wiesz, jak ułożyć odpowiednio jadłospis? Zastanawiasz się, która dieta jest najlepsza? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co jeść przy Hashimoto!Gorączka przy alergii – jakie są objawy i jak leczyć gorączkę sienną?
Podstawowym sposobem leczenia gorączki siennej jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Do terapii zostają włączone również środki farmakologiczne, ograniczające pojawianie się uporczywych objawów uczulenia.Ząbkowanie u niemowląt – jak je rozpoznać?
Pierwszy ząbek pojawia się zazwyczaj około 5. miesiąca życia, chociaż proces ząbkowania u każdego malucha może przebiegać inaczej. Niemowlę w tym okresie może stać się bardziej płaczliwe i częściej wybudzać się w nocy.Artretyzm – przyczyny, objawy i leczenie
Podstawą leczenia artretyzmu jest terapia farmakologiczna. Dużą wagę zwraca się również na modyfikację diety i ograniczenie produktów bogatych w puryny, takich jak czerwone mięso czy alkohol, które mogą zaostrzać objawy choroby.Trehaloza – właściwości i zastosowanie
Trehaloza – cukier z supermocami! Poznaj właściwości i zastosowania trehalozy jako czynnik ochrony organizmu przed stresem oksydacyjnym, odwodnieniem oraz innymi niekorzystnymi warunkami środowiskowymi.Prohormony – czym są i jak działają?
Chcesz zwiększyć masę mięśniową i siłę treningową? Zastanawiasz się nad stosowaniem prohormonów? Sprawdź nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są rodzaje prohormonów i jakie są ich skutki uboczne.Ćwiczenia odchudzające – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?
Brakuje Ci motywacji do regularnego ćwiczenia? Zacznij od łatwych ćwiczeń odchudzających w domu bez sprzętu, które przyniosą szybkie efekty i zmotywują Cię do dalszej pracy.Głóg – zastosowanie, działanie, właściwości
Głóg nietrudno znaleźć w polskich parkach i ogrodach. Roślina jest jadalna, a pozyskiwane z niej surowce mogą wspomagać leczenie chorób serca. Dowiedz się więcej o właściwościach głogu!Gorączka – skąd się bierze i jak ją zbić?
Gorączka przyjmująca wartości do 38°C może być leczona za pomocą domowych sposobów. Gwałtownie rosnąca temperatura ciała oraz zbyt długo utrzymująca się gorączka zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.Alergia na leki – jakie są objawy i czego unikać przy uczuleniu na lekarstwa?
Alergia na leki może objawiać się m.in. zmianami skórnymi, gorączką, dusznościami. W ostrzejszych reakcjach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.Dziwny zapach potu − jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Wydzielanie potu to naturalny proces zachodzący w organizmie. Jeśli odczuwamy nieprzyjemny zapach, który nie ustępuje po wzięciu prysznica czy nałożeniu dezodorantu, najlepszym krokiem będzie konsultacja lekarska.Kawa w diecie seniora – czy osoby starsze mogą pić kawę?
Picie kawy niesie za sobą szereg korzyści dla seniorów, ma jednak również wady. W artykule prezentujemy najważniejsze aspekty związane z wpływem tego napoju na zdrowie osób starszych.Nietypowe objawy alergii – jak rozpoznać i jak reagować na rzadkie symptomy alergii?
Nietypowe objawy alergii, takie jak ból głowy, mgła mózgowa czy niespecyficzne wysypki skórne mogą pojawić się po kontakcie z alergenem u osoby na niego uczulonej. Dowiedz się, jak je rozpoznać!Sposoby na śmierdzące stopy – jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem stóp?
Pozbądź się wstydu związanego z nieprzyjemnym zapachem stóp! Wybierz idealne rozwiązanie spośród szerokiej gamy domowych i profesjonalnych metod, które odświeżą Twoje stopy i przywrócą im komfort.Spalanie tkanki tłuszczowej – ćwiczenia na spalanie tłuszczu
Redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej może być wyzwaniem. Poznaj skuteczne metody spalania tłuszczu, aby uzyskać trwałe efekty i osiągnąć swój cel.Plamienie zamiast okresu − jak je rozróżnić i jakie są jego przyczyny?
Plamienie pojawiające się w terminie spodziewanej miesiączki może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze jest ono objawem patologii. U części kobiet w ten sposób może wyglądać plamienie implantacyjne.Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie migdałków wiąże się z silnym bólem gardła, utrudniającym przełykanie. Aby przeciwdziałać infekcji, należy regularnie wzmacniać swoją odporność oraz unikać kontaktu z osobami chorymi.Najlepsze skarpetki złuszczające do stóp – ranking produktów
Skarpetki złuszczające to rozwiązanie dla osób, które chcą wykonać delikatne, a zarazem skuteczne złuszczanie skóry. Sprawdź TOP 5 skarpetek do stóp!Najlepsze kremy do cery tłustej – ranking produktów
Znajdź dobry krem do cery tłustej, który pomoże Ci zredukować niedoskonałości, odżywić skórę i zachować jej zdrowy i promienny wygląd, bez obawy o zatykanie porów i powstawanie stanów zapalnych.Najlepsze odżywki do rzęs - ranking serum do rzęs
Długie, gęste i piękne rzęsy - marzenie każdej kobiety. Z naszym rankingiem najlepszych odżywek do rzęs możesz spełnić swoje marzenie o perfekcyjnym spojrzeniu.Kapsaicyna – czym jest i jakie ma właściwości?
Ostra papryka to nie tylko wyzwanie dla podniebienia! Kapsaicyna, substancja odpowiedzialna za ostrość, może pomóc w walce z bólem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.Olej kokosowy – zastosowanie, działanie, właściwości
Czy chcesz poczuć się pięknie i zdrowo? Olej kokosowy pomoże Ci w osiągnięciu tego celu! Dodaj go do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej skóry, włosów, jamy ustnej i poczuj różnicę.Niestrawność (dyspepsja) – przyczyny, objawy i leczenie
Leczenie niestrawności zależy od jej pierwotnej przyczyny. W terapii stosuje się przede wszystkim modyfikację diety. Jeśli schorzenie wywołuje konkretna choroba, konieczne może być włączenie środków farmakologicznych.Zrogowacenia na stopach - jakie są przyczyny zrogowaceń i jak je usunąć?
Zrogowacenia skóry stóp nie muszą być bolesne. Z artykułu dowiesz się, jakie czynniki wpływają na rogowacenie skóry i jakie metody pomagają w ich złagodzeniu.Najlepsza maść na brodawki – ranking produktów
Sprawdź najlepsze maści na brodawki sutkowe, które złagodzą podrażnienia i przyspieszą proces gojenia. Przedstawiamy ranking 5 polecanych produktów dla matek karmiących piersią.Dlaczego warto uprawiać sport?
Nie ma lepszego sposobu na inwestycję w zdrowie niż regularna aktywność fizyczna. Dowiedz się, jakie są korzyści z uprawiania sportu i zacznij działać już dziś.Ćwiczenia na siłowni dla pań – od czego zacząć i jak zaplanować trening na siłowni dla kobiet?
Przekonaj się, że trening na siłowni nie jest tylko dla mężczyzn. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom zyskasz pięknie wyrzeźbioną sylwetkę i zdrowie. Przeczytaj, od czego zacząć trening na siłowni dla kobiet.Jak odmłodzić twarz? Sprawdź sprawdzone domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi
Z objawami upływającego czasu możesz walczyć na wiele sposobów. Przeczytaj, w jaki sposób odmłodzić twarz w domu i gabinecie kosmetycznym. Poznaj skuteczne metody na młody i promienny wygląd twarzy.Jak rozpoznać kosmetyki nietestowane na zwierzętach?
Czym charakteryzują się kosmetyki nietestowane na zwierzętach? Dowiedz się, jakie korzyści dla zwierząt i środowiska naturalnego wynikają z wyboru produktów cruelty-free.Zapalenie mieszków włosowych − przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie mieszków włosowych objawia się widocznymi wykwitami na skórze, którym towarzyszy stan zapalny. Terapia opiera się na miejscowej lub ogólnoustrojowej antybiotykoterapii oraz zmianie nawyków pielęgnacyjnych.Pieluchomajtki dla dorosłych a refundacja - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jakie są najważniejsze zasady refundacji pieluchomajtek dla dorosłych? Odpowiadamy na najczęstsze pytania nurtujące opiekunów i pacjentów.Zatokowy ból głowy − czym jest i jak się objawia?
Charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest uporczywy ból głowy. Dolegliwość można zwalczyć stosując leki na zatokowy ból głowy. Pomocne są również domowe sposoby, takie jak inhalacje czy ciepłe okłady.Dieta w osteoporozie – co jeść, a czego unikać?
Celem diety w osteoporozie jest utrzymywanie w organizmie właściwego stężenia substancji budujących kość. Dowiedz się, jakie produkty warto jeść, a jakich lepiej unikać przy tej chorobie!Odczulanie (immunoterapia alergenowa) – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?
Immunoterapia swoista, czyli odczulanie jest jedyną znaną, poza unikaniem kontakt z alergenem metodą przyczynowego leczenie alergii. Kto może z niej skorzystać i na czym polega? Wyjaśniamy!Wiarygodność testów ciążowych
Współczesne testy ciążowe cechują się dużą wiarygodnością, wynoszącą nawet 99%. Co ważne, pozwalają na wykrycie ciąży na bardzo wczesnym etapie - nawet przed upływem 2 tygodni od zapłodnienia.Uczulenie na nikiel – jakie są objawy i czego unikać przy alergii na nikiel?
Objawy nadwrażliwości na nikiel najczęściej ograniczają się do fragmentu skóry, który ma bezpośredni kontakt z wykonanym z niego przedmiotem. Dowiedz się, czego unikać przy alergii na nikiel.Bezsenność (insomnia) – przyczyny, leczenie, zapobieganie
Bezsenność wynika najczęściej z przejściowego stresu. Przyczyny zaburzeń mogą być również powodem przewlekłych chorób. W leczeniu insomnii stosuje się terapię farmakologiczną, psychologiczną oraz zmianę nawyków snu.Krew z nosa u dziecka - przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc
Krwawienia z nosa to przypadłość, która nierzadko dotyczy dzieci i może wynikać z wielu przyczyn. Dowiedz się, jak prawidłowo postępować w przypadku krwawienia z nosa u dziecka!Obrzęk nóg u starszej osoby – przyczyny, objawy i leczenie
Najczęstszą przyczyną obrzęku nóg u seniorów jest przewlekła niewydolność żylna, a także zaburzenia pracy serca, nerek oraz inne choroby współistniejące. Dlatego osoby starsze powinny być pod stałą kontrolą lekarską.Spóźniający się okres – ile może się spóźniać i co to powoduje?
Spóźniający się okres jest objawem nie tylko ciąży, ale również całej grupy zaburzeń miesiączkowania. Dowiedz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twój niepokój i kiedy udać się do ginekologa.Tymianek – zastosowanie, działanie, właściwości
Tymianek jest rośliną od tysiącleci znaną ze względu na swoje właściwości lecznicze związane m.in. z działaniem na układ oddechowy i pokarmowy. Podpowiadamy, kiedy i jak stosować to zioło!Ćwiczenia na skoliozę – jakie stosować, a jakich unikać?
Skolioza nie musi rządzić Twoim życiem - dowiedz się, jak ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie koordynacji ruchowej i zmniejszeniu skrzywienia kręgosłupa.Komedogenność w kosmetykach – co to znaczy?
Skuteczna pielęgnacja skóry wymaga wyboru produktów odpowiednich dla Twojego typu skóry. Przeczytaj artykuł o komedogenności kosmetyków, aby dokładniej poznać temat i podjąć najlepszą decyzję.Najlepszy prezent na Dzień Mężczyzny – ranking produktów
Dzień Mężczyzny to czas, kiedy możesz podziękować swojemu chłopakowi, tacie, bratu czy koledze za to, że są w Twoim życiu. Odkryj najlepsze pomysły na prezenty, które sprawią mężczyźnie radość i zostaną w pamięci na długo!Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - ranking produktów
Najlepszy prezent na Dzień Kobiet to taki, który uwzględnia preferencje obdarowanej osoby. Nie wiesz, jaki upominek wybrać? Sprawdź nasz ranking - 5 najlepszych prezentów na Dzień Kobiet.Nadwrażliwość zębów – co ją powoduje i jak ją zwalczyć?
Nadwrażliwość zębów często spowodowana jest nieodpowiednimi nawykami higienicznymi. Lekceważenie problemu może stanowićprzyczynę poważniejszych schorzeń, dlatego warto zgłosić się po profesjonalną pomoc.Jak myć i pielęgnować włosy kręcone?
Odkryj tajniki pielęgnacji kręconych włosów! Z artykułu dowiesz się, jak dbać o swoje loki, jakie produkty wybrać i jakich błędów unikać, żeby Twoje włosy zawsze wyglądały zdrowo i pięknie.Obgryzanie paznokci (onychofagia) - jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?
Obgryzanie paznokci, czyli onychofagia, to kompulsywny nawyk skutkujący nieestetycznym wyglądem dłoni. Może również prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Jak radzić sobie z zaburzeniem? Wyjaśniamy.Alergia w ciąży – jak sobie z nią radzić?
Alergia to nadwrażliwość natychmiastowa na dany alergen, z którym kontakt u osoby nieuczulonej nie wywołuje żadnych objawów. W jaki sposób możemy sobie radzić z alergią u kobiet w ciąży? Sprawdź!Skolioza – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Skolioza może pojawić się na każdym etapie rozwoju dziecka. W większości przypadków trudno ustalić jej dokładną przyczynę. Leczenie schorzenia opiera się na rehabilitacji oraz kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy.Alergia wziewna – przyczyny, objawy i leczenie
Alergiczny nieżyt nosa i spojówek, a także astma oskrzelowa to dwie postacie alergii wziewnej, które mogą ze sobą współistnieć lub występować w pojedynkę. W jaki sposób dochodzi do ich rozwoju? Sprawdź!Jak dbać o układ oddechowy?
Unikanie nikotyny, regularna aktywność fizyczna oraz cykliczne badania pozwolą w znaczący sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzeń układu oddechowego i zachować dobrą kondycję organizmu.L-teanina – czym jest i jakie ma właściwości?
Naturalnie występująca w herbacie L-teanina wpływa na funkcjonowanie mózgu i można wykorzystać ją do poprawy samopoczucia. Dowiedz się, jak działa ta substancja i jakie ma zastosowanie!Najlepsza pasta do zębów – ranking produktów
Dobra pasta do zębów to podstawa pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Jak wybrać tę najlepszą? Sprawdź nasz ranking past do zębów! Znajdziesz w nim pasty wybielające, przeciwpróchnicze i zmniejszające nadwrażliwość.Kaszel palacza – przyczyny, objawy i leczenie
Kaszel palacza powstaje na skutek rozrostu gruczołów śluzowych w efekcie dostarczania organizmowi nadmiernej ilości toksyn. Jedynym sposobem na pozbycie się objawu jest całkowita rezygnacja z palenia papierosów.Cukrzyca ciążowa – czym jest i jak wpływa na dziecko?
Cukrzyca ciążowa to zaburzenie coraz częściej wikłające ciąże, związane z zaburzonym wydzielaniem i działaniem insuliny. Dowiedz się, jakie zagrożenia za sobą niesie!Ból jajnika przed okresem – co oznacza?
Ból jajnika może poprzedzać wystąpienie okresu. Określenie jego natężenia, charakteru oraz czasu trwania, a także innych współistniejących dolegliwości pozwala postawić diagnozę.Katar w ciąży - ile trwa i jak się go pozbyć?
Katar w ciąży może stanowić objaw rozwijającej się infekcji dróg oddechowych albo alergii. Dowiedz się, ile może trwać i w jaki bezpieczny sposób możesz złagodzić jego nasilenie.Nerwica lękowa – przyczyny, objawy i leczenie
Nerwica lękowa to rodzaj irracjonalnego, uporczywego lęku i niepokoju, który towarzyszy nieustannie, przybierając niekontrolowany i zagrażający człowiekowi wymiar. Jak leczyć nerwicę lękową? Sprawdź!Zaburzenia snu – przyczyny, objawy i leczenie
Zaburzenia snu mogą się wiązać z nieprawidłowym czasem jego trwania lub niepożądanymi zachowaniami występującymi w trakcie odpoczynku. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!Krwawienia po menopauzie – przyczyny i leczenie
Krwawienie po menopauzie to objaw, który może wynikać z wielu przyczyn. Jednak ze względu na to, że może być to pierwszy symptom raka endometrium, zawsze należy udać się do ginekologa.Kolagen – jakie ma właściwości i zastosowanie?
Kolagen to białko stanowiące niemal 30% ogółu białek w organizmie. Jakie ma właściwości i zastosowanie? W jaki sposób można dostarczać kolagen do organizmu? Sprawdź!Szałwia w ciąży – czy można ją bezpiecznie pić?
W przebiegu ciąży często występują dolegliwości, z którymi ciężarne próbują walczyć terapią ziołami. Niestety nie wszystkie zioła są w ciąży dozwolone. Jak na tym tle wypada szałwia lekarska? Czy picie szałwii w ciąży jest bezpieczne?Lipa – zastosowanie, działanie, właściwości
Lipa to roślina od lat wykorzystywana w medycynie ludowej. Stosuje się ją przy przeziębianiach, problemach żołądkowych. Zioło działa również rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Dowiedz się więcej!Najlepsze szczoteczki soniczne – ranking produktów
Jak działa szczoteczka soniczna i czym różni się od szczoteczki elektrycznej? W artykule wyjaśniamy różnicę oraz rekomendujemy 5 najlepszych szczoteczek sonicznych.Ból żołądka w ciąży – przyczyny i leczenie
Ból w obrębie jamy brzusznej, w tym ból żołądka w czasie ciąży, to objaw, który może zaniepokoić przyszłe mamy. Poznaj jego przyczyny, niepokojące symptomy alarmowe oraz sposoby leczenia!Cykoria – zastosowanie, działanie, właściwości
Cykoria jest bogata w inulinę, cenny składnik wspomagający pracę przewodu pokarmowego. Sprawdź, jakie właściwości ma to warzywo oraz jak je przyrządzać i jeść, by nie było gorzkie!Trądzik hormonalny – jak rozpoznać i jak leczyć?
Zmagasz się z wykwitami i zmianami trądzikowymi na skórze? Sprawdź, czy może to być trądzik hormonalny. Wyjaśniamy, jak go rozpoznać i jak przebiega leczenie.Najlepsze prezenty na Walentynki – ranking produktów
Co kupić ukochanej osobie na walentynki? Dzień zakochanych to idealna okazja na wręczenie drugiej połówce drobnego upominku. Podrzucam 6 pomysłów na najlepszy prezent na Walentynki.Bóle menstruacyjne – jak poradzić sobie z bolesną miesiączką?
Ból miesiączkowy to niezwykle częsta przypadłość, która dotyczy ponad 50% kobiet. Jest to objaw, który może mieć wiele przyczyn. Poznaj je i dowiedz się, kiedy należy zgłosić się do lekarza.Badania na koronawirusa – rodzaje. Ile kosztuje test na COVID-19?
Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów przydatnych w diagnostyce COVID-19. Są to testy genetyczne, antygenowe oraz serologiczne. Dowiedz się, który z nich wybrać!Dieta na trądzik różowaty – co jeść, a czego unikać?
Nieodpowiednia dieta może wyzwalać powstawanie zmian skórnych u osób z trądzikiem różowatym. Podpowiadamy, co jeść, a jakich produktów unikać, by zapobiegać zaostrzeniu objawów choroby.DOMS (opóźniona bolesność mięśni) – czym jest i jak to załagodzić?
Prawdopodobnie nie ma osoby, która choć raz w życiu nie miała zakwasów po intensywnym wysiłku fizycznym. Czy to na pewno były zakwasy? A może DOMS? Czym jest DOMS, jakie ma objawy i jak je łagodzić?Sposób na oczyszczanie jelit. Sprawdź, jak zrobić to w domu!
Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na oczyszczenie jelit ze złogów kałowych oraz gazów jest zmiana diety, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz regularne nawadnianie. Te działania pozwolą pozbyć się przykrych objawów.Uraz nadgarstka − jak sobie poradzić z kontuzją nadgarstka?
Do najczęstszych urazów nadgarstka należą: złamania, skręcenia i zwichnięcia oraz stłuczenia. Leczenie kontuzji obejmuje unieruchomienie ręki, schładzanie bolesnego obszaru oraz odpowiednio dobraną rehabilitację.Najlepsze balsamy do ust – ranking produktów
Jeśli Twoim problemem są suche, spierzchnięte i pozbawione nawilżenia usta, koniecznie sprawdź ranking najlepszych balsamów do ust. Zapomnij o odstających skórkach! Poznaj nasze TOP 6 i wybierz swojego ulubieńca.Katar u niemowlaka − skąd się bierze i jak go leczyć?
Najczęstszą przyczyną wywołującą katar u niemowlaka są infekcje wirusowe. Aby udrożnić nos malucha i ułatwić mu oddychanie, warto odciągać wydzielinę, stosować inhalację oraz zadbać o optymalną wilgotność w pomieszczeniach.Kaszel u starszej osoby – jakie są przyczyny i jak go wyleczyć?
Lista potencjalnych przyczyn kaszlu u starszej osoby jest bardzo długa. Objaw może zwiastować infekcje górnych dróg oddechowych lub przewlekłe dolegliwości układu oddechowego, dlatego wymaga kompleksowej diagnostyki.Blue Monday – skąd się wziął najbardziej depresyjny dzień w roku?
Teoria Blue Monday mówi, że trzeci poniedziałek stycznia to najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy tak jest w istocie? O co chodzi z Blue Monday? Wyjaśniamy!Stłuszczenie wątroby – przyczyny, objawy i leczenie
Nadużywanie alkoholu lub zaburzenia metabolizmu osłabiają naszą wątrobę, prowadząc do jej stłuszczenia. Regeneracja wątroby, a szczególnie odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie dla kondycji całego organizmu.Kwas mlekowy – właściwości i zastosowanie
Kwas mlekowy jest związkiem organicznym wyróżniającym się cennymi właściwościami dla zdrowia i urody. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać w swoich rytuałach pielęgnacyjnych.Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Palenie tytoniu prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych. Czy nikotyna szkodzi również zębom i całej jamie ustnej? Jak dbać o zęby palacza, by uniknąć przykrych konsekwencji uzależnienia?Żywienie dojelitowe (żywienie enteralne) – czym jest i kiedy się je stosuje?
Żywienie dojelitowe (enteralne) jest sztuczną formą podaży substancji odżywczych za pomocą drogi przewodu pokarmowego w przypadku braku możliwości podawania pokarmu drogą doustną. Sprawdź, na czym polega.Najlepsze kremy rozświetlające – ranking produktów
Szukasz skutecznego kremu rozświetlającego? Sprawdź nasz ranking i pożegnaj szarą, zmęczoną i pozbawioną blasku skórę. Przedstawiamy najlepsze kremy rozświetlające – nasze TOP 6.Najlepsze naturalne kosmetyki do włosów – ranking produktów
Szukasz sprawdzonych i dobrych naturalnych kosmetyków do włosów? Sprawdź nasz ranking i wybierz ulubieńca spośród 5 naturalnych propozycji.Najlepsze mleczka do demakijażu – ranking produktów
Dobre mleczko do demakijażu rozprawi się z kosmetykami kolorowymi, nadmiarem sebum i innymi zanieczyszczeniami. Nie wiesz, na jaki preparat się zdecydować? Sprawdź nasz TOP 6!Czy można pić miętę w ciąży?
Mięta to jedno z ziół redukujących nieprzyjemne objawy żołądkowe występujące u kobiet w ciąży? Czy mięta jest bezpieczna dla ciężarnych? Ile mięty można pić w ciąży? Odpowiadamy!Kwas bursztynowy (ekstrakt z bursztynu) – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Kwas bursztynowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, a od niedawna również w branży kosmetycznej. Czym jest ekstrakt z bursztynu i jak działa na organizm?Schodząca skóra na stopach u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia
Łuszcząca i pękająca skóra na stopach u dziecka może być dla niego źródłem wielu przykrych dolegliwości. Poznaj jej możliwe przyczyny i sposoby leczenia!Różeniec górski (korzeń arktyczny) – zastosowanie, działanie, właściwości
Czujesz się zmęczony, zestresowany? W okresie natężonego wysiłku psychicznego i fizycznego poleca się stosowanie adaptogenów, w tym różeńca górskiego. Poznaj jego właściwości!Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów – jak wyglądają i jak je uratować?
Co zrobić, gdy końcówki włosów są zniszczone i zaczynają się rozdwajać? Opisujemy domowe sposoby i zasady pielęgnacji kruchych i słabych włosów.Uczulenie na alkohol – jak się objawia i czy można leczyć alergię na alkohol?
Twoja skóra po wypiciu alkoholu staje się czerwona i swędzi? Odczuwasz drapanie w gardle, a serce bije zdecydowanie szybciej? To może być uczulenie na alkohol. Jak postępować w przypadku ataku alergii na alkohol i co warto o niej wiedzieć?Zaburzenia chodu i równowagi u osób starszych – przyczyny, objawy i leczenie
Zaburzenia chodu u osób starszych są ściśle związane z ograniczeniem sprawności fizycznej i wieloma schorzeniami towarzyszącymi. Niestety bardzo często prowadzą do groźnych w skutkach upadków.Zielona herbata – zastosowanie, działanie, właściwości
Konsumpcja zielonej herbaty powiązana jest m.in. z działaniem odchudzającym oraz wspierającym zdrowie układu krążenia. Poznaj zastosowanie tej rośliny w medycynie, kuchni i kosmetologii!Kwercetyna – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
Kwercetyna to jeden ze związków odgrywających w organizmie ważną rolę. Czym jest i jakie ma właściwości? Czy istnieją przeciwwskazania do suplementacji i w jakich produktach występuje naturalnie? Sprawdź!Pieczenie i uczucie palenia w przełyku – przyczyny, objawy i domowe sposoby
Pieczenie i uczucie palenia w przełyku mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń, wśród których najczęściej diagnozowany jest refluks żołądkowo-przełykowy. Dowiedz się, jak walczyć z palącym przełykiem!Morsowanie – czym jest i jaki ma wpływ na organizm?
Zima to idealne wręcz warunki, aby spróbować nowej aktywności, jaką jest morsowanie. Czy kąpiele w lodowatej wodzie są bezpieczne dla każdego? Zobacz, jak przygotować się do morsowania!Import równoległy leków – na czym polega i czy warto oszczędzać na produktach leczniczych?
Koszty leczenia bywają przytłaczające. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić, zapytaj farmaceutę o produkty z oznaczeniem IR. W artykule wyjaśniamy, czym jest import równoległy leków.Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?
Kąpiel noworodka to czynność, która początkowo może budzić niepokój i stanowić powód do stresu. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym dowiesz się, jak często i w czym kąpać noworodka.Wrzody żołądka i dwunastnicy – przyczyny, objawy i leczenie
Wrzody żołądka i dwunastnicy to ubytki w błonie śluzowej. Najczęstszą przyczyną choroby jest zakażenie Helicobacter pylori i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie schorzenia, jest endoskopia.Odmrożenia – stopnie, objawy i pierwsza pomoc
Odmrożenia to zmiany miejscowe wywołane działaniem niskiej temperatury powietrza. Pierwsza pomoc powinna polegać na jak najszybszym przywróceniu krążenia w danej części ciała.Duszący kaszel – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Duszący kaszel, który utrzymuje się przez dłuższy czas może być objawem wielu różnych schorzeń, nie tylko tych związanych z układem oddechowym. Objaw zawsze należy skonsultować z lekarzem.Grupy ryzyka zarażenia koronawirusem
Do pacjentów z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19 należą w szczególności osoby obciążone ciężkimi chorobami płuc i serca. Dowiedz się, kto jeszcze do niej przynależy!Choroba AIDS – przyczyny zakażenia, objawy i leczenie
AIDS to ciężka choroba wywołana przez wirusa HIV. Z jej powodu układ odpornościowy nie jest w stanie poradzić sobie z patogenami, którymi zakażenie u osób zdrowych nie wywołuje żadnych objawów.Płodność u mężczyzn – co na nią wpływa i jak ją poprawić?
Płodność u mężczyzn jest zależna od wielu czynników związanych z dietą i stylem życia, które można modyfikować. Odpowiednia ilość ruchu oraz dieta bogata w składniki odżywcze daje ogromne szanse na poprawę jakości nasienia.Szczepienia na COVID-19 − kiedy, jakie i czy są bezpieczne?
Szczepienie na COVID-19 to istotny przełom w medycynie, dzięki któremu możliwe było zakończenie pandemii. Choć choroba w dalszym ciągu jest z nami, nie notuje się już tak dużej liczby chorych.Najlepsze kremy do rąk na zimę – ranking produktów
Dobre kremy do rąk na zimę pomogą Ci skutecznie nawilżyć oraz ochronić skórę dłoni przed mrozem i wiatrem. Sprawdź nasz ranking produktów, wybierz krem, który odpowiada Twoim potrzebom i przygotuj swoją kosmetyczkę na zimową niepogodę.Jak schudnąć, jeżdżąc na rowerze?
Systematyczna jazda na rowerze pomaga spalić tkankę tłuszczową, a tym samym – schudnąć. Zobacz, jak często należy jeździć na rowerze i jak prowadzić trening, by uzyskać zadowalające efekty.Peptydy – czym są i jak działają?
Peptydy to związek występujący naturalnie w organizmie, a jego działanie docenił między innymi przemysł kosmetyczny. Poznaj właściwości peptydów i zobacz, jakie efekty przynosi używanie kosmetyków z peptydami.Zakwasy po treningu - czym są i jak się ich pozbyć?
Co zrobić, żeby nie mieć zakwasów? Dlaczego należy zadbać o regenerację organizmu? O czym pamiętać, przygotowując się do treningu? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!Najlepsze kremy do twarzy na zimę – ranking produktów
Czy dobry krem do twarzy na zimę to konieczność? Tak! Poznaj nasz ranking zimowych kremów ochronnych, wybierz jedną z sześciu wartych uwagi propozycji i chroń swoją skórę przed zimową aurą.Spirulina – zastosowanie, działanie, właściwości
Spirulina nie tylko dostarcza cennych dla zdrowia składników pokarmowych, ale wspomaga również terapię niektórych chorób. Dowiedz się, jakie efekty daje spożywanie tych mikroalg!Jęczmień u dziecka − przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
Jęczmień na oku najczęściej pojawia się u dzieci po potarciu powieki brudnymi rękami. Uwidacznia się wówczas obrzęk i zaczerwienienie. Leczenie polega na oczyszczaniu okolicy oczu, ciepłych okładach i masażu.Częste przeziębienia – przyczyny i sposoby na zapobieganie infekcjom
Częste przeziębienia to zazwyczaj skutek nieodpowiedniej diety i przemęczenia organizmu. Infekcje mogą być również sygnałem rozwijających chorób, wymagających leczenia. Poznaj przyczyny nawracających infekcji.Ból jąder (ból jądra) – przyczyny, objawy i leczenie
Jądra to ważna część męskiego układu płciowego. Kiedy bez uchwytnej przyczyny pojawia się ból jąder lub jednego z nich, należy odbyć konsultację urologiczną.Uczulenie na mleko modyfikowane - jakie są objawy i jak sobie z nim radzić?
Objawy w postaci zaburzeń trawienia pokarmu, zmian skorych i problemów z układem oddechowym mogą wskazywać na uczulenie na składniki mleka modyfikowanego. Jak rozpoznać tę alergię u dziecka?Masaż głowy krok po kroku – jak i czym masować skórę głowy?
Szukasz sprawdzonych metod na poprawę kondycji włosów? Sprawdź, jakie efekty przynosi masaż skóry głowy! Wystarczy kilka minut dziennie, by wzmocnić kosmyki, a także usunąć zmęczenie i stres.Przetrenowanie mięśni i organizmu – objawy oraz skutki zmęczonych mięśni. Sprawdzone wskazówki, jak wyjść z przetrenowania!
Przetrenowanie często zdarza się u sportowców, zwłaszcza gdy brakuje czasu na regenerację. Prowadzi do uszkodzenia mięśni, a nawet - infekcji. Sprawdź, jakie są objawy i skutki przetrenowania organizmu!Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Jakie maseczki wybrać?
Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusem COVID-19? Jakie są ich rodzaje i którą najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury!Zatorowość płucna – przyczyny, objawy i leczenie
Zatorowość płucna może mieć zróżnicowany obraz kliniczny – od dramatycznych objawów niewydolności krążenia, do postaci zupełnie bezobjawowej. Poznaj jej przyczyny, możliwe objawy i sposoby leczenia.Zestawy kosmetyków na święta: ranking gwiazdkowych hitów!
Zestawy kosmetyków na święta to niezawodny sposób na prezent dla kobiet i mężczyzn. Sprawdź nasz ranking gwiazdkowych hitów i wybierz zestaw dla swoich bliskich.Nawracająca grzybica pochwy − jakie są przyczyny i jak leczyć?
Nawracającej grzybicy pochwy sprzyja szereg różnych czynników: długotrwała antybiotykoterapia, przewlekłe choroby, a także niewłaściwa dieta. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia ginekologicznego.Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?
Krwawiące dziąsła mogą być jednym z pierwszych objawów zapalenia tkanek przyzębia (paradontozy). U wielu osób ten stan jest spowodowany zbyt agresywnym szczotkowaniem lub niewłaściwą higieną jamy ustnej.Zwyrodnienie stawu biodrowego: profilaktyka to ruch i dieta!
Koksartroza doprowadza do stopniowej destrukcji stawu biodrowego. Chorobę można spowolnić za pomocą środków farmakologicznych oraz różnego rodzaju metod rehabilitacyjnych.Dieta odchudzająca dla seniora – jak schudnąć w starszym wieku?
Układając jadłospis dla seniora, trzeba wziąć pod uwagę liczne zmiany w organizmie, które zachodzą wraz z wiekiem. Jak wygląda zbilansowana dieta odchudzająca dla osoby starszej?Pryszcze na czole – jakie są przyczyny i jak się pozbyć trądziku na czole?
Pryszcze na czole to problem estetyczny i zdrowotny, który może wywoływać kompleksy. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Poznaj skuteczne metody na niechciane krosty na czole.Dieta trzustkowa – jakie są jej podstawowe zasady i jakie produkty warto jeść?
Choroby trzustki mogą prowadzić do dolegliwości związanych z zaburzeniami trawienia. Co jeść, aby unikać tych objawów? Poznaj zasady diety na trzustkę!Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie
Nadciśnienie w ciąży może wynikać z wielu przyczyn. Często są one trudne do zidentyfikowania. Dowiedz się, jak powinno wyglądać leczenie podwyższonego ciśnienia u kobiety spodziewającej się dziecka!Nerwica serca – przyczyny, objawy i leczenie
Nerwica serca może dawać objawy podobne do zawału serca czy groźnych zaburzeń rytmu. Jednak przyczyna stojąca za rozwojem tego zaburzenia jest zgoła inna. Dowiedz się więcej na temat nerwicy serca.Najlepsze odżywki do paznokci - ranking produktów
Właściwa pielęgnacja paznokci może zmniejszyć ich kruchość i łamliwość, wygładzić powierzchnię płytki oraz zadbać o jej właściwe nawilżenie. Sprawdź nasz ranking najlepszych odżywek do paznokci i wybierz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.Najlepsze szampony wygładzające włosy — ranking produktów
Walczysz z puszącymi się włosami? Nie wiesz, jak skutecznie je wygładzić i zdyscyplinować? Sprawdź nasz ranking najlepszych szamponów wygładzających włosy i wybierz produkt dostosowany do Twoich potrzeb.Najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów — ranking produktów
Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zaopatrzysz się w funkcjonalną szczoteczkę. Sprawdź nasz ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych do zębów i wybierz produkt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.Olejek eukaliptusowy – zastosowanie, działanie, właściwości
Olejek eukaliptusowy posiada nie tylko przyjemny zapach, ale również szereg właściwości zdrowotnych. Sprawdź, jak wykorzystać go do przygotowania inhalacji łagodzących objawy przeziębienia!Arbutyna (alpha arbutin) – czym jest i jakie ma właściwości?
Martwią Cię nieestetyczne przebarwienia na skórze twarzy lub ciała? Skutecznym remedium może okazać się kosmetyk z arbutyną! Co to jest arbutyna i w jakich preparatach ją znajdziesz? Sprawdź!Jakie leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID-19?
COVID-19 to wirusowa choroba zakaźna dotycząca w głównej mierze układu oddechowego. Ze względu na zróżnicowane nasilenie objawów każdy pacjent wymaga zindywidualizowanego podejścia.Jak biegać, żeby schudnąć? Czy przez bieganie można schudnąć?
Czy bieganie to dobry sposób na schudnięcie? W jaki sposób i ile biegać, by spalić tkankę tłuszczową? Wszystko o wpływie biegania na kondycję i spalaniu tkanki tłuszczowej.Ból piszczeli – jakie są przyczyny i jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej?
Najczęstsze przyczyny bólu piszczeli obejmują przetrenowanie organizmu oraz różnego rodzaju kontuzje. Objawy mogą również wskazywać na szereg innych schorzeń, dlatego tych dolegliwości nie można bagatelizować.Drapanie w gardle – przyczyny i domowe sposoby
Drapanie w gardle powstaje przez podrażnienie błony śluzowej w wyniku chorób o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, może wskazywać również na alergię. W leczeniu świetnie sprawdzają się leki apteczne oraz domowe sposoby.Wylewy podskórne u osób starszych – przyczyny, objawy i leczenie
Mechanizm powstawania wylewów podskórnych związany jest z wynaczynieniem krwi do tkanek. Zmiany najczęściej lokalizują się w obrębie rąk. Przyjmowane leki oraz stany chorobowe organizmu zwiększają ryzyko tworzenia się sińców.Trądzik u dorosłych — jakie są przyczyny i jak go leczyć?
Trądzik u dorosłych może powodować spadek pewności siebie oraz problemy w kontaktach społecznych. Wyjaśniamy, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!Kiedy wraca miesiączka po porodzie?
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Czy u każdej kobiety po porodzie okres pojawia w tym samym czasie? Od czego zależy termin powrotu miesiączki po porodzie? Wszystko o okresie po porodzie.Jak wzmocnić paznokcie?
Twoim problemem są delikatne, kruche i osłabione paznokcie? Poznaj przyczyny słabych paznokci oraz wskazówki, jak wzmocnić paznokcie za pomocą diety, suplementów i domowych sposobów.Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?
Opryszczka narządów płciowych to jedna z chorób wenerycznych, których nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka jej nawrotów.Krzem – właściwości, zastosowanie i występowanie
Niedobory krzemu mogą dawać objawy w postaci osłabienia włosów i paznokci oraz pogorszenia stanu skóry. Jak uzupełnić dietę w ten pierwiastek i czy warto sięgnąć po suplementy?Pryszcze w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?
Pryszcze w miejscach intymnych mogą obniżyć jakość życia. Najczęściej problem leży w nieodpowiedniej technice golenia lub uczulających kosmetykach. Przewlekłe zmiany są wskazaniem do porady lekarskiej.SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego) – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego SIBO wymaga kompleksowej terapii. Uporczywe objawy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Antybiotykoterapia, dieta oraz zmiana stylu życia to złoty standard leczenia.COVID-19 – objawy, leczenie i profilaktyka
Gorączka, ból gardła, suchy kaszel, nieżyt nosa – to objawy sugerujące zakażenie SARS-CoV-2. Nie bagatelizuj ich. Zgłoś się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie postępowanie.Dieta na nadciśnienie – co można jeść, a czego unikać?
Modyfikacje stylu życia są jedną z podstawowych metod profilaktyki i terapii chorób układu krążenia. Jaka dieta sprawdzi się najlepiej przy nadciśnieniu tętniczym?Pielęgnacja cery dojrzałej – jak dbać o nią w domu i w gabinecie kosmetycznym?
Pielęgnacja cery dojrzałej wymaga zastosowania produktów nawilżających i ujędrniających. Jakie kosmetyki będą odpowiednie? A może lepsze będą zabiegi w gabinecie kosmetycznym? Odpowiadamy.Arytmia serca (zaburzenie rytmu serca) – przyczyny, objawy i leczenie
Nieprawidłowy rytm serca, sprawia, że jego skurcze mogą być mniej efektywne. U części pacjentów objawia się to m.in. osłabieniem, uczuciem kołatania serca, a także bólem w klatce piersiowej.Ból głowy w ciąży – jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból głowy w ciąży, podobnie jak poza nią, najczęściej ma charakter idiopatyczny. Jednak może być również spowodowany chorobą stanowiącą zagrożenie dla życia. Z tego powodu nie należy go bagatelizować.Kolka podczas biegania – jak sobie z nią poradzić?
Zdarza się, że podczas biegu odczuwasz nagły, przeszywający ból zlokalizowany w okolicy brzucha? To prawdopodobnie kolka biegacza. Zobacz, jak poradzić sobie z kolką podczas biegu i jak jej uniknąć.BCAA – co to jest? Czy warto je przyjmować?
BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, są niezbędnymi składnikami tkanki mięśniowej. Czy zażywanie ich w formie suplementów diety skutecznie wspomaga osoby uprawiające sport? Sprawdź!Dieta przy kamicy nerkowej – co jeść a czego unikać?
Co może jeść i pić, a czego w jadłospisie powinna unikać osoba z kamicą nerkową? Podpowiadamy, jak za pomocą diety zapobiegać powstawaniu złogów w układzie moczowym.Bakuchiol (roślinny retinol) – czym jest i jak działa?
Bakuchiol nazywany też retinolem roślinnym to cenna substancja pozyskiwana naturalnie. Jakie ma właściwości, w jakich kosmetykach można go znaleźć i kto powinien się nim zainteresować? Sprawdź!Młody jęczmień – zastosowanie, działanie, właściwości
Popularny jako składnik soków, zaliczany do grona superfoods bogatych w składniki mineralne, witaminy i antyoksydanty – poznaj właściwości zdrowotne młodego jęczmienia!Najlepsze szampony do wrażliwej skóry głowy – ranking produktów
Wybieramy najlepszy szampon do wrażliwej skóry głowy. Zobacz, jakich preparatów możesz używać przy nadwrażliwości, by ograniczyć świąd, pieczenie i przesuszenie skalpu. Poznaj nasze TOP 6!Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że bakteria Helicobacter pylori występuje u 70% ludności w krajach rozwijających się. Jakie objawy pojawiają się u zakażonych? Sprawdź!Dysfagia (zaburzenia połykania) – przyczyny, objawy i leczenie
Zaburzenia połykania, zwane dysfagią mogą wynikać zarówno z problemów czynnościowych, neurologicznych, strukturalnych, jak i mechanicznych. Schorzenie wymaga szerszej diagnostyki i wdrożenia leczenia.Oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku
Jaki wpływ na kondycję skóry ma oczyszczanie twarzy w domu? Jak prawidłowo wykonać oczyszczanie, jakich kosmetyków użyć i w jakiej kolejności? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!Najlepsze balsamy do suchej skóry - ranking produktów
Najlepsze balsamy do suchej skóry — sprawdź nasz ranking produktów i wybierz kosmetyk, który przyniesie Ci ukojenie!Spuchnięte dłonie – jakie są przyczyny i jak je leczyć?
Spuchnięte dłonie w wielu przypadkach to sygnał świadczący o zatrzymaniu wody w organizmie. Mogą być także oznaką chorób nerek, serca lub tarczycy. W tych przypadkach problem wymaga szerszej diagnostyki.Zaburzenia erekcji – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z problemami ze wzwodem?
W przypadku jednorazowych problemów z erekcją nie należy doszukiwać się większych problemów zdrowotnych. Jednak, gdy mamy do czynienia z długotrwałymi zaburzeniami, niezbędna będzie wizyta u urologa lub seksuologa.Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) – czym jest i jak często występuje?
Niepożądany odczyn poszczepienny jest odnotowywany średnio raz na 10 tys. szczepień. Zazwyczaj jego objawy są łagodne i nie stanowią przeciwwskazania do dalszych szczepień.Mokry kaszel u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie
W różnicowaniu przyczyn kaszlu ważny jest przede wszystkim jego charakter. Jeśli przybiera postać krtaniową czy szczekającą, może świadczyć o ostrej infekcji układu oddechowego.Jak wzmocnić odporność organizmu? 9 zdrowych nawyków!
Boisz się spadku odporności na jesień? Wystarczy, że zastosujesz się do naszych 9 dobrych nawyków, a zwiększysz swoje szanse na uniknięcie infekcji!Powikłania po przeziębieniu – czym grozi nieleczone przeziębienie?
Przeziębienie to jedna z najczęstszych chorób, która każdego roku dotyka niemal każdego. Jeśli objawy nie ustępują i pogarszają się na przestrzeni 1 – 2 tygodni, należy obowiązkowo udać się do lekarza.Nerwica żołądka – przyczyny, objawy i leczenie
Nerwica żołądka nie ma podłoża w przyczynach organicznych, lecz w emocjonalnych. Objawy pojawiają się na skutek silnego stresu. Bardzo dobre rezultaty daje leczenie objawowe połączone z psychoterapią.Przeziębienie? Sprawdź, czy Cię rozkłada! Objawy, leczenie i profilaktyka przeziębienia
Niskie temperatury, mróz lub wiatr, a także zbyt suche powietrze w domu często obniżają odporność. Sprawdź, jakie są objawy przeziębienia i jak z nimi walczyć z infekcją!Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!
Pryszcze na pośladkach to dość powszechny, choć mało estetyczny problem. Jak mu zaradzić? Czy istnieją skuteczne sposoby, by zwalczyć krosty na pupie? Jakich kosmetyków używać? Sprawdź!Angina ropna – przyczyny, objawy i leczenie
Objawy anginy ropnej są najczęściej spowodowane zakażeniem paciorkowcem beta hemolizującym grupy A. Choroba zazwyczaj dotyczy dzieci w wieku szkolnym. Należy ją różnicować z zakażeniem wirusowym.Sucha skóra na szyi — jakie są przyczyny i jak ją pielęgnować?
Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się suchej skóry na szyi i jak ją właściwie pielęgnować? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać!Najlepsze wcierki na porost włosów — ranking produktów
Jakie są najlepsze wcierki na porost włosów? Sprawdź nasz ranking produktów i wybierz kosmetyk na miarę swoich potrzeb.Migrena z aurą (oczna) – przyczyny, objawy, leczenie
Migrena to schorzenie neurologiczne, które w głównej mierze dotyczy młodych kobiet. U części z nich napad bólu głowy poprzedzają charakterystyczne objawy oczne. Dowiedz się więcej na temat migreny z aurą wzrokową.Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Świąd, ból, a także nieprawidłowa wydzielina z pochwy to objawy mogące sugerować infekcję grzybiczą. Dowiedz się, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tej infekcji intymnej i na czym polega jej leczenie!Jak dbać o wzrok u seniora?
Wraz z wiekiem następuje stopniowe upośledzenie funkcji narządu wzroku. To proces fizjologiczny, który może być spotęgowany przez choroby współistniejące, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.Wirus RSV – diagnostyka, objawy i leczenie
Przyspieszenie oddechu, mokry kaszel, świsty oraz gorączka u niemowlaka, to objawy mogące sugerować zapalenie oskrzelików. Dowiedz się więcej na temat wirusa RSV odpowiedzialnego za to schorzenie.Zapobieganie grypie. Co musisz wiedzieć na ten temat?
Zachorowanie na grypę wyłącza nas z wszelkiej aktywności, a okres rekonwalescencji może znacząco się wydłużyć. Najlepszym sposobem na ochronę przed chorobą są coroczne szczepienia oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie
Złe samopoczucie, nudności oraz wymioty podczas podróży to typowe objawy choroby lokomocyjnej. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób może złagodzić nasilenie jej symptomów.Niedobór żelaza – przyczyny, objawy, skutki i leczenie
Zmęczenie, wypadanie włosów czy spadek koncentracji to częste oznaki niskiego stężenia żelaza we krwi. Wykonanie odpowiednich badań pozwala znaleźć przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie.Ćwiczenia po porodzie – jak ćwiczyć i kiedy zacząć?
Kiedy wrócić do aktywności fizycznej po porodzie? Czy wszystkie ćwiczenia po porodzie są bezpieczne? Poznaj zalecane ćwiczenia po porodzie naturalnym i najczęstsze błędy podczas połogu.Ćwiczenia rozciągające kręgosłup – sprawdź, jak zadbać o swoje plecy!
Kręgosłup nie ma lekko – przeciążenia, brak aktywności fizycznej i siedząca praca mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jednym ze sposobów, aby mu ulżyć, są ćwiczenia rozciągające kręgosłup. Sprawdź, jak je wykonać!Najlepsze kremy na przebarwienia twarzy – TOP 5 produktów, które warto znać!
Walczysz z przebarwieniami i plamami na twarzy? Poznaj najlepsze kremy na przebarwienia. Nasze TOP 5 pomoże ochronić Twoją skórę, ujednolici koloryt, nawilży i odżywi. Sprawdź!Zioła na nadciśnienie - przegląd i zastosowanie najważniejszych roślin leczniczych
Przedstawiamy zioła, które pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki nim zniwelujesz nieprzyjemne objawy (np. bóle głowy) i ograniczysz ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego.Przeziębienie u seniora – przyczyny, objawy, leczenie
Objawy przeziębienia u seniora, w przeciwieństwie do osób młodszych mogą być dużo łagodniejsze. Pomimo tego, ze względu na ryzyko rozwoju powikłań, nie powinniśmy ich bagatelizować.Tauryna – czym jest i jak działa?
Tauryna jest aminokwasem suplementowanym głównie przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Czym jest tauryna i w jakich produktach spożywczych ją znajdziesz? Czy tauryna jest szkodliwa? Podpowiadamy.Leki antyarytmiczne - rodzaje, wskazania i działanie
W zaburzeniach rytmu pracy serca pacjenci przyjmują leki antyarytmiczne. Jakie są ich rodzaje? Jak działają? I jak je bezpiecznie przyjmować? Dowiedz się więcej o lekach antyarytmicznych.Pielęgnacja twarzy w ciąży – o czym musisz pamiętać?
Pielęgnacja twarzy w ciąży bywa kłopotliwa, ponieważ szalejące hormony mogą wywołać niewystępujące wcześniej zmiany skórne. Sprawdź, jak dbać o cerę w ciąży i jakich kosmetyków używać.Rwa udowa – przyczyny, objawy i leczenie
Rwa udowa może w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawy schorzenia to przede wszystkim ostry, promieniujący ból. Obciążony kręgosłup wymaga odpowiedniej terapii u specjalisty.Nadciśnienie płucne − objawy, przyczyny, leczenie. Jak zdiagnozować chorobę?
Odczuwasz częste duszności i zmęczenie? To może być nadciśnienie płucne. Sprawdź, jak rozpoznać chorobę i jakie leczenie podjąć!Afty u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie
Afty w jamie ustnej powstają na skutek wielu czynników. Najczęściej są to niedobory witamin, czynniki genetyczne lub urazy mechaniczne. Poznaj apteczne i domowe metody leczenia zmian.Plamica starcza – przyczyny, objawy i leczenie
Plamica starcza to zmiany pojawiające się na skórze osób starszych w miejscach szczególnie narażonych na urazy oraz działanie słońca. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia tej dermatozy.Żółtaczka u noworodka – jak długo trwa i jak ją leczyć?
Żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i twardówek oczu to objaw nazywany żółtaczką. Bardzo często mamy z nią do czynienia u noworodków. Poznaj jej główne przyczyny i metody leczenia.Niedobór witaminy D – objawy i skutki zdrowotne
Niedobory witaminy D inicjują szereg niekorzystnych następstw w naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest, by wszelkie braki uzupełniać odpowiednią dietą, ekspozycją na słońce oraz suplementacją.Najlepsze szampony zwiększające objętość włosów – ranking TOP 5!
Sprawdź najlepsze szampony zwiększające objętość. Przygotowaliśmy ranking produktów, które warto znać, jeżeli masz problem z przyklapniętymi włosami.Dieta w chorobach nerek – zalecenia i zasady żywienia
Zaburzenia funkcji nerek mają różnorodne przyczyny oraz przebieg. Zasady żywienia pacjentów dostosowujemy do konkretnego schorzenia. Jaką dietę zaleca się chorym na niewydolność nerek?Twarde paznokcie u nóg – jak je zmiękczyć i obciąć?
Twarde paznokcie u nóg to problem natury estetycznej, ale może mieć również podłoże chorobowe. Sprawdź, w jaki sposób dbać o twarde paznokcie u nóg, by były jak najmniej kłopotliwe.Włosy średnioporowate — jak je rozpoznać i jak o nie dbać?
Jak rozpoznać włosy średnioporowate? O czym musisz pamiętać, żeby zadbać o ich właściwą pielęgnację? Sprawdź!Złuszczanie naskórka — czym jest i dlaczego warto to robić?
Na czym polega złuszczanie naskórka i dlaczego ma kluczowe znaczenie dla stanu Twojej cery? Sprawdź!Krwawnik – zastosowanie, działanie, właściwości lecznicze
Krwawnik może wspomagać organizm w radzeniu sobie z chorobami układu oddechowego i pokarmowego, a także przyspieszać gojenie się ran. Sprawdź, jak go stosować!Czym jest PEG w kosmetykach?
PEG (glikol polietylenowy) jest związkiem syntetycznym, wykorzystywanym między innymi w przemyśle kosmetycznym. Czym dokładnie jest i jakie ma właściwości? Czy PEG jest szkodliwy? Sprawdź!Wymioty i nudności – przyczyny, objawy i leczenie
Choroby przewodu pokarmowego, zatrucie pokarmowe, kwasica ketonowa, czy choroba lokomocyjna to tylko niektóre z możliwych przyczyn nudności i wymiotów. Dowiedz się, czym jeszcze mogą być wywołane.Nieprzyjemny zapach z pochwy – co oznacza i jak go zniwelować?
Brzydki zapach z pochwy jest źródłem dyskomfortu wśród wielu kobiet. Obawa przed tym, że ta nieprzyjemna woń jest od nich wyczuwalna, przyczynia się do utraty pewności siebie.Prawoślaz lekarski – zastosowanie i właściwości zdrowotne
Lek na kaszel, środek łagodzący zgagę, składnik kosmetyków, a nawet deserów – właściwości prawoślazu lekarskiego wykorzystuje się w wielu obszarach. Dowiedz się więcej o tej cennej roślinie!Nadmierne pocenie się głowy i twarzy – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Nadmierne pocenie się głowy i twarzy to zaburzenie, któremu towarzyszy szereg nieprzyjemnych konsekwencji estetycznych i zdrowotnych. W jaki sposób leczyć nadpotliwość i jakie są jej przyczyny?Metoda OMO krok po kroku
Metoda OMO krok po kroku — na czym polega i dlaczego warto ją wypróbować? Sprawdź!Izotoniki – czym są i jak działają?
Jeśli Twoją codziennością są intensywne treningi, koniecznie zwróć uwagę na napoje izotoniczne. Jak działają i czym są izotoniki? Czy są zdrowe? Dowiedz się więcej o napojach izotonicznych.Krem do twarzy z filtrem - ranking produktów
Ochrona przeciwsłoneczna to bardzo ważny element pielęgnacji skóry. Sprawdź nasz ranking najlepszych kremów do twarzy z filtrem i wybierz produkt odpowiadający Twoim potrzebom!Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby
Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby. Dowiedz się, jak odzyskać miękkie i gładkie stopy!Naderwany mięsień łydki (łydka tenisisty) – przyczyny, objawy i leczenie
Łydka tenisisty wymaga specjalistycznego leczenia. W złagodzeniu bolesnych dolegliwości pomagają leki przeciwbólowe oraz odpowiednio wdrożona fizjoterapia.Na czym polega bieg interwałowy? Jak zacząć taki trening? Efekty i przeciwwskazania biegania interwałowego
Czy bieganie interwałowe jest dla wszystkich? Jak przeprowadzić bieg interwałowy i czym tak naprawdę jest? Podpowiadamy, jak zaplanować trening, by był efektywny i nie przyczynił się do kontuzji.Mycie twarzy olejami. Na czym polega metoda OCM?
OCM, czyli mycie twarzy olejami, to jedna z metod oczyszczania skóry za pomocą produktów naturalnych. Dowiedz się, na czym polega OCM i jak mieszać oleje, by przyniosły jak największą korzyść skórze.Silikony w kosmetykach - czy silikon w kosmetykach jest szkodliwy?
Silikony to związki, które znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, a receptury na ich bazie wykazują szereg pozytywnych właściwości. Jakich? Koniecznie przeczytaj.Sucha skóra na nogach u starszych osób – przyczyny, objawy i leczenie
Sucha skóra nóg u seniorów jest zazwyczaj następstwem procesu starzenia się skóry, a jego objawy mogą wywoływać duży dyskomfort. Poznaj skuteczne metody i domowe sposoby leczenia suchości skóry.Uczulenie na słońce (fotodermatoza) – przyczyny, objawy, leczenie
Uczulenie na słońce to jedna z chorób skóry zaliczanych do fotodermatoz. Choć zazwyczaj jego objawy mijają po kilku dniach, to niektóre osoby muszą poddać się specjalistycznemu leczeniu.Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie
Objawy ucha pływaka mogą powodować duży dyskomfort. Pojawia się ból ucha, obrzęk stan zapalny i kłopoty ze słuchem. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia laryngologicznego.Bulgotanie w brzuchu – co może oznaczać?
Przyczyną bulgotania w brzuchu często jest głód lub procesy trawienne zachodzące w układzie pokarmowym. Jednak źródłem problemów mogą być również poważne schorzenia, których nie wolno bagatelizować.Probiotyki naturalne: przepis na smoothie bowl na bazie kefiru
Kiszona kapusta, kimchi, zsiadłe mleko lub kefir stanowią doskonałe oraz naturalne źródło bakterii probiotycznych. Sprawdź, w jaki sposób oddziałują one na stan naszego zdrowia!Choroby weneryczne – jakie występują najczęściej i jak je leczyć?
Zakażenie wirusem HPV, chlamydioza oraz rzęsistkowica należą do najczęściej występujących chorób wenerycznych. Poznaj metody profilaktyki i leczenia infekcji przenoszonych drogą płciową!Częste nudności i wymioty u dziecka − co mogą oznaczać?
Nudności i wymioty to częsta przypadłość wieku dziecięcego. Stanowią one objaw wielu schorzeń, z tego powodu w celu poznania przyczyny, niezbędne jest również analiza innych objawów towarzyszących.Białko w diecie – co to jest i jaką pełni rolę?
Odpowiednie spożycie białka jest jedną z podstaw zbilansowanej diety. Czy zrealizowanie zaleceń dotyczących ilości tego składnika często przysparza trudności?Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka
Choroba refluksowa przełyku to patologiczna postać refluksu żołądkowo-przełykowego. Dotknięci nią pacjenci skarżą się na nawracające objawy związane drażniącym działaniem kwasu żołądkowego na przełyk.Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby
Napięciowy ból głowy to najczęstszy rodzaj bólu głowy. Choć występuje tak często, nadal nie znamy jego dokładnej przyczyny. Dowiedz się, czym charakteryzuje się i jak leczyć napięciowy ból głowy!Trójglicerydy – czym są i jaki jest ich prawidłowy poziom we krwi?
Trójglicerydy są estrami glicerolu i kwasów tłuszczowych. Pełnią w naszym organizmie szereg ważnych funkcji metabolicznych. Dowiedz się, jakie są ich zadania i ile wynosi ich optymalny poziom!Wypadanie włosów u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie
Nadmierna utrata włosów to problem nie tylko osób dorosłych. Nierzadko mierzą się z nim również najmłodsi. Warto być świadomym, że to nie tylko problem natury estetycznej, ale objaw schorzeń ogólnych.Zawroty głowy u osób starszych: przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z dolegliwościami
Za zawroty głowy u seniorów może odpowiadać wiele przyczyn. Konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia pomagają walczyć ze schorzeniem.Karczoch - zastosowanie, działanie, właściwości
Karczoch to warzywo, które intryguje charakterystycznym wyglądem. Warto docenić jego szerokie właściwości prozdrowotne. Jak wykorzystuje się karczochy w kuchni i medycynie?Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!
Problem nadmiernej potliwości potęgują wysokie temperatury, silne emocje i stres. Kiedy powinna Cię zaniepokoić? Kiedy należy udać się do lekarza? Wszystko o nadmiernej potliwości ciała.Jak przechowywać i transportować leki? Sposób na przechowywanie leków w domu
Niewłaściwe przechowywanie leków to poważny problem, który zagraża zdrowiu domowników. Podpowiadamy, gdzie trzymać leki oraz jak je przewozić, by nie straciły swoich właściwości.Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?
Ból pleców w odcinku lędźwiowym najczęściej jest wynikiem przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych oraz urazów. Dowiedz się, jak kompleksowo leczyć schorzenie!Badminton – co to jest i jakie są zasady gry?
Badminton to dyscyplina sportowa, którą możesz uprawiać amatorsko oraz zawodowo. W artykule wyjaśniamy, co to jest badminton, jakie są zasady gry i dlaczego na drugi dzień bolą wszystkie mięśnie.Maślan sodu – właściwości i zastosowanie
Maślan sodu wykazuje korzystne działanie na przewód pokarmowy. Redukuje wzdęcia, zaparcia i problemy z jelitami. Sprawdź, czym jest maślan sodu i w jakich produktach należy go szukać.Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku?
Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku? Przeczytaj nasz poradnik!Jak obniżyć trójglicerydy?
Wysokie trójglicerydy stanowią jedną ze składowych dyslipidemii aterogennej − stanu predysponującego do rozwoju miażdżycy. Izolowana hipertrójglicerydemia może być powodem ostrego zapalenia trzustki.Jak wygląda liszaj? Objawy w 50% przypadków pojawiają się w buzi!
Liszaj płaski to częste schorzenie dermatologiczne. Zazwyczaj wykwitom skórnym towarzyszy nasilony świąd. Dowiedź się, jakie są przyczyny rozwoju liszaja płaskiego i na czym polega jego leczenie!Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy i leczenie
Łokieć tenisisty stanowi częsty problem urazu w obrębie stawu łokciowego. Przyczyna schorzenia tkwi w powtarzających się przeciążeniach. Dowiedz się, jak rozpoznać kontuzję oraz poznaj najlepsze sposoby jej leczenia.Nadmierne pocenie okolic intymnych. Co musisz wiedzieć na ten temat?
Nadmierna potliwość okolic intymnych może wynikać z różnorakich przyczyn. Nie zawsze udaje się je odkryć. Poznaj potencjalne powody, a także sposoby leczenia nadpotliwości okolic krocza!Trawa cytrynowa w kosmetyce – na co jest dobra?
Trawa cytrynowa to roślina znana miłośnikom kuchni azjatyckiej. Jednak walory smakowe i zapachowe to nie jedyne atuty rośliny. Poznaj właściwości zdrowotne i kosmetyczne trawy cytrynowej.Sucha skóra na nogach – przyczyny, objawy i leczenie
Sucha, zaczerwieniona i łuszcząca się skóra na nogach to defekt, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o przesuszoną skórę nóg? Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza? Sprawdź!Zapalenie spojówek – od czego je mam?
Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergii. Wybór odpowiedniego leczenia jest zależny od podejrzewanej przyczyny. Poznaj charakterystyczne objawy!Zespół jelita drażliwego (IBS) – przyczyny, objawy, leczenie
Objawy zespołu jelita drażliwego, choć nie są groźne dla życia, to znacznie pogarszają jego komfort. Poznaj potencjalne przyczyny, a także objawy towarzyszące i metody leczenia tego schorzenia.Najlepsze żele pod prysznic — ranking produktów
Szukasz przyjemnego żelu pod prysznic, który odpowie na potrzeby Twojej skóry? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking TOP 6 produktów – wybierz najlepszy kosmetyk!Oparzenia słoneczne u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
Zaczerwienienie skóry, ból i pieczenie to typowe objawy oparzenia słonecznego. Ze względu na dużo bardziej wrażliwą skórę, dzieci są na nie szczególnie narażone. Dowiedź się, w jaki sposób je leczyć.Zatkane uszy u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
Uczucie zatkania ucha u dziecka najczęściej jest spowodowane przez czop woskowinowy. Jednak dużo groźniejszym i typowym dla tej grupy wiekowej schorzeniem jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego.Ostry brzuch i ostry ból brzucha – objawy i sposoby leczenia
Nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, a także silny ból brzucha to objawy wskazujące na ostry brzuch. Schorzenie chirurgiczne, które nierzadko wymaga leczenia operacyjnego.Zatrucie pokarmowe u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie
Nudności, wymioty, biegunka oraz gorączka to główne objawy zatrucia pokarmowego u dzieci. Dochodzi do niego w następstwie spożycia skażonego pożywienia. Dowiedz się, jak leczyć zatrucie pokarmowe.Biegunka podróżnych, czyli co warto wiedzieć o „zemście faraona”?
Klątwa faraona to zmora podróżników do krajów egzotycznych. W końcu nikt nie chce, żeby długo wyczekiwane wakacje zostały nagle przerwane przez biegunkę. Dowiedz się, jak możesz jej zapobiec!Cukrzyca u osób starszych – przyczyny, objawy i leczenie
Osoby starsze najczęściej cierpią na cukrzycę typu II, dawniej nazywaną cukrzycą starczą. Objawy choroby u seniorów mogą być niecharakterystyczne. Dowiedź się, jakie są jej symptomy i jak ją leczyć!Schodząca skóra po opalaniu: najczęściej popełniane błędy!
Schodząca skóra po opalaniu to duży problem estetyczny i częsty skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Dowiedz się, jak przyspieszyć proces regeneracji naskórka!Ćwiczenia na staw skokowy - poznaj przykładowy trening!
Ćwiczenia na staw skokowy mają na celu normalizację napięcia mięśniowego oraz przywrócenie pełnego zakresu ruchu. Dowiedź się, jakie ćwiczenia wykonywać przy złamaniach bądź skręceniach stawu skokowego.Inozyna (pranobeks inozyny) – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Inozyna jest jednocześnie popularnym składnikiem suplementów dla sportowców oraz leków o działaniu stymulującym odporność. Czy jej skuteczność została dostatecznie potwierdzona w badaniach? Sprawdź!Sucha skóra pod oczami – przyczyny problemu i skuteczne, domowe oraz apteczne rozwiązania
Sucha skóra pod oczami powoduje liczne, nieprzyjemne dolegliwości takie jak swędzenie, pieczenie i uczucie ściągnięcia. Podpowiadamy, czym smarować suchą skórę pod oczami, by poczuć ulgę.Higiena intymna u mężczyzn – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat
Czy wiesz, że żel do ciała stosowany na okolice intymne może Ci zaszkodzić? Dowiedz się, jak mężczyzna powinien dbać o swoje okolice intymne.Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?
Skóra wokół oczu jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż skóra twarzy, dlatego wymaga szczególnego traktowania. Podpowiadamy, jak dbać o skórę pod oczami, by zachwycać spojrzeniem.Najlepsze podkłady z filtrem — ranking produktów
Najlepsze podkłady z filtrem — ranking produktów! Sprawdź, jaki kosmetyk skoryguje niedoskonałości i ochroni przed promieniowaniem UV!Małpia ospa - objawy, leczenie. Czy występuje w Polsce?
Czy małpia ospa niesie za sobą podobne zagrożenie jak koronawirus? Czy ma coś wspólnego z ospą wietrzną lub prawdziwą? Kto jest najbardziej narażony na zarażenie? Podpowiadamy!Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny, leczenie, domowe sposoby. Sprawdź, jak zapobiegać tej przykrej dolegliwości!
Moczenie nocne u dorosłych to dość rzadka dolegliwość, ale można ją skutecznie leczyć. Podpowiadamy, co zrobić w razie niekontrolowanego oddawania moczu w czasie snu.Najlepsze plastry na odciski — ranking produktów
Najlepsze plastry na odciski — ranking produktów! Sprawdź, co zastosować, aby złagodzić dolegliwości.Apteczka na wyjazd z dzieckiem – jak przygotować się na podróż?
Ty i Twoja pociecha nie możecie się już doczekać wspólnych wakacji? W ferworze urlopowych przygotowań nie zapomnij o apteczce na wyjazd z dzieckiem! Podpowiadamy, jak ją przygotować.Olej monoi – właściwości i zastosowanie
Olei monoi na wyspach Polinezji jest tradycyjnym kosmetykiem, naturalnym lekiem, a nawet afrodyzjakiem. W Polsce dopiero zdobywa popularność. Jest jednak na tyle uniwersalny i bezpieczny, że warto po niego sięgnąć. Jak stosować olej monoi?Odchudzanie dzieci – jak pomóc dziecku osiągnąć prawidłową masę ciała?
Odchudzanie dzieci to proces, który wymaga zidentyfikowania najistotniejszych błędów żywieniowych i wprowadzenia trwałych zmian w ich jadłospisie. O czym należy przy tym pamiętać?Rozszerzone pory – jak powstają i jak się ich pozbyć?
Rozszerzone pory to problem, który spędza Ci sen z powiek? Marzysz o jednolitej, aksamitnej skórze? Podpowiadamy, jak pielęgnować skórę i jakich kosmetyków używać na rozszerzone pory.Alergia na trawy – objawy, leczenie i domowe sposoby
Koniec maja, czerwiec i lipiec to miesiące szczególnie ciężkie dla osób uczulonych na pyłki traw. Poznaj najczęstsze objawy alergii na trawy i dowiedź się jak z nią walczyć!Rany w jamie ustnej – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne stanowią najczęstszą przyczynę powstania ran w jamie ustnej. Wiele osób mierzy się z nawracającymi aftami. Poznaj sposoby przyspieszające ich gojenie!Podkrążone oczy u dziecka. Czy jest się czym niepokoić?
Sińce pod oczami mogą występować u dzieci z cienką i delikatną skórą powiek, przez którą prześwitują naczynia krwionośne. Jednak ich nagłe pojawienia się sugeruje przemęczenie lub chorobę.Polimialgia reumatyczna – przyczyny, objawy i leczenie
Polimialgia reumatyczna to zapalna choroba tkanki łącznej, która obejmuje mięśnie szyi oraz obręcz barkową i biodrową. Początek może być gwałtowny, nierzadko objawy rozwijają się przez kilka miesięcy.Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje zmęczeniem trwającym powyżej 6 miesięcy, utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, co może przyczynić się do jego rozwoju i jak go leczyć.Zakażenie układu moczowego u osób starszych
Niespecyficzne symptomy zakażenia układu moczowego u osób starszych sprawiają, że jest ono dużym wyzwaniem diagnostycznym. Poznaj objawy oraz sposób leczenia infekcji dróg moczowych u seniorów.Zatkane ucho – jak je odetkać?
Zatkane ucho to częsty problem w praktyce otolaryngologicznej. Towarzyszące temu nieprzyjemne uczucie sprawia, że pacjenci szybko szukają pomocy u lekarza. Poznaj sposoby na odetkanie ucha.Jarmuż – zastosowanie, działanie, właściwości
Do niedawna był niedoceniany, dziś coraz częściej gości na polskich stołach, a w dodatku rozpycha się łokciami w przemyśle kosmetycznym. To jarmuż, najcenniejszy przedstawiciel warzyw z rodziny kapustowatych.Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie piersi dotyczy w głównej mierze kobiet karmiących. Może jednak rozwinąć się również poza laktacją, a także u mężczyzn. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia tego stanu!Inulina – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
Suplementy z inuliną ze względu na szerokie zastosowanie zdobywają popularność wśród coraz większej grupy osób. Dowiedz się, jakie właściwości prozdrowotne ma ta substancja i na co pomaga!Oparzenia u dzieci. Co warto wiedzieć na ten temat?
Oparzenia stanowią jeden z najczęstszych urazów u dzieci. Właśnie dlatego każda osoba opiekująca się maluchem powinna umieć udzielić pierwszej pomocy. Dowiedz się, na czym ona polega.Najlepszy szampon dla dzieci. Poznaj nasze TOP 5!
Pielęgnacja dziecięcej skóry i włosów wymaga specjalnych kosmetyków, które nie podrażnią, a jednocześnie usuną zanieczyszczenia. Poznaj nasze TOP 5 najlepszych szamponów dla dzieci.Ranking kremów do cery wrażliwej – nasze TOP 6!
Twoim problemem jest zaczerwieniona, podrażniona i sucha skóra twarzy? Sprawdź nasz ranking kremów do cery wrażliwej i wybierz sprawdzony kosmetyk do pielęgnacji swojej skóry.Co zrobić, żeby plastry się nie odklejały? Jak bezboleśnie odkleić plaster od rany? Instrukcja przyklejania i odklejania plastrów
Musisz opatrzyć skaleczenie sobie albo dziecku? W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przykleić plaster (również na trudniejsze rany) oraz jak odkleić plaster bez bólu.Wyprysk kontaktowy – co to jest, jakie są przyczyny i objawy, jak leczyć?
Po założeniu nowych kolczyków na Twojej skórze pojawiły się dziwne grudki i pęcherzyki? Skóra Twoich rąk jest sucha, zaczerwieniona i swędzi? To może być alergiczny wyprysk kontaktowy!Skąd się biorą piegi i co zrobić, żeby zniknęły?
Jak pozbyć się piegów na zawsze? Czy to możliwe? Poznaj kilka sprawdzonych metod.Pielęgnacja stóp u dziecka. Jak dbać o małe stopy, by prawidłowo się rozwijały?
Małe stopy potrzebują pieszczot, nawilżania, codziennej troski i dużej dawki uwagi. Zobacz, jak dbać o stopy dziecka, by zapewnić im prawidłowy rozwój i uniknąć problemów w przyszłości.Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie. Poznaj domowe sposoby i ćwiczenia oraz dyskretną bieliznę chłonną!
Nietrzymanie moczu u mężczyzn (zarówno starszych, jak i młodych) to przykry, krępujący problem. Podpowiadamy, jakie są możliwości leczenia oraz inne sposoby na męskie NTM.Trening wytrzymałościowy – na czym polega, co daje, jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Trening wytrzymałościowy to sprawdzony sposób na poprawę kondycji, wydolności serca i utratę wagi. Sprawdź, jakie ćwiczenia są najlepsze na wytrzymałość i na co uważać podczas treningu.Konserwanty w kosmetykach — czym są i jakie mają działanie?
Czym są konserwanty w kosmetykach i po co się je stosuje? Jakimi właściwościami się cechują? Podpowiadamy!Zakwaszanie włosów — co to jest, jak je wykonywać i jakie produkty wybrać?
Co to jest zakwaszanie włosów i jakie produkty wybrać? Sprawdź!Tonizacja twarzy — co to znaczy i jakie są zalety tonizowania cery?
Co daje tonizacja skóry i czym jest tonik do twarzy? Dowiedz się, jak zadbać o prawidłowe pH swojej cery.Olej babassu – co to jest, skąd pochodzi i jakie ma właściwości oraz zastosowanie w kosmetyce?
Olej babassu w ojczyźnie pochodzenia, czyli w Brazylii, jest produktem wykorzystywanym nie tylko do pielęgnacji urody, ale także w domowej apteczce. Jak właściwie korzystać z jego właściwości?Kolor moczu – jaki jest prawidłowy, od czego zależy i co oznacza dana barwa?
Nie zawsze mocz ma przejrzystą słomkowo-żółtą barwę. Zdarza się, że przyjmuje on kolor czerwony, brunatny, pomarańczowy lub mętny. O czym mogą świadczyć poszczególne kolory moczu?Jak dbać o piersi w ciąży?
Ciąża to czas dużych zmian. Wiele z nich dotyczy biustu przyszłej mamy, dlatego dowiedz się, jak właściwie dbać o piersi w oczekiwaniu na dziecko!Odparzenia u dorosłych. Czym są i jak je leczyć?
Odparzenia mogą pojawić się niemal we wszystkich obszarach ciała. Dowiedz się więcej o przyczynach ich powstawania i poznaj skuteczne metody ochrony!Co pyli w maju?
Ponad 40% osób skarży się na sezonowe objawy alergii, która zaczyna uaktywniać się na wiosnę. Poznaj kalendarz pylenia i dowiedz się, co wywołuję alergię w maju.Mikrobiom – co to jest, jakie ma funkcje i jak o niego dbać?
Mikrobiom to zespół dobroczynnych mikroorganizmów zasiedlających nasz organizm. Dowiedź się więcej na temat funkcji, którą spełnia i poznaj sposoby jak o niego zadbać.Choroby przenoszone przez komary. Co warto wiedzieć na ten temat?
Na świecie istnieje blisko 3,5 tysiąca gatunków komarów. Niektóre z nich mogą być nośnikami wielu chorób. Odpowiednia profilaktyka może uchronić nas przed zakażeniem.Dieta ajurwedyjska – zasady żywienia dla doszy vata, pitta i kapha
Dieta ajurwedyjska jest częścią systemu holistycznego podejścia do zdrowia, zapoczątkowanego w starożytnych Indiach. W artykule opisujemy zasady przyświecające tej filozofii żywienia.Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak działa i jakie są efekty jego stosowania?
Czy ocet jabłkowy można traktować jako domowy sposób na odchudzanie? Ten powszechnie wykorzystywany produkt w starożytności zalecał ojciec medycyny – Hipokrates, ale czy naprawdę działa?Naciągnięta pachwina – objawy, leczenie i ćwiczenia
Kontuzja pachwiny może być wynikiem naciągnięcia mięśni, ścięgien lub więzadeł. Poznaj skuteczne ćwiczenia oraz sposoby, dzięki którym poradzisz sobie z tą dolegliwością!Prawidłowe pH pochwy - co warto wiedzieć na ten temat?
Pochwa zdrowej kobiety ma odczyn kwaśny. Wszystko za sprawą bytujących w niej pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują prawidłowe pH niezbędne dla uniknięcia infekcji intymnych.Koniczyna czerwona – właściwości lecznicze i zastosowanie
Koniczyna czerwona to niedoceniany gatunek rośliny, który ma szereg właściwości zdrowotnych i jest wartościowym kosmetykiem. Na co dokładnie pomaga? Czy są przeciwwskazania do jego stosowania?Mocznica – jakie są przyczyny, objawy i jak ją leczyć?
Mocznica stanowi ostatnie stadium przewlekłej choroby nerek, w którym niezbędne jest podjęcie leczenia nerkozastępczego. Dowiedz się więcej o przyczynach jej powstania, objawach i leczeniu.Potówki u dzieci i niemowląt – jak je rozpoznać, jakie są ich przyczyny i jak leczyć?
Potówki u dzieci i niemowląt przybierają najczęściej postać przezroczystych pęcherzyków lub grudek i krostek na czerwony podłożu. Poznaj sposoby na to, jak skutecznie z nimi walczyć!Berberyna – czy jej działanie pomaga w odchudzaniu? Zastosowanie lecznicze berberyny
Berberyna ma wiele dobroczynnych właściwości. Może być wsparciem m.in. dla osób borykających się z cukrzycą typu 2, nadwagą i osłabioną odpornością. Jak i kiedy ją stosować?Cynamon – zastosowanie, działanie i właściwości. Do czego stosować cynamon?
Cynamon jest znany przede wszystkim jako smaczna przyprawa, tymczasem ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Pomaga m.in. na infekcje i zaburzenia trawienia. Jak jeszcze go wykorzystywać?Lifting i laminacja rzęs w domu. Co warto wiedzieć na ten temat?
Chcesz zachwycać pięknym spojrzeniem? Sprawdź domowe sposoby na domowy lifting oraz laminację rzęs, dzięki którym je zregenerujesz, wzmocnisz i odżywisz.Porost islandzki – właściwości lecznicze i praktyczne zastosowanie
Porost islandzki w krajach skandynawskich to popularne zioło i roślina kosmetyczna. Można go kupić także w Polsce. Jakie ma właściwości?Sebum – co to jest, jakie są przyczyny jego nadmiernej produkcji i jak leczyć jego nadmiar?
Jeżeli borykasz się z nadmiarem sebum, sprawdź, co może być jego przyczyną i jak radzić sobie z tym problemem. Być może wystarczy jedynie zmiana stylu życia!Makijaż permanentny ust – jak się do niego przygotować i jak dbać o skórę po zabiegu?
Makijaż permanentny ust to zabieg, który dodaje pewności siebie i oszczędza Twój czas. Poznaj sprawdzone sposoby na to, by jak najdłużej cieszyć się jego efektami!Rozgrzewka przed rolkami – jak uniknąć kontuzji?
Jazda na rolkach – zacznij wiosnę aktywnie i bezpiecznie! Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym unikniesz poważnych kontuzji podczas jazdy na rolkach.Naturalny czynnik nawilżający – czym jest NMF i jak wpływa na skórę?
NMF to naturalny czynnik nawilżający, odpowiadający za gromadzenie i wiązanie wody w naskórku. Sprawdź, z czego się składa oraz jakie funkcje pełni w kosmetologii.Jak przygotować się do porodu?
Poród stanowi zwieńczenie 9 miesięcy oczekiwania przyjścia maleństwa na świat. Odpowiednie przygotowanie się do rozwiązania zmniejsza ryzyko powikłań okołoporodowych oraz powikłań późnych.Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść i pić?
Dieta przy zapaleniu żołądka pomoże zapobiec dolegliwościom związanym z chorobą. Sprawdź, co jeść, by przeciwdziałać objawom i jak z zalecanych produktów stworzyć dobrze zbilansowany jadłospis!Ból barku przy podnoszeniu ręki – przyczyny, ćwiczenia i domowe sposoby
Ból barku może dotkliwie ograniczyć wykonywanie codziennych czynności. Regularne ćwiczenia, a w razie konieczności leki pozwalają skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe.Niska hemoglobina – jak unormować jej poziom?
Rutynowo wykonywana morfologia może ujawnić niski poziom hemoglobiny. Czy jest się czym martwić? W jaki sposób szybko i skutecznie podnieść jej poziom?Sapka niemowlęca – co to jest, jakie są przyczyny i jak leczyć?
Co to jest sapka niemowlęca, kiedy mija i jak wygląda jej leczenie? Poznaj najczęstsze przyczyny i główne objawy tej dolegliwości.Wysypka na brzuchu u dziecka: objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Pojawienie się wysypki na brzuchu u dziecka to częsty powód zmartwień rodziców, a także wizyty u pediatry. Poznaj przyczyny pojawienia się wykwitów skórnych w tej lokalizacji.Częstomocz – co to jest? Jakie są przyczyny? Czy da się to wyleczyć?
Częstomocz może być skutkiem zwiększonej podaży płynów, miłości do kawy czy niepożądanym działaniem leków. W jakich sytuacjach częste oddawanie moczu powinno niepokoić? Sprawdź w artykule!Gonartroza kolana – co to jest, jakie są jej przyczyny i objawy?
Gonartroza – brzmi groźnie? To nic innego jak zwyrodnienie kolan! Sprawdź przyczyny, objawy i metody leczenia tej dolegliwości.Jak powstrzymać wypadanie włosów po COVID?
Wypadanie włosów to jedno z najczęstszych powikłań COVID-19, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Poznaj potencjalne przyczyny i dowiedź się, jak możesz go uniknąć.Jak przyspieszyć okres?
Miesiączka może pokrzyżować wakacyjne oraz towarzyskie plany. Metody takie jak ciepła kąpiel, wysiłek fizyczny czy niektóre leki mogą okazać się pomocne w przyśpieszeniu okresu.Onycholiza – przyczyny, objawy, leczenie
Paznokieć odkleja się od palca? To może być onycholiza! Sprawdź, jakie są jej przyczyny i objawy oraz poznaj domowe sposoby leczenia!Potówki u dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie
Potówki to zmiany skórne pojawiające się w wyniku dysfunkcji gruczołów potowych. Najczęściej zlokalizowane są na plecach, pod pachami i w pachwinach. Poznaj sposoby na to, żeby się ich pozbyć.Sarkopenia – co to jest? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?
Statystyki podają, że w państwach UE w 2016 r. żyło 10,8 mln seniorów z sarkopenią, a do 2045 ma ich być ich już około 18,7 mln. Czym jest sarkopenia? Czy da się ją leczyć?Życie seksualne seniorów. Co warto wiedzieć o intymności osób po 60. roku życia?
Aktywność seksualna osób starszych jest tematem tabu? Już nie! Dowiedz się, jak prowadzić odpowiedzialne życie seksualne po 60. roku życia. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.Kamfora w kosmetyce - pielęgnacja skóry trądzikowej i nie tylko!
Czy kamfora znajduje zastosowanie w kosmetyce? Oczywiście! Poznaj jej właściwości i na co wpływa.Kawior w kosmetyce - luksusowa pielęgnacja skóry
Jakie zastosowanie ma kawior w kosmetyce? Sprawdź koniecznie, dlaczego warto go szukać w kosmetykach!Próchnica u dorosłych – skąd się bierze i jak ją leczyć?
Chcesz, by Twoje zęby były zdrowe? Nie zapominaj o ich regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu! Zadbaj o pełnowartościową dietę i regularnie odwiedzaj dentystę!Światło niebieskie a skóra – jak długie siedzenie z telefonem wpływa na cerę?
Światło niebieskie ma wpływ na przykład na problemy z zasypianiem, ale również wykorzystuje się je terapeutycznie podczas zabiegów na cerę.Konopie siewne a sport. Czy sportowiec powinien suplementować dietę CBD?
Czy konopie siewne pomagają również sportowcom? Sprawdź, czy warto je suplementować podczas wzmożonej aktywności fizycznej.Ból nóg - zmęczenie czy objaw choroby? Poznaj przyczyny!
Bolą Cię nogi? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i jak je eliminować.Łysienie androgenowe – objawy, przyczyny i leczenie. Czy można mu zapobiec?
Łysienie androgenowe - jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można mu zapobiegać? Sprawdź koniecznie w naszym tekście!Stres oksydacyjny – co to jest? Jak mu zapobiegać?
Stres oksydacyjny potrafi skutecznie pogorszyć równowagę organizmu. Sprawdź, czym jest i jak mu zapobiegać.Sposoby na zakola dobre nie tylko dla panów!
Martwisz się zakolami? Sprawdź sprawdzone sposoby na zagęszczenie włosów w okolicy czoła!Dieta na wypadanie włosów. Dietetyk radzi!
Szukasz sposobów na wypadające włosy? Koniecznie przyjrzyj się swojej diecie. Sprawdź, o co uzupełnić jadłospis, gdy wypadają włosy.Dieta o niskim indeksie glikemicznym – poznaj podstawowe zasady!
Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest polecana cukrzykom i osobom zmagającym się z insulinoodpornością. Sprawdź, jej zalecenia!Kamienie migdałkowe – skąd się biorą? Objawy, przyczy, leczenie
Kamienie migdałków najczęściej pojawiają się po zapaleniu migdałków. Sprawdź, jaka jest ich przyczyna i jak wygląda leczenie.Zimne dreszcze – skąd się biorą? Poznaj przyczyny objawu
Zimne dreszcze to objaw najczęściej towarzyszący przeziębieniu i grypie. Sprawdź, co dokładnie oznacza i jak sobie z nim radzić.Co to jest alergia krzyżowa? Lekarz wyjaśnia
Alergia krzyżowa występuje wtedy, gdy organizm określa dwa inne czynniki jako ten sam alergen i w wyniku tego powstaje reakcja alergiczna. Dowiedz się więcej na ten temat!Najlepsza maseczka na wągry. TOP 5
Zmagasz się z wągrami na nosie i na policzkach? Jednym z rozwiązań jest dobra maseczka! Sprawdź koniecznie nasz ranking!Najlepsza odżywka do włosów wypadających. TOP 8
Poszukujesz sprawdzonej odżywki do włosów wypadających? Sprawdź nasz ranking i poszukaj inspiracji!Ćwiczenia na powiększenie biustu – jak działają?
Jak ujędrnić biust? Na przykład odpowiednimi ćwiczeniami! Sprawdź trening, który pomoże Ci zadbać o jędrne piersi.Trądzik w ciąży: jak go okiełznać? Podpowiadamy!
Przyczyny występowania trądziku w ciąży mogą być różne. Sprawdź, jak bez szkody dla rozwijającego się płodu dbać o cerę!Wypadanie włosów u kobiet – co je powoduje?
Zastanawiasz się, co może powodować wypadanie włosów u kobiet? Sprawdź, co sądzi na ten temat lekarz i farmaceuta!Alzheimer – objawy, przyczyny, potencjalne leczenie
Alzheimer to jedna z chorób wieku starczego. Jak się objawia? Na co należy uważać? Jak wygląda leczenie? Dowiedz się z naszego tekstu!Najlepsze pieluchy jednorazowe? Ranking
Zastanawiasz się, jakie pieluchy jednorazowe będą najlepsze dla Twojego maluszka? Koniecznie poznaj nasz ranking "pampersów"!Najlepszy krem pod oczy dla mężczyzn. Ranking
Szukasz dobrego kremu pod oczy dla mężczyzn? Sprawdź nasz ranking, który pomoże Ci wybrać sprawdzony dermokosmetyk!Trądzik niemowlęcy – jak go rozpoznać i jak leczyć?
Czym jest trądzik niemowlęcy? Jakimi objawami charakteryzuje się ta dolegliwość? Jak ją skutecznie leczyć? Sprawdź!Kosmetyki dla alergików – jak je dobierać?
Jesteś posiadaczem skóry alergicznej? Sprawdź, jakich składników w kosmetykach poszukiwać i czego koniecznie unikać!Grypa żołądkowa - objawy, przyczyny, leczenie apteczne choroby
Czy nudności, biegunka i brak apetytu zawsze wskazują na grypę żołądkową? Czym charakteryzuje się ta infekcja wirusowa? Na czym polega jej diagnostyka i leczenie? Sprawdź!Miażdżyca – objawy, przyczyny, leczenie. Jak ją rozpoznać?
Miażdżyca dotyka wielu osób. Tymczasem zbilansowana dieta, regularny wysiłek fizyczny, unikanie tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych stanowi sposób na ograniczenie ryzyka rozwoju choroby.Zapalenie płuc u dzieci: objawy to duszność i drżenie skrzydełek nosa
Czym objawia się zapalenie płuc u dzieci? Jak je rozpoznać i leczyć? Dowiedz się więcej!Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Puść wodze fantazji!
Twój partner nie ma ochoty na seks? Sprawdź, co możesz zrobić? Dowiedz się, jak urozmaicić miłosne igraszki. Sprawdź nasze porady i zintensyfikuj intymne doznania!Cera mieszana i jej pielęgnacja. Co musisz wiedzieć?
Cera mieszana - jak ją pielęgnować? Sprawdź koniecznie zasady i kroki prawidłowego postępowania przy typ typie skóry.Plamienie po okresie - skąd się bierze? Wyjaśniamy!
Plamienie po okresie może wiązać się z różnymi dolegliwościami. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza.Jakie witaminy dla sportowców są niezbędne? Czy aktywni potrzebują więcej mikroelementów?
Jakie witaminy i minerały powinni uzupełniać sportowcy? W co koniecznie uzupełnić zdrową, zbilansowaną dietę? Dowiedź się!Dieta kopenhaska - zasady. Czy jest dla Ciebie dobra?
Dieta kopenhaska zyskuje na popularności za sprawą prostoty jadłospisu oraz szybkich efektów. Czy jednak jest bezpieczna? Sprawdź koniecznie, zanim wdrożysz jej zasady w życie!Czym jest zaćma? Objawy, przyczyny, leczenie choroby
Zaćma powoduje pogorszenie ostrości widzenia spowodowane zmętnieniem soczewki oka. Sprawdź, jak wygląda leczenie i czy można jej zapobiegać!Jaskra - objawy, przyczyny, leczenie choroby
Jaskra to choroba dotycząca uszkodzenia nerwu wzrokowego. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze objawy i jak ją rozpoznać!Jak używać lubrykantu podczas seksu? Poradnik
Marzysz o intensywniejszych doznaniach seksualnych? Dowiedz się, jak działają lubrykanty i sprawdź kiedy warto je wybrać. Szczegóły na ten temat znajdzie w naszym blogowym wpisie!Elektryzujące się włosy – jak im zaradzić? Sprawdzone sposoby!
Zimą włosy są podatne na elektryzowanie. Sprawdź, jak przeciwdziałać temu efektowi!Kwas kojowy - najskuteczniejsze lekarstwo na przebarwienia?
Jakie właściwości ma kwas kojowy? Do jakiej cery warto go stosować? Sprawdź koniecznie!Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku
Jak pielęgnować skórę wrażliwą? Poznaj tajniki dbania o taką cerę i zadbaj o nią właściwie!Szkodliwe składniki w kosmetykach. Czarna lista INCI!
Jakie są szkodliwe składniki w kosmetykach? Czego należy unikać? Sprawdź koniecznie!Duszności - skąd się biorą? Stres, problemy z sercem czy z płucami?
Uczucie duszności może wynikać ze stresu albo stanowić objaw poważniejszej choroby. Sprawdź, z czym się może wiązać!Najlepszy peeling enzymatyczny – TOP 7!
Sprawdź nasz ranking peelingów enzymatycznych. Koniecznie zapoznaj się z oceną składu i opinią blogerów!Najlepsza odżywka wygładzająca włosy – TOP 7
Poszukujesz sprawdzonej odżywki, która wygładzi Twoje włosy? Sprawdź nasz ranking!Jak działa maść rozgrzewająca przed treningiem, w trakcie i po nim – hit czy kit?
Czy maść rozgrzewającą można stosować przed treningiem zamiast standardowej rozgrzewki? Sprawdź koniecznie!Co hamuje apetyt? 3 substancje hamujące apetyt
Chrom, błonnik i chitozan to 3 składniki, które możesz stosować wspomagająco podczas kuracji odchudzającej. Te suplementy diety doskonale uzupełnią plan treningowy!Powikłania po grypie mogą być groźne! Dowiedz się dlaczego!
Szacuje się, że rokrocznie na grypę zapada około 3 milionów osób w naszym kraju. Niestety nie wszyscy zgłaszają się do lekarza. Tymczasem powikłania po infekcji są bardzo groźne. Dowiedz się więcej!Zespół suchego oka - przyczyny, objawy i leczenie
Na czym polega zespół suchego oka? Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można poradzić sobie z uciążliwymi objawami? Sprawdź w artykule!Najlepszy krem przeciwzmarszczkowy. Ranking TOP 6!
Czy istnieje najlepszy krem przeciwzmarszczkowy? Tak, jeśli dopasujesz go do potrzeb swojej cery. Sprawdź propozycje kosmetyków!Najlepsze kosmetyki na elektryzujące się włosy. Ranking!
Czy można coś zrobić z włosami, które się elektryzują? Tak! Dobierz odpowiednie kosmetyki. Koniecznie sprawdź ranking!MSM – siarka organiczna w diecie. Co należy o niej wiedzieć?
Siarka organiczna zyskuje na popularności jako suplement. Sprawdź, z czym wiąż się jej suplementacja i kto powinien się tym tematem zainteresować!Równowaga PEH – co to jest? Nowy sposób pielęgnacji włosów
Równowaga PEH - co to za skrót i z czym się wiąże? Rozszyfrowujemy tajniki pielęgnacji włosów!Data ważności leku – jak czytać? Farmaceuta wyjaśnia!
Od czego zależy data ważności leku? Czy można przyjąć przeterminowane tabletki? Sprawdź w naszym artykule!Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!
Co jest, aby dbać o wzrok? Jakie witaminy i minerały dostarczać wraz z pożywieniem? Sprawdź, jaka powinna być dieta na oczy!Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Czym jest PMS?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego często wiąże się z różnorodnymi dolegliwościami. Dowiedź się więcej o PMS i poznaj metody na łagodzenie tego problemu.Łuszcząca się skóra na twarzy – co oznacza? Poznaj przyczyny
Łuszcząca się skóra na twarzy może być wynikiem różnych dolegliwości. Sprawdź, co może stanowić jej przyczynę!Choroba niedokrwienna serca. Objawy, przyczyny, profilaktyka
Choroby serca stanowią poważne zagrożenie zdrowotne. Jak ochronić się przed chorobami układu krwionośnego? O czym pamiętać, przygotowując codzienne menu? Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć? Sprawdź!Przemywanie oczu noworodka – jak to robić?
Pielęgnacja małego dziecka wymaga stosowania odpowiednik kosmetyków i preparatów. Sprawdź, jak przemywać oczy noworodka!Przerost prostaty – objawy, przyczyny, profilaktyka, leczenie
Przerost prostaty to dość poważny problem. Sprawdź, jak rozpoznać tę dolegliwość i jak ją leczyć!Skąd bierze się chrapanie? Przyczyny i metody leczenia
Denerwuje Cię chrapiący partner? A może sam chrapiesz? Sprawdź, z czego wynika ten problem i jak sobie z nim poradzić!Wypadanie włosów u mężczyzn. Czy można mu zapobiec?
Czy można zapobiec wypadaniu włosów u mężczyzn albo chociaż spowolnić ten proces? Sprawdź, jakie są podłoża problemu i czy można coś w związku z nim zrobić.Ulewanie u noworodka i niemowlaka – jak temu zapobiegać?
Zastanawiasz się, jak zapobiegać ulewaniu noworodka? Sprawdź koniecznie nasze porady i poznaj opinię doświadczonej mamy!Ćwiczenia dla osób siedzących za biurkiem. Zobacz, jak zapobiec bólowi „od komputera”
Pracujesz w biurze i spędzasz większość czasu przy biurku w pozycji siedzącej? Sprawdź koniecznie, jakie ćwiczenia pomogą Ci zapobiec bólowi pleców!Azotany w jedzeniu – uważaj na nie!
Czy sportowcy powinni suplementować azotany? Sprawdź, czym są i na co należy uważać!Dieta na płaski brzuch – co jeść, czego unikać?
Nadwyżka tkanki tłuszczowej często gromadzi się na brzuchu. Poznaj zalecenia żywieniowe, które pomogą Ci z tym walczyć!Mrowienie w uchu – co oznacza? Przyczyny objawu
Doświadczasz uczucia mrowienia w uchu? Sprawdź, z jakimi chorobami może wiązać się ten objaw i kiedy udać się do lekarza!Niewydolność serca – objawy, które powinny zaalarmować!
Niewydolność serca to poważne schorzenie, na które w ciągu roku umiera aż 60 tys. Polaków. Jak zdiagnozować i leczyć chorobę? Kiedy udać się do lekarza? Jak wygląda profilaktyka? Sprawdź!Cykl bezowulacyjny – co to jest?
Występowanie cyklów bezowulacyjnych może wiązać się z poważniejszymi dolegliwościami, okresem przekwitania lub stresem. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić.Rwa kulszowa – co to jest?
Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!Bezdech senny – objawy, przyczyny i leczenie
Bezdech senny to dość poważna dolegliwość, której przyczyny mogą wynikać z innych chorób lub problemów zdrowotnych.Paszport covidowy a szczepienie - wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Ile ważny jest paszport covidowy? Jak można uzyskać Unijny Certyfikat Covidowy? Czy warto szczepić się dawką przypominającą? Sprawdź!Najczęstsze dolegliwości w ciąży. Zobacz, jak im zapobiec i jak je niwelować
Jakie dolegliwości najczęściej spotykają kobiety w ciąży? Jak sobie z nimi radzić w sposób bezpieczny dla mamy i dziecka? Sprawdź!Gliceryna w kosmetyce - sposób na ochronę i nawilżenie skóry!
Gliceryna w kosmetyce jest wykorzystywana głównie jako składnik nawilżający. Sprawdź, jakie jeszcze ma właś