Ból brzucha w ciąży. Kiedy może niepokoić?

27. 8. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
 • dolegliwości ciążowe

Dla każdej przyszłej mamy, ból brzucha w ciąży jest bardzo niepokojącym objawem.  Prawda jest taka, że bóle brzucha w ciąży występują dość często i mają różne przyczyny. Zobacz, które z nich są normalnym objawem ciąży, a których lepiej nie lekceważyć.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Ból brzucha w ciąży jak na okres może oznaczać w pierwszych dniach ciąży po prostu to, że doszło do zapłodnienia. Związane jest to z wzrostem poziomu hormonów. Dlatego, tak często wczesne objawy ciąży są mylnie brane za symptom zbliżającej się miesiączki.

Ciągnący ból brzucha w ciąży (zwłaszcza w pierwszych jej tygodniach) jest normalnym symptomem rozciągania się macicy i podtrzymujących ją więzadeł.

Sprawdź też, czy w ciąży można pić miętę.

ból brzucha w ciąży

Niestety, silne bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży mogą wskazywać na ryzyko poronienia lub oznaczać ciążę pozamaciczną. Dlatego jeżeli ból jest nasila, lepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Koniecznie zrób to w przypadku, gdy bólowi brzucha towarzyszy krwawienie lub plamienie z dróg rodnych.

„Ból brzucha w ciąży to objaw, który zawsze wzbudza duży niepokój u przyszłej mamy. Szczególnie w pierwszej ciąży kobiety są bardzo wyczulone na swoje dolegliwości i częściej chodzą do lekarza. Ciąża to wyjątkowy stan dla kobiety, dlatego lepiej, żeby każdy budzący niepokój objaw konsultować z lekarzem.”

− doradza lek. med. Aleksandra Malewska.

Bóle brzucha w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Wraz z rozwojem ciąży, dziecko rośnie i coraz bardziej naciska na sąsiednie narządy (np. żołądek czy jelita), co może powodować bóle w okolicach brzucha. Ponadto, już w 2. Ciąży połowie możesz czasem odczuwać mało dotkliwe skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa). Nie są one ani regularne, ani tak bolesne jak skurcze porodowe. Macica w ten sposób „trenuje” i przygotowuje się na poród. Początkowo, skurcze są słabe, wraz z rozwojem ciąży będą coraz mocniejsze. Jak odróżnić je od skurczy porodowych? Skurcze porodowe są regularne, ich siła i częstotliwość wzrastają wraz z każdą minutą. Poza tym rozpoczynającej się akcji porodowej, towarzyszą inne dolegliwości, takie jak:

 • odejście czopu śluzowego
 • odejście wód płodowych (może to być gwałtowne lub powolne)
 • bole w okolicy krzyża
 • nudności i biegunka

Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.

ból brzucha w ciąży jak na okres

Kłujący ból brzucha w ciąży może być niestety objawem porodu przedwczesnego lub odklejania się łożyska. Silnemu bólowi towarzyszy wtedy rozszerzenie się szyjki macicy i krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, a często także gorączka i dreszcze. Ciężarna może do tego odczuwać gwałtowne ruchy dziecka (lub ich brak), a także ostry ból w okolicach pleców.

Kłucie w górnym odcinku przewodu pokarmowego (za mostkiem) jest najczęściej objawem zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego. O tym, jak sobie radzić ze zgagą w tym „błogosławionym czasie”, pisałam w artykule: „Zgaga w ciąży – domowe sposoby przyszłej mamy”.

Ból brzucha może być także objawem „nieciążowych” chorób, od tych mniej poważnych do tych, z którymi od razu musimy zgłosić się do lekarza

 

Ból brzucha w ciąży może oznaczać:

 • Problemy gastryczne − w ciąży pojawiają się zdecydowanie częściej. Żeby ich uniknąć, zdrowo się odżywiaj, jedz mniej, ale częściej. Dla złagodzenia dolegliwości żołądkowych, pij bardzo dużo wody i spożywaj pokarmy bogate w błonnik
 • Infekcja dróg moczowych lub pochwy − niestety, w ciąży takie infekcje z różnych powodów nie należą do rzadkości. Dlatego, tak ważne są regularne badania, które pozwalają wykryć infekcje i w porę wdrożyć odpowiednie leczenie
 • Zapalenie dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza moczowego lub odmiedniczkowe zapalenie nerek (wtedy ból brzucha promieniuje na odcinek lędźwiowy kręgosłupa)
 • Kamica i kolka nerkowa – silnemu bólowi towarzyszy wtedy bolesność podczas oddawania moczu
 • Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego
 • Skręt jajowodów

kłujący ból brzucha w ciąży

Skurcze macicy często występują też po seksie. Związane jest to ze zwiększonym przepływem krwi do macicy i skurczami towarzyszącymi orgazmowi. Oczywiście, nie jest to groźne. Pamiętaj, że w zdrowej ciąży możesz uprawiać seks (o ile lekarz nie zaleci inaczej).

ciągnący ból brzucha w ciąży

Co na ból brzucha w ciąży?

Niestety, w ciąży nie powinno się przyjmować żadnych środków przeciwbólowych i rozkurczowych bez konsultacji z lekarzem. Jednak wskazuje się, że w małych dawkach kobieta w ciąży może przyjmować paracetamol i niektóre leki rozkurczowe. Zawsze jednak warto wcześniej zapytać o to lekarza. Na ból brzucha w ciąży nie można stosować niestety ani termoforu, ani gorących kąpieli. To, jak postępować w przypadku bólu brzucha w ciąży, zależy od tego co jest jego przyczyną.

Sprawdź też leki na zaparcia i wzdęcia w ciąży.

ból brzucha w ciąży kiedy do lekarza

Ból brzucha w ciąży − kiedy do lekarza?

W tych przypadkach lepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

 • Ból brzucha jest bardzo silny − taki ból może być symptomem np. kamicy nerkowej lub zapalenia wyrostka miedniczkowego. Wtedy jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza lub najlepiej od razu na SOR
 • Jeżeli wraz z bólem brzucha pojawi się krwawienie lub plamienie
 • Bólowi brzucha towarzyszą inne objawy, np. gorączka, dreszcze, nudności, wymioty

W szkole rodzenia nauczyli mnie, że w takich przypadkach, warto zaufać swoim przeczuciom. Tutaj najlepiej kierować się zasadą: Lepiej pójść do lekarza trzy razy za dużo niż raz za mało!

 

Więcej artykułów na ten temat