Komórki macierzyste w kosmetyce − przyszłość kosmetologii?

30. 10. 2018 · 5 minut czytania

Komórki macierzyste wykorzystuje się w wielu medycynie, farmacji i kosmetologii. Jak działają? W jaki sposób wpływają na ludzki organizm? Dlaczego dodaje się je do kosmetyków? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Komórki macierzyste w kosmetyce − przyszłość kosmetologii?

Komórki macierzyste różnią się od pozostałych komórek w Twoim organizmie tym, że mają zdolność do stałego odnawiania się (nieskończona liczba podziałów). Można więc powiedzieć, że skórą, na którą podziałasz komórkami macierzystymi, może odnawiać się w nieskończoność. Komórki macierzyste wykorzystywane są przede wszystkim w medycynie i farmakologii. Niektórzy widzą w nich nawet potencjał na lekarstwo na raka. A jak działają komórki macierzyste w kosmetologii?

Komórki macierzyste − czym są?

Jak może pamiętasz z biologii, każdy organizm żywy jest zbudowany z komórek. Twój organizm także! Każda komórka w Twoim organizmie ma z góry zapisaną w kodzie genetycznym swoją historię. Niektóre z Twoim komórek obumierają i wymieniają się nawet kilka razy w ciągu Twojego życia. Ale 8% komórek w Twoim ciele to tzw. komórki macierzyste, które mają magiczną wręcz zdolność do nieskończonego odnawiania się.

Z wiekiem, w Twoim organizmie jest coraz mniej komórek macierzystych. Dlatego właśnie jednym z najlepszych źródeł komórek macierzystych jest krew, którą pobiera się z pępowiny po porodzie. O krwi z tego źródła, mówi się jako o krwi życia. A to dlatego, że komórki z krwi pępowinowej są pierwotne. A więc mają nawet 10-krotnie większą zdolność do regeneracji.

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

czym są komórki macierzyste

 

O ilość komórek macierzystych decyduje także Twój tryb życia. Jeżeli dbasz o swój organizm, właściwie go odżywiasz, szkodliwych substancji, które degenerują wszystkie komórki w Twoim ciele, cierpią na tym też komórki macierzyste. Najwięcej komórek macierzystych mają sportowcy, którzy dbają o swoje ciało i dietę.

Procesy starzenia się Twojego ciała są bezpośrednio związane z liczbą komórek macierzystych w Twoim organizmie. Komórki macierzyste z łatwością się regenerują. Stanowią też pewnego rodzaju zaczątek do każdej innej komórki w Twoim ciele − z łatwością mogą sie wyspecjalizować i stać się np. nową komórką skóry lub wątroby.

Komórki macierzyste można pobierać także z tkanki tłuszczowej (wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej), krwi obwodowej czy szpiku kostnego (wykorzystywane w medycynie i leczeniu poważnych schorzeń, np. przy białaczce).

Sprawdź też kremy do twarzy.

Komórki macierzyste - przyszłość medycyny i kosmetologii - komórki

 

Komórki macierzyste to przyszłość medycyny i kosmetologii. Komórki macierzyste występują w 4 postaciach. Pierwsza z nich to komórki totipotentne, które mogą stać się każdą  inną komórką organizmu, a nawet mogą stworzyć nowy organizm. Taką komórką jest zygota. Drugi rodzaj komórek macierzystych to komórki pluripotentne. Te komórki mogą stać się każdym rodzajem komórki, oprócz komórki totipotententnej. Są to komórki, na które dzieli się następnie zygota. Mogą one stworzyć każdy narząd w organizmie. Trzecim rodzajem komórek macierzystych są komórki multipotentne. Te z kolei mogą przekształcić się jedynie w komórki określonego listka zarodkowego. Np. z jednej takiej komórki mogą wytworzyć się zarówno komórki krwi, jak i mięśni. Ostatnim rodzajem komórki macierzystej jest komórka unipotentna, która może przekształcić się tylko do danego rodzaju komórki, np. komórka krwi może stać się tylko komórką krwi.

Sprawdź też kremy pod oczy.

 

Komórki macierzyste w kosmetyce − jak działają?

Komórki macierzyste najbardziej skutecznie wykorzystywane są w gabinetach medycyny estetycznej i przy zaawansowanych zabiegach kosmetologicznych. Najlepsze rezultaty zawsze będą dawać zabiegi z wykorzystaniem Twoich własnych komórek macierzystych lub też komórek macierzystych pochodzących od innej osoby. Dlaczego? Bo zachodzi zgodność gatunkowa − to ten sam rodzaj komórek, dlatego szybciej się one adaptują i spełniają swoją rolę.

Najczęściej komórki macierzyste pobierane są do zabiegu z tkanki tłuszczowej lub z krwi obiegowej. Następnie są izolowane i podawane są do skóry. Taki zabieg ma przede wszystkim regenerować uszkodzone komórki skóry, wygładzać zmarszczki i wzmacniać naczynia krwionośne.

jak działają komórki macierzyste - badanie mikroskopem

 

Oprócz komórek ludzkich, w kosmetologii wykorzystuje się także komórki macierzyste pochodzące z poroża jelenia MIC-1. Polscy naukowcy z Wrocławia odkryli, że komórki macierzyste pochodzące z tego źródła mają zdolność do regeneracji i syntezy białek. Co więcej, naukowcy twierdzą, że pochodzące z tego źródła komórki macierzyste mogą być bardziej zgodne z ludzkimi komórkami niż te pochodzenia roślinnego.

Kosmetyki z komórkami macierzystymi − do jakiej skóry?

Potencjał komórek macierzystych został także wykorzystany w produkcji kosmetyków. Ze względu na to, że komórki macierzyste mają niebywałą zdolność do regeneracji, zostały one wykorzystane przede wszystkim w kuracjach anty-age. W kosmetykach tego typu wykorzystywane są w głównej mierze komórki macierzyste pochodzenia roślinnego. Przykładem takiego kosmetyku może być fluid remodelujący Galenic Paris Dell, który wykorzystuje komórki macierzyste z arganowca czy krem przeciwzmarszczkowy krem z komórkami macierzystymi, które pochodzą z pomarańczy od Velvetin.

Komórki macierzyste pobudzają komórki do regeneracji. Dlatego też mogą być one wykorzystywane przy generacji blizn i odnowie skóry. Takie właśnie działanie komórek macierzystych, które uzyskiwane są z wąkrotki azjatyckiej. Więcej o wąkrotce azjatyckiej możesz przeczytać w artykule: Wąkrotka azjatycka w kosmetyce − magiczny składnik medycyny ajurwedyjskiej.

Komórki macierzyste - zastowanie

 

Komórki macierzyste mogą też odegrać bardzo ważną rolę w stymulacji wzrostu włosów. Komórki macierzyste pochodzenia roślinnego wykorzystane zostały m.in. w stymulującym wzrost włosów serum Seboradin FitoCell.

Komórki macierzyste w kosmetologii to wciąż niezbadana do końca tematyka. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że mogą być one kluczem do samoregeneracji ludzkiego organizmu, a może nawet kryje się w nich tajemnica lekarstwa na raka.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora