Kwas migdałowy - rozjaśnia i nawilża skórę!

2. 4. 2021 · 5 minut czytania

Kwas migdałowy obecny w peelingach to remedium na przebarwienia i zmiany trądzikowe. Sprawdź, jak stosować kwas migdałowy w codziennej pielęgnacji twarzy!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Kwas migdałowy - rozjaśnia i nawilża skórę!

Kwas migdałowy stosuje się najczęściej w zabiegach złuszczających, tzw. peelingach chemicznych. Nie jest to jednak jego jedyna właściwość. Jako kwas z grupy AHA doskonale nawilża i pomaga pozbyć się uporczywych przebarwień. Poleca się go także w walce z trądzikiem. Zobacz, jak stosuje się kwas migdałowy w codziennej pielęgnacji i dlaczego zyskuje coraz większą popularność w kosmetyce.

Kwas migdały − właściwości

Wiele jego właściwości uzależnionych jest od stężenia, w jakim jest podawany na skórę. Im wyższe, tym mocniej złuszczał będzie Twój naskórek. Niższe zaś stężenia wykorzystuje się w pielęgnacji nawilżającej.

Kwas migdałowy to organiczny związek, który naturalnie występuje w gorzkich migdałach (jak wskazuje na to jego nazwa), ale także w pestkach moreli i wiśni. Należy do grupy kwasów AHA, czyli alfa-hydroksylowych. W chemii spotkać go możesz pod nazwą systematyczną kwas 2-fenylo-2-hydroksyoctowy. Jego wzór to C6 H5 CH(OH)COOH lub C8 H8O3.

A skoro już o kwasach AHA mowa, warto podkreślić, że ten w grupie związków organicznych wyróżnia się działaniem antybakteryjnym. Choć jest mocniejszy od kwasu glikolowego, działa na skórę łagodniej, dlatego że słabiej w nią wnika. Więcej na temat kwasu glikolowego przeczytasz w artykule: Kwas glikolowy pomaga w leczeniu trądziku i głębokich zmarszczek!.

Kwas migdałowy na twarz

 

Kwas migdałowy − efekty działania

Podobnie jak kwasy glikolowy czy azelainowy, kwas migdałowy wykorzystuje się do rozjaśniania skóry, poprawy jej kolorytu i wyrównywania drobnych niedoskonałości. Badania nad działaniem tego składnika kosmetyków rozpoczęto dopiero w latach 90. Dowiedziono wtedy, że terapie z wykorzystaniem kwasu migdałowego na skórę niwelują skutki promieniowania ultrafioletowego i tzw. fotostarzenia. W testach tych dowiedziono także skuteczność kwasu w leczeniu trądziku czy, wspomnianych wcześniej, przebarwień.

Substancja ta pomaga także odblokować zatkane pory i gruczoły łojowe, przez co możesz mieć wrażenie lżejszej i odświeżonej skóry po jego zastosowaniu. Właściwości nawilżające kwas zawdzięcza temu, że pobudza produkcję kwasu hialuronowego przez komórki skóry. Co więcej, może być stosowany w kuracji przeciwstarzeniowej ­− wspomaga wytwarzanie elastyny i kolagenu.

Kwas migdałowy sprawdzi się niemal przy każdym rodzaju cery. Jest bezpieczny nawet dla skóry wrażliwej, również takiej, która niezbyt dobrze reaguje na kuracje z wykorzystaniem innych kwasów AHA.

Sprawdź też leki, kremy, maści na trądzik.

Kiedy więc warto wkomponować kwas migdałowy w swoją codzienną pielęgnację? Przede wszystkim kiedy doskwierają Ci:

  • przebarwienia słoneczne,
  • melasma (ostuda),
  • trądzik zwyczajny i różowaty,
  • objawy fotostarzenia się skóry,
  • zaskórniki,
  • łojotokowe zapalenie skóry.

Dodatkowo ten związek organiczny wykorzystać możesz w pielęgnacji skóry przed i po zabiegach laserem − oczywiście jeżeli zaleci to lekarz.

Krem z kwasem migdałowym

Zabieg z kawasem migdałowym − w gabinecie kosmetologa

Bardzo dobrą informacją jest to, że zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego możesz wykonywać nawet latem. Zwróć uwagę, że stosowanie innych związków z grupy AHA zaleca się głównie późną jesienią i zimą, kiedy w naszej szerokości geograficznej słońce nie operuje tak mocno.

    Nie bój się także zabiegu kwasem migdałowym przy ciemnej karnacji − nie powoduje on przebarwień skóry po peelingu. Jak wspomniałam, złuszczanie naskórka można przeprowadzać nawet na skórze delikatnej, alergicznej i skłonnej do podrażnień.

    Zabieg z kwasem migdałowym

     

    W gabinetach kosmetologa kwas migdałowy używa się do nawilżenia skóry, likwidacji przebarwień, leczenia trądziku lub oczyszczania skóry. Ponieważ substancja ta rozluźnia wiązania w cemencie międzykomórkowym, po peelingu chemicznym z jej wykorzystaniem kosmetolog nałoży na twarz maskę bogatą w witaminy i składniki odżywcze, które znacznie lepiej wnikną w głębsze partie skóry.

    Podczas zabiegu kosmetolog oceni stan Twojej cery, określi jej potrzeby i dobierze właściwe stężenie kwasu − może sięgać ono nawet do 50%.

    Krem z kawasem migdałowym − domowa pielęgnacja

    Stosując kwas migdałowy w niskim stężeniu, w codziennej pielęgnacji wspomożesz regenerację naskórka, a dodatkowo nawilżysz cerę i pobudzisz ją do walki z delikatnymi przebarwieniami skóry. Uważaj jednak na stężony kwas! Roztwory kwasu migdałowego powyżej 10% powinno stosować się pod okiem eksperta w gabinecie kosmetycznym.

    Na aptecznych czy drogeryjnych półkach najczęściej znajdziesz dermokosmetyki z 5% lub 10% roztworem. Mogą posłużyć one na przykład do domowego złuszczania naskórka przy skórze tłustej. Takim kosmetykiem jest Pharmaceris T Sebo-Almond Peel, krem z 10% kwasem migdałowym na noc, II stopień złuszczenia, który nakłada się na skórę na noc. Zawiera 10% kwas migdałowy, a więc najmocniejszy, który poleca się w domowych kuracjach. Łagodniejszą formą tego kremu, która dobrze radzi sobie z przebarwieniami po trądziku, jest Pharmaceris T, Sebo-Almond Peel, krem z 5% zawartością kwasu migdałowego na noc kwasem. Do skóry mieszanej i tłustej użyć możesz także krem mikrozłuszczający od Ziai z serii z liśćmi manuka.

    Kwas migdałowych - efekty

     

    Jeżeli przerzuciłaś się na złuszczanie naskórka za pomocą kwasów AHA, wypróbuj koniecznie Pharmaceris T Sebo-Almond Peel, krem z 10% kwasem migdałowym na noc, II stopień złuszczenia. Jego działanie oparte jest o 5% stężenie kwasu. Po jego zastosowaniu skóra jest wyraźnie delikatniejsza i odświeżona. Pomaga też w domowej walce z przebarwieniami.

    Kwas migdałowy na twarz − co zapamiętać?

    Zabieg z kwasem migdałowym na twarz możesz stosować przy każdym rodzaju cery. Pamiętaj jednak, że bezpiecznie możesz używać kosmetyków z tą substancją w stężeniu nie większym niż 10%. Kwas migdałowy poprawi koloryt cery, złagodzi widoczność przebarwień od słońca czy po trądziku, odetka pory i zlikwiduje zaskórniki, a także nawilży. Kwas migdałowy bezpiecznie możesz także wykorzystać do pielęgnacji skóry trądzikowej.

     

    Źródła:

    1. Jankowiak W., Imielski W., Janeba-Bartoszewicz E.: Zastosowanie kwasu migdałowego w peelingu kosmetycznym. W: Kosmetologia Estetyczna 1/2016, vol. 5, s. 57-60. [online] Dostępny w Internecie: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-4.pdf. [Dostęp: 25.04.2020]
    2. Niemyska K., Marwicka N.: Zastosowanie kwasu migdałowego w kosmetyce. W: Kosmetologia Estetyczna1/2017, vol. 6, s. 29-32. [online] Dostępny w Internecie: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.1-2.pdf .[Dostęp: 25.04.2020]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora