Kwas glikolowy pomaga w leczeniu trądziku i głębokich zmarszczek!

15. 2. 2021 · 9 minut czytania

Kwas glikolowy zalicza się do kwasów AHA. Najczęściej znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku i procesów starzenia się skóry. W zależności od stężenia wykazuje inne właściwości. Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Kwas glikolowy pomaga w leczeniu trądziku i głębokich zmarszczek!

Kwas glikolowy to jeden z kwasów AHA. Polecany jest do pielęgnacji skóry z trądzikiem pospolitym, a także do walki z oznakami starzenia się skóry. W niskich stężeniach ma działanie nawilżające i delikatnie złuszczające, w wysokich stosowany bywa w gabinetach dermatologicznych jako środek pobudzający głębokie warstw skóry do regeneracji. Zobacz, jakie zastosowanie znalazł kwas glikolowy w kosmetykach.

Czym jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy pozyskiwany jest z trzciny cukrowej, ananasa czy buraków cukrowych. Zalicza się on do grupy alfa-hydrokwasów (AHA), inaczej kwasów owocowych.

Ola Wolska dodaje:

„Wzór kwasu to HO-CH2-COOH. Naturalnie możesz go znaleźć w agreście, jabłkach czy winogronach. Z chemicznego punktu widzenia to najprostszy kwas hydroksylowy. Charakterystyczne dla niego jest to, że jego cząsteczki mają bardzo niewielkie rozmiary i wykazują zdolność do głębszego wnikania w skórę niż np. cząsteczki kwasu azelainowego czy kwasu migdałowego. O właściwościach tego pierwszego przeczytać możesz w artykule: Kwas azelainowy na ratunek cerze trądzikowej. Sprawdź!”.

Czym jest kwas glikolowy

 

Dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest głównym składnikiem kosmetyków, które stosuje się w terapii przebarwień skóry i zabiegów przeciwtrądzikowych. Ma zdolności higroskopijne − może przenosić cząsteczki wody z powietrza do tkanki skóry i uzupełniać utraconą przez nią wilgoć.

 

Kwas glikolowy − właściwości

Ola Wolska wyjaśnia:

„Jak działa kwas glikolowy? Właściwości tego kosmetycznego składnika zależą od jego stężenia. I tak np. 15-procentowy roztwór wykorzystuje się w kosmetykach nawilżających, lekko złuszczających, które pobudzają skórę do regeneracji, a w wyższe stężenie, do nawet 70%, ma działanie silnie złuszczające i regeneracyjne w głębokich warstwach skóry”.

Warto tu zatrzymać się dłużej. Od stężenia kwasu zależy sposób i intensywność jego działania na skórę. Jakie stężenie będzie najlepsze? Wszystko zależy od rodzaju cery, problemu, z któym się zmagamy (przebarwienia, zmarszczki, trądziki) i oczekiwanego efektu.

Sprawdź też kremy do twarzy.

Kwas glikolowy w kosmetyce

W jakich stężeniach używać kwas glikolowy?

  • 15% − przy takim stężeniu kwas glikolowy wykazuje bardzo skuteczne działanie nawilżające, pobudza aktywność fibroblastów (komórek skóry właściwej), złuszcza wierzchnią warstwę rogową naskórka w prawie niewidoczny sposób.
  • 20% − 35% − nawilża, oczyszcza skórę (zwłaszcza trądzikową), działa jak powierzchniowy peeling do twarzy.
  • 50% − 70% − przy tak silnym stężeniu kwas złuszcza naskórek i znacznie pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej, co z czasem skutkuje odbudową włókien sprężystych i poprawą elastyczności skóry.
Kwas glikolowy - właściwości

 

Ola Wolska zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię:

„To, jak działa kwas glikolowy, w dużej mierze zależy od pH roztworu. W niskim pH będzie działał złuszczająco na naskórek i pobudzał wytwarzanie w skórze keratynocytów. Przy wysokim pH (bardziej zasadowym) kwas glikolowy nawilży naskórek. Substancja ta raczej nie zalicza się do alergenów i zazwyczaj skóra dobrze ją toleruje”.

Kwas glikolowy skutecznie usuwa zewnętrzną warstwę martwych komórek z cery i odsłania jaśniejszą i świeższą skórę. Jego zadanie polega na oddaleniu od siebie komórek skóry i osłabieniu wiązań pomiędzy nimi – pomaga to wyeliminować zewnętrzne komórki warstwy rogowej. Skóra staje się świeższa, wygładzona, bardziej napięta.

Produkty zawierające kwas glikolowy często stosuje się w leczeniu blizn, przebarwień skóry czy oznak starzenia, takich jak drobne linie i zmarszczki. Jeśli masz matową, pigmentowaną lub starzejącą się skórę, zainwestuj w zabieg złuszczający raz w tygodniu lub produkt do peelingu w domu z dodatkiem kwasu glikolowego.

Kwas glikolowy w kosmetyce

Kwas glikolowy możesz kojarzyć z opakowań kosmetyków o działaniu złuszczającym, nawilżającym i normalizującym. Został w nich użyty ze względu na szczególną zdolność do przenikania w głąb skóry i stymulowania jej naprawy.

Ola Wolska dodaje:

„Kwas ten dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dlatego jeżeli wybierasz kosmetyki z tą substancją, zwróć uwagę, żeby w składzie posiadały one dużo wody. Swoją rolę spełniać będą żele, emulsje w typie O/W (olej w wodzie). Kwas glikolowy znajdziesz w kosmetykach przeznaczonych do skóry trądzikowej, dojrzałej, z przebarwieniami czy suchej i wrażliwej. To, jaką będzie spełniać funkcję, jak już wiesz, zależy od jego stężenia i pH”.

Kwas glikolowy na skórę twarzy

 

Kwas AHA wpływa pobudzająco na odnowę komórkową naskórka. To korzystny efekt zwłaszcza wtedy, kiedy proces odnowy komórek skóry jest osłabiony lub zaburzony. Badania potwierdziły, że pielęgnacja skóry przy użyciu kwasu glikolowego stymuluje produkcję kolagenu − ważnego białka strukturalnego, pomagającego utrzymać jędrną, napiętą skórę.

Kwas glikolowy na trądzik

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kwas na trądzik stosować, to z pewnością wybranie kwasu glikolowego będzie dobrym posunięciem. Szczególnie przy trądziku grudkowo-krostkowym. Pamiętaj jednak, że przy trądziku różowatym nie wolno go używać.

Kawas glikolowy pomaga regulować i normalizować pracę gruczołów łojowych, przywraca normalną grubość warstwie naskórka, a jednocześnie oczyszcza i zabezpiecza przed ponownym zapchaniem mieszków włosowych. Ale to nie wszystko, kwas ma także zdolność do ściągania rozszerzonych porów skóry i wygładzania blizn potrądzikowych. Więcej o bliznach po trądziku przeczytasz w artykule: Wstydliwy temat: blizny na plecach po trądziku. Jak można je usunąć?.

Kwas glikolowy na trądzik

Kwas glikolowy na twarz

Kwas glikolowy może być wykorzystywany w kosmetykach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych. Wpływa na mnożenie się fibroblastów, które wytwarzają kolagen i elastynę. Zobacz, dlaczego kolagen zanika w Twojej skórze po 25. roku życia: Młodość skóry umiera po 25? Kolagen i jego właściwości. Kwas glikolowy w stężeniu 7% znajdziesz w Liq CG Serum Night 7% Glycolic PEEL, serum wygładzające na noc − peeling. To kosmetyk, który polecany jest przede wszystkim osobom ze pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Serum-peeling zapewnia delikatne złuszczanie naskórka, a także poradzi sobie z drobnymi przebarwieniami na skórze. Dodatkowo doskonale nawilża cerę i pozostawia ją wygładzoną. Kwas glikolowy znajdziesz także w fazie 2. progresywnej kuracji odmładzającej Lift 4 Skin Active Glycol. W pierwszej fazie kuracji znajdują się inne, delikatniejsze kwasy owocowe, które złuszczają naskórek, likwidują powierzchniowe zmarszczki i dobrze nawilżają. Faza druga kuracji to połączenie kwasu glikolowego i kwasu salicylowego, które obkurczają pory i oczyszczają je, rozjaśniają skórę i głęboko stymulują jej procesy regeneracyjne.

Kwas glikolowy stosowany jest w kosmetykach do rozjaśniania przebarwień na skórze. Szukaj go więc w kosmetykach po lecie. Iwostin Estetic, peeling z 12% kwasem glikolowym działa m.in. rozjaśniająco na skórę i likwiduje przebarwienia.

Kwas glikolowy – działanie

 

Kwas ten jest także stosowany do oczyszczania porów i likwidowania zaskórników. Działa także na trądzik pospolity.

„Na podstawie badań in vivo, przeprowadzonych w grupie ochotników cierpiących na trądzik pospolity stwierdzono, że kwas glikolowy w połączeniu z β-cyklodekstryną ma własności seboregulujące i może stanowić skuteczny środek przeciwtrądzikowy”

− czytamy w pracy naukowej „Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry”, autorstwa A. Kapuścińskiej i I. Nowak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Znajdziesz go m.in. w emulsji matującej dla skóry tłustej, skłonnej do zmian trądzikowych Iwostin Purritin".

Kwas glikolowy na zmarszczki

Kwas glikolowy na ciało

Działanie kwasu glikolowego wykorzystano także w kosmetykach do ciała. Pomaga on nie tylko w ujędrnianiu skóry, ale przede wszystkim przy walce z przebarwieniami. Takie m.in. zadanie pełni w remodelującym kremie przeciwstarzeniowym do biustu i dekoltu Lierac Bust-Lift.

Kwas glikolowy w kosmetykach

Kwas glikolowy na stopy

Złuszczające właściwości kwasu glikolowego wykorzystano także w kosmetykach do pielęgnacji stóp. Znajdziesz go w składzie kremu na odciski Silcatil. Mieszanka kwasów roślinnych zmiękcza naskórek i pomaga szybko pozbyć się bolesnych nagniotków i modzeli. Skarpetki złuszczające Parasoftin także zawierają kwas glikolowy, który nawilża i zmiękcza twardą skórę stóp.

Zabiegi kosmetyczne na kwasie glikolowym

W gabinetach kosmetycznych kwas glikolowy jest używany do oczyszczających peelingów dla praktycznie każdego typu skóry. Peelingi chemiczne złuszczają warstwy naskórka i pozwalają usuwać niedoskonałości skóry, takie jak zmarszczki, drobne blizny, nierówną pigmentację.

Kwas glikolowy na trądzik

 

Ola Wolska opisuje, jak kwas glikolowy może być stosowany w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej:

„Choć kawas glikolowy często znajduje się w składach kosmetyków do samodzielnego stosowania w domu, większe stężenia tego produktu wykorzystywane są w salonach kosmetycznych lub gabinetach dermatologicznych przez profesjonalistów. Kwas glikolowy w dużym stężeniu może zaszkodzić Twojej skórze,  a Ty możesz się nim poparzyć. Stosowanie wysokiego stężenia kwasu w niskim pH może pozostawiać na skórze przebarwienia, a nawet blizny.

Kosmetolodzy wykorzystują kwas glikolowy do nawilżania skóry, rozjaśniania przebarwień, a także usuwania zaskórników i przede wszystkim podczas walki z trądzikiem. Co ważne, substancja ta dobrze wpływa także na produkcję kolagenu i elastyny, dlatego stosuje się go do kuracji anty-aging.

Zabiegi kosmetyczne z kwasem glikolowym

 

Zabiegi kosmetyczne z kwasem w stężeniu od 20% do 70% działają głównie powierzchniowo na skórę. Co ważne, dopiero po kilku dniach zauważysz, jak na Twoją skórę podziała kwas glikolowy. Efekty złuszczania naskórka będą widoczne po ok. 3 dniach od peelingu chemicznego, a zaraz po wyjściu z gabinetu Twoja skóra stanie się jedynie lekko zarumieniona. Wydaje się, że bezpiecznym stężeniem do stosowania kwasu glikolowego w domu jest roztwór 15-20%”.

Zabieg złuszczania w gabinecie zaleca się głównie w przypadku fotostarzenia i przebarwień skóry. Samo użycie kwasów chemicznych musi być przeprowadzone przez wyszkoloną osobę, a do wizyty trzeba przygotować się trochę wcześniej (już 2 tygodnie przed zaleca się smarowanie skóry specjalnym kremem). Samodzielna aplikacja przy wyraźnych, dokuczliwych zmianach skórnych (trądzik, blizny) powinna być wcześniej skonsultowana z dobrym dermatologiem czy przynajmniej kosmetologiem.

Kwas glikolowy w domowym zaciszu

W domu śmiało możesz sięgnąć po produkty, gdzie kwas glikolowy jest dodatkiem. W kremach będzie pełnił głównie rolę „transportera” wilgoci, w peelingach (np. Vichy Idealia, peeling do twarzy na noc) jego stężenie pomoże usunąć wierzchnią warstwę naskórka i pobudzić odnowę komórkową skóry. W żelach antytrądzikowych (np. Glamid, żel na trądzik) kwas będzie sprzyjał usuwaniu martwych komórek naskórka i regulacji pracy gruczołów łojowych. W płynach, tonikach seboregulujących (np. Lierac Sebologie, roztwór keratolityczny zwalczający niedoskonałości, cera mieszana i tłusta) podobnie, a dodatkowo ułatwi przenikanie do skóry innych składników aktywnych, na przykład z aplikowanych w dalszym etapie pielęgnacji kremów.

Peeling kwasem glikolowym

 

Co ciekawe, kwas glikolowy tworzy udany kompleks z mocznikiem, stąd jego obecność w produktach do pielęgnacji zrogowaciałego naskórka pięt, łokci, kolan (CerkoDerm30 - 30 % krem mocznikowy z AHA). Każdy dermokosmetyk ma dołączoną ulotkę, do której warto zajrzeć przed użyciem.

Peeling kwasem – na co uważać?

Kwas glikolowy może Ci jednak zaszkodzić, jeżeli nie będzie stosowany według wskzań. Możliwe powikłania to m.in.: bliznowacenie, przebarwienia, przewlekły rumień, świąd, zakażenia, prosaki itd.

Użycie kwasu nie wchodzi w grę, gdy masz m.in.: podrażnienia na skórze, łuszczycę, opryszczkę czy trądzik w fazie aktywnej. Pomimo że  kwas nie działa alergizująco ani toksycznie, przed rozpoczęciem kuracji lepiej przeprowadź próbę (na wewnętrznej, oczyszczonej części przedramienia).

Kwas glikolowy − stężenie

 

Po użyciu kwasu zneutralizuj odczyn skóry. Złuszczanie kwasem dla najlepszego efektu wykonuje się kilkakrotnie w odstępie około 10 − 14 dni z zachowaniem półrocznej przerwy po zabiegach. Pamiętaj, żeby po zabiegu kwasem chronić skórę przed słońcem i mrozem, bo jest ona delikatna i bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Kiedy używać kosmetyków z kwasem glikolowym?

Ola Wolska podsumowuje:

„Jak widzisz kwas glikolowy ma bardzo wiele zastosowań. Pomaga rozjaśnić skórę, działa złuszczająco i pomaga w walce z trądzikiem pospolitym. Dodatkowo dzięki swojej strukturze cząsteczkowej może wnikać w głębokie warstwy skóry, przez co oddziałuje na proliferację fibroblastów i produkcję kolagenu i elastyny. Uważaj jednak przy eksperymentowaniu z kwasem w domu! Nałożenie na skórę zbyt mocnego stężenia kwasu może spowodować powstanie blizn i przebarwień. Dlatego lepiej zaufać w tej kwestii gabinetom kosmetologicznym i laboratoriom komponującym kosmetyki do domowego użytku”.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice