Azeloglicyna – jakie ma właściwości i zastosowanie?

29. 8. 2023 · 9 minut czytania

Azeloglicyna – skuteczne narzędzie w walce z przebarwieniami i niedoskonałościami skóry. Sprawdź, dlaczego ten składnik zdobywa coraz większą popularność w kosmetykach!

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Azeloglicyna – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Azeloglicyna to surowiec kosmetyczny wykorzystywany w produktach do pielęgnacji skóry. Wykazuje właściwości rozjaśniające, przeciwzapalne i regulujące produkcję sebum, co czyni ją skutecznym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do walki z trądzikiem, przebarwieniami i innymi problemami skórnymi. Czym dokładnie jest azeloglicyna? Wyjaśniamy w artykule!

Azeloglicyna – co to?

Jeśli słowo azeloglicyna kojarzy Ci się z kwasem azelainowym, to jest to bardzo dobry trop. Tak naprawdę ta nazwa jest połączeniem nazw dwóch surowców kosmetycznych, czyli kwasu azelainowego i glicyny.

  • Kwas azelainowy (Azelaic Acid) jest organicznym związkiem chemicznym, naturalnie występującym między innymi w ziarnach zbóż. Charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem wykorzystywanym w niwelowaniu różnych dysfunkcji skórnych. Znajduje zastosowanie w zwalczaniu przebarwień, hamowaniu produkcji wolnych rodników tlenowych, łagodzeniu procesów zapalnych i regulacji procesów keratynizacji. Benefity płynące ze stosowania kwasu azelainowego odczują przede wszystkim osoby ze skórą naczynkową, wrażliwą, tłustą, dotkniętą problemem przebarwień czy atopowym zapaleniem skóry.
  • Glicyna (Glicyne) to aminokwas endogenny występujący w organizmie człowieka, gdzie jest istotnym składnikiem budulcowym kolagenu i keratyny, spowalnia procesy starzenia, wspiera wchłanianie wapnia, a także funkcjonowanie układu nerwowego i prace mózgu. W preparatach kosmetycznych pełni funkcję nośnika substancji czynnych, nawilża, regeneruje, łagodzi podrażnienia, wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego możesz ja znaleźć między innymi w kosmetykach do skóry naczynkowej.
Azeloglicyna co to jest

Oba surowce są niezwykle cenione w branży kosmetycznej i dermatologii. Skąd więc pomysł na ich połączenie? Istotnym powodem były kłopotliwe fizykochemiczne właściwości kwasu azelainowego, który po pierwsze – źle rozpuszcza się w wodzie, a po drugie – zadowalające efekty jego stosowania są widoczne dopiero po użyciu wysokiego stężenia.

  • Azeloglicyna (Potassium Azeloyl Diglycinate)jest pochodną kwasu azelainowego i jego ulepszoną wersją.
  • Co ważne, zachowuje wszystkie właściwości kwasu, przy czym znakomicie rozpuszcza się w wodzie, działa nawet w niższych stężeniach, jest doskonale tolerowana przez skórę i świetnie współgra z innymi składnikami kosmetyków, wskutek czego jest bardziej praktyczna w zastosowaniu.
  • Dodatek glicyny wzbogaca jej właściwości o działanie nawilżające i wzmacnia stabilność w recepturach kosmetycznych.
  • Występuje w postaci płynnego, przezroczystego roztworu o jasno-żółtym kolorze i charakterystycznym, niedrażniącym zapachu.

Azeloglicyna – właściwości

Z uwagi na fakt, że azeloglicyna to udoskonalona wersja kwasu azelainowego, jej właściwości są zbliżone do właściwości kwasu. Ogromnym atutem jest niski potencjał drażniący i bezpieczeństwo stosowania na większości typach skóry, nawet na skórze wrażliwej. Rekomendowana jest w przypadku skóry trądzikowej, np. w celu łagodzenia objawów trądziku u dorosłych, tłustej, mieszanej, ale też suchej i dojrzałej. Jakie właściwości odpowiadają za efekty stosowania kosmetyków zawierających azeloglicynę?

  • Wykazuje zdolność do hamowania wzrostu bakterii Propionibacterium acnes, które są główną przyczyną powstawania trądziku. Kosmetyki na trądzik z zawartością azeloglicyny skutecznie zwalczają zmiany dermatologiczne, wyciszają skórę i redukują podrażnienia.
  • Działa przeciwzapalnie, co przekłada się na redukcję stanów zapalnych skóry, w tym trądziku różowatego i łuszczycy.
  • Hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny. Dzięki temu pomaga w rozjaśnianiu przebarwień skórnych, w tym plam starczych, hiperpigmentacji i śladów potrądzikowych.
  • Wpływa na pracę gruczołów łojowych, wskutek czego reguluje wydzielanie sebum.
  • Działa keratolitycznie, co pomaga złuszczać martwe komórki naskórka i poprawiać teksturę skóry, nadając jej gładkość i jednolity wygląd.
  • Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, neutralizując szkodliwe działanie wolnych rodników i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Azeloglicyna – działanie

Jak widzisz, lista zalet azeloglicyny jest dość długa, jednak na jej czele znajduje się działanie rozjaśniające i wybielające przebarwienia spowodowane różnymi czynnikami. Skutecznie niweluje zaczerwienienia na twarzy, a także redukuje widoczność przebarwień potrądzikowych, pociążowych i pourazowych, działając na nie poprzez kilka mechanizmów.

  • Głównym mechanizmem działania azeloglicyny na przebarwienia jest jej zdolność do hamowania aktywności enzymów związanych z produkcją melaniny odpowiedzialnej za naturalne zabarwienie skóry, włosów czy kolor oczu.
  • Przebarwienia powstają na skutek nadmiernej aktywności melanocytów, w których wytwarzany jest pigment. Czynnikiem determinującym wzmożoną aktywność melanocytów jest między innymi ekspozycja na promieniowanie UV.
  • Azeloglicyna działa na kluczowe enzymy, takie jak tyrozynaza, redukując tym samym syntezę melaniny. Efektem jest zmniejszenie intensywności i wielkości istniejących przebarwień oraz zapobieganie powstawaniu nowych.
  • Co więcej, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, które pomagają w redukcji stanów zapalnych skóry oraz ochronie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
  • To z kolei przyczynia się do ogólnej poprawy wyglądu skóry i zapewnia zdrowszy, jednolity koloryt.
Azeloglicyna działanie

Systematyczne stosowanie kosmetyków z azeloglicyną zwiększa poziom nawilżenia, wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza tendencję do przebarwień, powstawania zaskórników i zmian trądzikowych oraz wydobywa zdrowy blask. Preparaty pielęgnacyjne wzbogacone surowcem działają łagodnie, w związku z czym sprawdzą się w codziennej rutynie u osób, których skóra nie toleruje działania kwasów. Azeloglicynę znajdziesz między innymi w serum do twarzy i kremach na przebarwienia, a także w preparatach o działaniu rozświetlającym, przeciwtrądzikowym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym. Poznaj najlepsze kremy na przebarwienia.

Poniżej kilka propozycji kosmetyków zawierających azeloglicynę:

Azeloglicyna – z czym nie łączyć?

Azeloglicyna jest substancją dobrze tolerowaną przez skórę, rzadko powoduje świąd, zaczerwienienie czy pieczenie charakterystyczne dla działania kwasów. Ponieważ dobrze rozpuszcza się w wodzie, bez problemu łączy się z innymi składnikami aktywnymi znajdującymi się w recepturze wybranego preparatu. Nie ma również większych przeciwwskazań do jej stosowania – nie bez powodu jest polecana skórze wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych.

Przed wprowadzeniem jej do codziennej pielęgnacji warto jednak zapoznać się ze stężeniem surowca w danym kosmetyku. O ile nie wskazuje się na konkretne niekorzystne połączenia, o tyle zaleca się ostrożność przed łączeniem azeloglicynyz wysokimi stężeniami kwasów. Dodatkowo warto unikać stosowania azeloglicyny z mocnymi środkami złuszczającymi lub retinoidami, ponieważ może to prowadzić do nadmiernej suchości i podrażnień skóry.

  • Jeśli w przeszłości doświadczyłaś dokuczliwych objawów po zastosowaniu kwasów, zacznij od niskiego stężenia i z biegiem czasu wprowadzaj wyższe.
  • W przypadku wystąpienia podrażnień lub nadmiernej tkliwości skóry, zmniejsz częstotliwość aplikacji albo zupełnie odstaw kosmetyk i poczekaj, aż skóra się uspokoi.
  • Zauważalne efekty kuracji rozjaśniającej przebarwienia powinny pojawić się po ok. 3-4 miesiącach regularnego stosowania kosmetyku.
  • Choć sama substancja nie jest fotouczulająca, pamiętaj, by podczas kuracji używać filtrów przeciwsłonecznych.

Azeloglicyna – z czym łączyć?

Jakie składniki można bezpiecznie łączyć z azeloglicyną, aby wzmocnić i rozszerzyć jej działanie?

  • Niacynamid – oba składniki działają na redukcję przebarwień, zmniejszenie wydzielania sebum i widoczności porów.
  • Kwas hialuronowy – azeloglicyna nawilża i redukuje zaczerwienienia, z kolei kwas hialuronowy zatrzymuje wilgoć wewnątrz skóry i poprawia jej elastyczność.
  • Witamina C – niezastąpiony duet w walce z przebarwieniami i ochronie przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Ekstrakty roślinne – zwłaszcza te o działaniu przeciwzapalnym, takie jak aloes, rumianek czy lukrecja, wzmacniają działanie azeloglicyny na zmniejszenie zaczerwienień i podrażnień skóry.
  • Filtry słoneczne – ważne jest, aby łączyć ją z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym, w celu zabezpieczenia przed wpływem szkodliwych promieni UV, które mogą pogłębiać przebarwienia.
Azeloglicyna z czym łączyć

Azeloglicyna w ciąży

W odróżnieniu od produktów z kwasem azelainowym lub zabiegów gabinetowych na bazie kwasu, kosmetyki z azeloglicyną mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jeśli pozostałe składniki formulacji produktu są bezpieczne dla przyszłych i karmiących mam, nie ma przeciwwskazań do aplikacji preparatów pielęgnacyjnych zawierających surowiec. W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących stosowania azeloglicyny w ciąży, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, w celu uzyskania indywidualnych porad i rekomendacji dotyczących pielęgnacji skóry w tym szczególnym okresie.

Podsumowanie

Azeloglicyna to skuteczny składnik kosmetyczny o wielu zaletach. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i rozjaśniającym, doskonale radzi sobie z przebarwieniami skóry oraz problemami trądzikowymi. Co więcej, jest bezpieczna dla różnych typów skóry, dlatego będzie fantastycznym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.

Źródła:

  1. E. Berardesca, M. Iorizzo, E. Abril, G. Guglielmini, M. Caserini, R. Palmieri, G. E. Pierard, Clinical and instrumental assessment of the effects of a new product based on hydroxypropyl chitosan and potassium azeloyl diglycinate in the management of rosacea, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22360333/ [dostęp 01.08.2023 r.]
  2. M. Engler-Jastrzębska, C. Musiał, A. Kamm, Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-1.pdf [dostęp 01.08.2023 r.]
  3. Radomir Reszke, Jacek Szepietowski, Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy. Przegląd Dermatologiczny, 2016, 103, 337–343
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora