Masło cupuacu − tajemniczy emolient prosto z Amazonii
Choć cupuacu (owoc) jest niedostępny w Polsce, na półkach aptek i drogerii nie brakuje kosmetyków na bazie masła cupuacu. Cupuacu pochodzi z odległej Amazonii i jest krewnym kakaowca. Masło cupuacu, podobnie jak masło kakaowe, jest bardzo silnym emolientem, który odżywa skórę i zabezpiecza ją przed działaniem wolnych rodników. Zobacz, jakie jeszcze tajemnicze właściwości skrywa owoc cupuacu.
Spis treści:
Co to jest cupuacu?
Cupuacu od tysięcy lat rośnie dziko na brzegach rwącej Amazonki. Kiedy owoce są gotowe do spożycia, same opadają z wielkich drzew amazońskiej dżungli. Następnie zbierane są przez miejscową ludność. Właściwości prozdrowotne i kosmetyczne tych owoców znane były ludom Amazonii od pokoleń. Choć nie mieli może oni dokładniej świadomości składu cupuacu, wykorzystywali go do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Dzisiejsze trendy powrotu do naturalnych składników kosmetyków, sprawiają, że podobnie jak przodkowie, stawiamy na siłę przyrody w trosce o ciało, zdrowie i urodę.
Sprawdź też szampony do włosów.
Owoce cupuacu są dość ciężkie, mogą ważyć nawet powyżej 2 kilogramów. Cupuacu to tak naprawdę krewniak kakaowca, który jest powszechnie znany. Jednak owoce cupuacu są większe i znacznie twardsze niż owoce kakaowca. W Ameryce Południowej traktowany jest jako przysmak i produkuje się z niego np. białą czekoladę zwaną „cupulate”. Do Polski na chwilę obecną nie importuje się tych owoców. Ale możesz kupić masło cupuacu i kosmetyki z niego wytwarzane.
Owoc cupuasu daje słodki i kwaśny jadalny miąższ i twarde nasiona. To właśnie z nasion, tłoczonych na zimno, wytwarzane jest bogate w składniki odżywcze masło cupuacu.
Sprawdź też domowe sposoby na suchą skórę twarzy.
Masło cupuacu − skład
Masło cupuacu ma w składzie fitosterole. Działają one antyoksydacyjnie, a więc zwalczają grasujące w dzisiejszym, zanieczyszczonym świecie wolne rodniki tlenowe. Dzięki temu Twój organizm chroniony jest przed stresem oksydacyjnym, starzeniem się skóry i organów wewnętrznych, a nawet przed tworzeniem się nowotworów komórkowych. Fitosterole działają także przeciwzapalnie. Mogą wyciszać podrażnienia, np. na skórze, i łagodzić ból.
Masło cupuacu zawiera w sobie sporą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, podobnie jak masło kakaowe. Są to kwasy: oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy. Kwas oleinowy jest bardzo ważny dla skóry, bo pomaga zatrzymać w skórze wodę, a także regeneruje ją. Kwas palmitynowy dodatkowo zmiękcza skórę, stearynowy ma właściwości stabilizujące substancje (masło cupuacu ma więc właściwości emulgacyjne). Z kolei kwas linolowy może wpływać na zmniejszenie widoczności przebarwień na skórze.
Przeciwutleniające właściwości masło cupuacu zawdzięcza także witaminie C. Pamiętaj, że witamina C odpowiada także za syntezę kolagenu w Twojej skórze. Pomaga rozświetlić cerę i dobrze ją odżywić. Bardzo często witamina C znajduje się w kosmetykach stosowanych pod oczy. Więcej o witaminie C możesz przeczytać: C jak cera dojrzała – odkryj niezwykłe właściwości zwykłej witaminy C.
Innym składnikiem masła cupuacu, na który warto zwrócić uwagę, jest witamina A. Ta z kolei ma związek z produkcją w skórze bardzo ważnego kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie. Dodatkowo, pomaga w regeneracji naskórka, może rozjaśniać przebarwienia i ma właściwości złuszczające. O witaminie A dowiesz się więcej: Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach. Złuszczające działanie witaminy A z masła cupuacu zostało wykorzystane także w złuszczająco-wygładzającym peelingu cukrowym Ziaja Cupuacu.
Masło ma też w swoim składzie sporo fosforu. A fosfor jest bardzo ważnym nośnikiem informacji genetycznej, wchodzi w skład kwasu DNA. Ma to więc duże znaczenie dla skóry i Twojego organizmu.
Masło cupuacu − właściwości kosmetyczne
Masło cupuacu to przede wszystkim wspaniały emolient. Bardzo dobrze sprawdzi się przy skórze suchej, wysuszonej po lecie i opalaniu. Skóra sucha z nautury ma problemy w obrębie budowy płaszcza hydrolipidowego. Zawarte w maśle kwasy tłuszczowe zabezpieczają skórę przed utratą wody. Masło cupuacu może pochłonąć i zatrzymać w skórze więcej wody niż lanolina.
Masło cupuacu to także naturalny filtr przeciwsłoneczny. Nanosząc go na skórę, możesz ochronić ją przed promieniowaniem UVA i UVB. Dzięki witaminie C i fitosterolom masło chroni skórę przed wolnymi rodnikami, które mogą powstawiać pod wpływem promieniowania słonecznego. Dlatego chroni skórę przed fotostarzeniem się.
Jeżeli mowa o skórze dojrzałej: cupuacu to naturalny składnik ujędrniający skóry. Nie tylko dobrze ją nawilża (a przez to i wpływa na jej elastyczność), ale i zapobiega powstawaniu zmarszczek (tak, tak − znów te antyoksydanty!). Na elastyczność skóry wpływają także kwas oleinowy i kawas stearynowy, czyli naturalne, silne emolienty. Możesz nakładać kosmetyki z masłem cupuacu np. na noc, żeby skóra dobrze je wchłonęła.
Masło cupuacu ma też właściwości wyciszające stany zapalne skóry. Można je więc stosować przy wysypkach i podrażnieniach, np. po poparzeniach słonecznych. Sprawdzi się też przy schodzącej po słońcu skórze. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Schodząca skóra po opalaniu: najczęściej popełniane błędy!. Masło cupuacu ma także właściwości regeneracyjne dla skóry. Zostało to wykorzystane w odżywczym kremie regenerująco-wygładzającym Ziaja Cupuacu i brązującym kremie odżywczym na dzień SPF10 z tej samej serii.
Masło możesz też stosować jako naturalny balsam do ust.
Cupuacu − masło na włosy?
Oj tak! Masło świetnie odżywia i nawilża włosy. Ze względu na jego właściwości pochłaniania i wiązania wody, świetnie nadaje się do stosowania na włosy. Jeżeli chcesz odżywić swoje wysuszone, np. po słonecznych kąpielach, włosy nałóż na nie odrobinę suchego olejku do twarzy oraz ciała i włosów Ziaja Cupuacu. Możesz też dodać kilka kropli kosmetyku do szamponu, maski lub odżywki. Do jakich włosów stosować masło? Na pewno sprawdzi się przy włosach niskoporowatych, które potrzebują objętości.
Więcej artykułów na ten temat
Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!
· 5 minut czytaniaJedwab to substancja pozyskiwana z kokonów motyli. Wykorzystuje się ją m.in. w kosmetyce. Jakie wykazuje właściwości? Na co pomaga? Dowiedz się więcej!Kosmetyki ze złotem − luksusowa pielęgnacja skóry
· 5 minut czytaniaZłoto nie bez przyczyny dodaje się do kosmetyków. Składnik rozświetla skórę, a dodatkowo działa antybakteryjnie, przeciwzapalanie i przyspiesza gojenie ran. Dowiedz się więcej!Glinka kosmetyczna i nie potrzebujesz podkładu! Poznaj jej właściwości!
· 5 minut czytaniaCzym jest glinka kosmetyczna i jaką pełni rolę w pielęgnacji skóry? Jakie są rodzaje glinki? Do jakiej cery je najlepiej stosować? Dowiedz się więcej na ten temat!