Plamy starcze u trzydziestolatki?! Jak usunąć przebarwienia na dłoniach?

25. 9. 2017 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • codzienna pielęgnacja
Plamy starcze u trzydziestolatki?! Jak usunąć przebarwienia na dłoniach?

Zauważyłaś u siebie brązowe lub czarne przebarwienia na dłoniach? Plamy starcze to nie tylko efekt starzenia się skóry. Przeczytaj skąd się biorą, czy są groźne i jak skutecznie je usunąć.

Skąd się biorą przebarwienia na dłoniach?

Po 30. roku życia przebarwienia skóry na dłoniach zaczynają występować u około 35% kobiet. Plamy (nierównomiernie rozłożony pod skórą pigment) pojawiają się szczególnie w miejscach narażonych na częstą ekspozycję na słońce i promieniowanie UV – bez względu na to, czy opalałaś się na zewnątrz, czy w solarium.

Przyjęta nazwa tego typu przebarwień to plamy soczewicowate słoneczne. Obok nich wyróżnia się plamy soczewicowate starcze (w niektórych źródłach obie nazwy występują zamiennie). Mogą się one pojawiać już po trzydziestce, lecz szczególnie widoczne są u ludzi starszych. Są efektem wieloletniejekspozycji nieosłoniętej, niechronionej skóry na słońce i wiatr. Poza dłońmi mogą pojawić się też na przedramionach.

Przebarwienia na skórze jak się ich pozbyć?

Aby przebarwienia na dłoniach stały się mniej widoczne, możesz skorzystać z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej lub sięgnąć po dermokosmetyki o właściwościach rozjaśniających.

Na co zwrócić uwagę? Czego szukać? Wybieraj najlepiej kremy, maści i żele przeznaczone do leczenia przebarwień skóry, które mają w swoim składzie opisane niżej składniki.

Kwas glikolowy

preparaty zawierające mniejsze stężenie tego kwasu nawilżają skórę, pobudzają jej odnowę i regenerację, z kolei te o wyższym stężeniu złuszczają i pomagają usuwać przebarwienia. Kwas glikolowy pojawia się m.in. w składzie kremu Biodermy White Objective Mains z filtrem UV.

Filtry

Substancje o działaniu chroniącym przed promieniowaniem UV lub absorbującym je występują praktycznie w każdym kremie na przebarwienia.

Witamina C

Rozjaśnia powierzchnię skóry, chroni przed promieniowaniem UV i opóźnia procesy starzenia się skóry.

Witamina B3

Zwana również witaminą PP lub niacyną, zapobiega powstawaniu nowych przebarwień, ponieważ hamuje przemieszczanie się barwnika z komórek pigmentowych (melanocytów) do naskórka. Witamina B3 występuje np. w kremie Pharmaceris W Melacyd Dermo. Jej niedobór w organizmie może skutkować tzw. hiperpigmentacją.

Witamina E i masło shea

Działają przeciw wolnym rodnikom, mają właściwości antybakteryjnie, ale oprócz tego mocno nawilżają i chronią skórę – także przed promieniowaniu UV.

Witamina E i masło shea wchodzą chociażby w skład kremu wybielającego przebarwienia FlosLek. Witaminę E, która jest silnym antyoksydantem, podobnie jak witaminę B3, można też przyjmować doustnie, aby chronić skórę od wewnątrz.

Kwas azelainowy

Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Złuszcza i wybiela skórę oraz hamuje syntezę melaniny (barwnika skóry).

Hydrochinon

Posiada silne właściwości rozjaśniające, dlatego do kosmetyków dodawany jest w niewysokim stężeniu. Hamuje reakcje, które prowadzą do powstawiania melaniny.

Leczenie przebarwień w gabinecie

Przygotowałam dla Ciebie zestawienie 5 metod usuwania przebarwień w gabinetach medycyny estetycznej, które warto przemyśleć.

  1. Mikrodermabrazja – peeling chemiczny, w którym do ścierania zewnętrznych warstw skóry używa się mikrokryształków tlenku glinu. Mikrodermabrazję  można wykonywać mniej więcej co 2 tygodnie.
  2. Peelingi chemiczne o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym, np.  kwasami BHA, AHA, PHA, czy z użyciem pochodnych witaminy A.
  3. Fototerapia, laseroterapia – w rozjaśnianiu przebarwień skóry z powodzeniem stosowane jest działanie wiązek światła i lasera. Przebarwienia naświetlane są przy użyciu intensywnie pulsującego światła. Przy wykonywaniu tego typu zabiegu nie stosuje się znieczulenia. Ból uśmierzany jest przez schłodzenie skóry przed i po zabiegu
  4. Krioterapia – to natryskowe lub punktowe zamrażanie przebarwionych punktów na skórze, które prowadzi do powstania małego pęcherzyka. Po jego zagojeniu trzeba odczekać ok. 3-4 tygodnie, żeby przebarwienie zniknęło
  5. 24 K Facial Treatment. Złota maska – ten magicznie brzmiący zabieg to połączenie nowych technologii. Jak to działa? Gamma PGA, jony i ultradźwiękowa mgiełka NanoMist pomagają czystym cząsteczkom
    24-karatowego złota przeniknąć przez barierę skóry. Złoto pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu kondycja skóry ulega widocznej poprawie, a przebarwienia zostają zredukowane.

Po zabiegach często stosuje się kremy lub maści, które wspierają terapię i utrzymują efekty.

Nic jednak nie zastąpi profilaktyki! Kremy z filtrem to niezbędna ochrona na lato, słoneczne dni i w momentach każdorazowej ekspozycji skóry na słońce.

Czy przebarwienia mogą być groźne?

Mimo że plamy starcze nie są groźne, ich pojawienie się zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Przyczyny powstawania przebarwień to nie tylko ekspozycja na promienie UV, ale także zmiany hormonalne, choroby (np. wątroby, czy tarczycy), a nawet używane kosmetyki i leki (mogą się w nich znajdować np. składniki fotoalergizujące).

W niektórych przypadkach wykwit może być podobny do czerniaka i trzeba poddać się biopsji, żeby zweryfikować, czy to nie zmiana o charakterze nowotworowym.

Więcej artykułów na ten temat

Natalia Klonowska