Atopowe zapalenie skóry dłoni − jak je pielęgnować? Te składniki aktywne Ci pomogą!

12. 3. 2021 · 9 minut czytania

Atopowe zapalenie skóry na dłoniach? Dowiedz się jak rozpoznać AZS na dłoniach i jakich naturalnych składników szukać w kremach na atopowe zapalenie skóry!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Atopowe zapalenie skóry dłoni −  jak je pielęgnować? Te składniki aktywne Ci pomogą!

Nieleczone atopowe zapalenie skóry to prawdziwa zmora, zwłaszcza gdy pojawia się na dłoniach. Jak je rozpoznać? Czego szukać w kremie na AZS? Istnieje kilka naturalnych składników, na które warto zwracać uwagę.

AZS na dłoniach − jak je rozpoznać?

AZS często zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. Główne objawy to uporczywy świąd oraz zapalne zmiany skórne o charakterze wypryskuCzerwone, swędzące plamy przechodzą w suchy, złuszczający się naskórek. Niektóre czynniki, takie jak alergeny w żywności, ekspozycja na kurz lub ekstremalne warunki pogodowe, mogą pogorszyć objawy. Podobnie jak uczulenie, które pojawia się na innych częściach ciała, objawy AZS na dłoniach mogą obejmować zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, a nawet lekką opuchliznę. W cięższych przypadkach z pęknięć i pęcherzy na skórze może wyciekać krew lub ropa.

Sprawdź też maści i kremy na atopowe zapalenie skóry.

atopowe zapalenie skóry dłoni

AZS jest uwarunkowane genetycznie, a jego rozwój wyzwalają takie czynniki jak:

  • środowisko (m.in. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierzęca),
  • alergeny znajdujące się w żywności (np. nabiał),
  • czynniki klimatyczne,
  • skażenie powietrza,
  • reakcje psychosomatyczne (stres),
  • zmiany hormonalne (np. podczas miesiączki, ciąży, menopauzy).

Dalej nie masz pewności, czy to atopowe zapalenie skóry dłoni? Wybierz się do dermatologa, który na podstawie wywiadu i obserwacji postawi diagnozę. Lekarz doradzi Ci też, w jaki sposób odpowiednio pielęgnować przesuszoną skórę.

krem do rąk atopowe zapalenie skóry

AZS czy nie AZS na dłoniach?

Przesuszone dłonie to nie zawsze wynik atopowego zapalenia skóry. Problem suchej skóry może pojawić się też w okresie zimowym, kiedy ręce są najbardziej narażone na przemarznięcia. Więcej na ten temat pisałam tu: Dlaczego masz suche dłonie zimą i jak możesz temu zapobiec?. Zbyt często myjesz dłonie? To właśnie wtedy naturalna bariera skóry znika, a jej regeneracja jest utrudniona. Zobacz, co dzieje się ze skórą rąk przy ich częstym myciu i dezynfekcji: Częste mycie rąk podrażnia skórę? Zobacz, jak dbać o dłonie!. Bez względu na to, czy jest to AZS, czy nie, krem do rąk może okazać się niezbędny.

azs na dłoniach

Jaki krem do rąk na atopowe zapalenie skóry wybrać? Opinia lekarza

Co robić, gdy dopadło Cię atopowe zapalenie skóry? Dłonie musisz regularnie pielęgnować kremami! Jakie kosmetyki będą najlepsze?

Dowiedz się, co na temat mówi lekarz dermatolog, Piotr Sobolewski:

Podstawą leczenia miejscowego w AZS jest terapia emolientowa. Emolienty należy dobierać indywidualnie w zależności od nasilenia suchości skóry, aktywności dziennej i nocnej oraz ewentualnej alergii kontaktowej - wiele substancji dodawanych do kosmetyków może uczulać i zaostrzać przebieg choroby.

Rekonstrukcję uszkodzonej warstwy lipidowej naskórka można uzyskać, stosując emolienty bogate w ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol. Te preparaty należy stosować 2-3 razy dziennie w odpowiedniej dawce (250-500 gramów/tydzień).

Szukaj hypoalergicznych kremów, balsamów, olejków z naturalnymi, odżywczo–natłuszczającymi składnikami i witaminami.

Co powinien zawierać krem do rąk do skóry atopowej?

Jak mówi dermatolog, w kosmetykach do rąk do skóry atopowej warto szukać emolietowych składników. Sprawdź, czy w składzie kremów i balsamów znajdują się także substancje łagodzące. Oto lista substancji, które pomogą złagodzić rzut AZS na dłoniach.

1. Olej z wiesiołka

Oprócz witaminy E (tzw. witamina młodości, hamuje rozwój wolnych rodników) olej z wiesiołka ma też w składzie kwas linolenowy. Co to jest? To część sebum, które powstaje w Twoim ciele, a dokładnie w gruczołach łojowych. Zaburzenia w jego produkcji mogą być przyczyną atopowego zapalenia skóry. Więcej o oleju z wiesiołka dowiesz się z artykułu: Polski skarb kosmetyczny – poznaj olej z wiesiołka!.

Kremy do rąk na AZS z olejem z wiesiołka uzupełniają skład sebum i wpływają na utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry. Jednym z niewielu produktów tego typu, na który trafiłam, jest krem A–Derma – nawilżająco–zmiękczający twarz i ciało (dostępny w pojemnikach 200 ml lub 400 ml). Producent zapewnia, że był testowany dermatologicznie we współpracy z pediatrami. U osób dotkniętych AZS potwierdzono tolerancję na jego składniki. Na jego korzyść działa to, że nie zawiera środków konserwujących, czyli parabenów, które przedłużają trwałość kosmetyków. Jest za to owies zmiękczający skórę, łagodzący podrażnienia i wspierający regenerację komórek. Na rynku dostępne są również kapsułki z olejem z wiesiołka, które przyjmuje się doustnie. Zażywane regularnie poprawiają kondycję skóry, układu krążenia oraz wzmacniają odporność.

krem do rąk do skóry atopowej

2. Ekstrakt z masła Shea

Masło Shea (jego inna nazwa to masło Karite) to w pełni naturalny produkt otrzymywany z orzeszków drzewa masłowego. Jak działa na suchą skórę i dlaczego warto szukać kremów z tym składnikiem?

Ekstrakt z tego specyfiku hamuje odparowywanie cząsteczek wody z ciała. Zawiera też sporo witamin, m.in. A, F, E i kwasów tłuszczowych, więc odżywia, natłuszcza i nawilża skórę. Co ciekawe, działa jako filtr UV, choć o niskim współczynniku (2 – 3). Możesz go znaleźć nie tylko w kremach do rąk na AZS, ale również w balsamach, masłach czy maseczkach. Jeśli jesteś alergikiem i masz problem z suchą skórą, śmiało sięgnij po hipoalergiczne produkty. Kilka ciekawych propozycji to np. krem Atoderm Mains & Ongles - odżywczy krem do rąk i paznokci, czy balsam La Roche Posay Cicaplast Baume B5, kojący balsam regenerujący. W składzie kosmetyków szukaj nazwy: butyrospermum parkii oil. Więcej o maśle shea dowiesz się z artykułu: Masło shea – kosmetyczny skarb Czarnego Lądu idealny na polskie zimy!.

azs dłonie

3. Woda termalna 

W kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej  często używa się wysokozmineralizowanej, hipoalergicznej wody termalnej. Nie bez powodu! Działa kojąco i łagodząco, a zawarte w niej minerały wspomagają procesy regeneracyjne komórek. Woda termalna znajduje się głęboko pod ziemią i dzięki temu zawiera sporo wartościowych pierwiastków. Taki składnik kosmetyku jest na wagę złota! O wodach termalnych więcej pisaliśmy tu: Woda termalna: jak działa uzdrawiająca moc natury?.

     

    Czy istnieją kremy do rąk z wodą termalną? Tak, ciekawą propozycją jest Eau Thermale Avene Cicalfate. Oprócz wody w kremie znajduje się Glyceryl Cocoate, mieszanka otrzymywana z oleju kokosowego i gliceryny. Taki zestaw ma korzystny wpływ na równowagę wodno–lipidową skóry. Jako alternatywę możesz wypróbować Uriage Bariederm, krem regenerująco-ochronny do rąk, który poza wodą termalną zawiera również miód manuka o działaniu antybakteryjnym. Przy okazji zobacz, jak działają produkty z manuka: Liście manuka − „lekarstwo” na trądzik?.

    atopowe zapalenie skóry dłoni

    4. Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej

    Wąkrotka poprawia kondycję skóry i, podobnie jak witamina E,  neutralizuje wolne rodniki. Jej właściwości anybakteryjne, przeciwzapalne i regeneracyjne wykorzystywano już w medycynie Dalekiego Wschodu. Pisałam o niej szerzej tu: Wąkrotka azjatycka w kosmetyce − magiczny składnik medycyny ajurwedyjskiej.

    Mamy jej wersję rodzimą – wąkrotkę pospolitą. Odmianę azjatycką często wykorzystuje się w zagranicznych kosmetykach. U nas można ją znaleźć na przykład w La Roche Posay Cicaplast Baume B5, kojący balsam regenerujący.

    azs na dłoniach

    5. Olej z pestek winogron

    Jaka jest jego rola? Po pierwsze, to źródło witaminy E, która, jak wspomniałam wyżej, jest przeciwutleniaczem. Po drugie, prawie w całości składa się z tłuszczów. Jeden z nich stanowi składnik budulca międzykomórkowego. Dzięki kwasom tłuszczowym skóra staje się nawilżona i szybciej się regeneruje. Na temat tajemniczych właściwości tego oleju dowiesz się więcej z artykułu: Olej z pestek winogron − zastosowanie w kosmetyce naturalnej.

    Nie bez powodu olej z pestek winogron pojawia się w wielu kosmetykach, w tym przeciwzmarszczkowych. Zwróć uwagę na Iwostin Sensitia krem regenerujący do rąk - ten regenerujący krem łączy w sobie olej z pestek winogron, masło Shea oraz glicerynę. Taki zestaw z pewnością pomoże Ci chronić skórę dłoni!

    atopowe zapalenie skóry dłonie

    6. Olej konopny

    Olej konopny pochodzi z nasion, kwiatów lub liści rośliny Cannabis sativa. Istnieją dowody na to, że cząsteczki i substancje znajdujące się w oleju konopnym mogą być korzystne dla zdrowia skóry. Olej z konopii pomaga w leczeniu stanów zapalnych, takich jak egzema, łuszczyca, blizny potrądzikowe i suchość skóry. Wstępne badania potwierdzają, że ma właściwości nawilżające, przeciwbakteryjne oraz przeciwutleniające. Z tego względu bywa składnikiem kosmetyków na atopowe zapalenie skóry, takich jak np. Equalan Novaclear Atopis, krem do rąk SPF20. Sprawdź też artykuł: Olej konopny pomaga walczyć z trądzikiem! Sprawdź jego właściwości.

    krem do rąk atopowe zapalenie skóry

    7. Olej z lnianki siewnej (rydzowy)

    Ma bardzo wysoką zawartość naturalnych tokoferoli oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu jest niezastąpiony w leczeniu różnych schorzeń, typu egzema, łuszczyca czy właśnie AZS. Dłonie, które są podrażnione i pozbawione regularnej pielęgnacji, regenerują się dużo wolniej. Olej rydzowy wspiera odnowę uszkodzonych komórek skóry, wzmacnia jej barierę ochronną i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. SVR Topialyse Mains, krem do rąk to jeden z niewielu kremów z dodatkiem tego oleju.

    Atopowe zapalenie skóry dłoni – czego unikać?

    Na co jeszcze zwracać uwagę przy doborze kremu do rąk na AZS? Szukaj kosmetyków o właściwościach hypoalergicznych z naturalnymi dodatkami, pozbawionych parabenów i konserwantów. Unikaj też produktów mocno perfumowanych. Kluczem zarówno do zapobiegania, jak i leczenia atopowego zapalenia skóry dłoni jest ustalenie, co je wywołuje i unikanie tego, gdy to tylko możliwe.

    krem do rąk do skóry atopowej

     

    Ogranicz kontakt dłoni z wodą (zwłaszcza gorącą) i z mydłem, szaponami, odżywkami i innymi chemikaliami. Jeśli to możliwe, myj naczynia w zmywarce a ręce letnią wodą i bezzapachowym mydłem. Bezwodne środki czyszczące najczęściej zawierają alkohol i chemikalia, które mogą wywołać podrażnienie i tak osłabionej skóry. Trzymaj się z dala od mydeł antybakteryjnych.

    „To bardziej podrażnia skórę niż przynosi jakiekolwiek korzyści”

    − mówi dr Yosipovitch.

    Pamiętaj, że krem do rąk do skóry atopowej nakłada się zaraz po umyciu rąk. Rób to regularnie w ciągu dnia.

    Nawilżanie skóry jest niezwykle ważne” − mówi dr Yosipovitch. − „Powino być częścią codziennej rutyny”.

    Szukaj produktów, które zawierają humektanty lub emolienty, jak Dermedic Emolient Linum. Dobrym rozwiązaniem będą też produkty z dodatkiem bakterii kwasu mlekowego − te pomagają zwalczać drobnoustroje, które wywołują stan zaplany. Znajdziesz je w Latopic, regenerujący krem do rąk do skóry wrażliwej.

    Zadbaj też o wszelkie pęknięcia lub skaleczenia na skórze, wylecz je zanim chemikalia będą miały możliwość zetknięcia się z nimi i wywołania podrażnień. O tym, jak pozostać w remisji AZS, pisała lek. med. Aleksandra Malewska: Z cyklu kosmetyki dla alergików: jak zapobiegać nawrotom AZS?.

    atopowe zapalenie skóry dłoni

    Atopowe zapalenie skóry dłoni − o czym pamiętać?

    Przy AZS na dłoniach najważniejszy jest dobry krem emolientowy. W składach szukaj naturalnych składników natłuszczających i regenerujących skórę. Staraj się także wypracować rutynę, która będzie minimalizować ryzyko nawrotu AZS.

     

    Źródła:

    1. Watson, S.: What Are the 7 Different Types of Eczema? W: Healthline. [online] Aktualizacja: 25.08.2020 [dostęp: 12.03.2021] Dostepny w Internecie: https://www.healthline.com/health/types-of-eczema
    2. Gardner, A.: What to Do If You Have Eczema on Your Hands. W: Health. [online] Aktualizacja: 12.03.2021 [dostęp: 12.03.2021] Dostepny w Internecie: https://www.health.com/condition/eczema/eczema-on-hands
    3. Palmer, A.: How to Use Hemp Oil for the Skin. W: Very well health. [online] Aktualizacja: 23.11.2019 [dostęp: 12.03.2021] Dostepny w Internecie: https://www.verywellhealth.com/hemp-oil-for-skin-4588226
    4. Huizen, J.: Is hemp oil effective in treating skin conditions? W: Medical News Today. [online] Aktualizacja: 18.11.2020 [dostęp: 12.03.2021] Dostepny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/hemp-oil-for-skin

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora