Zaćma − leczenie ziołami?

17. 4. 2019 · Karolina Rudowska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Zaćma − leczenie ziołami?

Zaćma to powszechna choroba, która polega na zmętnieniu soczewki oka. Przez to Twoja ostrość widzenia spada. Jedyną skuteczną formą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki. Zdrowy styl życia i odpowiednio zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały mogą zmniejszyć postępowanie choroby, ale niestety, ani suplementy diety, ani zioła na zaćmę, jej nie wyleczą.

Czym jest zaćma?

Budowa ludzkiego oka jest dosyć skomplikowana. Soczewka jest jedną z jego części i znajduje się za tęczówką, a przed ciałem szklistym. Ma kształt dwuwypukłego tworu, jest elastyczna i przejrzysta. Z wiekiem soczewka powiększa się i staje się żółto-brązowawa. Ogniskuje promienie świetlne, a dzięki temu, że może zmieniać swoją krzywiznę, możesz widzieć ostro z różnych odległości.

co to jest zaćma

Zaćma to choroba, w której mętnieje soczewka. Choroba ta może być wrodzona, kiedy występuje od urodzenia lub rozwija się w pierwszych latach życia, lub nabyta, gdy pojawia się w miarę starzenia się organizmu czy też w wyniku innych zaburzeń metabolizmu soczewki. Najczęstszym rodzajem zaćmy nabytej jest zaćma starcza, która zaczynać się może już po 40. roku życia (jednak ujawnia się zwykle później, koło 50. − 60. roku życia).

Zaćma – objawy

Objawy i ich nasilenie zależą od warstwy soczewki, która ulega zmętnieniu. I tak przykładowo, w zaćmie korowej dochodzi do postępującej utraty ostrości wzroku i widzenia podwójnych konturów. W zaćmie podtorebkowej widzenie jest najbardziej upośledzone w ostrym świetle, a w przypadku zaćmy jądrowej ostrość widzenia dość długo jest niezła, ale szybko pojawia się krótkowzroczność.

W praktyce jednak, zaćmy starcze najczęściej mają formę mieszaną. A więc objawy mogą być różne. Niemniej jednak, postępujący spadek ostrości wzroku, prędzej czy później, prowadzi zwykle do obniżenia jakości życia chorego, a nawet do prawie całkowitej utraty wzroku.

Zaćma wtórna to zaćma wywołana przez konkretne przyczyny, np. cukrzycę, uraz oka, przewlekłe leczenie kortykosteroidami.

objawy zaćmy

Zaćma − leczenie

Jedynym skutecznym sposobem, żeby przywrócić zadowalającą ostrość wzroku, jest leczenie chirurgiczne. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki przez niewielkie nacięcie. Najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po pozbyciu się soczewki, w jej miejsce, wprowadzany jest implant − sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.

zaćma leczenie

Moc sztucznej soczewki dobiera się przed zabiegiem, żeby maksymalnie poprawić ostrość wzroku po operacji. Chirurgiczne leczenie zaćmy jest powszechnym zabiegiem. Obecne metody stosunkowo szybko pozwalają uzyskać dobry efekt, a groźne powikłania (których ryzyko niesie ze sobą właściwie każdy zabieg operacyjny) są rzadkie.

Oczywiście, gdy usłyszysz, że przyczyną Twoich dolegliwości jest zaćma − leczenie chirurgiczne zostanie przeprowadzone dopiero, gdy zajdzie taka potrzeba (np. sam uznasz, że spadek ostrości Twojego wzroku jest już nieakceptowalny lub wystąpią konkretne wskazania medyczne).

Zaćma − leczenie naturalne?

Nadal wiele osób wierzy, że istnieją alternatywne sposoby leczenia zaćmy, np. witaminy czy zioła szwedzkie na zaćmę. Domowe sposoby leczenia zaćmy nie mają jednak potwierdzonej skuteczności.

naturalne leczenie zaćmy

Owszem, po rozpoznaniu choroby, okulista może zalecić stosowanie kropli do oczu, ale nie są one w stanie cofnąć zaistniałego już zmętnienia, ani całkowicie zapobiec dalszej degradacji soczewki. Mogą jedynie tymczasowo poprawić ostrość wzroku, nawilżyć oko i chronić je przed urazami i potencjalnie spowolnić rozwój choroby.

Odpowiednia dieta, stosowanie witamin czy suplementów również nie wyleczą Twojej zaćmy. Choć oczywiście wierzy się, że zbilansowane odżywianie się i dbałość o spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały (np. cynk) mogą pomóc utrzymać Twoje oczy w dobrej kondycji. Za szczególnie istotne uważa się witaminy A, C, D, E i witaminy z grupy B. Także ogólnie zdrowy tryb życia − ograniczenie alkoholu, rzucenie palenia, spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, odpowiednie nawodnienie, unikanie stresu i ochrona oczu przed promieniowaniem UV, mogą przyczynić się do redukcji ryzyka rozwoju zaćmy, czy spowolnić jej postęp.

Warto zadbać o taką profilaktykę, szczególnie że zdrowy lifestyle zaprocentuje także na innych płaszczyznach. Pamiętaj jednak, że póki co, nie ma sposobu, żeby całkowicie zapobiec rozwojowi zaćmy, a jeśli komfort Twojego życia staje się coraz gorszy z powodu zaburzeń widzenia i wiesz, że ich przyczyną jest zaćma − leczenie ziołami to nie jest najlepszy pomysł na poprawę zdrowia.

To zrozumiałe, że pacjenci chętniej sięgają po nieinwazyjne formy terapii − w końcu operacja nigdy nie kojarzy się dobrze, a co dopiero zabieg na oku! Warto jednak udać się do okulisty i porozmawiać o swoich obawach. Warto zawalczyć o swój wzrok.

Więcej artykułów na ten temat

Karolina Rudowska