Recenzja oczyszczającego żelu pod prysznic z aktywnym węglem Equilibra – świeżość i rześkość

29. 3. 2021 · Monika Mazurek · 5 minut czytania

Kosmetyki z aktywnym węglem od jakiegoś czasu święcą triumfy w kosmetyce jako świetne preparaty oczyszczające. Od niedawna na rynku dostępny jest także oczyszczający żel pod prysznic Equilibra  – charakterystyczna czarna emulsja do mycia ciała. Jakie jest jego działanie i czy spełnia swoje obietnice? Postanowiłam to sprawdzić.

Przeznaczenie i zastosowanie kosmetyku

Oczyszczający żel z aktywnym węglem jest delikatnym produktem, przeznaczonym do mycia skóry – szczególnie wieczorem, przed nocnym odpoczynkiem. Preparat nie tylko oczyszcza, ale i detoksykuje powierzchnię ciała – dzięki znajdującym się w składzie cząsteczkom aktywnego węgla udaje się nim skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia.

Środek pod prysznic spełnia jednak jeszcze jedno zadanie. Choć z reguły nie poświęcamy zbytniej uwagi na zawartość produktów do mycia skóry (w myśl zasady „i tak się spłukuje”), przy składzie tego kosmetyku warto zatrzymać się na dłużej. Bogactwo cennych substancji służy bowiem nie tylko oczyszczeniu, ale i pielęgnacji oraz nawilżeniu ciała – żel dogłębnie je odżywia, mimo że na skórze pozostaje zaledwie kilka minut.

Skład kosmetyku

Podstawowy składnik żelu oczyszczającego to oczywiście naturalny węgiel (sprawdź, jak działa aktywny węgiel). Ta substancja od dawna używana jest w przemyśle kosmetycznym jako środek usuwający wszelkie zanieczyszczenia i toksyny. Oprócz niej  w żelu znajduje się również olejek ze słodkich migdałów – jego zadanie polega na zmiękczeniu skóry twardniejącej pod wpływem różnych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Podobne działanie ma także zawarty w produkcie ekstrakt z soku z cytryny.


W żelu pod prysznic mieszczą się także gliceryna i lipidy pochodzenia roślinnego. Pełnią funkcję protekcyjną, chroniąc skórę przed drobnymi uszkodzeniami i infekcjami oraz silnie ją nawilżając. Z kolei roślinne surkafanty, również obecne w kosmetyku, to substancje, które oczyszczają skórę, nie pozostawiając jej w stanie podrażnienia.

Niewątpliwie ogromnym plusem żelu Equilibra jest duża zawartość aloesu (20 proc.). To doceniony przez kosmetologów składnik, bogaty w cenne polisacharydy. Troskliwie nawilża nawet zmęczoną i podrażnioną skórę, zapewniając jej uczucie długotrwałej świeżości.

Co obiecuje producent?

Żel pod prysznic z aktywnym węglem to preparat przeznaczony do oczyszczania skóry o wyjątkowych potrzebach – przemęczonej, podrażnionej i zanieczyszczonej. Jednak jego delikatny skład sprawia, że codziennie może używać go każdy z nas. Nie tylko dokładnie oczyszcza skórę z toksyn i pozostałości po całym dniu, ale też nawilża ją, zmiękcza stwardniały naskórek i przynosi kojące uczucie ulgi.

Dzięki swojemu delikatnemu roślinnemu składowi żel nadaje się również dla osób o skórze wrażliwej. Działanie gliceryny i polisacharydów pomoże wzmocnić naturalne mechanizmy obronne skóry tak, aby w przyszłości lepiej radziła sobie z wymaganiami środowiska.

Zobacz kosmetyki do demakijażu.

Żel Equilibra – świetnie oczyszcza, subtelnie pielęgnuje

Kosmetyk Equilibra testowałam przez półtora tygodnia. Zdecydowałam się używać go przy wieczornym prysznicu, by dobrze sprawdzić jego działanie oczyszczające. W końcu podstawowym powodem, dla którego kupujemy żel pod prysznic, jest mimo wszystko dogłębne usunięcie zanieczyszczeń z całego dnia.

recenzja żelu pod prysznic Equilibra


Produkt dzięki zawartości aktywnego węgla ma nietypową czarną barwę. Dobrze jednak spłukuje się pod strumieniem ciepłej wody i nie pozostawia śladów na ubraniach. W przeciwieństwie do większości kosmetyków z węglem w składzie konsystencja żelu jest jednolita, bez ziarenek. Mimo to świetnie spełnia swoje oczyszczające zadanie, skutecznie zmywając wszelkie zabrudzenia.

Moja skóra jest zdecydowanie skórą wrażliwą – cienką, skłonną do podrażnień i zaczerwienienia. Byłam ciekawa, czy po użyciu środka z aktywnym węglem pojawią się jakieś dolegliwości, zwłaszcza że uchodzi on za efektywną w pielęgnacji, ale mniej delikatną substancję. Na szczęście przyjemnie się rozczarowałam. Środek nie podrażnia i nie napina skóry, należy jedynie uważać, by nie nakładać go w miejsca przetarć czy skaleczeń – wtedy rzeczywiście piecze. Poza tym jego działanie w żaden sposób nie narusza jej komfortu.

Podsumowanie

Equilibra to dobry wybór dla osób, które potrzebują starannego oczyszczenia i głębokiego nawilżenia skóry zmęczonej i wystawionej na negatywne działanie środowiska (na przykład smogu). Udaje mu się skutecznie spełniać swoje zadanie, bez naruszania jej warstwy ochronnej – a nawet wzmacniając ją. Żel z aktywnym węglem zapewnia nam pod prysznicem:

 • Usunięcie zanieczyszczeń,
 • Detoksykację,
 • Nawilżenie za pomocą składników roślinnych,
 • Wzmocnienie funkcji protekcyjnej skóry,
 • Uczucie czystości i komfortu – aż do następnej kąpieli.

Końcowa ocena: 4,5

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Monika Mazurek
  Monika Mazurek
  Z wykształcenia jestem psycholożką. Ukończyłam społeczną psychologię kliniczną i neurokognitywistykę na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Obecnie jestem w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Psychologii UJ. Jestem absolwentką certyfikowanych szkoleń z diagnozy zespołów otępiennych i chorób neurodegeneracyjnych oraz z obszaru seksuologii, a także autorką publikacji w periodykach i monografiach naukowych (m.in. Gerontologia Polska). Interesuję się neuroplastycznością, neurofarmakologią zaburzeń psychicznych i psychologią twórczości.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Monika Mazurek
  Monika Mazurek
  Z wykształcenia jestem psycholożką. Ukończyłam społeczną psychologię kliniczną i neurokognitywistykę na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Obecnie jestem w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Psychologii UJ. Jestem absolwentką certyfikowanych szkoleń z...
  Przeczytaj więcej od tego autora