Ropień zęba. Kiedy masz spuchnięty policzek

9. 3. 2020 · 4 minuty czytania

Czym jest i skąd bierze się ropień zęba? Jak go leczyć? Kiedy należy dodatkowo wdrożyć antybiotykoterapię? Więcej dowiesz się z naszego artykułu blogowego!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Ropień zęba. Kiedy masz spuchnięty policzek

Ropień zęba to potoczna nazwa ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli tkanek, które mają bezpośredni kontakt z okolicą wierzchołka korzenia. Ropień zęba może mieć różne odmiany. Jest bardzo bolesny, a w niektórych postaciach u chorego pojawia się charakterystyczna opuchlizna policzka. Zobacz, jak rozpoznać ropień zęba i jak sobie z nim poradzić.

Ropień zęba − co to jest?

Ropień zęba to ostre, ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. Stan zapalny obejmuje zarówno ozębną, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Powstaje on najczęściej jako następstwo nieleczonego zapalenia miazgi (przeważnie jest to stan ostry), gdzie bakterie, obecne w jamie zęba, przedostają się przez otwór wierzchołkowy korzenia na sąsiednie tkanki.

Ropień zęba to nie ropień przyzębny. Podstawowa różnica jest taka, że przy ropniu przyzębnym miazga zęba przyczynowego pozostaje ciągle żywa, a po naciśnięciu wygórowania powstałego na błonie śluzowej ze szczeliny pomiędzy zębem, a dziąsłem wypływa ropa.

W miarę rozwoju stanu zapalnego ropień może przechodzić w następujące postacie:

1. Ropień okołowierzchołkowy − potocznie mówi się na niego ropień około zębowy, jest to stan zapalny, który obejmuje tylko miazgę zęba i tkanki około wierzchołkowe.

2. Ropień podokostnowy − jest następstwem rozwoju nieleczonego ropnia okołowierzchołkowego. Wysięk ropny dostaje się do przyległych tkanek i gromadzi się pod okostną wyrostka zębodołowego (najbardziej zewnętrzną częścią kości).

3. Ropień podśluzówkowy − penetruje dalej stan zapalny, pokonuje barierę okostnej i dostaje się pod błonę śluzową.

Sprawdź też leki i płyny na zapalenie dziąseł.

Ropień zęba

 

Ropień zęba − objawy

Ropień zęba − pulsujący ból

Ropień zęba daje bardzo charakterystyczne objawy i trudno go pomylić z innym rodzajem zapalenia miazgi czy tkanek okołowierzchołkowych. Ząb przyczynowy jest bardzo wrażliwy na dotyk, wręcz „wysadzony” powyżej linii zgryzu. Silny ból powoduje, że nie można go nawet dotknąć, o gryzieniu nim nie wspominając. Ząb taki może być również rozchwiany. Ból  jest ciągły, samoistny, bardzo silny i pulsujący.  

Dolegliwości bólowe nasilają się przy poziomym ułożeniu (po położeniu się) lub pod wpływem ciepłego posiłku lub napoju. Występuje ogólne złe samopoczucie i może pojawić się gorączka.

Sprawdź też leki i tabletki na ból zębów.

Ropień zęba − opuchlizna policzka

W postaci ropnia okołowierzchowłkowego błona śluzowa w rzucie zęba przyczynowego jest zaczerwieniona, tkliwa i bolesna, ale nie widać obrzęku. Pojawia się on dopiero przy przejściu stanu zapalnego na sąsiednie tkanki. Występuje wtedy charakterystyczna opuchlizna. I tak w zależności od zęba objętego stanem zapalnym może wystąpić silna opuchlizna policzka, szyi, wargi, okolicy podoczodołowej.

Ropień zęba − obrzęk

W przypadku ropnia podokostnowego pacjent odczuwa bardzo silne dolegliwości bólowe. Ból jest wręcz narastający. Okostna jest wyjątkowo dobrze unaczynioną i unerwioną tkanką, a zbierający się pod nią wysięk ropny powoduje jej odwarstwienie się od pozostałej części wyrostka zębodołowego. Stąd silny ból i pogorszenie ogólnego samopoczucia u pacjenta. Kiedy dojdzie do przerwania okostnej, treść ropna wypływa się na zewnątrz i zmniejsza ciśnienie wewnątrz jamy ropnia. Powstaje rozległy obrzęk tkanek miękkich, który może zlokalizować się od strony policzka, na podniebieniu lub po językowej stronie zęba. Charakterystyczną cechą ropnia podśluzówkowego, który powstał z ropnia podokostnowego jest zmniejszenie się dolegliwości bólowych, które odczuwał pacjent.

Sprawdź też, skąd się bierze przerost dziąseł.

ropień zęba opuchlizna policzka

Ropień zęba − powikłania

Przy tego typu zmianach, konieczna jest interwencja stomatologiczna. Nieleczone ropnie mogą dać niebezpieczne powikłania takie jak poważny obrzęk utrudniający oddychanie i połykanie, wysoką gorączkę powyżej 39 stopni C, szczękościsk. Najbardziej niebezpieczne jest rozprzestrzenianie się wysięku ropnego na pozostałe przestrzenie powięziowe, szczególnie ku górze, do okolicy podoczodołową, nosa. Te rejony są  intensywnie unaczynione i mają bezpośredni kontakt przez sieć naczyń krwionośnych i chłonnych z mózgowiem.

Ropień zęba − jak się go pozbyć?

Szczęście w nieszczęściu, że przy każdym rodzaju ropni okołozębowych występują intensywne dolegliwości bólowe i dyskomfort, dlatego pacjenci dość szybko reagują i zgłaszają się do lekarza stomatologa, żeby pozbyć się ropnia.

Sprawdź też, jak czyścić zęby, aby uniknąć próchnicy.

ropień zęba leczenie

Ropień zęba − leczenie krok po kroku:

1.W pierwszej fazie przy ropniu okołowierzchołkowym, lekarz musi otworzyć jamę zęba tak, żeby móc usunąć zmienioną zapalnie miazgę, czyli krótko mówiąc przeprowadzić leczenie kanałowe.

2. Drenaż przez tkanki miękkie wykonywany jest w przypadku istnienia obrzęku tkanek miękkich, czyli w wypadku ropnia podokostnowego i podśluzówkowego. Nacięcie ropnia wykonuje się w znieczuleniu, na szczycie ropnia. Ważne jest, żeby usunąć całą ropę przez szerokie otwarcie jamy ropnia, a następnie dokładnie ją wypłukać specjalnymi roztworami antybakteryjnymi

3.Przy występujących dodatkowo dolegliwościach ogólnych takich jak zwiększona temperatura ciała, bardzo duży obrzęk, lekarz powinien wdrożyć dodatkowo antybiotykoterapię.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora