Jak zapobiegać parodontozie? 70% Polaków ma z nią problem

31. 7. 2017 · Magdalena Głowala · 6 minut czytania
 • paradontoza

Parodontoza to zapalenie tkanki przyzębia. Dotyka większość mieszkańców naszego kraju. W zaawansowanym stadium kończy się utratą zębów, dlatego dowiedz się, jak rozpoznać objawy tego schorzenia i co robić, by się przed nim ustrzec.

Czy jest zapalenie przyzębia?

Przyzębie to zespół tkanek otaczających ząb i utrzymujący go w zębodole. Zaliczamy do tej grupy nie tylko samo dziąsło, ale też cement korzeniowy, czyli tkankę pokrywającą korzeń zęba, ozębną, malutkie włókienka łączące ząb w kości oraz samą kość.

Czy jeżeli dziąsła zaczynają się cofać (profesjonalnie to zjawisko nazywane jest recesjami zębowymi), pojawia się nadwrażliwość zębów na ciepłe, zimne bodźce oraz krwawienie podczas szczotkowania, to jest się czym przejmować? Czy można poczekać aż te dolegliwości miną samoistnie? Niestety nie. Zapalenia przyzębia lepiej bagatelizować, ponieważ w zaawansowanym stadium może doprowadzić do nadmiernej ruchomości zębów, a ostatecznie nawet do ich utraty.

Uwaga, krew! Zapalenie dziąseł – pierwszy znak ostrzegawczy

Najczęściej pierwszym niepokojącym objawem, który możesz dostrzec, jest krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów. Jeżeli „plujesz krwią”, najpewniej cierpisz na zapalenie dziąseł.

Sprawdź, co może oznaczać ciągłe krwawienie z dziąseł.

Ale bez obaw! To najlżejsza forma schorzeń przyzębia i możesz poradzić z nią sobie samodzielnie w domu. Głównym winowajcą zmiany zapalnej jest płytka bakteryjna, która zalegając na powierzchni zęba, powoduje obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Wtedy wystarczy, że nawet delikatnie naruszysz je szczoteczką i już zaczynają krwawić.

Najgorsze, co możesz zrobić, to zaprzestać dokładnego szczotkowania zębów.

 

Pamiętaj! To płytka nazębna jest głównym sprawcą zapalenia i musisz ją porządnie oczyścić, żeby pozbyć się problemu.

 

Najlepiej zaopatrz się na ten okres w miękką szczoteczkę, specjalną pastę i płyn, które leczą problemy z dziąsłami. Gdy mimo to, ich stan się nie poprawia, zgłoś się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz wykona profesjonalne czyszczenie i instruktaż higieny jamy ustnej, które są podstawowym elementem profilaktyki paradontozy.

Reakcja łańcuchowa – od zapalenia dziąseł do parodontozy

Dopiero nieleczone zapalenie dziąseł rozwija się w zapalenie przyzębia. Proces zapalny szerzy się w głąb tkanek i obejmuje głębsze struktury (kość, ozębną, cement).

Może wtedy dochodzić już nie tylko do krwawienia dziąseł.

Poważniejszym objawem jest:

 • obniżanie się poziomu dziąseł,
 • odsłanianie korzenia,
 • czy nawet nadmierna ruchomość zęba spowodowana utratą kości.

 

Niestety, reakcja zachodzi łańcuchowo. Można porównać to z sytuacją, kiedy mamy jedno zgniłe jabłko w całym koszu owoców. Jeżeli go nie wyrzucimy, nie usuniemy przyczyny i w efekcie zgniją też pozostałe.

 

Na tym etapie konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, czyli periodontologa. Zdecyduje on, czy trzeba wykonać zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu korzenia zęba ze złogów znajdujących się pod dziąsłem, czyli tzw. kiretaż.

Jak zapobiegać paradontozie?

Co możesz zrobić, aby ustrzec się, lub zminimalizować ryzyko zachorowania na paradontozę? Oczywiście, najważniejsza jest profilaktyka. Poniżej znajdziesz 6 wskazówek, jak uchronić się przed tą dolegliwością.

1. Pamiętaj, aby codziennie, minimum dwa razy dziennie, dokładnie czyścić zęby z osadów

Brak płytki nazębnej równa się brakowi czynnika wywołującego stan zapalny. Jeżeli Twoje dziąsła krwawią, stosuj odpowiednie pasty do zębów i płukanki dedykowane pacjentom z problemem zapalenia dziąseł. Minimum raz na pól roku udaj się na wizytę do swojego lekarza stomatologa. Jeżeli będzie taka potrzeba, wykonaj  profesjonalną higienizację jamy ustnej.

2. Dbaj, by Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana

Pamiętaj, że kość, w której znajdują się zęby, to ta sama tkanka, co kość nogi czy ręki. Twój organizm od razu wyczuje każdą radykalną zmianę w sposobie odżywiania, np. gdy całkowicie  wykluczysz nabiał, mięso, albo zastosujesz radykalną głodówkę. Miej świadomość, że jeżeli mniej substancji odżywczych znajdzie się w Twojej diecie, zęby mogą stać się nadmiernie ruchome.

3. Rzuć palenie i omijaj stresowe sytuacje

Palenie papierosów i stres zaliczamy do czynników, które wpływają na rozwój paradontozy. Jeżeli chorujesz na takie schorzenia ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca, to niestety znajdujesz się w grupie osób o podwyższonym ryzyku rozwoju zapalenia przyzębia. Wszystkie powyższe czynniki potęgują stan zapalny i sprzyjają rozwojowi  tej choroby.

4. Myj zęby w odpowiedni sposób

Oczywiście nie bez znaczenia jest sposób, w jaki szczotkujesz zęby. Najlepszą metodą jest rotacyjne szczotkowanie zębów w kierunku pionowym (góra – dół) lub stosowanie szczoteczek elektrycznych. Szczotkowanie zębów w kierunku poziomym z użyciem zbyt twardej szczoteczki prowadzi do recesji dziąsłowych (obniżanie się poziomu dziąseł, bez stanu zapalnego). Takie odsłonięte miejsca są szczególnie wrażliwe na bodźce zimne i ciepłe.

5. Używaj tylko nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek jednopęczkowych o odpowiednio dobranym rozmiarze

Gdy czyścisz powierzchnie międzyzębowe, używaj tylko nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek jednopęczkowych o odpowiednio dobranym rozmiarze. Nie wciskaj pomiędzy zęby drewnianych wykałaczek, ponieważ prowadzą do destrukcji dziąseł. Jeżeli na co dzień używasz irygatora, nie stosuj zbyt dużego ciśnienia strumienia wody.

6. Jeśli masz kamień – wykonaj profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie

Na profesjonalne czyszczenie składają się tak naprawdę dwa zabiegi. Pierwszy to skaling,  czyli usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie. Kamień to nic innego, jak płytka bakteryjna, która uległa już mineralizacji i nie można jej mechanicznie usunąć przy codziennym myciu zębów. Najczęściej kamień odkłada się od językowej strony siekaczy dolnych, tam gdzie znajduje się ujście dwóch ślinianek: podjęzykowej i podżuchwowej. Duża ilość śliny bogatej w substancje mineralne, takie jak wapń, magnez, sód, potas itp. sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego. Podczas skalingu jest on rozbijany przy użyciu ultradźwięków i wody.

Drugi zabieg to piaskowanie. Nie polega ono oczywiście na użyciu zwykłego piasku. Przy pomocy tlenku glinu podawanego z dużą ilością wody pod wysokim ciśnieniem, usuwane są osady i przebarwienia. Powstają one z barwników zewnętrznych, dostarczanych z pożywienia, np. gdy pijesz kawę, herbatę, lub jesz ciemne potrawy.

Dobra wiadomość to taka, że oba zabiegi są bezbolesne i po ich wykonaniu zęby są nie tylko perfekcyjnie czyste, ale też optycznie bielsze.

Antybiotyki w leczeniu zapalenia przyzębia

Czasem problem leży głębiej. W nielicznych przypadkach samo mechaniczne oczyszczenie złogów znajdujących się zarówno nad- i  poddziąsłowo nie wystarcza. Problem może okazać się na tyle złożony, że działanie miejscowe to za mało i trzeba przeprowadzić dokładną analizę flory bakteryjnej jamy ustnej.

Specjalistyczne badanie zwane testem PET pozwala oznaczyć dokładny rodzaj bakterii odpowiedzialnych za rozwój paradontozy. Za pomocą nasączonego odpowiednim podłożem sączka papierowego pobierany jest materiał z kieszonki dziąsłowej. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Jego wyniki są przesyłanie lekarzowi wraz z zaleceniem stosowania odpowiednich antybiotyków.

Tak, tak dobrze rozumiesz. W przypadku agresywnego zapalenia przyzębia, trzeba przeprowadzić kurację antybiotykową podawaną doustnie.

Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie stanu Twojego przyzębia, albo nasuwają Ci się jakieś pytania, umów się na wizytę do swojego lekarza stomatologa.

 

Pamiętaj! Kto pyta, nie błądzi, a lekceważenie paradontozy może okazać się tragiczne w skutkach.

Więcej artykułów na ten temat

 • Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?

  Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?

  · 6 minut czytania
  • dziąsła
  • paradontoza
  Krwawiące dziąsła mogą być jednym z pierwszych objawów zapalenia tkanek przyzębia (paradontozy). U wielu osób ten stan jest spowodowany zbyt agresywnym szczotkowaniem lub niewłaściwą higieną jamy ustnej.