Męcząca nadwrażliwość zębów – dlaczego ją mam?

17. 8. 2017 · Magdalena Głowala · 4 minuty czytania
 • choroby
Męcząca nadwrażliwość zębów – dlaczego ją mam?

Nadwrażliwość jest problemem, który dotyka większości dorosłych Polaków. Pojawia się najczęściej około trzydziestki, częściej u kobiet niż u mężczyzn, co jest związane z częstszym szczotkowaniem zębów (tak, statystycznie panie częściej myją zęby).

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?

przekrój zębaKażdy ząb zbudowany jest z korony  i korzenia. Za nadwrażliwość zęba odpowiedzialna jest zębina, czyli jego środkowa warstwa. Prawidłowo jest ona pokryta w części koronowej przez szkliwo, a w części korzeniowej  przez cement. Gdy obie warstwy są szczelne, nadwrażliwość nie pojawia się. Dopiero po ich odsłonięciu występuje naturalna reakcja obronna miazgi (środkowej części zęba) i zaczyna boleć...

Już opowiadam jak to się dzieje, że boli. Zębina i miazga tworzą kompleks miazgowo-zębinowy, który posiada funkcje czuciowe. Przez całą grubość warstwy zębinowej ciągną się wypełnione płynem kanaliki, które łączą środowisko jamy ustnej z włóknami nerwowymi, które zlokalizowane są w miazdze zęba. Gdy ujścia kanalików są otwarte, ruch płynu wypełniającego kanaliki powoduje drażnienie zakończeń nerwowych i powstanie reakcji bólowej.

Nadwrażliwość zębów: przyczyny

Po pierwsze, aby powstała nadwrażliwość zęba na zimno, gorąco, słodki lub kwaśny smak, szkliwo musi zostać naruszone, a ujścia kanalików muszą być otwarte.

Co powoduje utratę szkliwa?

 • Starcie zębów: zęby mogą się ścierać przez zbyt duży kontakt międzyzębowy (tzw. zgryz urazowy) albo przez szkodliwe nawyki, jak np. zaciskanie zębów, zgrzytanie w nocy, obgryzanie różnych przedmiotów
 • Zła technika szczotkowania: jeśli używasz twardej szczoteczki do zębów, pasty o zbyt dużej ścierności i spożywasz twarde posiłki, to również może niszczyć Twoje szkliwo
 • Erozyjna dieta: szkliwo nie lubi cytrusów, wina i napoi gazowanych. Uważaj też na swoje szkliwo, jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy lub masz bulimię

Co wpływa na uszkodzenie cementu korzeniowego?

 • recesja dziąseł
 • choroby przyzębia
 • stłoczenia zębowe
 • szkodliwe nawyki (np. wciskanie wykałaczki w przestrzenie międzyzębowe, nieprawidłowe szczotkowanie zębów)

Miejsce połączenia szkliwa i cementu, znajduje się w okolicy szyjki zęba. To tam najczęściej powstaje nadwrażliwość, ponieważ tam tkanka jest bardzo cienka i łatwo ją uszkodzić. Nadwrażliwość ta jest nazywania nadwrażliwością przyszyjkową i cierpi na nią nawet ponad połowa dorosłych Polaków.

Co wywołuje nadwrażliwość?

Ból mogą wywołać różne czynniki. Najczęściej jest to zimna potrawa lub napój (aż 74% przypadków), ale także gorące, słodkie lub kwaśne jedzenie, a nawet leczenie stomatologiczne czy mycie zębów.

Pojawiający się ból jest nagły, dokładnie umiejscowiony i trwa tak długo jak działający bodziec.

Nadwrażliwość a inne dolegliwości - jak je odróżnić?

Nie zawsze łatwo jest odróżnić nadwrażliwość od innych rodzajów dolegliwości. Podobne objawy mogą wystąpić, gdy:

 1. Ból jest spowodowany pojawieniem się próchnicy. Ból, który występuje w okolicy próchnicy, jest najczęściej tępy. Nie wywołuje go konkretny bodziec, np. zimno, i nie mija natychmiast po jego ustaniu
 2. Pojawia się wrażliwość pozabiegowa. Może wystąpić po leczeniu stomatologicznym, po opracowaniu i wypełnieniu ubytku. Jest przejściowa i mija samoistnie
 3. Zacementowano Ci korony lub mosty protetyczne
 4. Pojawia się wrażliwość przy zbyt wysokich wypełnieniach w zębach trzonowych  (odcinki boczne uzębienia)
 5. Twoje zęby są wrażliwe po leczeniu chorób przyzębia, np. po wykonaniu scalingu lub wygładzeniu powierzchni korzenia podczas kiretażu

Jak działa pasta na nadwrażliwość zębów?

Wiesz już, że odsłonięte kanaliki, na które zadziała bodziec, powodują ruch płynu drażniącego zakończenia nerwowe znajdujące się w miazdze. Dlatego środek znoszący nadwrażliwość powinien zawierać dużo substancji mineralnych. Zamykają one ujście i światło kanalików i odizolowują zębinę od środowiska zewnętrznego jamy ustnej.

Wszelkiego rodzaju pasty, płyny, żele na nadwrażliwość zębów stosowane w domu powodują zaczopowanie ujść kanalików takimi substancjami jak hydroksyapatyt, związki fluoru, wapnia, magnezu, żelaza, glinu i potasu.

Dolegliwości bólowe mijają zazwyczaj już po dwóch, trzech aplikacjach preparatu. Jeżeli stosowanie tych preparatów nie przynosi efektu, należy udać się do specjalisty.

Przed przystąpieniem do leczenia nadwrażliwości lekarz usuwa wszystkie złogi nazębne,  a następnie aplikuje miejscowo środki na bazie wyżej wymienionych składników.

Nadwrażliwość zębów z pewnością jest problemem uprzykrzającym życie, szczególnie podczas spożywania posiłków. Kiedy już wiesz, jak powstaje, możesz łatwo sobie z nią poradzić.

W razie pojawiających się dolegliwości wystarczy, że będziesz dwa razy dziennie szczotkować zęby specjalną pastą lub płukać jamę ustną płukanką na nadwrażliwość.  Już po kilku dniach będziesz mogła się cieszyć się bezbolesnym jedzeniem np. lodów lub piciem gorącej kawy.

 

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Głowala