Co na ból zęba? Nie baw się w szarlatana!

Bólu zęba nie należy ignorować. Nawet jeśli na chwilę zamaskujesz stan zapalny za pomocą leków, i tak trzeba wybrać się do dentysty. Im wcześniej tym lepiej, jeśli chcesz uniknąć leczenia kanałowego. Jeśli jednak ząb trzeba będzie usunąć, możesz wspomóc gojenie i zniwelować ból za pomocą kilku domowych sposobów.
Przeglądając atlas malowideł sprzed wieków, natrafiłam na uroczy obrazek. Otóż pewien mężczyzna, będący zapewne lokalnym rzemieślnikiem lub kowalem, nachyla się nad przerażonym nieszczęśnikiem opartym o pień drzewa. I co ma zamiar zrobić, sięgając do ust potężnymi obcęgami? Zapewne zaradzić na ból zęba!
Szybko nachodzi mnie refleksja, jakie to szczęście dla każdego, kto idzie do dentysty, że nie trafi już w ręce tego potężnego draba. Prawie na każdym rogu znajduje się gabinet, a specjalistów jest bez liku. Masz, z czego wybierać, aby cieszyć się pełnym uśmiechem, bez przerw na papierosa.
Nawet kiedy dopadnie Cię niespodziewany ból zęba, nie jesteś skazany na „okład z kleszczy”.
Pewnie zgodzisz się ze mną, że byłoby najlepiej, gdyby każdy garnitur zębów był śnieżnobiały, gryzł bez zarzutu i nigdy nie bolał… Nie musielibyśmy się wcale zastanawiać, co pomaga na ból zęba.
Dlaczego zęby bolą?
Ząb jest jednostką osadzoną ściśle w swoim właścicielu i, tak jak właściciel, jest strukturą żywą, zbudowaną nie tylko ze zmineralizowanych, ale także żywych komórek. Komórki te „mieszkają” w ogromnej ilości wąskich kanalików – tam są odżywiane i funkcjonują prawidłowo, jeżeli ich „dom” w postaci twardej tkanki zęba nie zostanie uszkodzony.
Jeśli jednak z jakichś powodów to „mieszkanie” zaczyna ulegać destrukcji, komórki zębinowe dadzą Ci o tym znać i przychodzi czas na poszukiwanie sposobów, jak uśmierzyć ból zęba.
Co na ból zęba? A to zależy dlaczego boli...
Ból a nadwrażliwość zębów
Początkowo ból może się objawiać nadwrażliwością przy spożywaniu ciepłych lub zimnych pokarmów i napojów. Zależnie od powodu, dlaczego tkanki zębów zostały zniszczone, z problemem możemy sobie poradzić na wiele sposobów.
Przyczyną bólu spowodowaną przez temperaturę może być odsłonięcie szyjek zębowych, które powstaje wskutek zbyt mocnego szorowania zębów ruchem poziomym. Tworzą się tzw. ubytki klinowe, które podczas jedzenia lub picia, mogą reagować bólem.
Zwykle w takich przypadkach sama pasta na nadwrażliwość, stosowana jako domowy sposób na ból zęba, może być niewystarczającym środkiem zapobiegawczym. Dentysta po obejrzeniu stopnia destrukcji tkanek może zalecić zastąpienie ich specjalnym materiałem, co spowoduje znaczne obniżenie wrażliwości zębów. Nasze „komórki informacyjne” będą lepiej odizolowane od środowiska zewnętrznego, a dolegliwości znacznie się zmniejszą.
Uzupełnieniem powyższego zabiegu mogą być pasty na nadwrażliwość, które dają efekty, ale dopiero po dłuższym stosowaniu. Istnieją również specjalne substancje do wcierania, które można stosować w domu lub w gabinecie stomatologicznym. W swoim składzie zawierają składniki, które obniżają reaktywność komórek zębinowych.
Pamiętaj, im szybciej zareagujesz na drobny problem, tym stopień utraconych tkanek będzie mniejszy, a koszty ewentualnego leczenia niższe.
Jeśli cierpisz na nadwrażliwość, powinieneś nieco inaczej myć zęby i zmienić technikę szczotkowania. Dentysta powinien doradzić Ci, jak właściwie myć zęby, żeby problem się nie nasilał. |
Warto też wiedzieć, że pojęcie „odsłonięte szyjki”, używane przez pacjentów oraz idąca za tym nadwrażliwość, nie zawsze oznaczają to samo. „Odsłonięte szyjki” mogą być konsekwencją ucieczki dziąseł do góry lub wytarcia szczoteczką szkliwa wokół szyjek zębowych. Dlatego wizyta u specjalisty i ocena problemu, jak również propozycja jego rozwiązania, jest w tym przypadku nieodzowna.
Ból a próchnica zębów
A co zrobić, jeśli ból zęba pojawia się samoistnie? Zwykle jest to związane z próchnicą, która rozkłada tkanki zęba i dociera na tyle głęboko, aby bezpośrednio zagrozić żywym komórkom. Jeśli ból pojawi się bez przyczyny, także w nocy, lub zęby zaczynają reagować w szczególności na gorące napoje lub jedzenie, może to oznaczać pożegnanie z naszymi żywymi komórkami zębowymi. Ich „dom” został na tyle głęboko zniszczony, że nie będą w stanie przeżyć.
Dobrą informacją jest jednak to, że dentyści w tym przypadku dysponują poważną bronią przeciwko postępującemu zakażeniu – leczeniem kanałowym. Jeśli zostanie ono całkowicie i prawidłowo wykonane, ząb uda się zachować bez zagrożenia infekcyjnego dla Twojego organizmu. Pamiętaj, że ząb i jego komórki powiązane są ściśle z krwioobiegiem. Każdy proces zapalny, którego objawem są wyżej opisane dolegliwości bólowe, mogą rzutować na cały Twój organizm. Objawy mogą przenosić się najczęściej na oczy, stawy i serce, dlatego nie warto leczyć się samemu.
Ból...martwego zęba?
Co prawda ząb po leczeniu kanałowym traci swoją żywotność, ale po odpowiednim zabezpieczeniu, posłuży Ci przez wiele lat. I tutaj obalam kolejny mit panujący często wśród pacjentów, że zęby martwe nie bolą. Otóż martwy ząb, jeśli nie został przeleczony prawidłowo lub wcale, może dawać bardzo duże objawy bólowe, które przejawiają się często tępym i trudnym do zlokalizowania bólem.
W rzeczywistości boli Cię wtedy nie sam ząb, ale tkanki które otaczają jego korzenie, a sam stan zapalny rozwija się w otaczającej kości, niszcząc ją. Przerażające? Zgadzam się. Dlatego nie warto ignorować objawów bólowych lub leczyć się samemu, nawet przy niewielkich dolegliwościach ze strony zębów.
Domowe sposoby na ból zęba „w drodze do dentysty"
Doraźnie możemy używać leków na ból zębów, ale tylko „w drodze do dentysty”. Ból samoistny, spacyfikowany objawowo lekami, powróci zapewne ze zdwojoną siłą, jeśli jego przyczyna nie zostanie usunięta. Dlatego szarlatańskie domowe sposoby na ból zęba, np. przy użyciu olejku z goździków i innych ciekawych specyfików, mogą najwyżej pomóc na chwilę i jedynie zamaskować objawy szerzącego się cały czas stanu zapalnego.
Doraźnym sposobem walki z bólem mogą być leki na bazie paracetamolu (w formie rozpuszczalnej) wzbogaconego kodeiną (na dzień) lub ibuprofen oraz leki przeciwzapalne. Jeśli jednak doszło do obumarcia komórek lub proces obumierania właśnie trwa, co manifestuje się właśnie bólem, trzeba bezwzględnie usunąć je z ich „zamkniętego i niewietrzonego mieszkania”, zanim narobią tam nieświeżego zapachu i wyprodukują się gazy bakteryjne, co może skutkować solidnym obrzękiem twarzy. Dokonujemy tego właśnie za pomocą leczenia kanałowego.
Ból po usunięciu zęba – domowe sposoby
Profilaktyka i przesiewowa diagnostyka to słowa klucze dla uchronienia się od podobnych powikłań. A co wtedy, kiedy stracisz ząb i mimo że został usunięty, nadal boli Cię miejsce po jego ekstrakcji? Oprócz standardowych leków przeciwbólowych możesz zastosować np. świeżo zaparzoną, ochłodzoną płukankę z szałwii.
Domowe sposoby w postaci okładów z lodu przyłożonych do skóry z izolacją w postaci szmatki czy woreczka (aby nie odmrozić skóry) bezpośrednio po zabiegu są dobrym pomysłem. Kiedy po paru dniach rana zacznie się goić, możesz zacząć stosować płukanki jamy ustnej. Jeśli mimo wszystko ból utrzymuje się przez dłuższy czas, trzeba iść na kontrolę do dentysty, bo zastosowanie płukanek za wcześnie i zbyt intensywnie, może utrudnić proces gojenia.
Zażywanie aspiryny bezpośrednio po usunięciu zęba jest surowo zabronione, ponieważ rozrzedza krew, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko nasilenia krwawienia po zabiegu chirurgicznym. Jednym z domowych sposobów do zastosowania parę dni po usunięciu zęba jest aplikacja fragmentu aspiryny do zębodołu. Można doraźnie pomóc sobie w ten sposób, bo jest to lek, który zwykle masz „pod ręką”. Oczywiście nawet jeśli złagodzi ból, trzeba pojawić się na wizycie kontrolnej, aby lekarz mógł ocenić, jak goi się rana.
Podsumowanie - nie baw się w szarlatana!
Zęby żyją razem z Tobą, ale kiedy nadchodzi kres ich żywotności, to nie koniec świata. Możesz nadal je zachować, jeśli wcześniej nie zignorujesz bólu. Ten jest zawsze znakiem, że w organizmie dzieje się coś złego. Szczególnie w przypadku zębów, sam nie jesteś w stanie ocenić, co należy zrobić. Co więcej, stosowanie domowych sposobów nie leczy, tylko maskuje objawy i utrudnia lekarzowi właściwą diagnozę.
Dlatego nie baw się w szarlatana i wyrzuć „kocioł pełen domowych pomysłów” (np. goździki na ból zęba)! W przeciwnym razie, jeśli nie oddasz się w ręce dentysty, za chwilę nie będziesz mieć czego leczyć. Ważne by dbać o jakość życia Twoich komórek zębinowych, zapobiegać próchnicy, a jeśli ta się już pojawi, szybko poddać się leczeniu. Jeśli zęby są w dobrej kondycji, ryzyko przenoszenia zakażenia przez krew na cały organizm zostanie zminimalizowane.
Najnowsze artykuły
Najlepsze szczoteczki soniczne – ranking produktów
Jak działa szczoteczka soniczna i czym różni się od szczoteczki elektrycznej? W artykule wyjaśniamy różnicę oraz rekomendujemy 5 najlepszych szczoteczek sonicznych.Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Palenie tytoniu prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych. Czy nikotyna szkodzi również zębom i całej jamie ustnej? Jak dbać o zęby palacza, by uniknąć przykrych konsekwencji uzależnienia?Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?
Krwawiące dziąsła mogą być jednym z pierwszych objawów zapalenia tkanek przyzębia (paradontozy). U wielu osób ten stan jest spowodowany zbyt agresywnym szczotkowaniem lub niewłaściwą higieną jamy ustnej.Najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów — ranking produktów
Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zaopatrzysz się w funkcjonalną szczoteczkę. Sprawdź nasz ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych do zębów i wybierz produkt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
Przeczytaj też
Znasz najsilniejszy rodzaj bólu głowy? Klasterowy ból głowy [Leczenie]
Czym jest klasterowy ból głowy? Jak często może występować? Kto jest najbardziej narażony na odczuwanie przykrych dolegliwości? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak leczyć chorobę!Ból pleców po spaniu – jak spać, żeby nie bolało
Jeśli rano czujesz silny ból kręgosłupa, prawdopodobnie śpisz w nieodpowiedniej pozycji lub masz źle dobrany materac. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak uniknąć dolegliwości bólowych!Ból śródstopia przy chodzeniu na obcasach. O co chodzi?
Podczas chodzenia na obcasach odczuwasz ból śródstopia? Sprawdź, czym jest spowodowany? Dowiedz się, czym grozi długotrwałe chodzenie w szpilkach. Przeczytaj, jak dobierać buty?Co się dzieje z żołądkiem podczas picia? Ból brzucha po alkoholu to nic dziwnego
Picie alkoholu wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Powoduje m.in. bóle brzucha. Z czego wynikają te objawy? Jak się przed nimi zabezpieczyć? Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu? Sprawdź!
Więcej artykułów na ten temat
Męcząca nadwrażliwość zębów – dlaczego ją mam?
· 4 minuty czytaniaCzym jest i skąd bierze się nadwrażliwość zębów? Jak leczyć tę dolegliwość? Czy istnieją pasty lub płyny łagodzące uciążliwe dolegliwości bólowe? Szczegóły zdradzamy w naszym artykule!Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami?
· 4 minuty czytaniaCzy zawsze trzeba usuwać kamień nazębny? Czym grozi nadmiar złogów na szkliwie? Jak prawidłowo czyścić zęby? Szczegóły na ten temat poznasz w naszym artykule!Kwasowa erozja szkliwa − jak kwaśna dieta może niszczyć Twoje zęby
· 4 minuty czytaniaCzym jest kwasowa erozja szkliwa? Jak jej zapobiegać? Jak dieta wpływa na stan Twojego uzębienia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak uchronić się przed tą uciążliwą dolegliwością!