Co pyli w grudniu?

9. 9. 2024 · 6 minut czytania

Grudzień to czas wzrostu problemów alergicznych związanych z roztoczami i grzybami pleśniowymi. Przeczytaj, jak skutecznie łagodzić objawy alergii i poprawić komfort w sezonie grzewczym. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Co pyli w grudniu?

Grudzień to czas, kiedy wegetacja roślin, czyli ich intensywny wzrost i rozwój, niemal całkowicie ustaje. Osoby uczulone na pyłki roślin mogą więc odetchnąć. Choć zimą przyroda przechodzi w okres spoczynku, to wciąż istnieje ryzyko pojawienia się dokuczliwych objawów alergii, za które odpowiadają inne rodzaje alergenów. Przeczytaj, co może uczulać w grudniu. 

Co uczula w grudniu? 

Grudzień jest dla większości alergików czasem wytchnienia od alergii wywoływanych pyłkami roślin, które najbardziej dokuczają w okresie wegetacyjnym. Uczulenia na unoszące się w powietrzu pyłki są schorzeniami sezonowymi, a dokuczliwe objawy pojawiają się w czasie pylenia rośliny będącej alergenem. Jednak pyłki nie są jedynym zagrożeniem, ponieważ wśród rodzajów alergii wyróżnia się również alergie całoroczne. Co istotne, niektóre z nich mogą nasilać się właśnie w okresie zimowym. Czynniki odpowiadające za rozwój choroby w grudniu to głównie: 

  • Zanieczyszczenie powietrza w sezonie grzewczym, mogące zaostrzać objawy alergii i astmy oraz powodować podrażnienia dróg oddechowych, 
  • Rozwój pleśni wywołany wzrostem wilgotności powietrza w pomieszczeniach i nieodpowiednią wentylacją, 
  • Mnożenie się roztoczy kurzu domowego będących jednym z głównych alergenów występujących w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach. 
Zanieczyszczenie powietrza w sezonie grzewczym
Rozwój pleśni
Mnożenie się roztoczy kurzu domowego

Alergia to choroba przewlekła, definiowana jako nadmierna reakcja organizmu na substancje zwane alergenami. Schorzenie to określić można jako specyficzną nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z obcą substancją wywołującą patologiczną reakcję układu odpornościowego. Jednym z rodzajów alergenów są tzw. alergeny wziewne, czyli takie, które trafiają do organizmu wraz z wdychanym powietrzem.  

Okresowe nasilenie objawów chorobowych może utrudnić, a nawet uniemożliwić funkcjonowanie, czasowo wykluczając z codziennych aktywności. Zależy ono głównie od stężenia alergenu, na co mają wpływ między innymi okres pylenia roślin oraz czynniki atmosferyczne. Do najczęstszych alergenów wziewnych należą pyłki roślin, roztocza i zarodniki grzybów pleśniowych.  

Sprawdź powiązane kategorie

Objawy alergii są bardzo zróżnicowane – w zależności od alergenu i typu alergii obejmować mogą zmiany skórne, reakcje ze strony układu pokarmowego lub oddechowego, a także błon śluzowych oczu. Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się między innymi:  

  • katar w postaci wodnistej wydzieliny, spływającej po tylnej ścianie gardła,  
  • świąd nosa,  
  • kichanie,  
  • suchy kaszel,  
  • zapalenie spojówek,  
  • łzawienie oczu, świąd i obrzęk powiek,  
  • wypryski skórne, pokrzywkę,  
  • suchość i świąd skóry,  
  • reakcje ze strony układu pokarmowego – biegunkę, ból brzucha, nudności, wymioty. 

Organizm alergika, wskutek kontaktu z substancją uczulającą, może rozwijać różnorodne, wymienione wyżej symptomy. Niektóre z nich mogą być naprawdę uciążliwe – trudno jest funkcjonować na co dzień z uczuciem zatkanego nosa, wiecznym katarem, łzawiącymi oczami czy nieznośnie swędzącą skórą. Warto jednak zaznaczyć, że w przebiegu alergii zwykle nie występuje podwyższona temperatura ciała. Gorączka przy alergii jest więc objawem mogącym świadczyć o przeziębieniu, o które zimą stosunkowo łatwo. Przeczytaj więcej o zależności pomiędzy alergią a przeziębieniem

Grudniowe alergeny, czyli co może uczulać w grudniu? 

Choć w grudniu rośliny nie pylą, to w dalszym ciągu istnieje zagrożenie w postaci roztoczy kurzu domowego oraz zarodników grzybów pleśniowych, dla których warunki panujące zimą w mieszkaniu są wręcz idealne do rozwoju. 

Roztocza kurzu domowego 

Często spotykanym określeniem jest „uczulenie na kurz”. Tak naprawdę jest to uczulenie na alergeny znajdujące się w kurzu, głównie na roztocza.  

  • Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, dla których kurz osiadający w naszych mieszkaniach stanowi idealne warunki do życia.  
  • Za najbardziej alergenne uznawane są gatunki Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.  
  • Żywią się głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim, znajdującym się w pościeli, materacach, dywanach, a także na pluszowych zabawkach.  
  • Aby roztocza mogły się rozwijać, potrzebują określonych warunków – temperatury w zakresie 20-25°C oraz względnej wilgotności powietrza wynoszącej 60-80%, które sprzyjają ich rozmnażaniu.  
  • Można więc powiedzieć, że podkręcanie kaloryferów zimą w połączeniu z rzadszym wietrzeniem mieszkania, to idealne warunki do rozwoju roztoczy
Warto wiedzieć...
Roztocza kurzu domowego wytwarzają około 30 różnych białek, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, przy czym największe właściwości uczulające mają drobinki kału tych pajęczaków oraz alergeny znajdujące się w odchodach roztoczy, znane jako Der p 1 i Der f 1. To właśnie one są odpowiedzialne za wywoływanie charakterystycznych objawów alergii u osób wrażliwych na kurz domowy, prowadząc do ich nasilenia i innych problemów zdrowotnych, w tym astmy oskrzelowej, zapalenia błon śluzowych nosa i spojówek oraz atopowego zapalenia skóry. 

Grzyby pleśniowe 

Alergia na grzyby pleśniowe może być wywoływana przez zarodniki wewnątrzdomowe, takie jak grzyby z rodzajów Aspergillus i Penicillium, powszechnie spotykane w zamkniętych pomieszczeniach.  

  • Objawy alergii na pleśń mogą występować przez cały rok, jednak szczególnie problematyczny dla alergików jest okres jesienno-zimowy.  
  • W tym czasie mieszkania są rzadziej wietrzone, co prowadzi do zwiększenia wilgotności powietrza, a w konsekwencji – sprzyja rozwojowi grzybów, które preferują słabo wentylowane, ciepłe, wilgotne i ciemne miejsca, takie jak łazienki, piwnice, strychy i poddasza.  
  • Mogą również gromadzić się w otworach wentylacyjnych, klimatyzacji, odpływach, koszach na śmieci, a także w ziemi doniczkowej i źle przechowywanej żywności (w warzywach, owocach, mięsie i nabiale).  
  • Zarodniki grzybów znajdują się również w kurzu domowym. 

Warto dodać, że Aspergillus i Penicillium wywołują alergie, ale również produkują mykotoksyny, które wykazują działanie immunotoksyczne, teratogenne, mutagenne i rakotwórcze. Mykotoksyny mogą prowadzić do zatrucia i chorób układu oddechowego, co dodatkowo potęguje ryzyko zdrowotne związane z ich obecnością w środowisku domowym. 

Sprawdź także, co pyli w październiku i co pyli w listopadzie

Alergia w grudniu – jak sobie radzić z objawami uczulenia? 

Kluczowe w łagodzeniu objawów alergii jest wyeliminowanie kontaktu z substancją powodującą uczulenie, co w przypadku roztoczy kurzu domowego i grzybów pleśniowych jest niemal niemożliwe. Podstawą terapii są glikokortykosteroidy oraz tabletki na alergię. Preparaty w formie tabletek to leki przeciwhistaminowe pomocne w łagodzeniu charakterystycznych objawów alergii, takich jak katar sienny, swędzenie gardła, dolegliwości ze strony układu oddechowego czy zmiany skórne. Działają poprzez blokowanie działania histaminy – substancji odpowiedzialnej za wywoływanie uciążliwych reakcji alergicznych. W kontrolowaniu i łagodzeniu objawów alergicznych pomocne są również krople do oczu na alergię i krople do nosa na alergię.  

Wybór odpowiedniego preparatu na alergię i jego dawkowanie powinny być uzależnione od podłoża reakcji uczuleniowej i stopnia jej nasilenia. Przed zastosowaniem leków należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z farmaceutą, zwłaszcza w przypadku leków na alergię dla dzieci.  

Podsumowanie 

Grudzień i okres zimowy to czas, kiedy podkręcamy kaloryfery, a jednocześnie rzadziej wietrzymy mieszkania. Takie warunki sprzyjają namnażaniu się roztoczy kurzu domowego i pleśni, które dla alergików mogą być wyjątkowo uciążliwe. Do niwelowania objawów alergii stosuje się preparaty antyhistaminowe dostępne w aptekach. Warto również pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i systematycznym sprzątaniu, w tym odkurzaniu oraz myciu podłóg. Należy także dbać o czystość dywanów, tkanin tapicerskich oraz tekstyliów, zmieniać pościel oraz usuwać kurz z różnych powierzchni, jak półki czy kwiaty, dzięki czemu znacząco poprawi się jakość powietrza w domu.  

Źródła:

  1.  M. Jędrzejek, D. Pokorna-Kałwak, A. Mastalerz-Migas, Alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa, https://www.termedia.pl/Alergiczny-i-niealergiczny-niezyt-nosa,98,40949,1,0.html [dostęp 10.08.2024 r.]
  2. I. Krajewka-Siuda, J. Słowiński, J. Kasznia-Kocot, Metody profilaktyczne stosowane w celu eliminacji alergenów roztoczy kurzu domowego, https://annales.sum.edu.pl/pdf-114538-43947?filename=Metody%20profilaktyczne.pdf [dostęp 10.08.2024 r.]
  3. E. Bogacka, Alergia na grzyby pleśniowe: diagnostyka i leczenie, https://pml.medpress.com.pl/ePUBLI/T24S1/02.pdf [dostęp 10.08.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora