Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?

10. 11. 2022 · Ewelina Zygmunt · 6 minut czytania
 • dziąsła
 • paradontoza

Krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu zębów lub pojawiające się samoistnie to powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Często objaw nie jest traktowany przez nas z należytą uwagą. To błąd, ponieważ krwawiące dziąsła mogą stanowić sygnał chorób przyzębia oraz ogólnoustrojowych schorzeń toczących się w organizmie. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny krwawiących dziąseł i jak sobie z tym radzić.

Krwawienie dziąseł – przyczyny

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziąsła krwawią podczas mycia? Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. 

 • Jedną z najczęstszych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zła technika mycia zębów oraz dobór nieodpowiedniej szczoteczki może powodować bolesne podrażnienia dziąseł. Płytka nazębna, która nie zostanie usunięta, gromadzi się w okolicach linii dziąseł oraz w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych, po czasie przekształcając się w kamień nazębny. Niesuwany kamień to idealne miejsce bytowania bakterii, które prowadzą do powstania próchnicy.
 • Krew z dziąseł może również być początkowym zwiastunem zapalenia przyzębia paradontozy. Jedną z głównych przyczyn choroby są bakterie bytujące w jamie ustnej, które przylegają do zębów i dziąseł – początkowo w postaci płytki bakteryjnej (osadu), a następnie kamienia nazębnego. Choroba swoim zasięgiem obejmuje dziąsła oraz tkanki wokół zębów. Wraz z postępem schorzenia dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych i tworzenia patologicznych kieszonek dziąsłowych. Brak leczenia prowadzi natomiast do trwałej utraty uzębienia. Zaawansowana paradontoza zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań ogólnoustrojowych takich jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby serca, udar mózgu czy zapalenie stawów.
 • Nabrzmiałe, tkliwe i łatwo krwawiące dziąsła występują w przypadku niedoborów witamin zwłaszcza witaminy C oraz witaminy K. 
 • Przerost dziąseł, obrzęki i krwawienia nierzadko pojawiają się także podczas stosowania niektórych leków. Wśród środków wymienia się leki na astmę, alergię, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, depresję, chorobę Parkinsona i Alzheimera. Ich regularne zażywanie może prowadzić do ograniczenia produkcji śliny i zapalenia jamy ustnej.
 • Warto również wspomnieć, że ryzyko stanów zapalnych i krwawień dziąseł rośnie u kobiet w ciąży, szczególnie między 14. a 30. tygodniem ciąży. Wzrost hormonów płciowych estrogenu i progesteronu może również odbić się na kondycji jamy ustnej i prowadzić do tzw. ciążowego zapalenia dziąseł. Schorzenie dotyka ok. 35% ciężarnych. U niektórych kobiet dochodzi do rozpulchnienia i przerostu dziąseł, co w skrajnych przypadkach może skutkować rozwojem tzw. guza ciężarnych, czyli miejscowej zmiany zapalnej, która wymaga zabiegu chirurgicznego. Zapalenie dziąseł u przyszłej mamy może rzutować na wzrost ryzyka przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej u dziecka. Badacze zaobserwowali również zależność między stanem zębów matki a zdrowiem noworodka po przyjściu na świat. Procesy próchnicotwórcze w trakcie ciąży wpływają na skłonność do próchnicy zębów mlecznych i stałych u potomstwa. Przed planowaną ciążą zaleca się kontrolę stomatologiczną i wyleczenie wszystkich zębów. 

Krwawienie dziąseł może być również oznaką innych poważnych chorób takich, jak:

 • Niedokrwistość,
 • Cukrzyca,
 • Choroby wątroby,
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • ADIS.
Krwawienie dziąseł przyczyny

Krwawienie dziąseł – leczenie

W przypadku gdy istnieje podejrzenie, że krwawiące dziąsła to wynik  stanu chorobowego, którym jest paradontoza, powinniśmy udać się do lekarza. Specjalista po zebraniu dokładnego wywiadu skieruje nas na odpowiednie badania. Działem stomatologii zajmującym się leczeniem patologii tkanek otaczających zęby (kości, dziąsła) oraz chorobami błony śluzowej jamy ustnej jest periodontologia. Plan leczenia jest zawsze indywidualnie dopasowany do każdego pacjenta. W przypadku innych schorzeń, które wpływają na większą wrażliwość tkanek wokół zębów i powodują krwawienia dziąseł, terapia polega na leczeniu chorób ogólnoustrojowych.

Jak zapobiegać paradontozie? Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania jest dbanie o higienę jamy ustnej. 

 • Podstawą powinno być szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a także nitkowanie przestrzeni zębowych po posiłku. W utrzymaniu prawidłowej higieny dziąseł pomogą także płyny do płukania jamy ustnej
 • Bardzo ważne są także regularne wizyty kontrolne, które pozwolą wykryć pierwsze objawy choroby na wczesnym etapie. 
 • Co najmniej raz do roku należy korzystać z profesjonalnej higienizacji (skaling, piaskowanie i fluoryzacja), podczas której higienistka stomatologiczna usuwa kamień nazębny oraz bakteryjną płytkę nazębną. 
 • Stomatolodzy zalecają stosowanie szczoteczki do zębów o średniej lub miękkiej twardości włosia. Oprócz regularnego szczotkowania obowiązkowe jest również korzystanie z nici dentystycznych, które pomagają usunąć resztki pokarmów i płytkę bakteryjną, chroniąc zęby przed próchnicą i chorobami dziąseł. Pomocne mogą okazać się specjalistyczne szczoteczki międzyzębowe. Regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych to bardzo ważny element pielęgnacji jamy ustnej, który powinien kończyć każdorazowe szczotkowanie zębów. 
 • Płyny na zapalenie dziąseł w swoim składzie zawierają substancje działające antyseptycznie, przeciwzapalnie i łagodząco. To preparaty dedykowane osobom borykającym się z różnorodnymi problemami stomatologicznymi, zalecane do stosowania zwłaszcza przy problemach z nawracającymi stanami dziąseł i przy pierwszych objawach paradontozy.
 • Osoby borykające się z krwawiącymi dziąsłami powinny wybierać specjalistyczne pasty do zębów, które zawierają składniki działające łagodząco i regenerująco.
Stosując wszystkie trzy metody oczyszczania zębów, czyli: odpowiednią metodę szczotkowania zębów, codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem, zachowamy zdrowie jamy ustnej na wysokim poziomie przez długi czas.
Krwawienie dziąseł leczenie

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła nigdy nie powinny zastąpić wizyty u dentysty i specjalistycznego leczenia, jednak mogą przyspieszyć powrót do równowagi w jamie ustnej. Natura oferuje wiele specyfików, które można stosować na rozpulchnione i obolałe dziąsła. 

 • Najpopularniejszymi z nich są rumianek i szałwia – rośliny wykazują działanie łagodzące, odkażające i przeciwzapalne. Na bazie ich można przygotować ziołowe płukanki do ust. Wystarczy zalać wrzątkiem torebkę z ziołami, a następnie poczekać do ostygnięcia wywaru i dokładnie wypłukać jamę ustną. Czynność warto powtarzać dwa lub trzy razy w ciągu dnia.
 • Równie ważnym sprzymierzeńcem krwawiących dziąseł jest dieta bogata w minerały i witaminy na zęby. Jadłospis powinien być zróżnicowany i odpowiednio zbilansowany. Warto ograniczyć do minimum wysoko przetworzone jedzenie – fast foody i słodycze. Ciągłe spożywanie produktów bogatych w cukry prowadzi do obniżenia pH jamy ustnej i w efekcie powoduje demineralizację szkliwa. Dieta na zdrowie zębów powinna zawierać przede wszystkim wapń i fosfor oraz kwasy omega. Menu warto wzbogacać także o duże ilości warzyw bogatych w błonnik. Unikajmy słodzonych napoi gazowanych, produktów na bazie skrobi (chipsów, słodkich bułek itp.). 
 • Osoby palące papierosy, chcąc zachować zdrową jamę ustną, powinny zrezygnować z nałogu.
 • Istotną kwestią jest również ograniczenie stresu. Ciągły stan napięcia wywiera niekorzystny wpływ na układ immunologiczny, przyspieszając rozwój infekcji. Warto więc dbać o wyciszenie i zapewnić sobie czas na relaks, wpłynie to korzystnie nie tylko na stan jamy ustnej, ale na cały organizm.
Domowe sposoby na krwawienie z dziąseł

Podsumowanie

Zdrowe zęby to nie tylko brak próchnicy, ale także zdrowe dziąsła, tkanka łączna oraz kość, która je otacza. Jeśli Twoje dziąsła krwawią, zgłoś się jak najszybciej do dentysty. Leczenie na wczesnym etapie jest znacznie prostsze i tańsze, ponieważ wymaga jedynie wdrożenia odpowiedniej higieny jamy ustnej. Podczas konsultacji i badania wewnątrzustnego dentysta ustali przyczynę i zaleci odpowiednią terapię. 

Źródła:
 
 1. F.H Wolf, E.M Rateitschak, K.H. Rateitschak, Periodontologia, Wydanie 1. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2006.
 2. Borakowska-Siennicka, R. Górska,Choroba przyzębia a poród przedwczesny i niska masa urodzeniowa noworodków w świetle badań klinicznych [dostęp: 15.11.2022].
 3. Z. Jańczuk, Praktyczna periodontologia kliniczna. Wyd. Kwintesencja 2004.

Najnowsze artykuły

 • Najlepsze szczoteczki soniczne – ranking produktów

  Jak działa szczoteczka soniczna i czym różni się od szczoteczki elektrycznej? W artykule wyjaśniamy różnicę oraz rekomendujemy 5 najlepszych szczoteczek sonicznych.
  • ranking
  • higiena zębów
  Najlepsze szczoteczki soniczne – ranking produktów
  • ranking
  • higiena zębów
 • Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?

  Palenie tytoniu prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych. Czy nikotyna szkodzi również zębom i całej jamie ustnej? Jak dbać o zęby palacza, by uniknąć przykrych konsekwencji uzależnienia?
  • zdrowe zęby
  • higiena zębów
  Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
  • zdrowe zęby
  • higiena zębów
 • Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?

  Krwawiące dziąsła mogą być jednym z pierwszych objawów zapalenia tkanek przyzębia (paradontozy). U wielu osób ten stan jest spowodowany zbyt agresywnym szczotkowaniem lub niewłaściwą higieną jamy ustnej.
  • dziąsła
  • paradontoza
  Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?
  • dziąsła
  • paradontoza
 • Najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów — ranking produktów

  Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zaopatrzysz się w funkcjonalną szczoteczkę. Sprawdź nasz ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych do zębów i wybierz produkt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
  • higiena zębów
  • ranking
  Najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów — ranking produktów
  • higiena zębów
  • ranking

Przeczytaj także

 • Jak zapobiegać parodontozie? 70% Polaków ma z nią problem

  Czy wiesz, że 70% Polaków cierpi na parodontozę? Jak się przed nią uchronić? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji? W jaki sposób dieta wpływa na stan jamy ustnej? Sprawdź!
  • paradontoza
  Jak zapobiegać parodontozie? 70% Polaków ma z nią problem
  • paradontoza
 • Męcząca nadwrażliwość zębów – dlaczego ją mam?

  Czym jest i skąd bierze się nadwrażliwość zębów? Jak leczyć tę dolegliwość? Czy istnieją pasty lub płyny łagodzące uciążliwe dolegliwości bólowe? Szczegóły zdradzamy w naszym artykule!
  • zdrowe zęby
  Męcząca nadwrażliwość zębów – dlaczego ją mam?
  • zdrowe zęby
 • Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów

  Mycie zębów to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Tymczasem wiele osób niewłaściwie je szczotkuje, co zwiększa ryzyko próchnicy. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu szkliwa!
  • higiena zębów
  Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów
  • higiena zębów
 • Co na ból zęba? Nie baw się w szarlatana!

  Ból zębów zwykle świadczy o rozwoju stanu chorobowego, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj nasze porady!
  • zdrowe zęby
  Co na ból zęba? Nie baw się w szarlatana!
  • zdrowe zęby

Więcej artykułów na ten temat

 • Afty u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

  Afty u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

  · 5 minut czytania
  • dziąsła
  Afty w jamie ustnej powstają na skutek wielu czynników. Najczęściej są to niedobory witamin, czynniki genetyczne lub urazy mechaniczne. Poznaj apteczne i domowe metody leczenia zmian.
 • Suchy zębodół: jak mu zapobiegać po usunięciu zęba?

  Suchy zębodół: jak mu zapobiegać po usunięciu zęba?

  · 5 minut czytania
  • dziąsła
  Suchy zębodół to potoczne określenia poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu. Jest najczęstszym powikłaniem po ekstrakcji zęba. Jak przebiega leczenie tej choroby? Sprawdź!
 • Zapalenie dziąseł − leczenie płukankami pomoże?

  Zapalenie dziąseł − leczenie płukankami pomoże?

  · 4 minuty czytania
  • dziąsła
  Krwawienie podczas mycia lub szczotkowania zębów wskazuje na rozwijający się stan zapalny. Jak mu zapobiegać? Kiedy zdecydować się na zastosowanie płukanek? Sprawdź!