Zęby (71)

Chcesz mieć zdrowe zęby, ale męczą Cię choroby dziąseł lub zmagasz się z próchnicą? A może dostrzegasz pierwsze objawy paradontozy lub po prostu chcesz poznać zasady higieny jamy ustnej, aby zapobiegać takim problemom? Dobrze trafiłeś. W tej sekcji bloga przygotowaliśmy porady od lekarzy, jak dbać o uzębienie - dowiesz się np. jak uśmierzyć ból zęba i jakie są przyczyny nadwrażliwości. Poruszymy też znacznie bardziej skomplikowane problemy, takie jak zapalenie okostnej.
Wydawać by się mogło, że zdrowe zęby są istotne przede wszystkim ze względów estetycznych, ale w rzeczywistości nieodpowiednie dbanie o te okolice może doprowadzić do przenoszenia się objawów na inne części ciała. Na przykład długotrwałe zapalenie dziąseł może powodować bóle głowy, a próchnica przedostawanie się bakterii do wewnątrz organizmu. Bóle zębów oraz choroby dziąseł wywołują bardzo duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, dlatego po ich pojawieniu się należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zbyt długie zwlekanie, może doprowadzić do drastycznego pogorszenia stanu zdrowia.

Jak uśmierzyć ból zęba?

Mocne zęby pozwalają cieszyć się smakiem i konsystencją posiłków bez obaw o to, że to, co zjesz lub wypijesz, wywoła przenikliwy ból. Jedną z najpopularniejszych przypadłości, z którą zgłaszają się pacjenci do stomatologów, jest zbytnia wrażliwość w okolicach jamy ustnej. Przyczyny nadwrażliwości, podobnie jak jej objawy, są bardzo niespecyficzne. Właśnie dlatego, należy pamiętać, że diagnozy tego schorzenia dokonać może jedynie dentysta. Jak się okazuje każdy ból, pojawiający się po wypiciu gorącej kawy lub zjedzeniu lodów, może faktycznie być spowodowany zbytnim uwrażliwieniem zębów, ale może też stanowić objawy paradontozy czy innych chorób, takich jak zapalenie okostnej. Dlatego właśnie o sposobie leczenia powinien decydować lekarz, który wykona kompleksowe badania zarówno zębów, jak i całej jamy ustnej.