Spirala antykoncepcyjna − czy jest bezpieczna?

28. 1. 2019 · 3 minuty czytania

Na temat spirali antykoncepcyjnej krąży wiele mitów sprawiających, że kobiety boją się jej używać. Czy słusznie? Czy ta metoda antykoncepcji jest bezpieczna? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Spirala antykoncepcyjna − czy jest bezpieczna?

Spirala antykoncepcyjna, inaczej zwana wkładką domaciczną lub po prostu spiralą, to znana od wielu lat, wysoce skuteczna metoda antykoncepcji. Krąży wokół niej sporo mitów, z powodu których wiele kobiet jest raczej negatywnie nastawionych do tej metody zapobiegania ciąży. Spirala antykoncepcyjna nie ma dziś wiele wspólnego ze swoim prototypem, który miał postać ostrego, metalowego przedmiotu, który mógł łatwo zranić macicę. Dziś spirale antykoncepcyjne są bezpieczne i bardzo skuteczne.

Spirala antykoncepcyjna − jak działa?

Spirala antykoncepcyjna to drobny przedmiot o kształcie litery „T”. Jej długość i szerokość nie przekraczają 4 cm.

Na rynku dostępne są 3 rodzaje wkładek antykoncepcyjnych:

  • wkładki obojętne
  • wkładki miedziane
  • wkładki hormonalne

Sprawdź też, na czym polega antykoncepcja bez hormonów.

spirala antykoncepcyjna miedziana

 

Najmniej skuteczne są spirale obojętne − ich stosowanie wiąże się też z częstszym występowaniem krwawień i bolesnych miesiączek. Pozostałe wkładki uwalniają do dróg rodnych kobiety substancje, które zwiększają ich skuteczność. Miedziana spirala antykoncepcyjna uwalnia do otoczenia miedź, przez co zmienia właściwości śluzu szyjkowego i wpływa na błonę śluzową macicy.

A jak działa spirala antykoncepcyjna hormonalna? Ten rodzaj wkładki stopniowo uwalnia progesteron, czyli hormon, który również zmienia gęstość śluzu szyjkowego i uniemożliwia plemnikom przeniknięcie do komórki jajowej. Wkładka sama w sobie stanowi też mechaniczną przeszkodę dla ruchu plemników i komórki jajowej.

Żeby dobrze spełniać swoja funkcję, wkładka domaciczna wymaga prawidłowego umieszczenia w jamie macicy. Najłatwiej wprowadzić wkładkę do macicy, kiedy jej szyjka jest lekko otwarta, ma to miejsce podczas menstruacji. Wprowadzanie wkładki trwa bardzo krótko, ale dla niektórych pacjentek może być to źródłem dyskomfortu, bywa też bolesne.

Sprawdź też, która metoda antykoncepcyjna jest najskuteczniejsza.

rodzaje wkładek domacicznych

 

Spirala antykoncepcyjna − opinie pozytywne

Spirala antykoncepcyjna jest bardzo skuteczna − to jej wielka zaleta. Jak sprawdza się spirala antykoncepcyjna? Skuteczność określa wskaźnik Pearla i wynosi tu około 0,2. Dla przypomnienia, wskaźnik ten oznacza ilość ciąż na 100 kobiet, w ciągu roku. Za wyborem wkładki przemawia też wygoda związana z jej stosowaniem – prawidłowo założona wkładka jest niewyczuwalna zarówno podczas stosunku, jak i na co dzień. Spirala antykoncepcyjna jest też idealnym wyborem dla zapominalskich kobiet − raz założona zwykle wystarczy przynajmniej na rok lub dłużej w zależności od rodzaju spirali.

spirala antykoncepcyjna zakładanie

 

Ginekolodzy często przekonują, że wkładka domaciczna to doskonała metoda antykoncepcji dla kobiet po porodzie − gdy macica wróci już do swoich rozmiarów sprzed ciąży, wtedy można bezpiecznie założyć wkładkę.

Sprawdź też prezerwatywy.

Spirala antykoncepcyjna – skutki uboczne

schemat umiejscowienia spirali antykoncepcyjnej

 

Stosowanie spirali antykoncepcyjnej ma swoje skutki uboczne. Czasem nawet zmuszają kobietę do rezygnacji ze stosowania tej metody. Na początku pojawić się mogą bardziej obfite i bolesne miesiączki, co jednak zwykle mija po 3 − 4 cyklach.

Źle założona wkładka może być źródłem bólu, dyskomfortu. Może również wypaść częściowo lub całkowicie, co obniża jej skuteczność. Sama wkładka jest traktowana przez organizm kobiety jak ciało obce, stąd może powodować przejściowy stan zapalny w macicy, który mija samoistnie. Wadą spirali antykoncepcyjnej jest też to, że nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, stąd jest to metoda przeznaczona dla kobiet mających stałego partnera.

Poznaj też 5 sposobów na zabezpieczenie przed ciążą.

Opinie na temat spirali antykoncepcyjnej są oczywiście podzielone. Jak każda metoda antykoncepcji, również spirala ma grono zwolenniczek, jak i przeciwniczek. Podobno, gdy kobieta raz zdecyduje się na spiralę i pozna jej zalety, już zawsze będzie ją wybierała. Dla wszystkich sceptycznie nastawionych do stosowania spirali antykoncepcyjnej na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych metod antykoncepcji. Pamiętaj jednak, żeby rodzaj antykoncepcji zawsze wybierać w porozumieniu z ginekologiem, który pomoże dobrać metodę indywidualnie dla Twoich potrzeb.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora