Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

4. 2. 2018 · 3 minuty czytania

Tabletki antykoncepcyjne stanowią skuteczne zabezpieczenie przed ciążą, ale pod wpływem różnych czynników ich działanie może się osłabić. Na co uważać? O czym poinformować ginekologa? Sprawdź!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna stanowi obecnie jedną z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Coraz więcej kobiet wybiera pigułki, jako bezpieczną i skuteczną metodę antykoncepcji. Dla większości kobiet to właśnie skuteczność jest podstawowym kryterium wyboru metody antykoncepcji. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Lista tego, co wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, może Cię zaskoczyć.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność metod antykoncepcji można określić na podstawie wskaźniku Pearla. Określa on liczbę niepowodzeń, jakie wystąpiły w grupie 100 kobiet w okresie 12 miesięcy stosowania antykoncepcji. Dla doustnej antykoncepcji hormonalnej wskaźnik Pearl’a waha się od 0 − 2,16 i zależy od bardzo wielu czynników.

Doustna antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się wysoką skutecznością, jeśli stosuje się ją bezbłędnie i systematycznie, a także przestrzega się zaleceń lekarza.

Sprawdź też niehormonalne metody antykoncepcji.

Tabletki antykoncepcyjne i ich skuteczność

 

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Przede wszystkim brak systematyczności i przestrzegania zasad stosowania tabletek antykoncepcyjnych! Pomijanie tabletek czy zapominanie o odpowiednich porach ich stosowania zdecydowanie obniża skuteczność tej metody.

Jeśli zapomnisz wziąć tabletki, zawsze dokładnie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu, jak powinno się w takiej sytuacji postąpić. Bardzo wiele kobiet nie stosuje się do tych zasad.

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych

 

Zazwyczaj konieczne może okazać sie stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (np. mechanicznej) przez okres 7 dni. Pamiętaj także o ponownym przyjęciu tabletki po 7-dniowej przerwie w stosowaniu. Bardzo wiele kobiet zapomina o wzięciu tabletki w rozpoczynającym się, nowym cyklu.

Błędy w stosowaniu częściej dotyczą kobiet, które dopiero co rozpoczęły stosowanie tabletek i jeszcze nie przywykły do odpowiedniej systematyczności.

Na skuteczność antykoncepcji mogą również wpływać nadwaga i otyłość. Wykazano, że BMI (body mass index) powyżej 25 prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko ciąży podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Na działanie tabletek mogą wpływać też różne schorzenia. Należą do nich m.in. wymioty czy biegunka. Jeśli wymioty nastąpią w kilka godzin po połknięciu tabletki, bezpieczniej jest uznać, że tabletka została pominięta i zastosować sie do instrukcji na opakowaniu, jak w przypadku pominiętej tabletki.

Sprawdź, która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza.

Jak leki wpływają na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Kiedy ginekolog zapisuje Ci leki antykoncepcyjne pewnie zapyta, czy przyjmujesz jakieś leki. Jest to bardzo ważne pytanie!

Jeśli lek jest stosowany przewlekle i osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej, może być konieczne wybranie innej metody antykoncepcyjnej.

Jeśli natomiast lek stosowany jest tylko w niektórych sytuacjach, doraźnie, w okresie jego zażywania lepiej zastosować dodatkową metodę antykoncepcji np. prezerwatywy. Dowiedz się więcej na temat prezerwatyw z artykułu: Prezerwatywy – wszystko, co musisz wiedzieć

Wpływ leków na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

 

Zawsze jeśli pojawiają się wątpliwości, lepiej skontaktować się z ginekologiem.

Lista leków, które mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest długa i zawsze należy się zapoznać z ulotką producenta.

Leki osłabiające działanie tabletek antykoncepcyjnych − lista:

  • leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, karbamazepina, prymidon)
  • niektóre antybiotyki (np. rifampicyna, tetracyklina)
  • fenobarbital
  • leki endokrynologiczne, takie jak bromokryptyna
  • leki przeciwwirusowe stosowane podczas leczenia HIV (np. rytonawir)
  • preparaty zawierające dziurawiec (tabletki, herbatki, zioła)

Bądź też czujna, jeżeli zażywasz suplementy diety. Oprócz wyżej wymienionego dziurawca, preparaty z chromem, żelazem czy węglem aktywnym mogą zmniejszyć wchłanianie składników aktywnych tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego zachowaj dłuższy odstęp pomiędzy ich spożyciem, a tabletką antykoncepcyjną.

Sprawdź też, czy spirala antykoncepcyjna jest bezpieczna.

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można pić alkohol?

Alkohol a tabletki antykoncepcyjne − jaki ma to związek? Czy alkohol osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Samo spożycie alkoholu nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednak pod wpływem rozluźnienia po alkoholu, wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki.

Również wymioty po upojeniu alkoholowym osłabią działanie tabletki.

Zachowaj więc ostrożność łącząc tabletki antykoncepcyjne i alkohol. To połączenie jest także niebezpieczne z uwagi na jego niekorzystny wpływ na wątrobę.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora