Przejdź do głównej treści
0 wyników
  • 0,00 zł
    Microcart closed
  • Kortyzol (hormon stresu) – czym jest? Normy i objawy zbyt dużego kortyzolu

    26. 3. 2026 · 5 minut czytania
    redukcja stresu

    Kortyzol, czyli hormon stresu, jest wytwarzany przez komórki kory nadnerczy. Jego poziom można wyznaczyć z próbki krwi, moczu lub śliny. Sprawdź wskazania do badania kortyzolu.

    lek. Aleksandra Furmańczyk
    lek. Aleksandra Furmańczyk
    Kortyzol (hormon stresu) – czym jest? Normy i objawy zbyt dużego kortyzolu

    Kortyzol, nazywany także hormonem stresu, to substancja pełniąca szereg ważnych funkcji w organizmie. Jest niezbędny do życia. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie stężenie ma swoje implikacje zdrowotne. W jakich przypadkach można podejrzewać zaburzenia poziomu kortyzolu? Kiedy badać kortyzol? Sprawdź! 

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • czym jest kortyzol i dlaczego jest ważny – to naturalny hormon nadnerczy niezbędny do życia: reguluje metabolizm, odporność, ciśnienie krwi i rytm snu; problemy zaczynają się przy jego przewlekłym nadmiarze,
    • jakie są objawy zbyt wysokiego kortyzolu – otyłość brzuszna, osłabienie mięśni, podwyższone ciśnienie, zwiększone pragnienie, trudności z koncentracją i zaburzenia snu to główne sygnały alarmowe,
    • jak i kiedy zbadać kortyzol – badanie krwi wykonuje się rano na czczo; norma poranna wynosi 5–25 µg/dl; pora badania ma kluczowe znaczenie ze względu na rytm dobowy hormonu,
    • kiedy wysoki kortyzol wymaga leczenia – przy trzykrotnym przekroczeniu normy lekarz może podejrzewać zespół Cushinga; także przewlekły stres podnosi kortyzol i wymaga reakcji.

    Co to jest kortyzol? 

    Kortyzol to hormon steroidowy wytwarzany przez nadnercza, czyli parzyste gruczoły wydzielnicze znajdujące się w jamie brzusznej na górnych biegunach nerek. Często mówi się, że to hormon stresu, ponieważ jego poziom wzrasta w odpowiedzi na stres fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Działanie kortyzolu wykorzystują sportowcy i osoby trenujące amatorsko, gdy planują, kiedy najlepiej ćwiczyć. Naturalnie wysoki poziom kortyzolu występuje o poranku.  

    Do najważniejszych zadań kortyzolu należy: 

    • Regulowanie metabolizmu – kortyzol zwiększa poziom cukru (glukozy) we krwi i wspomaga organizm w wykorzystywaniu tłuszczów i białka, 
    • Mobilizowanie organizmu do walki ze stresem – głównie poprzez wyrzut adrenaliny i uwalnianie glukozy z wątroby, która staje się substratem energetycznym podczas stresu, 
    • Działanie przeciwzapalne i regulowanie odpowiedzi układu odpornościowego na stres, infekcje i urazy, 
    • Pomoc w kontrolowaniu cyklu sen-czuwanie. 

    Sprawdź popularne kategorie

    Kortyzol – norma 

    Poziom kortyzolu jest zmienny w ciągu dnia – najwyższe stężenie osiąga wczesnym rankiem, a najmniejsze wieczorem. Ze względu na rytm dobowy pora oznaczenia kortyzolu jest istotna.  

    • Jeśli podejrzewa się nadmiar kortyzolu, to istotny w badaniu będzie brak spadku jego wydzielania w godzinach późnowieczornych.  
    • Jeśli natomiast objawy wskazują na niedobór tego hormonu, ważne będzie zbadanie kortyzolu rano i wykazanie jego zbyt niskiego stężenia. 

    Badanie poziomu tego hormonu wykonuje się najczęściej z próbki krwi. Pobiera się ją zwykle z żyły łokciowej. Normy kortyzolu mogą różnić się nieznacznie w zależności laboratorium, które wykonuje badanie: 

    • O godz. 8:00: 138–635 nmol/l (5–23 μg/dl, 50–230 ng/ml), 
    • O godz. 16:00: 80–440 nmol/l (3–16 μg/dl, 30–160 ng/ml), 
    • O godz. 20:00: ≤50% wartości porannej z godz. 8.00, 
    • O godz. 24:00: wartość najniższa, ≤50 nmol/l (≤1,8 μg/dl, ≤18 ng/ml). 

    Przy podejrzeniu nadmiaru kortyzolu lekarz może zalecić badanie dobowego wydalania wolnego kortyzolu z moczem. Tutaj zakres wartości prawidłowych również może być inny w różnych laboratoriach: 

    • Dzieci: 2–27 µg/dobę, 
    • Nastolatki: 5–55 µg/dobę, 
    • Dorośli: 10–100 µg/dobę. 

    Możliwe jest także oznaczenie kortyzolu wydalanego w ślinie. Wskazane jest dwukrotne pobranie próbki śliny między godziną 23:00 a 24:00. Każde laboratorium ma co do tego własny zakres normy. 

    Co to jest kortyzol? 

    Kortyzol – objawy zaburzeń poziomu 

    Objawy zmian w wydzielaniu kortyzolu zależą od tego, czy organizm produkuje go za dużo, czy za mało. Przyjrzyjmy się najczęściej obserwowanym symptomom towarzyszącym zaburzeniom w wydzielaniu tego hormonu. 

    Podwyższony kortyzol – objawy 

    Podniesiony kortyzol wywołuje: 

    • Przyrost tkanki tłuszczowej – zwłaszcza w okolicy twarzy, karku i brzucha, 
    • Osłabienie i zanik mięśni ramion i ud i powiązane z tym pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego, 
    • Łatwe siniaczenie się, 
    • Trądzik
    • Szerokie, fioletowo-czerwone rozstępy na brzuchu, 
    • Nadciśnienie, 
    • Zwiększenie stężenia glukozy we krwi i związane z tym zwiększone pragnienie i oddawanie dużych ilości moczu, 
    • Niepoddające się leczeniu zakażenia, 
    • Zaburzenia miesiączkowania u kobiet, osłabienie libido u obu płci, 
    • Bóle pleców i kości, 
    • Zaburzenia nastroju, 
    • Bezsenność i problem z zasypianiem.  

    Niski kortyzol – objawy 

    Objawy zmniejszonego stężenia kortyzolu prezentują się następująco: 

    • Łatwa męczliwość, 
    • Osłabienie funkcji poznawczych – np. pogorszenie pamięci, trudności z koncentracją i utrzymaniem uwagi, 
    • Niskie ciśnienie tętnicze krwi (niedociśnienie) z tendencją do zasłabnięć, 
    • Hipoglikemia – niskie stężenie cukru (glukozy) we krwi, 
    • Osłabiony apetyt, luźne stolce, nudności i wymioty, niezamierzone zmniejszenie masy ciała, 
    • Słaba tolerancja sytuacji stresowych. 

    Nagły niedobór kortyzolu może doprowadzić rozwoju ostrej niewydolności kory nadnerczy (przełom nadnerczowy). Jest to zespół powyższych objawów, który rozwija się szybko i prowadzi do ostrego pogorszenia stanu zdrowia. Przełom nadnerczowy jest obarczony dużą śmiertelnością, jeśli nie jest odpowiednio szybko rozpoznany i leczony. 

    Kortyzol – norma 

    Kortyzol – badanie 

    To, czy diagnostyka poziomu kortyzolu wydalanego w Twoim organizmie jest wskazana, stwierdza lekarz na podstawie zgłaszanych przez Ciebie objawów i wyników zleconych przez niego badań. 

    Wskazania do zbadania kortyzolu obejmują m.in.: 

    • Podejrzenie zespołu lub choroby Cushinga – zespół objawów klinicznych wynikających z nadmiaru hormonów steroidowych, 
    • Występowanie zespołu objawów niedoczynności nadnerczy i obniżenia stężenia kortyzolu, 
    • Zespół chronicznego zmęczenia, wyczerpanie nerwowe i bezsenność, 
    • Zaburzenia nastroju, depresja
    • Zaburzenia miesiączkowania, 
    • Podejrzenie nowotworów narządów wydzielających hormony steroidowe (jajniki, jądra, nadnercza), 
    • Nadciśnienie tętnicze – zwłaszcza jeśli jest oporne na podstawowe leczenie. 

    Podsumowanie 

    Kortyzol jest niezbędny do zachowania równowagi organizmu i do radzenia sobie z docierającymi do nas bodźcami. Zaburzenia poziomu kortyzolu wpływają na każdy układ i narząd. We własnym zakresie możesz dbać o swój dobrostan psychiczny, który zapobiega nadmiernemu wydzielaniu tego hormonu. Naucz się, jak opanować stres. Jeśli czujesz przewlekłe napięcie, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą zdrowia psychicznego. Preparaty takie jak leki na uspokojenie i zioła na uspokojenie dostępne w aptekach w niektórych przypadkach mogą okazać się pomocne, ale nie powinny być stosowane bez porozumienia z medykiem! Pamiętaj, że sposoby na to, jak zbić kortyzol i jak go uzupełnić w przypadku niedoboru, zależą od przyczyny problemu. Aby unormować poziom hormonu, skonsultuj się z lekarzem. 

    Źródła:

    1. A. Szczeklik (red.), Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2023
    2. Bednarchuk T., Januś D., Kortyzol, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.1.4.10.2,  [dostęp: 10.04.2024 r.]
    3. Gandhi J., Sharma S., Thau L., Physiology, Cortisol, StatPearls Publishing https://europepmc.org/article/nbk/nbk538239, [dostęp: 10.04.2024 r.]
    4. Herman P., Kortyzol – norma, powyżej i poniżej normy, objawy, badanie, http://www.mp.pl/social/article/99731, [dostęp: 10.04.2024 r.] 
      O autorze
      lek. Aleksandra Furmańczyk
      lek. Aleksandra Furmańczyk
      Lekarka, absolwentka Kierunku Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Aleksandra Furmańczyk odbyła staż podyplomowy w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a następnie zdobywała doświadczenie zawodowe w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, pracując bezpośrednio z pacjentami. Obecnie jest w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z otorynolaryngologii. Zawodowo interesuje się dziedzinami zabiegowymi i systematycznie doskonali swoje umiejętności w tym obszarze. Prywatnie uprawia jogę, regularnie trenuje bieganie i z pasją rozwija swoją kolekcję roślin doniczkowych.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      lek. Aleksandra Furmańczyk
      lek. Aleksandra Furmańczyk
      Lekarka, absolwentka Kierunku Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Aleksandra Furmańczyk odbyła staż podyplomowy w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a następnie zdobywała doświadczenie zawodowe w Podstawowej Opiece...
      Przeczytaj więcej od tego autora