Antykoncepcja (16)

Skuteczna antykoncepcja to taka, która dobrana jest indywidualnie do potrzeb organizmu. Szczególnie ważne jest to u kobiet, które stosują zwykle środki silnie ingerujące w gospodarkę hormonalną. Istnieją różne metody antykoncepcji zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednak ich wybór nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. O tym, jaki rodzaj zabezpieczania się przed niechcianą ciążą wybrać przeczytasz w tym dziale na blogu.

Metody zapobiegania ciąży

Poza antykoncepcją dla kobiet istnieją też metody zapobiegania ciąży dla mężczyzn, choć jest ich mniej. Najpopularniejsze są prezerwatywy. Niektóre pary decydują się też na stosunek przerywany mimo tego, że nie jest to skuteczna metoda antykoncepcji. Mniej popularna w Polsce jest wazektomia, która wiąże się z zabiegiem chirurgicznym. Mało kto wie, że jest to proces odwracalny. Mężczyzna, który się podda wazektomii może w przyszłości mieć dzieci, jeśli zdecyduje się na ponowne wykonanie zabiegu odwrotnego.
Środki antykoncepcyjne dla kobiet występują w znacznie większej ilości wariantów. Najbardziej popularne są tabletki antykoncepcyjne, które przyjmowane regularnie wpływają na gospodarkę hormonalną, w taki sposób, że zajście w ciążę jest w 99,8% niemożliwe. Inne sposoby to m.in. zastrzyk antykoncepcyjny czy plastry antykoncepcyjne. Jednak warto pamiętać, że sposób zabezpieczania się powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb i wymagań organizmu. Oczywiście czasami zdarza się, że te same pigułki antykoncepcyjne odpowiadają kilku osobom z jednej grupy znajomych, jednak nie oznacza to, że i na nas wpłyną korzystnie. Musi być to zbadane przez lekarza, ponieważ stosowanie nieodpowiednich środków może wywołać wiele nieprzyjemnych konsekwencji fizycznych, np. przybieranie na wadze, zakrzepicę i psychicznych, np. nadwrażliwość czy wręcz stany depresyjne.