Antykoncepcja - poradnik

  (17)

Czym powinna charakteryzować się skuteczna antykoncepcja? Co to jest wskaźnik Pearla? Jak się zabezpieczyć przed ciążą? Wskazówki i porady na ten temat znajdziesz na naszym blogu. W publikowanych artykułach opisujemy m.in. zagadnienia związane z naturalnymi metodami rozpoznawania płodności, owulacją po porodzie, spadkiem libido. Dodatkowo tłumaczymy, dlaczego stosunek przerywany nie jest polecany przez lekarzy. 

Antykoncepcja – rodzaje zabezpieczeń

Jakie są rodzaje antykoncepcji? Wyjaśniamy! Do najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia się przed ciążą należą:

  • Metody mechaniczne (np. prezerwatywy, kapturki naszyjkowe, krążki, gąbki dopochwowe) – uniemożliwiają one przedostanie się plemników do narządów rodnych kobiet,
  • Metody hormonalne (np. pigułki, plastry, krążki dopochwowe, zastrzyki, wkładki domaciczne) – środki te ingerują w gospodarkę hormonalną kobiety, zatrzymując owulację.

Antykoncepcja – porady na temat alternatywnych metod zapobiegania ciąży

Istnieją jeszcze alternatywne sposoby unikania poczęć. Zaliczają do nich m.in. zabiegi chirurgiczne, w tym wazektomia. Niektóre pary decydują się ponadto na stosunek przerywany. Na uwagę zasługują także naturalne metody rozpoznawania płodności opierające się na obserwacji śluzu szyjkowego i pomiaru podstawowej temperatury ciała. Wymagają one jednak czasowej wstrzemięźliwości.

Prezerwatywy, tabletki, kalendarzyk? Prezentujemy najskuteczniejsze metody antykoncepcji!

Do określania skuteczności poszczególnych form zabezpieczeń służy indeks Pearla. Dostarcza on informacji na temat liczby nieplanowanych ciąż wśród 100 par stosujących daną metodę na przestrzeni roku.  Według niego do najmniej pewnych sposobów antykoncepcyjnych należy stosowanie prezerwatyw oraz środków plemnikobójczych. Warto jednak pamiętać, że wszystkie rodzaje antykoncepcji odznaczają się niewielkim ryzykiem poczęcia dziecka. Czym jest to spowodowane? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Najskuteczniejsza antykoncepcja – porady i wskazówki z naszego bloga

Znalezienie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej nie należy do łatwych zadań. Do najważniejszych czynników determinujących wybór zaliczają się: wiek, stan zdrowia, kwestie ekonomiczne, światopogląd. Sposoby regulacji poczęć powinny być ustalone z lekarzem i poprzedzone wykonaniem właściwych badań. Stosowanie nieodpowiednich środków powoduje m.in. przybieranie na wadze lub zakrzepicę. Niektóre substancje hormonalne wywołują też stany depresyjne.

Przeczytaj też