Lubrykanty - Żele intymne i nawilżające

  (35)

Lubrykanty, czyli inaczej żele intymne, są produktami służącymi do nawilżania okolic intymnych. Ich stosowanie zmniejsza ryzyko powstawania mikro urazów i otarć podczas stosunku, a także poprawia jakość życia seksualnego.

Sortuj według
Lubrykanty

Lubrykanty

Po żele intymne sięga się również ze względów zdrowotnych. Ich nawilżające właściwości zapewniają komfort kobietom zmagającym się z suchością pochwy. W tej kategorii dostępne są zarówno lubrykanty mogące urozmaicić seks, jak i preparaty pomagające zadbać o zdrowie intymne. 

 

Lubrykant – kiedy warto się w niego zaopatrzyć?

Podstawowym sygnałem świadczącym o tym, że należy zastosować lubrykant, jest suchość pochwy, przy czym w tym przypadku istnieją również specjalistyczne żele intymne i globulki na suchość pochwy. Przyczyną tego stanu może być stres, zmęczenie albo przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Suchość pochwy bywa spowodowana też ciężkim treningiem, karmieniem piersią, stosowaniem wysuszających kosmetyków i produktów do prania, menopauzą albo zażywaniem niektórych leków. Dolegliwość może wiązać się również z przechodzeniem określonej fazy cyklu menstruacyjnego. 

Jeżeli nawilżenie pochwy jest niewystarczające, warto zaopatrzyć się w lubrykant. Środek zapobiegnie powstawaniu otarć i podrażnień, poprawi też doznania odczuwane podczas zbliżenia. Nawilżający żel intymny ułatwi i uprzyjemni seks – również stosunki z użyciem prezerwatywy.

Lubrykanty mogą być także środkiem wspomagającym pary starające się o dziecko. Jeżeli z powodu niewystarczającego nawilżenia narządów intymnych stosunki seksualne mające prowadzić do zapłodnienia są bolesne, zniechęcają do dalszych prób. W takich sytuacjach stosowanie lubrykantu może poprawić zadowolenie ze współżycia i zapobiec otarciom. Ponadto niektóre żele intymne zostały opracowane tak, by zwiększały ruchliwość i żywotność plemników, co okazuje się dodatkowym wsparciem dla par marzących o powiększeniu rodziny.

Lubrykant może być stosowany również wtedy, gdy nie ma się problemów z nawilżaniem podczas stosunku, ale chce się urozmaicić łóżkowe zabawy. Dostępne są preparaty potęgujące doznania podczas zbliżenia oraz sprawdzające się w trakcie gry wstępnej, na przykład idealne do rozgrzewającego masażu. Co więcej, lubrykanty zaleca się stosować podczas seksu analnego, a także wtedy, gdy używa się gadżetów erotycznych. 

 

Rodzaje żeli intymnych

Lubrykanty na bazie wody dostępne w drogeriach czy aptekach można podzielić na kilka rodzajów ze względu na zawarte w nich substancje i charakterystyczne właściwości. Wyróżniamy lubrykanty na bazie wodysilikonu oraz lubrykanty stymulujące. Który żel intymny warto zastosować? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb. Zanim wybierze się konkretny żel nawilżający, warto poznać najważniejsze informacje na temat każdej grupy produktów.

 

Lubrykant na bazie wody

Lubrykant na bazie wody to żel o najbardziej naturalnym składzie ze wszystkich dostępnych propozycji. Łatwo go zmyć i nie tworzy trudnych do usunięcia plam na bieliźnie. Lubrykant na bazie wody to produkt przyjazny dla skóry, niepowodujący podrażnień ani alergii. Jest odpowiedni do stosowania z prezerwatywami lateksowymi i nielateksowymi. Żel nawilżający na bazie wody łagodzi dyskomfort i intensyfikuje doznania obojga partnerów. W przypadku kobiet borykających się z suchością pochwy może okazać się jednak niewystarczający. Jeżeli planuje się kupić lubrykant na bazie wody, miejscem, które trzeba odwiedzić, jest apteka lub drogeria. Dostępne są produkty typowo nawilżające oraz te wzbogacone kwasem mlekowym czy innymi składnikami wspierającymi zdrowie intymne.

 

Lubrykant na bazie silikonu

Żel intymny z tej kategorii produktowej będzie miał najsilniejsze właściwości nawilżające. Lubrykanty na bazie silikonu należą też do najdroższych preparatów polecanych w przypadku suchości pochwy. Żeli można używać również pod wodą, dlatego że silikon nie zmywa się zbyt szybko z powierzchni ciała. Ze względu na silne działanie nawilżający żel intymny na bazie silikonu jest zalecany do seksu analnego. Nie można go jednak stosować, gdy korzysta się z silikonowych gadżetów erotycznych. Po użyciu produktu trzeba dokładnie przemyć pochwę, by nie nagromadziły się w niej resztki preparatu. 

 

Lubrykant stymulujący

Stymulujący żel intymny poza nawilżeniem okolic intymnych może urozmaicać pieszczoty. Lubrykant jest wówczas wzbogacony substancjami działającymi rozgrzewająco, chłodząco albo wywołującymi mrowienie skóry. Żele intymne stymulujące, poprzez uwrażliwienie ciała na bodźce, ułatwiają osiągnięcie orgazmu i potęgują przyjemne doznania. 

 

Skład lubrykantu

Lubrykanty mogą różnić się składem, kolorem i zapachem. Najbezpieczniejszy jest żel nawilżający intymny na bazie wodnej. Tego typu produkty rzadko wywołują podrażnienia. Właściwości nawilżające i łagodzące żeli mogą zwiększać składniki takie jak aloes, pantenol czy rumianek. Jeżeli potrzebny jest bezpieczny, niewywołujący podrażnień lubrykant, apteka ma w swoim asortymencie łagodne produkty odpowiednie dla wrażliwej skóry.

A jakich substancji należy wystrzegać się w składach żeli intymnych? Składnikami, których trzeba unikać, są cukier (stanowi pożywkę dla chorobotwórczych grzybów) i N-9 – Spermicide nonoxynol (może powodować podrażnienia). W składach żeli warto wystrzegać się również olei, które nierzadko uszkadzają prezerwatywy i obniżają ich skuteczność. 

Żel nawilżający intymny może zawierać składniki poprawiające ukrwienie okolic intymnych. Dzięki stymulującemu działaniu preparatu osiąga się intensywniejsze doznania podczas zbliżeń. Lubrykanty mające urozmaicić seks i grę wstępną wzbogacane są też substancjami smakowymi i zapachowymi. Produkty można spożywać w niewielkich ilościach – wówczas nie powinny wpływać niekorzystnie na organizm. Dodatki smakowe i zapachowe do lubrykantów mogą jednak wywołać alergie i podrażnienia, dlatego takich żeli nie powinny stosować osoby ze szczególnie wrażliwą skórą. 

Ponadto warto pamiętać, że lubrykanty nie zawierają związków plemnikobójczych. Żel intymny nie może być więc stosowany jako metoda antykoncepcji.

 

Żel nawilżający – pomoc przy suchości pochwy

Problemy z odpowiednim nawilżeniem miejsc intymnych mogą utrudniać zbliżenia seksualne i  odbierać chęć do ich inicjowania. Suchość pochwy wiąże się nie tylko z bólem i ryzykiem otarć podczas stosunku, ale też sprawia, że intymne kontakty kojarzą się z czymś nieprzyjemnym. Problem niewystarczającego nawilżenia można na szczęście wyeliminować, stosując żele intymne. Tego typu preparaty zapewniają komfort kobiecie, ale też jej partnerowi, który może czerpać większą satysfakcję z życia erotycznego.

Żel nawilżający do pochwy przydaje się w przypadku wystąpienia niedoborów wydzielania śluzu. W takich sytuacjach zapewnia okolicom intymnym wystarczającą ochronę przed otarciami. Żele intymne stosowane w celach medycznych i dla poprawy jakości życia seksualnego, łatwo się zmywają i dobrze rozpuszczają w wodzie. 

Każdy z preparatów nawilżających może być również stosowany pomocniczo w leczeniu schorzeń, którym towarzyszy suchość pochwy. Żel intymny ułatwi aplikowanie tamponów, tabletek dopochwowych i mierzenie temperatury. Część lubrykantów mogą stosować również kobiety w ciąży i karmiące. Dobry żel nawilżający do pochwy ma fizjologiczne pH i nie zawiera substancji wywołujących podrażnienia skóry i błon śluzowych. 

 

Żele nawilżające – nie tylko do stosunku, ale również masażu całego ciała

Żel intymny przydaje się nie tylko do seksu waginalnego, analnego i oralnego. Ze względu na delikatną konsystencję, obecność substancji stymulujących skórę czy dodatków smakowych, z powodzeniem można wykorzystać go do masażu ciała czy innych pieszczot, które urozmaicą grę wstępną. Żel intymny stosowany podczas romantycznych zbliżeń zintensyfikuje przyjemne doznania, podsyci namiętność, pozwoli cieszyć się dotykiem bliskiej osoby i wykluczy nudę podczas zabaw łóżkowych. 

Marki powiązane z kategorią: Lubrykanty