Poradnik o kontuzjach i urazach

  (42)

Urazy sportowe mogą przytrafić się każdemu. Większość z nich ma łagodny przebieg i wynika z niewielkiego przeciążenia organizmu. Zdarzają się jednak uszkodzenia wymagające długotrwałej rehabilitacji. Jak zapobiegać kontuzjom? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko powikłań? Jak szybko wrócić do formy? Jakie są najczęstsze urazy w sporcie? Ile trwa proces leczenia? Jeśli szukasz odpowiedzi na te oraz inne pytania, nasz blog stanowi doskonałe miejsce na poszerzenie Twojej wiedzy!

Skąd biorą się urazy w sporcie?

Kontuzje sportowe mają różnorodne podłoże. Do ich najczęstszych przyczyn należą: nieprawidłowa technika ćwiczeń, źle dobrane obciążenie, niewystarczająca regeneracja organizmu. Podatność na urazy zwiększa ponadto siedzący tryb życia oraz pogłębiające się wady postawy. Najgorsze kontuzje sportowe zmuszają do ograniczenia aktywności fizycznej. W skrajnych wypadkach prowadzą do trwałego inwalidztwa. Więcej na ten temat dowiesz się, czytając nasz poradnik.

Kontuzje w sporcie – rodzaje

Jakie są najczęstsze kontuzje w sporcie? Wyróżnia się wiele typów urazów – od skręceń i złamań, przez skaleczenia i otarcia, aż po bóle pleców. Do powszechnie spotykanych należą:

  • Skręcenie lub zwichnięcie stawu skokowego,
  • Uszkodzenie mięśni, stawów kolanowych,
  • Zapalenie ścięgien,
  • Naderwanie struktur miękkich,
  • Złamanie rzepki kolanowej.

Jak zapobiegać kontuzjom w sporcie? Przeczytaj wskazówki z naszego bloga!

Zapobieganie kontuzjom stanowi ważny element treningów, dlatego kwestie z tym związane często poruszamy w naszym poradniku. Jak zmniejszyć ryzyko powikłań? Warto przestrzegać podstawowych zasad, takich jak:

  • Unikanie nadmiernego przeciążenia organizmu – jeśli poczujesz ból w trakcie wysiłku, zatrzymaj się i odpocznij,
  • Dbałość o prawidłową technikę ćwiczeń – kontuzje w sporcie często wynikają z niewiedzy. Żeby uniknąć błędów, najlepiej skonsultować się z trenerem,
  • Brak rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających,
  • Stopniowe zwiększanie poziomu trudności,
  • Konieczność zaopatrzenia się w odpowiednie obuwie i strój.

Kontuzje sportowe – leczenie

Wiesz już, z czego wynikają urazy sportowe? Leczenie to kolejne zagadnienie poruszane na naszym blogu. By szybko odzyskać sprawność, należy dobrać kurację do rodzaju uszkodzenia. Często wystarczy jedynie łagodzenie występujących objawów, odciążanie stawów i mięśni. W niektórych sytuacjach potrzebne jest wsparcie ortopedy lub fizjoterapeuty. Czasem aplikuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zapobieganie urazom w sporcie polega również na wykonywaniu dedykowanych zabiegów, m.in. z wykorzystaniem ultradźwięków.

Przeczytaj też