Stłuczenie biodra po bieganiu – jak szybko wrócisz do treningów?

13. 10. 2017 · 4 minuty czytania

Ból biodra po biegu to powszechna dolegliwość. Jak uchronić się przed kontuzją? Czy można leczyć się domowymi sposobami? Kiedy udać się do lekarza. Przeczytaj nasz artykuł!

Adrian Suszczyński
Adrian Suszczyński
Stłuczenie biodra po bieganiu – jak szybko wrócisz do treningów?

Przyszła jesień, spadają liście z drzew, pada deszcz, błoto, mokre kamienie każdy z tych czynników może spowodować poślizg, utratę równowagi i bolesne stłuczenie biodra. Jak długo trwa ta kontuzja i ile będzie trwał powrót do biegania?

Wszystko zależy od tego, jak silny był upadek i czy jest to tylko „obicie”, czy też poważniejszy uraz. Oczywiście nie bez znaczenia są możliwości regeneracyjne Twojego organizmu, a na to wpływ może mieć mnóstwo czynników.

Jak nie stłuc biodra? Przeczytaj, na co uważać i jak wyratować się z opresji

Z moich osobistych doświadczeń wynika, że najbardziej zabójczym połączeniem są mokre liście i skała lub mocno ubita nawierzchnia. Tam, gdzie biegam, najczęściej jest to glina lub skała wapienna. Każda z tych kombinacji daje efekt podobny do potknięcia się na skórce banana w kreskówkach.

Oczywiście najlepszą metodą jest profilaktyka, czyli ostrożne stawianie stóp, i podejrzliwość w stosunku do tego, co może się kryć pod liśćmi. Jeśli biegasz w zimie, na pewno nauczyłeś się biegać ostrożnie po lodzie. Bieganie po liściach i mokrych skałach oraz „wyśmiganej” glinie jest bardzo podobne. Jednak nawet najbardziej doświadczony biegacz może popełnić błąd i zostać zaskoczony przez zdradliwe podłoże.

Zobacz, jak biegać jesienią.

Jeśli warunki są trudne, najlepiej biegać po znanej sobie trasie, zwłaszcza po zmroku, gdy dni są niestety coraz krótsze. Kolejna rzecz, która może uratować Cię przed poważnym urazem, to nauczenie się bezpiecznego upadania. Nawet jeśli już stracisz równowagę, nie wszystko jest stracone. Wiem, że łatwo mówić, bo wszystko zazwyczaj dzieje się w ułamku sekundy, ale w tym czasie możesz jeszcze spróbować skierować swoje ciało w jakimś kierunku. Najlepiej, żeby była to trawa, krzaki lub coś takiego, co zamortyzuje upadek.

Po drugie, staraj się chronić newralgiczne części ciała, czyli głowę, kolana, łokcie i nadgarstki. Warto wykorzystać też to, co jest w zasięgu ręki, czyli drzewa i gałęzie, zwłaszcza podczas zbiegania w dół. Wymaga to oczywiście doświadczenia, więc warto ćwiczyć taką asekurację, gdy warunki terenowe są dobre.

Zobacz kompresy ciepło zimne.

Niestety nawet zastosowanie wszystkich środków bezpieczeństwa nie uchroni Cię przed upadkiem. Podczas biegania i jazdy na rowerze wywróciłem się niezliczoną ilość razy. Jednak zawsze oprócz kilku siniaków, otarć czy zadrapań i jednego złamanego palca nigdy nie było to nic poważnego.
ból nogi po bieganiu
 

Stłuczenie biodra – jak długo boli?

Jak wspomniałem wcześniej, ból biodra zależy od bardzo wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście to, czy jest to niegroźne stłuczenie, czy niestety złamanie. Jeżeli poślizgnięcie zakończyło się wywinięciem orła i twardym przyziemieniem, to istnieje szansa, że doszło do złamania. Jeżeli czujesz, że ból jest bardzo duży i ledwo lub wcale nie możesz ruszać nogą, to po prostu wezwij pomoc. Dobrze jest biegać z kimś, kto w razie upadku będzie mógł Ci pomóc. Jeśli biegasz sam, jedyne co zostaje, to wezwać pogotowie, więc zdecydowanie nie zapominaj zabrać z domu telefonu.

Sprawdź, jak działa maść rozgrzewająca.

Jeżeli ból nie jest zbyt duży i jesteś w stanie o własnych siłach się przemieszczać, spokojnym tempem wróć do domu. Jeżeli następnego dnia ból będzie taki sam lub się nasili, koniecznie udaj się do lekarza. Jeżeli ból ustępuje, to poza stosowaniem maści przeciwbólowej odpuść treningi przynajmniej na kilka dni.

    Kolejnym decydującym czynnikiem jest to, w jakiej kondycji jest Twój organizm. Jeżeli Twoja dieta jest uboga w białka oraz inne substancje odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu, to szansa na poważny uraz rośnie. Dlatego pamiętaj o odpowiedniej i zbilansowanej diecie.

    Może też być tak, że ból biodra nie musi być tylko efektem upadku, ale również stanu zapalnego, który zaczął się rozwijać wcześniej. Dlatego jeżeli ból nie ustępuje, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

    Sprawdź artykuł, zwyrodnienie stawu biodrowego: profilaktyka to ruch i dieta!

    Powrót do biegania – kiedy można wrócić do treningów po stłuczeniu biodra?

    Jeżeli ból ustąpił i nie odczuwasz już żadnych dolegliwości, możesz wrócić do treningów. Pamiętaj jednak, że im dłużej trwała przerwa, tym wolniej powinieneś zwiększać obciążenie treningowe. Zacznij od krótkich i mało intensywnych biegów. Jeśli nie pojawią się żadne dolegliwości bólowe, możesz stopniowo zwiększać ilość treningów i wracać do formy. Pamiętaj oczywiście o rozgrzewce i rozciąganiu. Nie zapominaj też o złotej zasadzie biegania w trudnych warunkach, czyli jeśli widzisz, że teren jest niepewny – zwolnij.  

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10 lat bikeBoard Team, a także biegam i pływam, z nadzieją, że pewnego dnia wystartuję w triatlonie. Jestem też patentowanym żeglarzem - Jeziora Mazurskie przepłynąłem wzdłuż i wszerz, a na pokładzie S.Y. Zawiszy Czarnego opłynąłem Grecję i okoliczne wyspy. Zimą jeżdżę na snowboardzie (zjazdowym), zdarza mi się też na biegówkach, a z dziećmi na nartach (najczęściej tyłem).
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10...
      Przeczytaj więcej od tego autora