Sucha skóra na nogach – przyczyny, objawy i leczenie

14. 6. 2022 · Iwona Bąkowska · 10 minut czytania

Sucha skóra na nogach powoduje uczucie dużego dyskomfortu. Przesuszony naskórek jest zmatowiony, mało elastyczny, a do tego swędzi i piecze. Jak poradzić sobie z suchą skórą na nogach? Jakie są najczęstsze przyczyny suchości i kiedy należy udać się do lekarza? Poznaj pomocne preparaty i domowe sposoby na suchą skórę nóg.

Sucha skóra na nogach – przyczyny

Zdrowa skóra pokryta jest specjalnym płaszczem hydrolipidowym, który niczym mur pełni funkcję ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także nadmiernym parowaniem wody z naskórka. Efektem poprawnego działania warstwy lipidowej jest gładka, elastyczna i miękka skóra, a drobne przesuszenia to stan przejściowy. Zastosowanie odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego dość szybko niweluje chwilowy dyskomfort, skóra się regeneruje i wraca do świetnej kondycji. 

Problem zaczyna się w przypadku długotrwałego zaburzenia funkcjonowania płaszcza ochronnego. Ilość i skład lipidów ulegają zmniejszeniu, prowadząc do utraty właściwego poziomu nawilżenia w warstwie rogowej naskórka. Skóra staje się sucha i podatna na podrażnienia, co obniża komfort życia i wywołuje wiele nieprzyjemnych przypadłości. Przyczyn nadmiernej suchości skóry na nogach należy upatrywać głównie w codziennych przyzwyczajeniach, nawykach i zaniedbaniach pielęgnacyjnych. W większości przypadków za nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i suchość naskórka odpowiadają:

  • Środki myjące i detergenty zawierające drażniące substancje,
  • Zbyt długie, gorące kąpiele,
  • Brak regularności w stosowaniu preparatów nawilżających i natłuszczających,
  • Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, zbyt intensywne opalanie,
  • Wahania temperatury, silny wiatr,
  • Szorstka odzież, a także odzież z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów.

Wyeliminowanie powyższych czynników, wprowadzenie do swojej rutyny dobrych praktyk i konsekwentna dbałość o skórę w krótkim czasie przynoszą odczuwalną ulgę.

Sucha skóra na nogach przyczyny

Jakie są objawy suchej skóry na nogach?
Suchość skóry wywołuje duży dyskomfort. Osoby borykające się z problemem narzekają na specyficzne uczucie ściągnięcia. Ponadto sucha oraz bardzo sucha skóra na nogach skutkuje pieczeniem, swędzeniem, a nawet świądem łydek, który odczuwalnie nasila się podczas snu. W skrajnych przypadkach skóra zaczyna się łuszczyć, staje się szorstka, wrażliwa oraz podatna na podrażnienia.

Długotrwałe przesuszenie powoduje zmianę struktury naskórka, a nogi tracą swój estetyczny wygląd. Charakterystycznym objawem jest niezdrowy połysk i pękanie skóry, która stopniowo zaczyna przypominać pergamin. Co więcej, mogą pojawić się reakcje alergiczne, np. wysypka, nasilające się w wyniku kontaktu z wodą czy kosmetykami pielęgnacyjnymi.

 

     

    Jak leczyć suchą skórę na nogach?

    Suchość skóry na nogach, wywołaną czynnikami egzogennymi, czyli zewnętrznymi, można wyeliminować poprzez odpowiednią pielęgnację i wprowadzenie kilku zmian w codziennej dbałości o ciało.

    Aby mieć gładką i dobrze nawilżoną skórę, należy:

    • Pić odpowiednią ilość wody, minimum 2 litry dziennie oraz uzupełnić jadłospis w świeże owoce i warzywa,
    • Unikać produktów myjących zawierających mydło i zastąpić je delikatnymi preparatami o neutralnym pH,
    • Zrezygnować z gorących kąpieli powodujących wysuszenie skóry,
    • Zrezygnować z solarium,
    • Podczas opalania chronić skórę preparatami z wysokim filtrem,
    • Zabezpieczać skórę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak wahania temperatury, mróz czy silny wiatr,
    • Depilować nogi wyłącznie przy użyciu pianki lub żelu nawilżającego,
    • Wprowadzić do swojej pielęgnacji regularne złuszczanie martwego naskórka za pomocą delikatnych peelingów.

    Oprócz powyższych warto również wprowadzić nawyk systematycznego nawilżania ciała preparatami przeznaczonymi do skóry suchej i bardzo suchej. Stosowanie odpowiednich kosmetyków zniweluje szorstkość i łuszczenie się skóry. Jakich substancji szukać w składzie produktów pielęgnacyjnych? Przede wszystkim takich, które wykazują działanie nawilżające, natłuszczające i regenerujące. Szukaj między innymi:

    • Mocznika, 
    • Kwasu hialuronowego, 
    • Gliceryny, lanoliny, 
    • Ceramidów, 
    • Naturalnych olejów. 

    Wśród olejów na szczególną uwagę zasługują olej ze słodkich migdałów, olej z kiełków pszenicy, z nasion wiesiołka oraz z nasion ogórecznika lekarskiego.

    Sucha skóra na nogach leczenie

    Sucha skóra nóg – kiedy udać się do lekarza?

    Uporczywą suchość skóry nie zawsze powodują czynniki zewnętrzne. Zdarza się, że jest to pierwszy lub jeden z objawów poważnego problemu zdrowotnego. Jeśli pomimo regularnej pielęgnacji, dbania o skórę, systematycznego złuszczania martwego naskórka i stosowania preparatów kojących jej stan nie ulega poprawie, należy zasięgnąć porady lekarza.

    O jakich chorobach może świadczyć sucha skóra?

    1. Cukrzyca – objawem nieleczonej cukrzycy bardzo często jest znaczne odwodnienie i wysuszenie skóry. Ponadto zostają spowolnione procesy gojenia oraz zwiększa się zagrożenie infekcją. Jednym z poważniejszych powikłań u osób chorujących na cukrzycę, jest tzw. zespół stopy cukrzycowej, który objawia się rozwojem infekcji w pękającej skórze na piętach.
    2. Choroby tarczycy – niepokojącym objawem jest wyraźnie ciemniejsza skóra na stopach, kolanach i łokciach. Dodatkowo choroby tarczycy powodują ziemistość i matowienie skóry, podatność na łuszczenie i pękanie.
    3. Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się wysuszeniem, uporczywym swędzeniem, a także pękaniem naskórka. Patologiczne zaburzenie w budowie warstwy lipidowej powoduje szybką utratę wody ze skóry, przez co staje się niezwykle podatna na wszelkie czynniki zewnętrzne.
    4. Łuszczyca – nieuleczalna, przewlekła choroba skóry, której głównym symptomem jest powstawanie charakterystycznych, łuszczących się obszarów przybierających formę grudek. Najczęściej atakuje kolana, łokcie, okolice lędźwi i pępka, aczkolwiek często występuje też na skórze głowy.

    Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty, to między innymi bolesne i bardzo widoczne „suche placki”, przebarwienia skóry, twardnienie i nasilona suchość, a także rany w miejscach pęknięć naskórka.

    Jak zadbać o suchą skórę na nogach?

    Sucha, łuszcząca się skóra na nogach wymaga regularnej pielęgnacji, która przywróci prawidłowe funkcje fizjologiczne i zapobiegnie nadmiernej utracie wody z naskórka. Odpowiednio dobrane mleczka do ciała uzupełnią niedobory substancji lipidowych, wzmocnią barierę ochronną, nawilżą i uelastycznią skórę. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na balsam do ciała, czy częściej Twój wybór pada na krem do ciała, zwróć uwagę, by był to produkt z emolientami, tworzącymi na skórze okluzyjny film tłuszczowy, np. emolient Cerkobaza. Emolienty są środkami biologicznie obojętnymi, polecanymi zwłaszcza skórze suchej, łuszczącej się i pękającej.

    Polecam również krem emolientowy Allerco, przeznaczony do skóry wrażliwej, atopowej, skłonnej do podrażnień i alergii. Preparat długotrwale nawilża i natłuszcza, a także przyspiesza regenerację skóry i zapobiega utracie wody. Innym ciekawym produktem jest balsam do ciała Bioderma Atoderm Intensive Baume, redukujący świąd i przywracający komfort suchej, podrażnionej skórze. Pielęgnację suchej skóry na nogach warto wspomóc już pod prysznicem. Żel pod prysznic Linum Emolient wygładzi, zmiękczy i uelastyczni skórę. Z kolei emolient pod prysznic Aderma Exomega Control o przyjemnej płynnej konsystencji delikatnie oczyści i ukoi skórę ze skłonnością do atopii.

    Jak zadbać o suchą skórę na nogach

    Sucha skóra na nogach – domowe sposoby

    Pielęgnację preparatami dostępnymi w aptekach i drogeriach warto uzupełnić domowymi sposobami, które dodatkowo wzmocnią ich działanie i przyspieszą regenerację skóry. Domowe metody stosowane od dziesiątek lat przynoszą świetne rezultaty, a co więcej – są tanie i proste w wykonaniu.

    • Masaż olejami naturalnymi – do masażu doskonale sprawdza się olej jojoba, kokosowy, ze słodkich migdałów czy arganowy. Regularne wcieranie w suchą skórę nóg olejków uelastycznia skórę, odżywia, nawilża i regeneruje. Ponieważ po aplikacji pozostaje tłusty film, zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu, by olejek miał szansę dokładnie wniknąć w głąb skóry.
    • Kąpiel z dodatkiem płatków owsianych – dodaj do kąpieli garść zmielonych płatków owsianych, które są cennym źródłem witaminy E i antyoksydantów. Półgodzinny seans w wannie ukoi swędzącą, podrażnioną skórę i nawilży ciało. Ważne, by w trakcie kąpieli nie używać innych kosmetyków oczyszczających, które mogłyby wysuszyć skórę.
    • Aloes – doskonale łagodzi stany zapalne, wzmacnia i odżywia skórę oraz tworzy na niej ochronną warstwę. Wetrzyj w skórę sok wyciśnięty z łodygi lub połóż na wysuszone miejsca kawałki miąższu. Dostępny jest aloes w postaci koncentratu, więc jeśli nie masz w domu swojej rośliny, ta opcja wspaniale ją zastąpi.
    • Naturalny peeling – w przypadku suchej i bardzo suchej skóry na nogach systematyczne złuszczanie naskórka to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych. Do wykonania domowego peelingu potrzebujesz zmielonej kawę i wybranego oleju. Wystarczy wymieszać 3 łyżki kawy z 2 lub 3 łyżkami oleju i gotowe. Naturalny peeling kawowy poprawi ukrwienie skóry, nawilży i ujędrni ciało.

    Podsumowanie

    Bardzo sucha łuszcząca się skóra na nogach może utrudnić normalne funkcjonowanie. Skóra swędzi, piecze, jest zaczerwieniona i podrażniona, co w znacznym stopniu obniża komfort życia. W zminimalizowaniu przykrych objawów pomocna staje się systematyczna pielęgnacja preparatami o właściwościach nawilżających i natłuszczających, jednak sucha skóra nóg może być również symptomem poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli pomimo wzmożonej dbałości o skórę przesuszenie nie ustępuje, niezbędna jest wizyta u lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości.

    Źródła:

    1. Agata Goliszewska, Małgorzata Gromek, Kamila Padlewska, Monika Smolińska, Ewa Sobolewska, Dorota Witkowska „Kosmetologia pielęgnacyjna”, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie
    2. Jałowska M., Adamska K. „Leczenie objawów i dolegliwości wywołanych suchością skóry.” Aesthetica 2017; 2 (20): 86–90.
    3. Kacalak-Rzepka A., Bielecka-Grzela S., Klimowicz A. i wsp. „Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny.” https://old.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf [dostęp 20.06.2022] 
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora