Regeneracja wątroby: jak szybko usprawnić pracę wątroby?

5. 10. 2018 · 3 minuty czytania

Ile trwa regeneracja wątroby? Co zrobić, by przyspieszyć ten proces? Dlaczego dieta i zdrowy styl życia są tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania narządu? Dowiedz się więcej!

 

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Regeneracja wątroby: jak szybko usprawnić pracę wątroby?

Wątroba to wyjątkowo zapracowany narząd: odpowiada za metabolizm, bierze udział w utrzymaniu temperatury ciała, magazynuje zapasy witamin i neutralizuje toksyny, leki i alkohol. Szacuje się, że w pojedynczej komórce wątrobowej zachodzi codziennie kilkaset procesów biochemicznych! Bez odpowiedniego wsparcia, zwłaszcza w starszym wieku, może sobie nie poradzić. Zobacz, ile trwa regeneracja wątroby i jak zregenerować wątrobę naturalnymi sposobami.

Regeneracja wątroby − dlaczego warto o nią dbać?

Wątroba znosi wiele niedogodności w związku z tłustymi posiłkami, alkoholem i zażywanymi lekarstwami. Jak na liczbę obowiązków, które na niej ciążą, jest niezwykle wytrwałą zawodniczką. Zdradzę Ci ciekawostkę − wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Ból może się jednak pojawić, kiedy wątroba znacznie się powiększy i zacznie naciskać na otaczającą błonę surowiczą. Dzieje się to zazwyczaj przy wirusowym zapaleniu wątroby (żółtaczce), silnym zatruciu (grzybami, lekami lub alkoholem) czy zastoju żółci.

Sprawdź leki wspomagające funkcjonowanie wątroby.

regeneracja wątroby - zdrowa a niezdrowa

Czynniki, które szkodzą Twojej wątrobie:

 • niewłaściwa dieta,
 • nadużywanie alkoholu,
 • narażenie na działanie toksyn i chemikaliów przemysłowych,
 • zatrucie grzybami,
 • tatuaże,
 • wysoki poziom triglicerydów we krwi,
 • nagminne stosowanie leków, zwłaszcza przeciwbólowych,
 • infekcje wirusowe.

 

Ile trwa regeneracja wątroby?

Pomimo wielu czynników, które obciążają Twoja wątrobę, ma ona ogromne zdolności regeneracyjne. Nawet po uszkodzeniu lub chirurgicznym usunięciu 75% masy potrafi się odbudować! Jak długo regeneruje się wątroba? Od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas ten na pewno będzie zależeć od stopnia uszkodzenia narządu, a także podjętych działań leczniczych, w tym ścisłego przestrzegania diety.

Czasami próg uszkodzeń bywa tak duży, że regeneracja wątroby jest niemożliwa. Jedynym wyjściem staje się przeszczep. Przykładem jest zatrucie muchomorem sromotnikowym, o czym wspominałam w artykule: Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc.

Jak odbudować wątrobę?

Pierwszym sygnałem, że Twoja wątroba potrzebuje pomocy będą nawracające wzdęcia, mdłości, biegunki, zaparcia, a także ból prawego podżebrza. Niepokojącymi objawami, które wymagają interwencji lekarskiej, jest zażółcenie skóry i białek oczu.

niepokojący objaw - zażółcenie białek oczu

 

Pierwszym ratunkiem dla poszkodowanej wątroby jest całkowity zakaz alkoholu i ograniczenie tłustych posiłków, które są źródłem cholesterolu.  Warto przejść na tzw. „dietę wątrobową” – czyli taka, która hamuje rozwój dolegliwości i przyspiesza regenerację wątroby. Jest ona lekka, ale niezwykle kolorowa i pełnowartościowa. Jedz przede wszystkim dania gotowane i produkty jak najmniej przetworzone. Zadbaj, żeby wszystko na Twoim talerzu było świeże. Wtedy regenerująca się wątroba nie będzie musiała się mierzyć z konserwantami czy zanieczyszczeniami. Jak sprawdzić, czy wątroba się regeneruje? Możesz wykonać próby wątrobowe, czyli badania biochemiczne krwi, które monitorują pracę wątroby.

regeneracja wątroby - dieta

4 zioła, które przyspieszają regenerację wątroby

1. Ostropest plamisty

To najbardziej popularna roślina, która pomoże zregenerować wątrobę. Jest wykorzystywana w lecznictwie już od czasów starożytności. Ostropest zawiera sylimarynę, która hamuje wchłanianie toksyn do wątroby, stymuluje procesy metaboliczne, chroni przed wolnymi rodnikami i przyspiesza podziały komórkowe. Odbudowuje też miąższ wątroby.

Sprawdź też suplement diety zawierający ostropest plamisty.

regeneracja wątroby - ostropest plamisty

2. Czarna rzodkiew

Poprawia procesy trawienne i pobudza wydzielanie żółci w wątrobie. Pomaga przyswajać substancje odżywcze i pomaga na wzdęcia, nudności i bóle brzucha.

regeneracja wątroby - czarna rzodkiew

3. Karczoch

Jego liście zwiększają wydzielanie żółci, obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają dolegliwości wątrobowe. Wskazaniami do stosowania karczocha są: niewydolność wątroby, stany zapalne pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych i wszelkie zaburzenia przemiany żółciowej. 

regeneracja wątroby - karczoch

4. Mniszek lekarski

Korzeń mniszka działa silnie żółciotwórczo i bezpośrednio pobudza czynności wątroby. Usprawnia też procesy trawienia i obniża poziom cukru, dzięki czemu może być stosowany w początkowym stadium cukrzycy.

Sprawdź też leki na trawienie.

regeneracja wątroby - mniszek lekarski

 

Jak długo regeneruje się wątroba? Przy odpowiedniej diecie i ziołowym wsparciu na pewno znacznie szybciej. Jeśli czujesz tępy ból w prawym podżebrzu, to połóż się na kanapie, rozluźnij ubranie i przyłóż do brzucha ciepły termofor. Wspomagaj się ostropestem plamistym – jest on uznawany za zioło pierwszej pomocy, które odpowiada za prawidłową pracę i regenerację wątroby.  

  Więcej artykułów na ten temat

  • Nadkwasota żołądka często objawia się po obfitym posiłku. Jej objawy często bywają bagatelizowane. Sprawdź, jak skutecznie ją leczyć! 
  • Krew w kale − na co może wskazywać?

   Krew w kale − na co może wskazywać?

   · 5 minut czytania
   Krew w stolcu może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, w tym o raku jelita grubego. Dowiedz się, co zrobić, kiedy zauważysz niepokojące objawy! Sprawdź, kiedy udać się do lekarza!
  • Gruczolak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych układu pokarmowego. Sprawdź, z jakimi objawami się wiąże i na czym polega jego leczenie!
  O autorze
  Agnieszka Raczkowska
  Agnieszka Raczkowska
  Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Agnieszka Raczkowska
  Agnieszka Raczkowska
  Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
  Przeczytaj więcej od tego autora