Regeneracja wątroby: jak szybko usprawnić pracę wątroby?

5. 10. 2018 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
  • profilaktyka

Wątroba to wyjątkowo zapracowany narząd: odpowiada za metabolizm, bierze udział w utrzymaniu temperatury ciała, magazynuje zapasy witamin i neutralizuje toksyny, leki i alkohol. Szacuje się, że w pojedynczej komórce wątrobowej zachodzi codziennie kilkaset procesów biochemicznych! Bez odpowiedniego wsparcia, zwłaszcza w starszym wieku, może sobie nie poradzić. Zobacz, ile trwa regeneracja wątroby i jak zregenerować wątrobę naturalnymi sposobami.

Regeneracja wątroby − dlaczego warto o nią dbać?

Wątroba znosi wiele niedogodności w związku z tłustymi posiłkami, alkoholem i zażywanymi lekarstwami. Jak na liczbę obowiązków, które na niej ciążą, jest niezwykle wytrwałą zawodniczką. Zdradzę Ci ciekawostkę − wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Ból może się jednak pojawić, kiedy wątroba znacznie się powiększy i zacznie naciskać na otaczającą błonę surowiczą. Dzieje się to zazwyczaj przy wirusowym zapaleniu wątroby (żółtaczce), silnym zatruciu (grzybami, lekami lub alkoholem) czy zastoju żółci.

regeneracja wątroby - zdrowa a niezdrowa

Czynniki, które szkodzą Twojej wątrobie:

  • niewłaściwa dieta,
  • nadużywanie alkoholu,
  • narażenie na działanie toksyn i chemikaliów przemysłowych,
  • zatrucie grzybami,
  • tatuaże,
  • wysoki poziom triglicerydów we krwi,
  • nagminne stosowanie leków, zwłaszcza przeciwbólowych,
  • infekcje wirusowe.

Ile trwa regeneracja wątroby?

Pomimo wielu czynników, które obciążają Twoja wątrobę, ma ona ogromne zdolności regeneracyjne. Nawet po uszkodzeniu lub chirurgicznym usunięciu 75% masy potrafi się odbudować! Jak długo regeneruje się wątroba? Od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas ten na pewno będzie zależeć od stopnia uszkodzenia narządu, a także podjętych działań leczniczych, w tym ścisłego przestrzegania diety.

Czasami próg uszkodzeń bywa tak duży, że regeneracja wątroby jest niemożliwa. Jedynym wyjściem staje się przeszczep. Przykładem jest zatrucie muchomorem sromotnikowym, o czym wspominałam w artykule: Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc.

Jak odbudować wątrobę?

Pierwszym sygnałem, że Twoja wątroba potrzebuje pomocy będą nawracające wzdęcia, mdłości, biegunki, zaparcia, a także ból prawego podżebrza. Niepokojącymi objawami, które wymagają interwencji lekarskiej, jest zażółcenie skóry i białek oczu.

niepokojący objaw - zażółcenie białek oczu

Pierwszym ratunkiem dla poszkodowanej wątroby jest całkowity zakaz alkoholu i ograniczenie tłustych posiłków, które są źródłem cholesterolu.  Warto przejść na tzw. „dietę wątrobową” – czyli taka, która hamuje rozwój dolegliwości i przyspiesza regenerację wątroby. Jest ona lekka, ale niezwykle kolorowa i pełnowartościowa. Jedz przede wszystkim dania gotowane i produkty jak najmniej przetworzone. Zadbaj, żeby wszystko na Twoim talerzu było świeże. Wtedy regenerująca się wątroba nie będzie musiała się mierzyć z konserwantami czy zanieczyszczeniami. Jak sprawdzić, czy wątroba się regeneruje? Możesz wykonać próby wątrobowe, czyli badania biochemiczne krwi, które monitorują pracę wątroby.

regeneracja wątroby - dieta

4 zioła, które przyspieszają regenerację wątroby

Ostropest plamisty

To najbardziej popularna roślina, która pomoże zregenerować wątrobę. Jest wykorzystywana w lecznictwie już od czasów starożytności. Ostropest zawiera sylimarynę, która hamuje wchłanianie toksyn do wątroby, stymuluje procesy metaboliczne, chroni przed wolnymi rodnikami i przyspiesza podziały komórkowe. Odbudowuje też miąższ wątroby.

regeneracja wątroby - ostropest plamisty

Czarna rzodkiew

Poprawia procesy trawienne i pobudza wydzielanie żółci w wątrobie. Pomaga przyswajać substancje odżywcze i pomaga na wzdęcia, nudności i bóle brzucha.

regeneracja wątroby - czarna rzodkiew

Karczoch

Jego liście zwiększają wydzielanie żółci, obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają dolegliwości wątrobowe. Wskazaniami do stosowania karczocha są: niewydolność wątroby, stany zapalne pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych i wszelkie zaburzenia przemiany żółciowej. 

regeneracja wątroby - karczoch

Mniszek lekarski

Korzeń mniszka działa silnie żółciotwórczo i bezpośrednio pobudza czynności wątroby. Usprawnia też procesy trawienia i obniża poziom cukru, dzięki czemu może być stosowany w początkowym stadium cukrzycy.

regeneracja wątroby - mniszek lekarski

Jak długo regeneruje się wątroba? Przy odpowiedniej diecie i ziołowym wsparciu na pewno znacznie szybciej. Jeśli czujesz tępy ból w prawym podżebrzu, to połóż się na kanapie, rozluźnij ubranie i przyłóż do brzucha ciepły termofor. Wspomagaj się ostropestem plamistym – jest on uznawany za zioło pierwszej pomocy, które odpowiada za prawidłową pracę i regenerację wątroby.  

Więcej artykułów na ten temat