Co robić, gdy dziecko dopadnie biegunka? [LECZENIE]
![Co robić, gdy dziecko dopadnie biegunka? [LECZENIE]](https://backend.drmax.pl/media/amasty/blog/magefan_blog/AdobeStock_76120694.jpeg)
Biegunka u małego dziecka jest jednym z bardziej stresujących momentów w życiu młodego rodzica. Podczas gdy na gorączkę możesz podać syrop, na ząbkowanie łagodzący żel, a na kolkę kropelki, to z biegunką jest nieco inaczej. U rodziców pojawia się dezorientacja i nieopisana obawa, że dziecko krytycznie się odwodni. Pewnie zastanawiasz się, gdzie jest granica, gdy możesz jeszcze leczyć dziecko samodzielnie, a kiedy trzeba pojawić się z nim u lekarza. Warto zaznaczyć, że duży odsetek biegunek u dzieci możesz wyleczyć aptecznymi i domowymi sposobami.
Spis treści:
Biegunka u dziecka: przyczyny
Wiedz, że najczęstszą przyczyną biegunki u dziecka są wirusy. Szczególnie narażone są na nią dzieci w żłobkach i przedszkolach, gdzie choroby po kolei przechodzą z malucha na malucha, poprzez dotyk i zabawki.
Częstą przyczyną biegunki są słynne rotawirusy, które na początku dają objawy podobne do przeziębienia, a po 2 – 3 dniach wywołują silne, wodniste wypróżnienia oraz wymioty.
Wśród przyczyn biegunki u dziecka możemy wymienić:
- infekcję żołądkowo-jelitową (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą),
- błędy dietetyczne, jak podawanie nadmiaru soków owocowych lub potraw ciężkostrawnych,
- alergię pokarmową,
- leczenie antybiotykami,
- bolesne ząbkowanie,
- stresujące sytuacje.
Biegunka u dziecka: objawy
Jak łatwo się domyślić, biegunka cechuje się przede wszystkim nagłym zwiększeniem ilości stolców w ciągu doby. U dziecka pojawiają się częstsze wypróżnienia, które nie są adekwatne do ilości karmień. Zmienia się również konsystencja stolca, jego zapach i zabarwienie. Stolce mogą być rzadkie, wodniste lub zielonkawe. Mogą być z domieszką śluzu, ropy lub krwi oraz bardzo nieprzyjemnie pachnieć.
Biegunce u dziecka może też towarzyszyć:
- ból brzucha,
- brak apetytu,
- wymioty,
- czasami wysoka gorączka.
Zobacz preparaty na brak apetytu.
Biegunka na tle wirusowym trwa zwykle od kilku godzin do kilku dni. Gdy biegunka nie jest leczona, może przerodzić się w formę przewlekłą.
A jak to jest z biegunką u małych dzieci?
Problem biegunki rzadko dotyczy niemowląt, które są karmione piersią. Mleko matki zawiera substancje odpornościowe, które niszczą mikroorganizmy wywołujące biegunki. Pamiętajmy, że zjawiskiem zupełnie naturalnym jest to, że niemowlęta karmione piersią oddają stolec po każdym posiłku (nawet 6 – 8 razy dziennie), zatem nie ma powodów do obaw, gdy kolor i konsystencja kupki jest cały czas do siebie podobna.
Biegunka u niemowląt występuje wtedy, kiedy nagle zwiększa się częstotliwość oddawania stolców, wyraźnie zmienia się ich charakter i pogarsza samopoczucie malucha.
Sprawdź produkty na zaparcia.
W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanymlub małych dzieci o rozszerzonej diecie, o biegunce mówimy wtedy, gdy zaczną występować więcej niż trzy luźne kupki w ciągu doby.
Biegunka – leczenie u dziecka w kilku krokach
Biegunka – leczenie. Krok 1.: ELEKTROLITY
Obowiązuje zasada, że przy biegunce dziecko może pić bez żadnych ograniczeń, przy czym najlepiej, gdy będą to specjalnie do tego przeznaczone doustne płyny nawadniające, które możesz kupić w aptece bez recepty. Zawierają one elektrolity (sód i potas) oraz glukozę, które są dobrze przyswajalne przez organizm.
Zobacz elektrolity dla dorosłych.
Doustne płyny nawadniające podawaj dziecku w ciągu pierwszych 3 – 4 godzin od wystąpienia biegunki oraz po każdym biegunkowym stolcu. W przypadku towarzyszących wymiotów, kontynuuj nawadnianie, z tym że dziecko powinno pić płyny małymi łyczkami (możesz podawać łyżką) co kilka minut, aby nie nasilać odruchu wymiotnego.UWAGA: Płyn powinien być chłodny, a nawet zimny, ponieważ ciepła woda może wzmagać odruchy wymiotne.
Przyjęło się, że:
- dziecku poniżej 2. roku życia po oddaniu każdego płynnego stolca należy podać 50 – 100 ml płynów, co odpowiada ¼ – ½ szklanki,
- dziecku w wieku od 2 do 10 lat podaje się 100 – 200 ml płynów, co odpowiada ½ – 1 szklanki.
Nie stosuj płynów innych niż zalecane, np. soków lub słodzonej herbaty, gdyż mogą nasilać biegunkę.
UWAŻAJ NA NIEPOKOJĄCE OBJAWY ODWODNIENIA |
Widoczne objawy odwodnienia organizmu występują przy utracie wody wynoszącej 3% ciężaru ciała. Najbardziej narażone są niemowlęta do 6. miesiąca życia. Niepokojące objawy biegunki u małych dzieci to:
|
Rodzicu, podawaj dziecku doustne płyny nawadniające! Udowodniono, że w przypadku biegunki wodnistej zastosowanie tych płynów zmniejsza konieczność nawadniania dożylnego.
W przypadku, gdy u Twojego dziecka występuje nasilona biegunka i wymioty, a także zauważysz wcześniej wymienione objawy odwodnienia, natychmiast zabierz je na szpitalny oddział ratunkowy. Zależnie od stopnia odwodnienia, lekarz może zalecić nawadnianie dożylne lub ograniczy się do podawania dziecku doustnych płynów nawadniających w celu uzupełnienia utraconych minerałów.
Biegunka – leczenie. Krok 2.: ŻYWIENIE
Pamiętaj, nawadnianie dziecka to podstawa! Wprowadzanie posiłków powinno się odbyć po około 4 godzinach od rozpoczęcia kuracji płynami. Badania naukowe dowodzą, że prawidłowe żywienie w biegunce sprzyja odbudowie nabłonka jelitowego oraz szybkiej regeneracji ciała. Wczesne wprowadzenie pożywienia skraca czas trwania biegunki i zmniejsza ryzyko hospitalizacji!
Wbrew dawnym przekonaniom o słuszności głodzenia dziecka podczas biegunki, obecnie zaleca się, aby podawać mu takie same pokarmy, jakie spożywało przed jej wystąpieniem. Miej na uwadze to, że Twoje dziecko w czasie biegunki będzie lepiej tolerowało mniejsze porcje jedzenia podawane częściej niż duże porcje, ale podawane raz na jakiś czas.
W przypadku niemowląt karmionych piersią, należy kontynuować tę formę karmienia przez cały okres trwania biegunki. Z kolei u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, nie zaleca się dodatkowego rozcieńczania mleka.
Poznaj objawy zatrucia pokarmowego.
Biegunka – leczenie. Krok 3.: PROBIOTYKI
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi leczenia biegunki, warto rozważyć podanie dziecku probiotyków, które zawierają bakterie Lactobacillus GG lub Saccharomyces boulardii. Stwierdzono, że przywrócenie właściwej mikroflory jelitowej skraca czas trwania biegunki.
Zobacz probiotyki dla dzieci.
Biegunka – leczenie. Krok 4.: DOMOWE SPOSOBY
U starszych dzieci, które już mają całkowicie rozszerzoną dietę, biegunkę można spróbować leczyć domowymi sposobami.
Skutecznymi środkami są:
- suszone czarne jagody, kisiel jagodowy lub herbatka z jagód,
- zupa z marchwi lub po prostu gotowana marchewka.
Zawarte w jagodach garbniki uszczelniają błonę śluzową jelit, dzięki czemu zmniejszają częstotliwość wypróżnień. Potrawy zawierające marchewkę zawierają pektyny, które załagodzą podrażnione ściany jelita i również zagęszczą stolec.
W celu załagodzenia bólu i uczucia ściskania w brzuchu, delikatnie masuj brzuszek dziecka i stosuj ciepłe okłady.
Sprawdź produkty na wzdęcia dla dzieci.
Biegunka – leczenie. Krok 4.: LEKI
Nie podawaj dziecku leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem, ponieważ istotą biegunki oraz wymiotów jest pozbycie się toksyn z organizmu.
Leki przeciwbiegunkowe zatrzymają toksyny i płyny, co będzie szkodliwe dla delikatnego ciała dziecka. Jeszcze raz podkreślę, że leczenie biegunki polega przede wszystkim na nawadnianiu!
Sprawdź leki na biegunkę dla dzieci i niemowląt.
Kiedy z dzieckiem należy udać się do lekarza?
Nie należy na własną rękę leczyć niemowlęcia poniżej 6. miesiąca życia. O sposobie leczenia biegunki u tak małego dziecka powinien decydować lekarz. W przypadku starszych dzieci z biegunką, gdy apteczne i domowe sposoby nie pomogą, niezbędny będzie szpitalny oddział ratunkowy (SOR).
Najnowsze artykuły
Schodząca skóra na stopach u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia
Łuszcząca i pękająca skóra na stopach u dziecka może być dla niego źródłem wielu przykrych dolegliwości. Poznaj jej możliwe przyczyny i sposoby leczenia!Jęczmień u dziecka − przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
Jęczmień na oku najczęściej pojawia się u dzieci po potarciu powieki brudnymi rękami. Uwidacznia się wówczas obrzęk i zaczerwienienie. Leczenie polega na oczyszczaniu okolicy oczu, ciepłych okładach i masażu.Wirus RSV – diagnostyka, objawy i leczenie
Przyspieszenie oddechu, mokry kaszel, świsty oraz gorączka u niemowlaka, to objawy mogące sugerować zapalenie oskrzelików. Dowiedz się więcej na temat wirusa RSV odpowiedzialnego za to schorzenie.Częste nudności i wymioty u dziecka − co mogą oznaczać?
Nudności i wymioty to częsta przypadłość wieku dziecięcego. Stanowią one objaw wielu schorzeń, z tego powodu w celu poznania przyczyny, niezbędne jest również analiza innych objawów towarzyszących.
Przeczytaj też
Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść, a czego nie jeść?
Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach żołądka. Sprawdź, czego musisz unikać, a co jest zalecane w codziennym menu? Przeczytaj więcej na ten temat!Marskość wątroby – jak rozpoznać rozwój nieodwracalnej choroby?
Marskość wątroby przez wiele lat przebiega bezobjawowo, dlatego trudno ją zdiagnozować. Powszechnie uważa się, że schorzenie dotyka głównie osób nadużywających alkoholu? Czy słusznie? Sprawdź!Co robić, gdy dziecko dopadnie biegunka? [LECZENIE]
Biegunka u dzieci to ogromny stres dla rodziców. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie maleństwa. Warto również pamiętać o podawaniu probiotyków i elektrolitów. Dowiedz się więcej!Skąd się bierze pieczenie w żołądku w nocy?
Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Czasem wystarczy zmienić ułożenie podczas snu lub ograniczyć kawę, by pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Dowiedz się więcej!
Więcej artykułów na ten temat
My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]
· 8 minut czytaniaJak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!Jak uśpić niemowlaka? Sprawdzone sposoby sprytnej mamy!
· 5 minut czytaniaUsypianie dziecka wymaga ogromnej cierpliwości. Co zrobić, by pomóc maluszkowi zasnąć? Dlaczego warto zadbać o wprowadzenie i przestrzeganie codziennych rytuałów? Sprawdź!Mama radzi: co na prezent dla noworodka?
· 5 minut czytaniaChcesz pogratulować świeżo upieczonej mamie? Sprawdź, jaki wziąć ze sobą prezent dla noworodka? Grzechotka, pampersy, ubranka, a może sesja zdjęciowa? Zobacz nasze propozycje!