Nerwica żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

15. 9. 2022 · 6 minut czytania

Nerwica żołądka nie ma podłoża w przyczynach organicznych, lecz w emocjonalnych. Objawy pojawiają się na skutek silnego stresu. Bardzo dobre rezultaty daje leczenie objawowe połączone z psychoterapią.

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Nerwica żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekły stres oraz problemy emocjonalne bardzo często znajdują ujście w układzie pokarmowym, będąc źródłem przykrych dolegliwości. Jedną z nich jest nerwica żołądka, określana także mianem choroby emocji. Objawy schorzenia w postaci bólu brzucha, biegunki i innych przykrych symptomów uaktywniają się przed ważnymi momentami życiowymi. Sprawdź, czy cierpisz na nerwicę żołądka i dowiedz się, jak skutecznie z nią walczyć!

Co to jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to jedno z wielu zaburzeń psychosomatycznych, będących reakcją obronną organizmu na stres i lęk. Żołądek posiada silne powiązanie z układem nerwowym, przez co szczególnie reaguje na wszelkie emocje. Wówczas w organizmie rośnie poziom kortyzolu (hormonu stresu) i adrenaliny. Ośrodki nerwowe zlokalizowane w przewodzie pokarmowym odbierają bodźce poprzez nerwy czuciowe i za pośrednictwem neuronów przekazują je do żołądka i jelit, co ma znaczenie dla odczuwanych przez pacjenta symptomów.

Przyczyny nerwicy żołądka

Przyczyn nerwicy żołądka należy upatrywać się w czynnikach organicznych głównym jej źródłem jest narażenie organizmu na przewlekły stres, który negatywnie odbija się na wielu organach naszego organizmu. Schorzenie bardzo często diagnozowane jest u osób, które:

  • Żyją w ciągłym biegu i napięciu,
  • Nadmiernie przejmują się opinią innych osób,
  • Odczuwają silne emocje przed ważnymi wydarzeniami,
  • Mają problemy związane z życiem zawodowym lub rodzinnym i nie potrafią sobie z nimi poradzić,
  • Są przepracowane,
  • Poświęcają niewielką ilość czasu na regenerację organizmu.

Warto wiedzieć, że nieleczona nerwica żołądka może w dalszej perspektywie przekształcić się w poważniejsze choroby, takie jak: zapalenie błony śluzowej żołądka, refluks, zespół jelita drażliwego czy wrzody żołądka.

Co to jest nerwica żołądka

Nerwica żołądka – objawy

Nerwicę żołądka cechuje zmienność i niespecyficzność objawów. Pacjenci często skarżą się na szereg dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Do najczęstszych z nich należą:

  • Bóle brzucha,
  • Uczucie „ściśniętego żołądka”,
  • Skurcze żołądka,
  • Wymioty i nudności,
  • Palenie w przełyku,
  • Utrata apetytu,
  • Uczucie przelewania w brzuchu,
  • Częste gazy, wzdęcia i biegunki,
  • Trudności w przełykaniu,
  • Nadkwasota żołądka.

Oprócz dolegliwości fizycznych nerwicy żołądka mogą towarzyszyć także objawy związane z psychiką. Wiele osób odczuwa częste zmiany nastroju, problemy ze snem, drażliwość czy poczucie nieuzasadnionego lęku. Nierzadko pojawia się kołatanie serca, omdlenia, drżenia rąk, całego ciała, wzmożona potliwość. Objawy nerwicy żołądka nie stanowią zagrożenia dla życia, niemniej jednak dyskomfort z nimi związany negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i znacznie obniża jakość życia.

Nerwica żołądka – leczenie 

Leczenie warto rozpocząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który po zebraniu wywiadu zleci badania krwi i kału, a także pokieruje nas do specjalisty gastrologa, psychiatry lub psychoterapeuty. W postawieniu diagnozy pomocne mogą być również badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej lub gastroskopia. Jeśli nie wykażą one niepokojących zmian, podczas gdy pacjent usilnie uskarża się na dolegliwości, można podejrzewać nerwicę żołądka.

Leczenie schorzenia opiera się na łagodzeniu przykrych objawów. W sytuacjach, gdy nerwicy żołądka towarzyszą kłopoty z wypróżnianiem i uczucie rozpierania jamy brzusznej, warto sięgnąć po dostępne bez recepty tabletki na biegunkę, leki na wzdęcia i leki rozkurczowe. Związki zawarte w środkach dedykowanych biegunce wykazują działanie hamujące perystaltykę jelit – tym samym zmniejszają częstotliwość oddawania stolca. Kiedy odczuwamy lęk, można wdrożyćleki na uspokojenie, które dzięki starannie dobranym kompozycjom składników aktywnych wspomagają zmniejszenie napięcia i wpływają kojąco na nasz organizm. 

Światowe towarzystwa psychiatryczne zwracają uwagę, że równie istotną kwestią postępowania leczniczego przy nerwicy żołądka jest wdrożenie psychoterapii, która pozwala dotrzeć do źródła zaburzenia i znaleźć przyczynę. Praca z terapeutą pomaga także zrozumieć pacjentowi mechanizmy jego zachowania i zaakceptować swój stan, a tym samym zmienić podejście do pojawiających się trudności życiowych i wypracować odporność na stres
Nerwica żołądka objawy

Nerwica żołądka – domowe sposoby

Objawy nerwicy żołądka możemy łagodzić również za pomocą domowych sposobów. Dobrym krokiem będzie sięgnięcie po naturalne zioła, takie jak rumianek i mięta, które znane są ze swoich właściwości rozkurczających, a także chmiel – pobudza trawienie i zmniejsza napięcie mięśni gładkich. Warto także do codziennej diety włączyć suplementy pobudzające procesy trawienne – np. błonnik w tabletkach. 

Dieta przy nerwicy żołądka

Dieta bogata w odpowiednie ilości składników odżywczych ma kluczowe znaczenie w przypadku problemów żołądkowych. Powinna opierać się na lekkostrawnych posiłkach, by dodatkowo nie obciążać jelit i żołądka. Zaleca się spożywanie kilku, najlepiej około 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych. 

Kilka skutecznych porad żywieniowych w czasie zmagań z nerwicą żołądka:

  • Ogranicz produkty sprzyjające wystąpieniu wzdęć i gazów, których nie toleruje Twój organizm (nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne czy orzechy),
  • Unikaj produktów zawierających dużą ilość sztucznych substancji słodzących,
  • Wystrzegaj się ostrych przypraw oraz produktów zawierających duże ilości nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego,
  • W trakcie nasilenia objawów ogranicz ilość kawy i mocnej herbaty, pij minimum 2 litry wody dziennie.

Nerwica żołądka – co robić, by jej uniknąć?

Stresu będącego głównym winowajcą nerwicy żołądka nie da się zupełnie wyeliminować ze swojego życia. Zawsze znajdą się sytuacje, kiedy będzie nam towarzyszył w większym lub mniejszym natężeniu. Jednak istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z emocjami, by uniknąć wielu dolegliwości. To, co możesz zrobić dla siebie, zamyka się w następujących krokach.

  1. Zadbaj o swój komfort psychiczny – wybierz się do psychiatry lub psychoterapeuty, kiedy czujesz, że sytuacje stresowe wywołują u Ciebie paraliżujący lęk.
  2. Dbaj o kondycję fizyczną – nie musisz od razu biec na siłownię, czy codziennie katować się męczącymi treningami. Postaw na ulubioną aktywność po pracy – spacer, joga, jazda na rowerze, a może pływanie? Możliwości jest wiele, a Twoje ciało z pewnością na tym skorzysta!
  3. Pozwól sobie na zrozumienie emocji, które odczuwasz i nie bój się zmian – w łagodzeniu stresu pomaga wypracowanie w sobie odpowiedniego podejścia do zmian. Na pewne wydarzenia nie masz wpływu, zrozumienie i zaakceptowanie tego ułatwia walkę ze stresem. Pozytywne emocje rozładowują napięcie, dlatego warto uczyć się je wytwarzać i wizualizować.
  4. Wysypiaj się – pamiętaj, że liczy się nie tylko czas, jaki poświęcisz na nocny odpoczynek, ale również warunki, w jakich to robisz. Przed pójściem spać przewietrz sypialnię i odłóż telefon/komputer). 
Nerwica żołądka czy jest groźna

Czy nerwica żołądka jest groźna dla zdrowia?

Nerwica żołądka sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Jednak towarzyszące jej objawy znacznie obniżają jakość codziennego funkcjonowania i mogą sprawić, że będziesz powoli wyłączać się z życia towarzyskiego czy zawodowego. Warto więc zawsze szukać przyczyny tego stanu i korzystać z pomocy specjalistów, dzięki którym uwolnimy się od uporczywych objawów.

Podsumowanie

Jeśli w sytuacjach stresowych za każdym razem czujesz, że żołądek odmawia Ci posłuszeństwa, z dużym prawdopodobieństwem może to wskazywać na nerwicę żołądka. Chociaż nie zagraża ona życiu, nie powinieneś bagatelizować tego schorzenia. Pomoc specjalistów i domowe sposoby radzenia sobie z dolegliwością korzystnie wpłyną na Twój układ trawienny.

Źródła:
 
  1. Jabłoński M., Farmakoterapia zaburzeń nerwicowych – warunki optymalnego wyboru leczenia, Psychiatria po dyplomie, Tom 8, Nr 1, 2011.
  2. Rosenhan D.L., Seligman M.E.P., Psychopatologia, Tom I, II, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 1994.
  3. Strehlow W., Żołądek i choroby jelit, Wydawnictwo Esprit, 2018.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
    Przeczytaj więcej od tego autora