Mechaniczna niedrożność jelit − co może ją spowodować?

9. 11. 2018 · 3 minuty czytania

Mechaniczna niedrożność jelit może prowadzić do konieczności przeprowadzenie operacji w trybie pilnym. Z czego bierze się ta choroba? Jak się objawia i jak ją leczyć? Sprawdź!

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Mechaniczna niedrożność jelit − co może ją spowodować?

Niedrożność jelit często kojarzy się ze zwykłym zaparciem. Poniekąd jest to prawda. Natomiast pełny obraz choroby, jak i jej przyczyny są dużo bardziej skomplikowane. Mechaniczna niedrożność jelit jest jedną z najczęstszych przyczyn kwalifikacji chorego do zabiegu operacyjnego w trybie pilnym. Zobacz, co może spowodować mechaniczną niedrożność jelit i jak szybko ją rozpoznać.

Czym jest mechaniczna niedrożność jelit?

Niedrożność jelit to choroba, w której treść jelit zatrzymuje się. Może ona być wynikiem powstawania na pewnym odcinku jelita przeszkody (mechaniczna niedrożność jelit) lub zahamowania prawidłowej perystaltyki, czyli ruchów jelit (porażenna niedrożność jelit).

mechaniczna niedrożność jelit - kobieta trzymająca się za brzuch

 

Mechaniczna niedrożność jelit – przyczyny

Mechaniczna niedrożność jelit może powstać przez zatkanie światła jelita lub zaciśnięcie pętli jelita. W zależności od przyczyny, rodzaju umiejscowienia, jak tego, jak i zaawansowana jest choroba, niedrożność może dawać różne objawy.

W przypadku niedrożności jelita z zatkania − czas, jaki mija od pierwszych symptomów do widocznego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta wynosi kilka dni. Natomiast w przypadku niedrożności z zaciśnięcia − zaledwie kilka godzin.

Sprawdź też leki na układ pokarmowy.

Najczęściej przyczynami mechanicznej niedrożności jelit przez zatkanie są:

guzy nowotworowe, które zamykają światło jelita od wewnątrz – dotyczą szczególnie osób starszych i obejmują jelito grube,

  • ciała obce, w tym pasożyty
  • kamienie żółciowe
  • kamienie kałowe – w przypadku osób cierpiących na przewlekłe zaparcia
  • guzy zapalne w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna
  • zapalenie uchyłków jelita
kobieta z objawami mechanicznej niedrożności jelit

Przyczyny mechanicznej niedrożności jelit przez zaciśnięcie pętli jelita to:

  • zrosty pooperacyjne uciskające z zewnątrz jelito
  • skręt jelita, w którym dochodzi do zaciśnięcia jego światła
  • uwięźnięcie przepukliny, zwłaszcza pachwinowej lub udowej
  • wgłobienie jelita, w którym część jednego odcinka jelita wsuwa się do drugiego – jest to jedna z częstszych przyczyn niedrożności jelit u małych dzieci (najczęściej chłopców) pomiędzy 6. miesiącem a 2. rokiem życia

Sprawdź też leki na zespół jelita drażliwego.

Mechaniczna niedrożność jelit – objawy

W zależności od przyczyny niedrożności jelit, objawy mogą być nagłe lub stopniowo narastać.

To, jak będzie wyglądać choroba zależy od:

  • typu niedrożności
  • stopnia zamknięcia światła jelita
  • umiejscowienia przeszkody
  • wieku chorego

Objawy mechanicznej niedrożności jelit to:

  • ból brzucha o charakterze falowym  (czyli raz boli bardziej, a raz mniej), który z czasem przekształca się w ból stały, obejmujący całą jamę brzuszną
  • zatrzymanie stolca
  • napięcie brzucha, które jest wynikiem gromadzenia w jelitach dużej ilości treści pokarmowej i gazów, które nie mogą zostać wydalone z organizmu
  • wymioty, na skutek cofania się zalegającej treści pokarmowej w kierunku żołądka
  • objawy, które pojawiają się przy rozwoju choroby i pogarszaniu się stanu zdrowia chorego: odwodnienie, spadek ciśnienia krwi, gorączka

Sprawdź też, czym objawia się nerwica żołądka.

objawy mechanicznej niedrożności jelit

Mechaniczna niedrożność jelit – leczenie

Jeżeli choroba się przedłuża, to niedrożność jelit prowadzi do uszkodzenia ścian jelita, które nie może prawidłowo wchłaniać składników pokarmowych. Prowadzi to do ciężkich zaburzeń elektrolitowych i zakwaszenia organizmu. Pojawiająca się w przebiegu choroby gorączka, świadczy o przedostawaniu się bakterii jelitowych do Twojego krwioobiegu.

Jeśli zaobserwujesz u siebie lub członków rodziny objawy mechanicznej niedrożności jelit, to nie zwlekaj − jedź na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy. W przypadku tego schorzenia konieczna jest pilna konsultacja chirurgiczna. Od momentu pierwszego podejrzenia niedrożności jelit najlepiej nie jedz, ani nie pij. To ułatwi przygotowanie Cię do operacji w razie takiej konieczności.

W przebiegu operacji, lekarze odsysają zalegającą treść pokarmową, usuwają martwiczy fragment jelita i przywracają drożność przewodu pokarmowego. W przypadku mechanicznej niedrożności jelit, im wcześniej chory przystąpi do zabiegu operacyjnego, tym lepsze są dalsze rokowania.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
    Przeczytaj więcej od tego autora