Ketospray 0,1 g / g, aerozol na skórę, roztwór, 25 g

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
34,58

O produkcie: Ketospray 0,1 g / g, aerozol na skórę, roztwór, 25 g

100038302

Opis

Lek Ketospray Fortezawiera substancję czynną ketoprofen,która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).


Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Ketospray Forte jest miejscowe, objawowe leczenie bólu i zapalenia tkanek miękkich (w tym w następstwie zwichnięć, skręceń i stłuczeń).


Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Ketospray Forte
-Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość)na ketoprofen, kwas tiaprofenowy, fenofibrat,filtry UV, perfumy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Ketospray Forte.
-Jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja uczuleniowa na kwas acetylosalicylowy i (lub) na którykolwiek inny lek z grupy NLPZ.
-W ostatnich trzech miesiącach ciąży(patrz punkt dotyczący ciąży i karmienia piersią).
-Nie stosować na obszary skóry, na których występują zmiany chorobowe, takie jak: wysypka lub trądzik, zakażenie skóry lub otwarte rany.
-Natychmiast zaprzestać stosowania leku w przypadku wystąpienia reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu produktów zawierających oktokrylen (oktokrylen jest jedną z substancji pomocniczych stosowanych w różnych kosmetykach i środkach higienicznych takich jak: szampony, preparaty do stosowania po goleniu, żele pod prysznic i do kąpieli, kremy do skóry, pomadki, kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty do usuwania makijażu, lakiery do włosów, w celu opóźnienia rozpadu pod wpływem światła).
-Nie narażać na działanie promieni słonecznych leczonej powierzchni skóry(nawet gdy niebo jest zachmurzone) oraz promieni UV w solariach,w trakcie leczenia, oraz przez dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku


Ostrzeżenia i środki ostrożności

-Należy zachować ostrożność jeśli lek stosuje się u pacjentów z niewydolnością nerek, niewydolnością układu krążenia oraz zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia ogólnych działań niepożądanych.
-W razie wystąpienia wysypki lub jakichkolwiek reakcji skórnych po zastosowaniu leku Ketospray Forte, leczenie tym lekiem należy natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem.
-Leku nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne(wodoodporne lub nieprzepuszczające powietrza), oraz na duże powierzchnie ciała.
-Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe,leków o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję uczuleniową, szczególnie w okresie silnego nasłonecznienia.
-Nie należy przekraczać zalecanego czasu leczenia ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia skóry oraz reakcji nadwrażliwości na światło słoneczne.
-Narażenie obszarów skóry, na które zastosowano lek Ketospray Forte, na działanie światła słonecznego (nawet gdy niebo jest zachmurzone) lub promieni UVA w solariach,może spowodować poważne reakcje skórne (nadwrażliwość na światło słoneczne). Dlatego konieczne jest:
-chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży,w trakcie leczenia oraz przez dwa tygodnie po jego zakończeniu, w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne;
-dokładne umycie rąk po każdorazowym zastosowaniu leku Ketospray Forte.
-Jeśli u pacjenta występowała astma oskrzelowa lub alergie,to lek Ketospray Forte należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Pacjenci z astmą współistniejącą z przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) z polipami nosa są szczególnie narażeni na wystąpienie reakcji alergicznych po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
-Leku nie należy stosować na obszary skóry, na których występują zmiany wysiękowe, wyprysk, owrzodzenie lub zakażenie skóry a także naruszenie jej ciągłości oraz na: błony śluzowe (jamy ustnej, okolicy narządów płciowych lub odbytu), oczy lub uszy.
-Jeśli u pacjenta występuje skłonność do krwawień lub współistnieje czynne krwawienie(np. z przewodu pokarmowego, z błony śluzowej nosa lub z dróg rodnych) należy skonsultować się z lekarzem.


Stosowanie leku u dzieci

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci nie zostało ustalone. Leku Ketospray Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach,które pacjent planuje stosować.Wystąpienie interakcji leku Ketospray Forte,stosowanego miejscowo na skórę,z innymi lekami jest mało prawdopodobne, ponieważ stężenie ketoprofenu w osoczu po zastosowaniu miejscowym jest bardzo małe.


Ciąża

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.Leku Ketospray Forte nie wolno stosować u kobiet podczas trzech ostatnich miesięcy ciąży(III trymestr),a w trakcie pierwszych sześciu miesięcy ciąży(I i II trymestr) stosowanie leku nie jest  zalecane.
Lek,powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności i tylko w przypadkach niezbędnie koniecznych.Nie wiadomo czy ketoprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią.Dlatego nie zaleca się stosowania leku Ketospray Forteu kobiet karmiących piersią.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Ketospray Forte stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat.
Zazwyczaj stosowana dawka to 3 do 6 rozpyleń leku na okolicę objętą dolegliwościami, dwa do trzech razy na dobę.
Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. W razie braku poprawy należy zgłosić się do lekarza.Maksymalna dawka dobowa wynosi 18 rozpyleń, co odpowiada 360 mg ketoprofenu.

Instrukcja stosowania leku.
-Butelkę z lekiem należy trzymać w pozycji pionowej.
-Stosując lek po raz pierwszy, należy nacisnąć przycisk pompki dozującej od 3 do 4 razy w celu wypełnienia dozownika i uzyskania prawidłowego rozpylenia.
-Wylot pompki dozującej skierować na okolicę objętą dolegliwościami i nacisnąć tłoczek.Jedno naciśnięcie uwalnia jedną dawkę leku.
-Lek delikatnie rozetrzeć i pozostawić do wyschnięcia,a końcówkę pompki wytrzeć delikatną tkaniną, aby zapobiec jej zatkaniu się.
-Nie stosować leku w pobliżu otwartych źródeł ognia.
-Po zastosowaniu leku należy umyć ręce. Należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, Ketospray Forte może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.Działania niepożądane po miejscowym zastosowaniu ketoprofenu występują niezbyt często lub rzadko. Należą do nich alergiczne reakcje skórne, ciężkie reakcje skórne spowodowane działaniem promieni słonecznych oraz reakcje dotyczące dróg oddechowych (istnieje możliwość wystąpienia ataku astmy, szczególnie u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy i(lub) inne niesteroidowe leki przeciwzapalne). W takich przypadkach stosowanie leku jest przeciwwskazane.

- Niezbyt często (mniej niż u jednej na 100 osób): rumień, wyprysk, świąd i pieczenie.
-Rzadko (mniej niż u 1 na 1000): reakcje nadwrażliwości na światło, pokrzywka, ciężkie reakcje takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się poza miejsce zastosowania lub przybierać postać reakcji uogólnionej.
-Bardzo rzadko (mniej niż u 1 na 10000 osób):przypadki zaostrzenia przewlekłej niewydolności nerek.
-Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):wstrząs anafilaktyczny (natychmiastowa reakcja alergiczna), obrzęk naczynioruchowy(ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła), reakcje nadwrażliwości.

Inne możliwe działania (dotyczące przewodu pokarmowego i nerek) wynikają z przenikania substancji czynnej przez skórę, a więc są uzależnione od: zastosowanej dawki ketoprofenu, powierzchni skóry, stopnia wchłaniania przez tkankę, długości okresu leczenia oraz zastosowania,lub nie,opatrunku. U niektórych osób podczas stosowania leku Ketospray Forte mogą wystąpić inne działania niepożądane.


Skład

Substancją czynną leku Ketospray Forte jest ketoprofen.1 ml leku zawiera 100 mg ketoprofenu.1 dawka z dozownika(0,2ml) zawiera 20 mg ketoprofenu.

Inne składniki leku to:glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, makrogolu 15 hydroksystearynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu wodorotlenek, olejek miętowy, woda oczyszczona.


Operating machinery

Brak jest danych dotyczących wpływu ketoprofenu, stosowanego miejscowo na skórę, na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Producent

Angelini Pharma PolskaSp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 181B
02-222 Warszawa


Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.