Wkładki laktacyjne

  (39)
Sortuj według
Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne

W czasie ciąży Twoje ciało istotnie się zmienia. Przygotowuje się do nadejścia małego potomka. Przed Tobą kilka trudnych wyzwań i warto, abyś była do nich dobrze przygotowana. Jednym z nich jest z całą pewnością dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych, umożliwiających prawidłowy rozwój. Zanim jednak Twoje dziecko zacznie przyjmować stałe posiłki, minie przynajmniej kilka miesięcy i w tym okresie, jego głównym źródłem pożywienia będzie mleko. Jeśli decydujesz się i możesz karmić piersią, powinnaś brać pod uwagę niespodzianki, jakie potrafi przynieść okres laktacyjny.


Dlaczego warto stosować wkładki laktacyjne?

Gdy jesteś karmiącą mamą, przydadzą Ci się wkładki laktacyjne. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach od pojawienia się potomstwa z piersi kobiety wypływa mleko w nieoczekiwanych momentach, jeżeli chcesz uniknąć niespodzianki – zadbaj o dopasowane wkładki laktacyjne. Wkładki laktacyjne włożone do biustonosza po karmieniu będą absorbowały mleko i zapobiegną przemoknięciu biustonosza i ubrania.

W okresie laktacji, zwłaszcza początkowym, ilość mleka nie jest jeszcze uregulowana. Tuż po porodzie możesz mieć go albo bardzo mało albo bardzo dużo. W kolejnych dniach i tygodniach może pojawić się tzw. nawał. Mleko może się też zatrzymywać i powracać. Trudno w tym okresie o zachowanie czystości bielizny bez wsparcia odpowiednich akcesoriów.


Jakie wkładki laktacyjne oferują apteki?

Wkładki laktacyjne pomogą ochronić ubranie przed wyciekającym z piersi mlekiem. Jeżeli szukasz takich rzeczy jak wkładki laktacyjne – apteka jest miejscem, gdzie znajdziesz naprawdę różne rodzaje. Obecnie na rynku jest naprawdę duży wybór. Możesz kupić wkładki wielorazowe, które można prać i używać ich – jak sama nazwa wskazuje – wielokrotnie. Mają one wiele zalet, przede wszystkim są tańsze i bardziej ekologiczne, dzięki temu, że można ich użyć wiele razy. Są również wkładki laktacyjne jednorazowe – tradycyjne. Te występują najczęściej w postaci krążków. Składają się z kilku warstw bawełny i wkładki żelowej, po jednym użyciu ze względu na higienę należy je wyrzucić.

Najlepsze wkładki laktacyjne – to takie, które są dobrze wyprofilowane do piersi. Nie ma tu znaczenia czy są one wielokrotnego czy jednorazowego użytku. Ważne – dla wygody noszącej je kobiety – by nie obcierały i nie powodowały dyskomfortu. Stosowanie wkładek jednorazowych może być nieco droższym rozwiązaniem. I należy pamiętać o jak najczęstszym ich wymienianiu – gdyż namoczone mlekiem, sztywnieją, a potem mogą sprawiać dyskomfort brodawkom, obcierając je i podrażniając w ten sposób. Co więcej, po dłuższym czasie mogą również przepuszczać niezbyt przyjemny zapach. Mamy do wyboru jeszcze silikonowe wkładki laktacyjne, które szczególnie chętnie są stosowane w przypadku gdy piersi są podrażnione. Ich zaletą jest również dyskrecja, gdyż są mało widoczne.


Czy grubość wkładki ma znaczenie?

W czasie ciąży zmienia się całe Twoje ciało, również Twój biust, przed którym pojawi się bardzo ważne zadanie dostarczania pożywienia noworodkowi. Karmienie piersią to spory wysiłek, a w tym okresie Twoje piersi wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ważny jest także Twój własny komfort. Wkładki laktacyjne mają różną grubość – należy je dopasować do swoich potrzeb. W pierwszych miesiącach, gdy mleka wycieka więcej, warto wybrać te grubsze. W późniejszym okresie wkładki laktacyjne cienkie będą wystarczające. Możesz wybrać wkładki laktacyjne na noc lub na dzień. Będą one się różniły grubością, a co za tym idzie, także chłonnością. Na noc warto wybrać wkładki grubsze, bardziej chłonne. Jednorazowe wkładki laktacyjne znacznie ułatwią Ci podniesienie własnego komfortu w czasie karmienia piersią. Dzięki nim nie będziesz musiała obawiać się, że mleko przeniknie przez warstwę odzieży. Są cienkie, ale jednocześnie chłonne i oddychające. Wkładki laktacyjne powinny stanowić podstawowe wyposażenie wyprawki mamy. Zwykle niezbędne są tylko w pierwszych tygodniach po porodzie, jednak nie przewidzisz od razu, jak będzie przebiegała Twoja laktacja.

Wkładki wielokrotnego użytku są grubsze, wykonane z materiału (np. wełny) i częściej wybierane są w późniejszym okresie karmienia ze względu na to, że laktacja jest już ustabilizowana. Oba rodzaje wkładek laktacyjnych powinny dobrze przepuszczać powietrze w celu zapewnienia odpowiedniej higieny. Nie zapominajmy, że wkładki laktacyjne mogą być stosowane również przez przyszłe mamy jeszcze przed porodem.

Marki powiązane z kategorią: Wkładki laktacyjne