Nizoral, szampon leczniczy, 60 ml

Marka: NIZORAL
Wielkość opakowania - mililitry
Dostępny
34,79

Alternatywa od Dr. Maxa

O produkcie: Nizoral, szampon leczniczy, 60 ml

100003822

Opis

Nizoral, szampon leczniczy, 60 ml w postaci szamponu leczniczego jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na skórę. Lek zawiera substancję czynna ketokonazol.


Działanie

Preparat w postaci szamponu leczniczego jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na skórę


Wskazania

Lek jest wskazany w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry, wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum):

 • łupieżu owłosionej skóry głowy (złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy w postaci białych łatwo oddzielających się łusek),
 • łojotokowego zapalenia skóry (brązowawo-czerwone plamy na klatce piersiowej i na twarzy, które złuszczają się w postaci białych lub żółtych łusek).

Lek wskazany jest także w leczeniu:

 • łupieżu pstrego wywołanego przez Pityriasis versicolor (małe, białe plamki na skórze klatki piersiowej).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku szamponu leczniczego:

 • Jeśli pacjent ma uczulenie na ketokonazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania szamponu leczniczego należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli poniższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania, lekarz zaleci stopniowe (w ciągu 2 do 3 tygodni) wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Na zbyt szybkie odstawienie kortykosteroidów skóra może zareagować zaczerwienieniem i swędzeniem.
Wątpliwości przy stosowaniu leku należy wyjaśnić z lekarzem.
Należy unikać kontaktu leku z oczami. Jeśli to nastąpi, oczy należy przemyć wodą.
Łojotokowemu zapaleniu skóry i łupieżowi często towarzyszy zwiększone wypadanie włosów, co również może mieć miejsce, chociaż rzadko, podczas stosowania szamponu leczniczego.


Przyjmowanie innych leków

Brak danych.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.


Ciąża

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Szampon leczniczy może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią, gdy w opinii lekarza jest to zdecydowanie konieczne.


Dawkowanie

O ile lekarz nie zaleci inaczej, szampon leczniczy, zwykle stosuje się jak opisano poniżej:

 1. Nanieść niewielką ilość szamponu na zakażoną skórę.
 2. Używając niewielkiej ilości wody rozprowadzić szampon równomiernie na skórze. W przypadku długich włosów wystarczy umyć jedynie skórę głowy.
 3. Wcierać szampon w skórę, aż do uzyskania piany.
 4. Pozostawić na skórze przez 3 do 5 minut, a następnie spłukać.
 5. Na co dzień można używać zwykłego szamponu.

Łupież pstry - stosować raz na dobę przez 5 kolejnych dni.
Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy - stosować dwa razy w tygodniu przez 2 do 4 tygodni.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W czasie leczenia szamponu leczniczego mogą wystąpić następujące objawy działań niepożądanych leku:
Niezbyt często (u więcej niż 1 na 1000 i mniej niż 1 na 100 pacjentów) w miejscu podania mogą wystąpić: rumień, podrażnienie, nadwrażliwość, świąd, odczyn i krosty. Niezbyt często może wystąpić podrażnienie oka i zwiększone wydzielanie łez oraz nadwrażliwość, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, utrata włosów, kontaktowe zapalenie skóry, suchość skóry, nieprawidłowa strukura włosa, wysypka, uczucie pieczenia i zaburzenia skóry, łuszczenie naskórka oraz zaburzenia smaku.
Po wprowadzeniu szamponu leczniczego do obrotu bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) występowała pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz zmiany barwy włosów.


Skład

Substancją czynną leku jest ketokonazol.

 • 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu.
 • Pozostałe składniki to: sól sodowa eteru laurylosulfonowego, sól disodowa eteru monolaurylosulfonobursztynowego, dietanolamid kwasu tłuszczowego oleju kokosowego, laurdimonium - zhydrolizowany zwierzęcy kolagen, makrogolu 120 metyloglukozodioleinian, kompozycja zapachowa Bouquet DL 19372GNF (zawierająca m.in.: 3-metylo-4-(2,6,6-trimetylo-2-cykloheksen-1-ylo)-3-buten-2-on, aldehyd amylocynamonowy, alkohol pentylowocynamonowy, alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, cynamonian benzylu, lilial, aldehyd 2-(4-tertbutylobenzylo) propionowy, aldehyd cynamonowy, alkohol cynamonowy, cytral, cytronellol, eugenol, mech dębowy, geraniol, aldehyd heksylocynamonowy, hydroksycytronellal, hydroksymetylopentylo cykloheksenokarboksyaldehyd, d-limonen, d-dipenten i linalol), sodu chlorek, imidomocznik, sodu wodorotlenek, kwas solny stężony, erytrozyna sodowa, woda oczyszczona.

Producent

STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2-18
61118 Bad Vilbel
Niemcy

Janssen Pharmaceutica NV
Turnhoutseweg 30
B-2340 Beerse
Belgia


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.