Octenisept, (0,1g+2g)/100g, płyn, 250 ml

Dostępny
34,79

O produkcie: Octenisept, (0,1g+2g)/100g, płyn, 250 ml

100003982

Opis

Nazwa Octenisept 
Nazwa międzynarodowa Octenidini dihydrochloridum + Phenoxyethanolum 
Dawka (0,1g+2g)/100g 
Postać płyn 
Wielkość opakowania 250 ml 
Działanie/właściwości
 • odkażające,
 • bakteriobójcze,
 • wirusobójcze,
 • grzybobójcze

Octenisept, (0,1g+2g)/100g, płyn, 250 ml przeznaczony jest do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed zabiegami diagnostycznymi i operacyjnymi. Z dozownikiem.


Działanie

Lek Octenisept jest płynem dezynfekującym zawierającym substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol. Lek działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Skuteczność leku w zakresie niszczenia mikroorganizmów lub inaktywowania wirusów występuje już po 1 minucie od zastosowania płynu.

Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku, działając w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.


Wskazania

Lek Octenisept jest przeznaczony do:

 • odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi,
 • wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie powierzchni zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych,
 • wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego,
 • w pediatrii (m. in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego),
 • do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej),
 • ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej
 • w obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny Octenisept jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.

Przeciwwskazania

Jeśli pacjent ma uczulenie na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6 ulotki).
Nie należy stosować leku Octenisept do płukania jamy brzusznej.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek do stosowania na skórę.
Uwaga! W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz).
Należy stosować ostrożnie u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków. Octenisept może powodować ciężkie zmiany skórne.
Należy usunąć nadmiar leku i upewnić się, że roztwór nie pozostaje na skórze dłużej, niż to konieczne (dotyczy to również materiałów nasączonych roztworem stykających się bezpośrednio z pacjentem). Nie należy stosować do oka leku.
W razie kontaktu leku z oczami, należy niezwłocznie je przepłukać dużą ilością wody. Nie zaleca się stosowania leku do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania.
Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji.
Z uwagi na to, że oktenidyny dichlorowodorek w leku występuje tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest mało prawdopodobne.


Przyjmowanie innych leków

Leku nie należy stosować razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Octenisept jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami tworzyć trudno rozpuszczalne pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).


Ciąża

Brak jest wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.


Dawkowanie

Len lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Octenisept zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej.

Sposób podawania:
Podanie na skórę
Octenisept należy nanosić minimum raz na dobę na leczony obszar poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem, lub za pomocą przymoczka zapewniając całkowite nawilżenie.

 • Dezynfekcja skóry i błony śluzowej:
  Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym produktem leczniczym lub zwilżone poprzez rozpylenie leku bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania - minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp produkt leczniczy rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
 • Antyseptyka powierzchownych ran:
  Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem. Leku Octenisept należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. W ranach z wysiękiem należy użyć Octeniseptu w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut.
 • Pielęgnacja szwów pooperacyjnych:
  Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem. Leku Octenisept należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. Lek działa odkażająco i znieczulająco. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem, promieniście od środka na zewnątrz rany.
 • Antyseptyka błony śluzowej pochwy:
  Lekiem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej pochwy zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne.
 • Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny:
  Lekiem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej żołędzi prącia zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. Dezynfekcja jamy ustnej Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku Octenisept przez 20 sekund.
 • Pielęgnacja kikuta pępowinowego:
  Do pielęgnacji kikuta pępowinowego należy używać gazika nasączonego lekiem Octenisept. Po 1 minucie należy osuszyć kikut oraz skórę wokół. Należy utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.


Skład

100g Octenisept zawiera: dichlorowodorek octenidyny 0,1 g, alkohol fenoksyetylowy 2,0g. Substancje pomocnicze: octan dimetyloamoniowy, kwas amidopropylokokosowy, glukonian sodu, wodorotlenek sodu, glicerol 85%. Woda oczyszczona do 100g


Producent

Schülke & Mayr GmbH
Robert Koch Strasse 2
22851 Norderstedt
Niemcy


Dystrybutor

Schülke & Mayr GmbH, Robert-Koch-Straße 2, 22851 Norderstedt, NIemcy

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.