Opokan-keto 0,025 g / g, żel, 100 g

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
29,48

O produkcie: Opokan-keto 0,025 g / g, żel, 100 g

100038279

Opis

Opokan-keto jest lekiem w postaci żelu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.Substancja czynna leku –ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ).


Wskazania

Opokan-keto stosuje się u osób dorosłych w:
-bólach pourazowych mięśni i stawów;
-zapaleniach mięśni i ścięgien;
-bólach reumatycznych;
-pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych.


Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Opokan-keto
-jeśli pacjent ma uczulenie na ketoprofen (substancję czynną leku)lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne(na przykład: ibuprofen, diklofenak, metamizol, butadien i inne) kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV, perfumy. Objawami uczulenia mogą być:katar, pokrzywka,trudności w oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka;
-jeśli u pacjenta podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi lekami z grupy NLPZ występowały w przeszłości objawy uczulenia w postaci kataru, pokrzywki lub astmy (duszność);-należy natychmiast zaprzestać stosowania leku w przypadku wystąpienia reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu produktów zawierających oktokrylen (oktokrylen jest jedną z substancji pomocniczych stosowanych w różnych kosmetykach i środkach higienicznych takich jak szampon, preparaty do stosowania po goleniu, żele pod prysznic i do kąpieli, kremy do skóry, pomadki, kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty do usuwania makijażu, lakiery do włosów w celu opóźnienia rozpadu pod wpływem światła). Nie poddawać działaniu promieni słonecznych leczonej powierzchni skóry (nawet gdy niebo jest zachmurzone), a także promieni UV w solarium,w trakcie leczenia i 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku;
-w III trymestrze ciąży;
-na uszkodzoną lub zmienioną chorobowo skórę (np. egzema, trądzik, otwarta rana);
-u dzieci poniżej15 lat;


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Opokan-keto należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
-jeśli pacjent ma niewydolność krążenia;
-jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek i wątroby.

Nie należy nakładać żeluna powierzchnię skóry poza obszarem bolącego miejsca.
Narażenie na działanie światła słonecznego (nawet gdy niebo jest zachmurzone) lub promieni UVA na obszary skóry, na które zastosowano lek Opokan-keto może spowodować poważne reakcje skórne (nadwrażliwość na światło słoneczne). Dlatego konieczne jest:
-Chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży w trakcie leczenia i dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku, w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne.-Dokładne umycie rąk po każdorazowym zastosowaniu leku Opokan-keto.
-Podczas długotrwałego stosowania zaleca się stosowanie rękawiczek ochronnych.
-Nie należy zakładać opatrunku na miejsca,w których zastosowano lek Opokan-keto.
-W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji w obrębie skóry należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza.
-Leku nie należy stosować w okolicy oczu bądź na oczy oraz na błony śluzowe.
-W celu uniknięcia reakcji nadwrażliwości skóry na światło w okresie leczenia oraz 2 tygodnie po zakończeniu leczenia należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium).
-U pacjentów z astmą oraz przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipami nosa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aspirynę i (lub) leki z grupy NLPZ jest większe niż u reszty populacji.
Nie należy przekraczać zalecanego czasu leczenia ze względu na zwiększające się z czasem ryzyko kontaktowego zapalenia skóry i reakcji nadwrażliwości na światło


Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
W szczególności należy poinformować lekarza w przypadku stosowania leków zawierających w składzie prednizolon lub metotreksat.Nie opisano interakcji ketoprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku Opokan-keto w czasie ciąży jest przeciwwskazane.Nie należy stosować leku Opokan-keto w okresie karmienia piersią,gdyż lek przenika do mleka kobiet karmiących piersią


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Żel do stosowania miejscowego, na skórę.Nie wolno połykać leku.
Dawki leku i długość leczenia ustala lekarz.

Zalecana dawka
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat: 2-3 razy na dobę niewielką ilość żelu nanosić na skórę w obrębie bolesnego miejsca delikatnie wmasowując w skórę. Żel należy stosować na najmniejszą możliwą powierzchnię skóry. Skóra w miejscu nanoszenia żelu powinna być nieuszkodzona. Ilość użytego żelu zależy od powierzchni bolącego miejsca.Dobowa dawka nie powinna przekraczać 15 g (7,5 g odpowiada około 14 cm żelu). Leczenie powinno trwać najkrótszy możliwy czas, ale nie dłużej niż 7 dni.Nie należy zakładać opatrunku na leczoną powierzchnię ciała. Można zakładać ubranie na skórę poddawaną działaniu leku.Po każdym użyciu leku, należy dokładnie zamknąć tubę i umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy odstawić lek i natychmiast powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi:
-obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna –nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu). Obrzęk w obrębie głowy i szyi, może powodować trudności w przełykaniu i oddychaniu;
-wysypka na skórze na przykład w postaci bąbli, czerwonych grudek;
-ciężkie reakcje skórne pod wpływem światła słonecznego lub ultrafioletowego (fotowrażliwość). Jest to nagła reakcja uczuleniowa, niebezpieczna dla życia pacjenta.

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane

Niezbyt często(występują u 1 do 10 osób na 1000):
-miejscowe reakcje skórne takie jak: rumień, świąd, wyprysk(swędząca, czerwona, piekąca wysypka), odczucie pieczenia.

Rzadko(występują u1 do 10 osób na 10000):
-ciężkie reakcje skórne takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione;
-ciężkie reakcje skórne podczas działania promieni słonecznych, pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywka, nadwrażliwość na światło.

Bardzo rzadko(występują u mniej niż u 1 osoby na 10000):
-nasilenie przewlekłej niewydolności nerek.

Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
-miejscowe reakcje skórne, które mogą się rozprzestrzeniać poza miejsce stosowania leku;
-napad duszności (astmy) u pacjentów z uczuleniem na kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ;
-ciężkie reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne);
-opuchnięcie twarzy, ust, języka, gardła lub tchawicy, które powodują trudności w oddychaniu lub przełykaniu (obrzęk naczynioruchowy).


Skład

Substancją czynną leku jest ketoprofen.1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.
Pozostałe składnikito:etanol 96%,lewomentol,woda oczyszczona, trolamina, karbomer(Carbopol 980 NF)


Operating machinery

Nie opisano negatywnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.


Producent

AflofarmFarmacja Polska Sp. z o. o.
ul. Partyzancka 133/151
95-200 Pabianice


Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.