Oxalin Junior, żel do nosa, 10 g

Dostępny
12,89

O produkcie

100010570

Oxalin Junior jest lekiem w postaci żelu do nosa, zawierającym jako substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek, zaliczaną do grupy leków zwanych sympatykomimetykami.

Wskazania

Oxalin Junior jest stosowany: w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, w naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, w zapaleniu zatok przynosowych, w zapaleniu trąbki słuchowej, w zapaleniu ucha środkowego.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Oxalin Junior, jeśli pacjent ma uczulenie na oksymetazoliny chlorowodorek lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz jeśli pacjent ma suche zapalenie błony śluzowej nosa (zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Oxalin Junior należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Lek Oxalin Junior może być stosowany ze szczególną ostrożnością i tylko po uzyskaniu porady lekarskiejw przypadku:
-leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO)i innymi lekami zwiększającymi ciśnienie tętnicze;
-zwiększonego ciśnienia w oczach, szczególnie w przypadku tzw. jaskry z zamkniętym kątem;
-ciężkich chorób serca i naczyń krwionośnych, np. choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego;
-guza chromochłonnego nadnerczy(guz znajdujący się w gruczołach położonych powyżej nerek);
-nadczynności tarczycy, cukrzycy. Leku Oxalin Junior nie należy stosować dłużej niż przez 3-5 dni oraz w dawkach większych niż zalecane, ponieważ może to prowadzić do osłabienia działania leku oraz spowodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa.

Stosowanie leku u dzieci

Lek Oxalin Junior przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku powyżej 6 lat. Nie stosować leku u niemowląt i dzieci w wieku do 6 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Przedawkowanie lub przypadkowe wypicie leku, a także stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub inhibitorów monoaminooksydazy (leki stosowane m. in. w depresji) jednocześnie lub bezpośrednio przed zastosowaniem oksymetazoliny może spowodować zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

- Lek stosować wyłącznie do nosa.
- Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.
- Nie stosować dłużej niż przez 3do 5dni.
- Nie należy stosować dawek większych niż podane poniżej.

1 dawka żelu o objętości 0,1ml zawiera 0,05mg oksymetazoliny chlorowodorku.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego dwa do trzech razy na dobę. Nie należy stosować leku częściej niż 3 razy na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę. Nie należy stosować leku częściej niż 2 razy na dobę.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Często (u więcej niż 1 na 100 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 10 pacjentów):-pieczenie w miejscu podania, suchość błony śluzowej nosa, kichanie.

Niezbyt często (u więcej niż 1 na 1000 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 100 pacjentów):-kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca;-zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Rzadko (u więcej niż 1 na 10000 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 1000 pacjentów):-niepokój ruchowy, bezsenność, bóle głowy;-zmęczenie;-silne uczucie „zatkania nosa” w wyniku nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (występuje po ustaniu działania leku, jako objaw tzw. przekrwienia reaktywnego).

Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia lub nawet nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej nosa.

Skład

Substancją czynną leku jest oksymetazoliny chlorowodorek. 1 g żelu zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Pozostałe składniki to:sodu chlorek; disodu fosforan dwunastowodny; sodu diwodorofosforan jednowodny; disodu edetynian; hydroksyetyloceluloza; glicerol; benzalkoniowy chlorek, roztwór; woda oczyszczona

Producent

Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
ul. Karolkowa 22/24;
01-207 Warszawa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.