Oparzenia

  (39)
Sortuj według
Hydrokoloidowy żel przyspieszający gojenie się ran, reguluje wilgoć.
Oparzenia

Oparzenia

Maść na oparzenia i inne preparaty, czyli co stosować na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia?


Jeśli zdarza Ci się bagatelizować oparzenia, które mogą przytrafić się w wielu codziennych sytuacjach, najwyższa pora to zmienić. Mogą one mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia i wyglądu skóry. W wyniku oparzeń dochodzi do naruszenia struktury skóry i uszkodzenia jej tkanek. Wbrew pozorom oparzenia nie powstają jedynie w wyniku kontaktu z gorącą wodą lub płomieniami. Choć zawsze są wynikiem wpływu wysokiej temperatury, to występuje wiele czynników, które je powodują. Są to m.in. promienie słoneczne, opalanie w solarium, kontakt z płomieniami, kontakt z wrzącą cieczą czy porażenie prądem.
Poparzenia dzielone są również na stopnie określające ich rozległość oraz głębokość uszkodzenia tkanek. Poparzenia pierwszego stopnia to najłagodniejsza odmiana, której zazwyczaj wystarczają domowe sposoby, jak maść na oparzenia, czy pianka. Niestety, poparzenia drugiego i trzeciego stopnia, a także poparzenia chemiczne wymagają interwencji pogotowia lub lekarza.Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń powinna zostać udzielona jak najszybciej. Przy rozległym uszkodzeniu tkanek wskazana jest także konsultacja z lekarzem. Będzie on bowiem wiedział, jakie działania należy podjąć, aby skóra dobrze się zagoiła i zregenerowała. To ważne również dlatego, że poparzenia mogą powodować powstawanie blizn. Im lepiej dobrany sposób leczenia, tym mniejsze ryzyko zarówno rozwoju stanu zapalnego, jak i trwałego uszkodzenia skóry.
W zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania, oparzenia wywołują różnorodne skutki. Od drobnych pęcherzy wypełnionych płynem, po rozległe i niebezpieczne dla organizmu rany. Pomocne okazują się wtedy specjalne preparaty na oparzenia. Zanim podejmiesz decyzję o sposobie postępowania i wyborze środków na oparzenia, zasięgnij porady specjalisty, który podpowie Ci, co stosować na oparzenia konkretnego rodzaju.
Leki na oparzenia - maści, spray'e, kremy


W  aptece znajdziesz różnorodne leki na oparzenia, występujące w i różnych formach. Co na oparzenia sprawdza się najlepiej? Jednym z najbardziej popularnych preparatów jest wspomniana pianka lub maść na oparzenia pierwszego stopnia. Maść ma za zadanie przynieść ulgę w bólu, ale przede wszystkim regeneruje naskórek i przyspiesza jego odbudowę. Dobra maść potrafi odbudować nawet mocno poparzone miejsce, które zostało pozbawione naskórka.

Wśród podobnych preparatów znajdziesz także specjalną maść na odparzenia dla dzieci. Jej działanie jest podobne do tradycyjnej maści na oparzenia. Goi podrażnione miejsce, łagodzi ból i przyspiesza regenerację wrażliwej skóry. Innym popularnym preparatem jest żel na oparzenia, który pozostawia na skórze przyjemne uczucie chłodu. W ten sposób zmniejsza odczuwanie bólu, a jednocześnie, podobnie jak maść, pomaga w rekonstrukcji skóry i przyspiesza gojenie.

Podobne działanie wykazuje także wspomniana pianka lub spray na oparzenia. Apteka oferuje szeroki wybór preparatów również i w takiej formie, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku poparzeń słonecznych. W gorące dni maść, żel, krem na oparzenia mogą być mniej praktyczne, dlatego warto wtedy sięgnąć po wygodniejszą formę leku. Co istotne, apteczne preparaty pomagają także zapobiegać powstawaniu stanu zapalnego i niebezpiecznych infekcji. Dlatego właśnie ich stosowanie ma tak duże znaczenie przy poważniejszym poparzeniu, wskutek którego powstaje otwarta rana.

Sam preparat jednak zwykle nie jest wystarczającą metodą na poradzenie sobie z poparzeniem. Tak, jak w przypadku rany, należy zabezpieczyć zranione miejsce. Opatrunek na oparzenia jest niezbędny, aby uchronić ranę przed kolejnym podrażnieniem, działaniem czynników zewnętrznych i niebezpieczeństwem infekcji. Plastry na oparzenia zazwyczaj są miękkie i wygodne w stosowaniu, zwłaszcza przy zmianie opatrunku. Nie powodują uszkodzeń mechanicznych wrażliwego naskórka.


Co na oparzenia działa najlepiej?


Leki na  oparzenia różnią się między sobą pod względem zawartych w nich substancji. Każde z nich jednak charakteryzuje się podobnym działaniem. Skupiają się przede wszystkim na ukojeniu bólu oraz na przyspieszeniu procesu regeneracji naskórka. Niektóre maści mają także działanie zapobiegające powstawaniu blizn. Leki na oparzenia słoneczne zazwyczaj zawierają kompleks witamin, które chronią skórę, a także wyciągi z roślin o właściwościach łagodząco-kojących. Rośliny te to przede wszystkim rumianek, nagietek i żywokost. Nagietek jest najpopularniejszym roślinnym składnikiem leków na poparzenia, głównie ze względu na właściwości przyspieszające gojenie.

Niektóre z dostępnych preparatów mają hipoalergiczny skład, pozbawiony uczulających substancji. Są delikatne i nie powodują podrażnień. Przy poważniejszych poparzeniach warto również wybrać preparat, który zawiera składniki niwelujące powstawanie blizn. Alantoina, witamina A, E oraz D to najważniejsze składniki, które wspomagają regenerację skóry, delikatnie ją rozjaśniając i sprawiając, że oparzone miejsce staje się mniej widoczne. W przypadku poparzeń drugiego lub trzeciego stopnia warto jednak skonsultować się z lekarzem w celu doboru preparatu o mocniejszym działaniu.

Marki powiązane z kategorią: Oparzenia