Remifemin, 100 tabletek

Dostępny
54,53

O produkcie: Remifemin, 100 tabletek

100004798

Opis

Nazwa Remifemin 
Nazwa międzynarodowa Cimicifuga racemosa
Dawka -
Postać Tabletki
Wielkość opakowania 100 tabletek 
Działanie/właściwości
 • łagodzi objawy menopauzy (nadmierna potliwość, wybuchy gorąca)

Remifemin, 100 tabletek to lek zawierający ekstrakt z kłącza pluskwicy groaniastej (Cimicifugae racemosae rhizoma), łagodzący objawy menopauzy.


Działanie

Jak działa pluskwica groniasta?

Za działanie pluskwicy odpowiadają m.in. glikozydy triterpenowe, akteina, izoflawony - przede wszystkim formononetyna, która wiąże receptory estrogenowe. Wyciąg wykazuje działanie antyestrogenowe. Związki czynne pluskwicy działają estrogenopodobnie - redukują skutki spadku poziomu estrogenów. Zmniejszają wydzielanie przez przysadkę LH oraz w mniejszym stopniu FSH, których wysoki poziom odpowiada za typowe objawy okresu klimaterium - zaburzeniami emocjonalnymi, bezsennością.

Receptory estrogenowe występują również w pochwie, gdzie na skutek niedoboru estrogenów dochodzi do atrofii nabłonka pochwy, które objawiają się suchością pochwy. Dowiedz się więcej o menoapuzie — jej objawach menopauzy, kiedy się zaczyna oraz sposobach jej leczenia.

Dowiedz się więcej o preparatach ziołowych stosowanych w okresie przekwitania.


Wskazania

Remifemin jest lekiem roślinnym łagodzącym dolegliwości w okresie menopauzy.

Jak działa Remifemin?

Remifemin przyjmuje się jako środek łagodzący dolegliwości okresu menopauzy takie jak:

 • przypływy uczucia gorąca,
 • nadmierne pocenie się,
 • problemy ze snem,
 • nerwowość i niepokój.

Przeciwwskazania

Jeśli pacjentka ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6 ulotki).


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność i omówić z lekarzem:

 • jeśli u pacjentki stwierdzono zaburzenia czynności wątroby. W takim przypadku należy wykonać testy czynnościowe wątroby.
 • jeśli pojawią się objawy sugerujące uszkodzenie wątroby (zmęczenie, utrata apetytu, zżółknięcie skóry i oczu, silny ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, ciemne zabarwienie moczu).W takim przypadku należy zaprzestać przyjmowania leku Remifemin i niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
 • jeśli wystąpi krwawienie z dróg rodnych lub inne niepokojące objawy. Należy skonsultować się z lekarzem w celu wyjaśnienia ich przyczyny.
 • jeśli pacjentka przyjmuje estrogeny. O zastosowaniu leku Remifemin jednocześnie z estrogenami może zadecydować wyłącznie lekarz.
 • jeśli pacjentka była wcześniej leczona lub obecnie jest leczona w związku z nowotworem piersi lub innymi nowotworami zależnymi od hormonów.
  Jeśli którykolwiek z wymienionych przypadków dotyczy pacjentki, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku Remifemin.
 • Lek nie ma zastosowania u mężczyzn.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Badania wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn nie były przeprowadzone.

Lek zawiera laktozę
Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjentki nietolerancję niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku Remifemin.


Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować.

Przyjmowanie innych leków

Interakcje z innymi lekami nie są znane.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio.


Ciąża

Bezpieczeństwo stosowania leku Remifemin w czasie ciąży i karmienia piersią nie zostało ustalone. Nie należy przyjmować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Wpływ leku na płodność nie jest znany. Kobiety w wieku rozrodczym powinny rozważyć stosowanie skutecznej antykoncepcji.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza się, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak stosować Remifemin?

Zalecana dawka dla dorosłych kobiet to: 2 razy dziennie po jednej tabletce (jedna tabletka rano i jedna wieczorem).
Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu.

Czas stosowania
Efekty działania leku Remifemin nie pojawiają się natychmiast. Pierwsze terapeutyczne efekty pojawiają się po dwóch tygodniach przyjmowania leku. Wskazane jest stosowanie leku Remifemin przez kilka miesięcy, jednak przyjmowanie leku dłużej niż 6 miesięcy wymaga konsultacji z lekarzem.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Remifemin
Nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Remifemin. W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie przyjęcia leku 
Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki, ale kontynuować przyjmowanie o zwykłym czasie.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Możliwe działania niepożądane leku oraz częstość ich występowania:

 • bardzo często: (≥1/10),
 • często: (≥1/100 do <1/10),
 • niezbyt często: (≥1/1 000 do <1/100),
 • rzadko: (≥1/10 000 do <1/1 000),
 • bardzo rzadko: (<1/10 000),
 • nieznane: (nie można określić na podstawie dostępnych danych).

Podczas stosowania leku mogą wystąpić:

 • Rzadko: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (niestrawność, biegunka), skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, swędzenie, wysypka), obrzęk twarzy i obrzęki obwodowe, przyrost masy ciała.
 • Nie jest znana:
  Odnotowano przypadki hepatotoksyczności (w tym zapalenie wątroby, żółtaczka, nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych) produktów zawierających pluskwicę (Cimicifuga).

Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Fax: + 48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.


Skład

Substancją czynną jest wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej - Cimicifugae racemosae rhizomae extracum fluidum (0,78 – 1,14:1) isopropanolicum 40% (V/V).
1 tabletka zawiera 0,018-0,026 ml tego wyciągu.
Pozostałe składniki to: cellaktoza (celuloza sproszkowana i laktoza jednowodna), skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, olejek miętowy.


Producent

Schaper & Brümmer GmbH & Co. KG
Bahnhofstraße 35
38259 Salzgitter, Niemcy


Dystrybutor

Orkla Health Sp. z o.o.
Ul. Olkuska 7
02-604 Warszawa

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.