Vicks VapoRub, maść, 100g

Marka: VICKS
Dostępny
31,46

O produkcie: Vicks VapoRub, maść, 100g

100005869

Opis

Vicks VapoRub jest maścią stosowaną w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła (np. w przebiegu przeziębień): kaszlu, katarze z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem utrudnienia oddychania ("zatkanego nosa").

Działanie

Vicks VapoRub zawiera jako składniki czynne: kamforę, olejek eukaliptusowy, lewomentol, olejek terpentynowy, które łagodzą dolegliwości górnych dróg oddechowych w katarze. Lewomentol i kamfora łagodzą obrzęk śluzówek małżowin nosowych oraz łagodzą kaszel poprzez działanie łagodnie znieczulające. Olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy działają pobudzająco na wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, pobudzając odkrztuszanie.

Wskazania

Stosowana w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła (np. w przebiegu przeziębień): kaszlu, katarze z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem utrudnienia oddychania ("zatkanego nosa").

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Vicks VapoRub
• jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
• na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe;
• jeśli pacjent cierpi na czynną astmę oskrzelową i inne choroby dróg oddechowych oraz jeśli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość dróg oddechowych;
• u dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci z następujących grup powinni stosować lek ze szczególną ostrożnością:
- pacjenci z reakcją nadwrażliwości na perfumy i rozpuszczalniki,
- pacjenci cierpiący na epilepsję i u których występują drgawki.

Nie połykać!
Nie stosować maści na uszkodzoną skórę, skaleczenia i na błony śluzowe oraz nie nakładać bezpośrednio do nosa, oczu, jamy ustnej, na twarz lub szyję.
Chronić oczy.
Lek nie jest przeznaczony do sporządzania inhalacji z parą wodną.
Nie należy bandażować miejsca nałożenia maści. Nie stosować ciepłych okładów ani żadnego innego rodzaju ciepła.


Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować u dzieci poniżej 5 roku życia.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie znane są interakcje leku z innymi lekami. Istnieje teoretycznie ryzyko wystąpienia interakcji przy jednoczesnym stosowaniu kamfory z innymi lekami obniżającymi próg drgawkowy (np. leki antyhistaminowe, leki zwężające naczynia krwionośne, pochodne piperazyny, amylokaina).
Jeżeli podczas stosowania maści są używane także inne leki, należy zasięgnąć porady lekarza na temat możliwości ich równoczesnego stosowania.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak dowodów na bezpieczeństwo stosowania maści Vicks VapoRub u kobiet w ciąży, dlatego nie należy jej stosować w tym okresie bez konsultacji z lekarzem.
Nie stosować na klatkę piersiową w czasie karmienia piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Podanie na skórę, wziewnie.
Maść do nacierania klatki piersiowej i pleców oraz do inhalacji poprzez parujące składniki lotne. Wcierać odpowiednią ilość maści we wskazane miejsca i powtarzać 2 do 3 razy na dobę, jeśli potrzeba. Parowaniu składników lotnych, a tym samym skuteczniejszej inhalacji, sprzyja przewiewne ubranie.

Zalecana dawka
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
1 łyżeczkę maści nakładać na klatkę piersiową i plecy 2 do 4 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 5 do 12 lat:
1/2 łyżeczki maści nakładać na klatkę piersiową i plecy 2 do 3 razy na dobę.

Sposób stosowania
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
• wcierać maść Vicks VapoRub dokładnie w skórę klatki piersiowej i pleców;
• używać przewiewnych ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji poprzez parowanie substancji lotnych.
Dzieci w wieku od 5 do 12 lat:
• nakładać Vicks VapoRub delikatnie na klatkę piersiową i plecy;
• wcierać delikatnie;
• używać przewiewnych ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji poprzez parowanie substancji lotnych.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Reakcje w miejscu podania:
zaczerwienienia, podrażnienia skóry, podrażnienie oczu przez parujące składniki lotne, alergiczne zapalenie skóry, oparzenia kontaktowe w miejscu zastosowania (częstość nieznana), reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na jeden ze składników leku. Podrażnienia lub reakcje alergiczne są zwykle łagodne i występują rzadko.
Należy wówczas przerwać stosowanie leku, usunąć ze skóry pozostałość maści ręcznikiem papierowym i zwrócić się do lekarza.
W przypadku wystąpienia innych poważnych działań niepożądanych, jak skurcz krtani lub drgawki, należy natychmiast usunąć maść ze skóry i wezwać lekarza.


Skład

Substancjami czynnymi leku są: lewomentol (Levomentholum), kamfora racemiczna (Camphora racemica), olejek eukaliptusowy (Eucalypti aetheroleum) i olejek terpentynowy (Terebinthini aetheroleum a Pino pinastro).

100 g maści Vicks VapoRub zawiera 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory racemicznej, 1,5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku terpentynowego.
Pozostałe składniki leku to: tymol, olejek cedrowy, wazelina biała.


Producent

WICK Pharma Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH,
Sulzbacher Strasse 40-50 D-65824 Schwalbach am Taunus, Niemcy.

DystrybutorTyp produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.