Witamina K - tabletki, suplementy

  (61)
Sortuj według
Witamina K

Witamina K

Witamina K — właściwości, źródło i dawkowanie

Witamina K jest jedną z tych witamin, o których istnieniu z pewnością słyszałeś, jednak zazwyczaj nie do końca znasz ich rolę w organizmie. Zdecydowanie mniej mówi się o niej niż o innych cennych witaminach. Jednak podobnie jak one, witamina K odpowiada za równie ważne funkcje w organizmie i jej niedobór może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Działanie substancji chemicznej, nazywanej naprzemiennie witaminą K, fitomenadionem, menadionen i menadiolem, zapewnia przede wszystkim prawidłową krzepliwość krwi. Choć nie jest rozpuszczalna w wodzie, to rozpuszcza się w tłuszczach. Są one niezbędne do jej prawidłowego wchłaniania przez organizm. W skład grupy witaminy K wchodzą: witamina K1, witamina K2 oraz witamina K3.

Do naturalnych witamin zaliczamy dwie pierwsze, witaminę K1, która jest syntetyzowana przez rośliny oraz witaminę K2, syntetyzowaną przez bakterie. Witamina K3, znana również jako menadion, otrzymywana jest syntetycznie. Na co jest witamina K występująca naturalnie i syntetycznie? Głównymi funkcjami, których prawidłowy przebieg zależny jest od stężenia witaminy K1 i K2 w organizmie, są homeostaza wapnia oraz krzepnięcie krwi. Dzięki ich działaniu, w organizmie nie dochodzi do krwotoków i krwawień wewnętrznych. Regulują również intensywność krwawienia podczas menstruacji. Wspierają także gojenie się ran. Witamina K3 z kolei uznana jest za skuteczną w walce z nowotworami. Przeprowadzone badania wykazały jej wzmożoną aktywność w kontakcie z komórkami nowotworowymi, która to aktywność przyczynia się do ich śmierci.

Choć niedobór witaminy K stwierdzany jest stosunkowo rzadko, to jego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego organizmu. Poza zaburzoną krzepliwością krwi, krwotokami z nosa czy wyjątkowo intensywnym krwawieniem miesiączkowym, zbyt niski poziom witaminy K może prowadzić również do wystąpienia żółtaczki, uszkodzenia wątroby, niedokrwistości oraz zaburzeń dotyczących wchłaniania pokarmów.Witamina K — tabletki dla dorosłych i syropy dla najmłodszych

Witamina K bez recepty dostępna jest w każdej aptece. Najczęściej występuje w formie tabletek. Spotkać się można jednak również z kroplami oraz maścią z dodatkiem witaminy K. Dla noworodków, u których witamina K jeszcze nie występuje w prawidłowych proporcjach, dedykowana jest forma płynnego syropu. Niedobór tej witaminy u osób dorosłych zdarza się zazwyczaj w przypadku przewlekłych chorób jelitowych lub długotrwałej kuracji antybiotykowej. Często zaleca się także, aby osoby starsze, u których mogą występować problemy z krzepliwością krwi, zadbały o codzienną dietę, w której zawarta jest witamina K.

Tabletki bez recepty również mogą okazać się pomocne, zwłaszcza w okresie, kiedy nie są dostępne świeże warzywa bogate w tę witaminę. Rzadko mówi się o przedawkowaniu witaminy K. Trudno ją przedawkować w sposób naturalny, ponieważ nie jest łatwo spożyć tak dużej ilości produktów, w których zawarta jest witamina K. Tabletki  z jej dodatkiem, spożyte w nadmiarze mogą być jednak groźne dla osób zażywających również leki przeciwzakrzepowe. Dlatego, jak w przypadku każdego innego leku, należy zapoznać się z ulotką oraz odpowiednim dawkowaniem tej witaminy u noworodków i osób dorosłych.W czym znajduje się naturalna witamina K? 

W czym jest witamina K, której potrzebuje nasz organizm? Naturalna witamina K występuje oczywiście w pożywieniu. Jej największą ilość zawierają zielone warzywa liściaste oraz wątroby zwierzęce. Aby uzupełnić niedobór witaminy K lub po prostu zadbać o jej odpowiednią dawkę w organizmie, sięgnij po takie warzywa jak jarmuż, brukselka, natka pietruszki, szpinak, czy brokuły. Nie zawsze jednak dostarczanie tej substancji wyłącznie poprzez dietę jest wystarczające.

Niezbędna może być suplementacja tabletek, w których zawarta jest witamina K. Apteka oferuje szeroki wybór różnorodnych preparatów bogatych w tę witaminę i z pewnością jest bezpiecznym miejscem na zaopatrzenie się w tego rodzaju suplementy. Odpowiednia temperatura oraz kontrolowanie daty przydatności każdego preparatu jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia, dlatego zawsze kupuj je w sprawdzonych i zaufanych miejscach. Jeżeli znasz już swoje zapotrzebowanie i jesteś po konsultacji z lekarzem, masz możliwość wyboru suplementów, dzięki którym w Twoim organizmie uzupełniona zostanie witamina K. Preparaty z jej zawartością są dostępne bez recepty, a świeże warzywa oraz inne produkty możesz kupić w każdym sklepie.