Leki na cholesterol, tabletki na miażdżycę

  (100)
Sortuj według
Cholesterol

Cholesterol

Wysoki cholesterol we krwi



Nadmiar cholesterolu jest szkodliwy i może powodować rozwój miażdżycy. Złogi cholesterolowe, zwane także blaszką miażdżycową, odkładają się na ścianach tętnic, przez co stają się one węższe i mniej elastyczne. Końcowym efektem jest zatkanie tętnicy powodujące zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Temu czarnemu scenariuszowi możesz przeciwdziałać, dbając o właściwy poziom cholesterolu we krwi. Stężenie tej substancji zależy od wielu czynników, między innymi od wieku, stanu zdrowia, diety, nałogów czy trybu życia.



 



Badania okresowe poziomu cholesterolu są bardzo istotne. Przede wszystkim warto okresowo sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. Dzieli się on na dwie frakcje:





  • LDL potocznie zwany złym cholesterolem


  • HDL, czyli tak zwany dobry cholesterol




W przypadku, gdy ogólny poziom cholesterolu (LDL i HDL) jest zbyt wysoki lub poziom dobrej frakcji (HDL) jest zbyt niski konieczne jest podjęcie działań mających na celu poprawę parametrów. W Polsce przyjęta norma to wartość poniżej 190 mg/dl dla cholesterolu całkowitego i powyżej 40 mg/dl dla HDL.



 



Jeżeli Twoje badania wskazują na przekroczony poziom cholesterolu całkowitego lub podwyższony poziom cholesterolu LDL powinieneś skonsultować swoje wyniki z lekarzem, który może wprowadzić właściwe leczenie i w razie konieczności zalecić przyjmowanie odpowiednich leków.



Dieta, tryb życia i leki na cholesterol



Co zrobić, żeby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu? Przede wszystkim postaw na zdrową dietę oraz aktywny tryb życia, a w razie znacznego przekroczenia poziomu cholesterolu lekarz przepisze Ci właściwe leki na obniżenie cholesterolu.



 



Jeżeli norma jest przekroczona maksymalnie o 10 procent wystarczające są działania polegające na zmianie diety i trybu życia. Zalecane jest eliminowanie żywności bogatej w cholesterol i spożywanie produktów zmniejszających jego poziom w organizmie, jak czosnek lub oliwa z oliwek. Dieta na obniżenie cholesterolu powinna ograniczać ilość spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności tłustych mięs (w szczególności wieprzowiny), kiełbas, wędlin, masła, smalcu czy serów.



 



Do diety warto za to wprowadzić większą ilość warzyw, w tym warzyw strączkowych, które są źródłem białka i mogą w pewnej części stanowić zamienniki dla białka zwierzęcego. Ważne jest także zamienienie białego pieczywa i jasnych makaronów, ziemniaków na produkty pełnoziarniste (np. kasze, pieczywo razowe, razowe makarony, ciemny ryż), które są bogate w błonnik, który może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu.



 



W przypadku, gdy zmiana nawyków żywieniowych jest trudna do wprowadzenia, można wspomagać się suplementami diety na cholesterol. Co na cholesterol bez recepty może poskutkować? Tabletki na cholesterol bez recepty, które mogą wspomagać dietę, zwykle zawierają w sobie wyciągi z ziół i roślin, który może mieć pozytywny wpływ na Twój układ lipidowy. Tabletki na cholesterol mogą mieć w składzie np. ziele karczocha, wyciąg z mniszka lekarskiego, lucerny lub korzeń z cykorii. Zioła te, choć mogą wspomagać organizm w walce z cholesterolem, nie będą działać tak jak przepisane przez lekarza leki. Na cholesterol bez recepty dostępne są także różnego rodzaju napary, np. z zielonej herbaty.



 



Drugim istotnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia również pozwalają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ćwiczenia pomagają także usprawnić pracę serca oraz ogólną wydolność krążenia. Aktywność fizyczna może wpłynąć także na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, co ważne jest przy wysokim cholesterolu i ewentualnych zmianach miażdżycowych.



 



W profilaktyce miażdżycy zaleca się rzucenie palenia oraz ograniczenie spożywanego alkoholu. Jeżeli masz podwyższony cholesterol i masz problemy z nadwagą lub otyłością, lekarz może zalecić Ci także zrzucenie nadprogramowej masy ciała, co może też pozytywnie wpłynąć na Twoje naczynia krwionośne oraz serce i inne organy wewnętrzne.



Co obniża cholesterol? Leczenie − obniżanie poziomu złego cholesterolu



Jednak jeżeli poziom cholesterolu jest na tyle wysoki, że niemożliwe jest jego obniżenie działaniami niefarmakologicznymi, lekarz przepisze leki obniżające poziom cholesterolu lub leki zapobiegające miażdżycy. Niektóre leki obniżające cholesterol mogą opierać się np. na działaniu tzw. statyny, czyli substancji, która ogranicza wytwarzanie cholesterolu, przez co ogólny poziom cholesterolu we krwi spada. Leki na cholesterol innego typu z kolei mogą działać na zasadzie niewchłaniania cholesterolu do organizmu. Pamiętaj, aby zawsze przed zażyciem tabletek tego typu zawsze przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, nawet jeżeli są to zapisane przez lekarza leki.



 



Na miażdżycę stosuje się leki na obniżenie cholesterolu i inne leki na choroby współistniejące, np. na nadciśnienie lub cukrzyce (o ile lekarz zdiagnozuje takie choroby przy miażdżycy). Jednak najlepszymi preparatami na miażdżycę bez recepty są zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna.



 



Ważne jest, aby środki przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Prawidłowo dobrane preparaty pomogą obniżyć cholesterol i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Marki powiązane z kategorią: Cholesterol