Alergia jesienią – na co uważać i jak rozpoznać objawy jesiennej alergii?

10. 10. 2017 · 4 minuty czytania

Jesień bywa ciężkim okresem dla alergików. W powietrzu unoszą się pyłki bylicy, zarodniki grzybów, roztocza. Co jeszcze może uczulać? Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Alergia jesienią – na co uważać i jak rozpoznać objawy jesiennej alergii?

Wiosna to niejedyny okres w ciągu roku, gdy możesz kichać, mieć katar i będą łzawić Ci oczy. Niestety również w okresie jesienno-zimowym powietrze jest pełne różnego rodzaju alergenów. Co zatem zrobić, by móc w pełni cieszyć się urokami złotej polskiej jesieni i babiego lata? Co Cię uczula jesienią i czy jest jakaś nadzieja?

To jesienna alergia czy może przeziębienie?

Wbrew pozorom okres alergii wcale nie kończy się wraz z odejściem lata. Praktycznie każdy miesiąc, poza krótkim okresem trwającym od grudnia do przełomu stycznia i lutego, charakteryzuje się podwyższonym stężeniem różnych alergenów. Oczywiście w czasie wiosny i lata ich stężenie jest najwyższe, niemniej alergia jesienią i zimą wcale nie należy do rzadkości.

Objawy alergii jesienią to m.in.  wodnisty katar, kaszel, drapanie w nosie czy kichanie, które często zrzucasz  na karb przeziębienia. Jak się jednak okazuje, wspomniane symptomy mogą świadczyć o rozwijającym się u Ciebie uczuleniu. Dużym błędem zatem będzie ich bagatelizowanie!

 

Alergia jesienią – na co możesz być uczulony?

Zastanawiasz się, co uczula jesienią? Kiedy otworzysz kalendarz pylenia roślin, od razu zobaczysz, że u schyłku lata oraz w czasie jesieni wśród alergenów dominują pyłki bylicy oraz zarodniki grzybów.

Alergia jesienna na chwasty

Wspomniana bylica, która jest jednym z najsilniej uczulających chwastów w naszym kraju, rośnie praktycznie wszędzie. Można ją spotkać na polach, łąkach, nad rzekami czy w parkach. Roślina ta jest odpowiedzialna za ogromną część alergii wziewnych, właśnie na przełomie lata i wczesnej jesieni.

alergia na pyłek bylicy

Alergia jesienna na grzyby

Późną jesienią, aż do końca listopada pylą grzyby o tajemniczych nazwach Cladosporium i Altenaria, których zarodniki, zaraz obok pyłków roślin, stanowią najpoważniejszą przyczynę alergii. Grzyby te są niezwykle powszechne w naszym otoczeniu. Można je spotkać zarówno w pomieszczeniach, w których przebywamy, jak i poza nimi. Występują m.in. w glebie, na roślinach, w stertach jesiennych liści, wyjątkowo upodobały sobie także wilgotne miejsca, takie jak piwnice, łazienki czy kuchnie.

alergia na Cladosporium

Alergie jesienne na kurz

Poza uczuleniem spowodowanym przez zarodnikami grzybów, jesienią uczulają nas także roztocza kurzu domowego, które są wyjątkowo silnymi alergenami. Te mikroskopijne pajęczaki występują licznie w naszych domach, gdzie gnieżdżą się głównie w łóżkach, kocach, tapicerowanych meblach, dywanach czy zasłonach. Na nasilanie się alergii na roztocza w okresie jesienno-zimowym przyczynia się Twój tryb życia, a mianowicie długie przebywanie w zamkniętych, słabo wentylowanych i ogrzewanych pomieszczeniach.

alergia na kurz

 

Czy zdarza Ci się, że podczas ścierania kurzu kichasz, a Twoje oczy łzawią? Jeśli tak, może to oznaczać rozwijającą się u Ciebie alergię jesienną. Jej objawy pojawiają się zwykle podczas takich czynności, jak odkurzanie czy trzepanie dywanów.

Jak chronić się przed alergią jesienią i zimą?

Najlepszym sposobem na walkę z alergią jesienną jest profilaktyka, czyli unikanie uczulającego Cię alergenu. W przypadku alergii wziewnych nie jest to łatwe, ponieważ alergeny (pyłki, zarodniki grzybów czy roztocza kurzu domowego ) unoszą się w powietrzu.

Oto 8 zasad, którymi powinni kierować się alergicy jesienią i zimą:

  1. Unikaj spacerów po polach, łąkach czy parkach w suche dni oraz w godzinach pylenia roślin, czyli między 10:00 a 15:00;
  2. Na spacer wybierz się najlepiej tuż po opadach deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone z większości alergenów;
  3. Zrezygnuj z przyjemności tarzania się wśród stert jesiennych liści, gdyż są one pełne zarodników grzybów;
  4. Unikaj wilgotnych pomieszczeń, takich jak altany, domki letniskowe czy piwnice;
  5. Zrezygnuj z nadmiaru roślin doniczkowych w domu, których gleba jest źródłem pleśni;
  6. Często sprzątaj swoje mieszkanie, bo dzięki temu zmniejszysz ilość roztoczy kurzu domowego;
  7. Usuń z domu zasłony, dywany i tapicerowane meble, które są siedliskiem alergizujących pajęczaków;
  8. Przynajmniej raz w tygodniu myj dokładnie podłogę w całym domu.

Stosując się do powyższych zasad, możesz znacznie osłabić u siebie dokuczliwe objawy alergii jesiennej. Niestety niejednokrotnie nie da się ich całkowicie wyeliminować i potrzebne jest leczenie.

Jesienne alergie u dzieci – co robić?

„Alergia jesienią u dzieci stanowi stosunkowo częste zjawisko. We wrześniu pociechy rozpoczynają szkołę i muszą przebywać w środowisku sprzyjającym rozwojowi alergii. Kurz, pleśń, roztocza negatywnie wpływają na uczniów z tendencjami do uczuleń. Dodatkowo o tej porze roku pylą niektóre rośliny, m.in. bylica. Aby zadbać zdrowie młodych alergików, pamiętaj o zachowaniu czystości i higieny w domu. Regularnie ścieraj kurz z zabawek oraz biurka, myj i odkurzaj podłogi, stosuj antyalergiczną pościel.

Alergia jesienią – podsumowanie

Zmiany uczuleniowe są bardzo dotkliwe i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Pamiętaj, że każda alergia wymaga konsultacji medycznych. Lekarz przeprowadzi diagnostykę oraz wdroży odpowiednią terapię i przepisze tabletki na alergie. W niektórych przypadkach specjalista decyduje o zleceniu odczulania. Nie zapominaj również o zachowaniu odpowiedniej higieny i regularnym sprzątaniu pomieszczeń. Pozbądź się ponadto dywanów i zasłon, na których często gromadzą się alergeny. Dzięki prawidłowym nawykom oraz specjalistycznej opiece lekarskiej możesz cieszyć się w pełni życiem!"

- dodaje Magdalena Ślaska

Dowiedz się, jak wygląda odczulanie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora