Alergia jesienią – co najbardziej uczula i jak się bronić przed alergią?

10. 10. 2017 · Aleksandra Malewska · 5 minut czytania
 • alergie wziewne
Alergia jesienią – co najbardziej uczula i jak się bronić przed alergią?

Wiosna to niejedyny okres w ciągu roku, gdy możesz kichać, mieć katar i będą łzawić Ci oczy. Niestety również w okresie jesienno-zimowym powietrze jest pełne różnego rodzaju alergenów. Co zatem zrobić, by móc w pełni cieszyć się urokami złotej polskiej jesieni i babiego lata? Co Cię uczula jesienią i czy jest jakaś nadzieja?

Jesień to czas wyjątkowo przyjemnych, długich spacerów po parkach i lasach, które mienią się wtedy tysiącami odcieni czerwieni i złota. Tylko z pozoru to okres, w którym wszelkie uczulenia idą w niepamięć i dają w końcu odetchnąć Ci od alergii.

To jesienna alergia czy może przeziębienie?

Wbrew pozorom okres alergii wcale nie kończy się wraz z odejściem lata. Praktycznie każdy miesiąc, poza krótkim okresem trwającym od grudnia do przełomu stycznia i lutego, charakteryzuje się podwyższonym stężeniem różnych alergenów. Oczywiście w czasie wiosny i lata ich stężenie jest najwyższe, niemniej alergia jesienią i zimą wcale nie należy do rzadkości.

Objawy, takie jak wodnisty katar, kaszel, drapanie w nosie czy kichanie zrzucasz często na karb jesiennego przeziębienia, które w tym czasie „łapie” przecież większość. Jak się jednak okazuje, wspomniane symptomy mogą świadczyć o rozwijającym się u Ciebie uczuleniu. Dużym błędem zatem będzie ich bagatelizowanie!

Alergia jesienią: na co możesz być uczulony?

Zastanawiasz się, co uczula jesienią? Kiedy otworzysz kalendarz pylenia roślin, od razu zobaczysz, że u schyłku lata oraz w czasie jesieni wśród alergenów dominują pyłki bylicy oraz zarodniki grzybów.

Alergia na chwasty

Wspomniana bylica, która jest jednym z najsilniej uczulających chwastów w naszym kraju, rośnie praktycznie wszędzie. Można ją spotkać na polach, łąkach, nad rzekami czy w parkach. Roślina ta jest odpowiedzialna za ogromną część alergii wziewnych, właśnie na przełomie lata i wczesnej jesieni.

alergia na pyłek bylicy

Alergia na grzyby

Późną jesienią, aż do końca listopada pylą  grzyby o tajemniczych nazwach Cladosporium i Altenaria, których zarodniki, zaraz obok pyłków roślin, stanowią najpoważniejszą przyczynę alergii. Stężenie zarodników wspomnianych grzybów jest największe, gdy temperatura oscyluje w granicach 15-25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza przekracza 70%. Takie warunki panują właśnie jesienią.

Grzyby te są niezwykle powszechne w naszym otoczeniu. Można je spotkać zarówno w pomieszczeniach, w których przebywamy, jak i poza nimi. Występują m.in. w glebie, na roślinach, w stertach jesiennych liści, wyjątkowo upodobały sobie także wilgotne miejsca, takie jak piwnice, łazienki czy kuchnie.

alergia na Cladosporium

Przebywanie w zagrzybionych wnętrzach sprzyja niestety przewlekłym stanom zapalnym nosa oraz zatok, a także może stymulować rozwój chorób alergicznych takich jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa i zatok, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczne zapalenie skóry.

Alergia na kurz

Poza uczuleniem spowodowanym przez zarodnikami grzybów, jesienią uczulają nas także roztocza kurzu domowego, które są wyjątkowo silnymi alergenami. Te mikroskopijne pajęczaki występują licznie w naszych domach, gdzie gnieżdżą się głównie w łóżkach, kocach, tapicerowanych meblach, dywanach czy zasłonach. Na nasilanie się alergii na roztocza w okresie jesienno-zimowym przyczynia się Twój tryb życia, a mianowicie długie przebywanie w zamkniętych, słabo wentylowanych i ogrzewanych pomieszczeniach.

alergia na kurz

Czy zdarza Ci się, że podczas ścierania kurzu kichasz, a Twoje oczy łzawią? Jeśli tak, może to oznaczać rozwijającą się u Ciebie alergię. Jej objawy pojawiają się zwykle podczas takich czynności, jak odkurzanie czy trzepanie dywanów.

Jak chronić się przed alergią jesienią i zimą?

Najlepszym sposobem na walkę z alergią jest profilaktyka, czyli unikanie uczulającego Cię alergenu. W przypadku alergii wziewnych nie jest to łatwe, ponieważ alergeny (pyłki, zarodniki grzybów czy roztocza kurzu domowego ) unoszą się w powietrzu.

Oto 8 zasad, którymi powinni kierować się alergicy

 1. Unikaj spacerów po polach, łąkach czy parkach w suche dni oraz w godzinach pylenia roślin, czyli między 10:00 a 15:00
 2. Na spacer wybierz się najlepiej tuż po opadach deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone z większości alergenów
 3. Zrezygnuj z przyjemności tarzania się wśród stert jesiennych liści, gdyż są one pełne zarodników grzybów
 4. Unikaj wilgotnych pomieszczeń, takich jak altany, domki letniskowe czy piwnice
 5. Zrezygnuj z nadmiaru roślin doniczkowych w domu, których gleba jest źródłem pleśni
 6. Często sprzątaj swoje mieszkanie, bo dzięki temu zmniejszysz ilość roztoczy kurzu domowego
 7. Usuń z domu zasłony, dywany i tapicerowane meble, które są siedliskiem alergizujących pajęczaków
 8. Przynajmniej raz w tygodniu myj dokładnie podłogę w całym domu

Stosując się do powyższych zasad możesz znacznie osłabić u siebie dokuczliwe objawy alergii. Niestety niejednokrotnie nie da się ich całkowicie wyeliminować i potrzebne jest leczenie.

Pamiętaj, że każda alergia wymaga konsultacji lekarza alergologa, który przeprowadzi diagnostykę oraz wdroży odpowiednią terapię, przepisze tabletki na alergie lub zleci odczulanie. Dzięki prawidłowym nawykom oraz specjalistycznej opiece lekarskiej możesz cieszyć się w pełni życiem!

Dowiedz się, jak wygląda odczulanie.

 

 

Najnowsze artykuły

 • Uczulenie na słońce (fotodermatoza) – przyczyny, objawy, leczenie

  Uczulenie na słońce to jedna z chorób skóry zaliczanych do fotodermatoz. Choć zazwyczaj jego objawy mijają po kilku dniach, to niektóre osoby muszą poddać się specjalistycznemu leczeniu. 
  • alergie kontaktowe
  Uczulenie na słońce (fotodermatoza) – przyczyny, objawy, leczenie
  • alergie kontaktowe
 • Alergia na trawy – objawy, leczenie i domowe sposoby

  Koniec maja, czerwiec i lipiec to miesiące szczególnie ciężkie dla osób uczulonych na pyłki traw. Poznaj najczęstsze objawy alergii na trawy i dowiedź się jak z nią walczyć!
  • alergie wziewne
  Alergia na trawy – objawy, leczenie i domowe sposoby
  • alergie wziewne
 • Wyprysk kontaktowy – co to jest, jakie są przyczyny i objawy, jak leczyć?

  Po założeniu nowych kolczyków na Twojej skórze pojawiły się dziwne grudki i pęcherzyki? Skóra Twoich rąk jest sucha, zaczerwieniona i swędzi? To może być alergiczny wyprysk kontaktowy!
  • dermatozy
  Wyprysk kontaktowy – co to jest, jakie są przyczyny i objawy, jak leczyć?
  • dermatozy
 • Co pyli w maju?

  Ponad 40% osób skarży się na sezonowe objawy alergii, która zaczyna uaktywniać się na wiosnę. Poznaj kalendarz pylenia i dowiedz się, co wywołuję alergię w maju.
  • alergie wziewne
  Co pyli w maju?
  • alergie wziewne

Przeczytaj też

 • Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

  Doskwiera Ci ciągły katar i łzawienie oczu? Być może cierpisz na alergię wziewną. Dowiedz się, skąd bierze się uczulenie? Sprawdź, co zrobić, żeby ograniczyć niepojące objawy!
  • alergie wziewne
  Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna
  • alergie wziewne
 • Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?

  Odczulanie polega na stopniowym zwiększaniu alergenu. W ten sposób organizm przyzwyczaja się do określonej substancji i zaczyna ją tolerować. Czy metoda jest skuteczna? Komu się ją poleca? Sprawdź!
  • leczenie alergii
  Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?
  • leczenie alergii
 • Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc

  Wstrząs anafilaktyczny definiuje się jako nagłą i ciężką nadwrażliwość na określony bodziec. W skrajnych wypadkach wstrząs bezpośrednio zagraża życiu. Co go wywołuje i jak się leczyć? Sprawdź!
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
  Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
 • Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?

  Świąd, zaczerwienienie i ból oka – to główne objawy alergicznego zapalenia spojówek. Jakie alergeny najczęściej wywołują te objawy? Na czym polega profilaktyka? Szczegóły w naszym poradniku!
  • alergie wziewne
  Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?
  • alergie wziewne

Więcej artykułów na ten temat