
Allertec Fexo, 120 mg, 10 tabletek
- Lek OTC
Wiosna to niejedyny okres w ciągu roku, gdy możesz kichać, mieć katar i będą łzawić Ci oczy. Niestety również w okresie jesienno-zimowym powietrze jest pełne różnego rodzaju alergenów. Co zatem zrobić, by móc w pełni cieszyć się urokami złotej polskiej jesieni i babiego lata? Co Cię uczula jesienią i czy jest jakaś nadzieja?
Jesień to czas wyjątkowo przyjemnych, długich spacerów po parkach i lasach, które mienią się wtedy tysiącami odcieni czerwieni i złota. Tylko z pozoru to okres, w którym wszelkie uczulenia idą w niepamięć i dają w końcu odetchnąć Ci od alergii.
Spis treści:
Wbrew pozorom okres alergii wcale nie kończy się wraz z odejściem lata. Praktycznie każdy miesiąc, poza krótkim okresem trwającym od grudnia do przełomu stycznia i lutego, charakteryzuje się podwyższonym stężeniem różnych alergenów. Oczywiście w czasie wiosny i lata ich stężenie jest najwyższe, niemniej alergia jesienią i zimą wcale nie należy do rzadkości.
Objawy, takie jak wodnisty katar, kaszel, drapanie w nosie czy kichanie zrzucasz często na karb jesiennego przeziębienia, które w tym czasie „łapie” przecież większość. Jak się jednak okazuje, wspomniane symptomy mogą świadczyć o rozwijającym się u Ciebie uczuleniu. Dużym błędem zatem będzie ich bagatelizowanie!
Zastanawiasz się, co uczula jesienią? Kiedy otworzysz kalendarz pylenia roślin, od razu zobaczysz, że u schyłku lata oraz w czasie jesieni wśród alergenów dominują pyłki bylicy oraz zarodniki grzybów.
Wspomniana bylica, która jest jednym z najsilniej uczulających chwastów w naszym kraju, rośnie praktycznie wszędzie. Można ją spotkać na polach, łąkach, nad rzekami czy w parkach. Roślina ta jest odpowiedzialna za ogromną część alergii wziewnych, właśnie na przełomie lata i wczesnej jesieni.
Późną jesienią, aż do końca listopada pylą grzyby o tajemniczych nazwach Cladosporium i Altenaria, których zarodniki, zaraz obok pyłków roślin, stanowią najpoważniejszą przyczynę alergii. Stężenie zarodników wspomnianych grzybów jest największe, gdy temperatura oscyluje w granicach 15-25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza przekracza 70%. Takie warunki panują właśnie jesienią.
Grzyby te są niezwykle powszechne w naszym otoczeniu. Można je spotkać zarówno w pomieszczeniach, w których przebywamy, jak i poza nimi. Występują m.in. w glebie, na roślinach, w stertach jesiennych liści, wyjątkowo upodobały sobie także wilgotne miejsca, takie jak piwnice, łazienki czy kuchnie.
Przebywanie w zagrzybionych wnętrzach sprzyja niestety przewlekłym stanom zapalnym nosa oraz zatok, a także może stymulować rozwój chorób alergicznych takich jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa i zatok, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczne zapalenie skóry.
Poza uczuleniem spowodowanym przez zarodnikami grzybów, jesienią uczulają nas także roztocza kurzu domowego, które są wyjątkowo silnymi alergenami. Te mikroskopijne pajęczaki występują licznie w naszych domach, gdzie gnieżdżą się głównie w łóżkach, kocach, tapicerowanych meblach, dywanach czy zasłonach. Na nasilanie się alergii na roztocza w okresie jesienno-zimowym przyczynia się Twój tryb życia, a mianowicie długie przebywanie w zamkniętych, słabo wentylowanych i ogrzewanych pomieszczeniach.
Czy zdarza Ci się, że podczas ścierania kurzu kichasz, a Twoje oczy łzawią? Jeśli tak, może to oznaczać rozwijającą się u Ciebie alergię. Jej objawy pojawiają się zwykle podczas takich czynności, jak odkurzanie czy trzepanie dywanów.
Najlepszym sposobem na walkę z alergią jest profilaktyka, czyli unikanie uczulającego Cię alergenu. W przypadku alergii wziewnych nie jest to łatwe, ponieważ alergeny (pyłki, zarodniki grzybów czy roztocza kurzu domowego ) unoszą się w powietrzu.
Stosując się do powyższych zasad możesz znacznie osłabić u siebie dokuczliwe objawy alergii. Niestety niejednokrotnie nie da się ich całkowicie wyeliminować i potrzebne jest leczenie.
Pamiętaj, że każda alergia wymaga konsultacji lekarza alergologa, który przeprowadzi diagnostykę oraz wdroży odpowiednią terapię, przepisze tabletki na alergie lub zleci odczulanie. Dzięki prawidłowym nawykom oraz specjalistycznej opiece lekarskiej możesz cieszyć się w pełni życiem!
Dowiedz się, jak wygląda odczulanie.
Doskwiera Ci ciągły katar i łzawienie oczu? Być może cierpisz na alergię wziewną. Dowiedz się, skąd bierze się uczulenie? Sprawdź, co zrobić, żeby ograniczyć niepojące objawy!
Wstrząs anafilaktyczny definiuje się jako nagłą i ciężką nadwrażliwość na określony bodziec. W skrajnych wypadkach wstrząs bezpośrednio zagraża życiu. Co go wywołuje i jak się leczyć? Sprawdź!
Dokucza Ci uporczywy katar? Zauważasz, że tradycyjne krople i syropy na przeziębienie nie pomagają? Być może cierpisz na alergię? Dowiedz się, jak odróżnić reakcje uczuleniowe od infekcji!