Alergia na grzyby i pleśnie − jak wygląda?

Alergia na grzyby może nasilić się w okresie jesienno-zimowym. Grzyby są jedną z częstszych przyczyn alergii u osób ze skłonnością do uczuleń. Alergik po kontakcie z grzybami, przede wszystkim z pleśniami, ma zwykle dokuczliwe objawy w postaci kataru, napadowego kaszlu czy zaostrzenia astmy oskrzelowej. Skąd dokładnie bierze się alergia na grzyby i pleśnie? Sprawdź!
Spis treści:
Uczulenie na grzyby − przyczyny
Przyczyną uczulenia są mikroskopijnych rozmiarów zarodniki grzybów. Osiągają od 2 do 5 um. Zarodniki te zawieszone są w powietrzu, dlatego z łatwością dostają się do dróg oddechowych i powodują uczulenie.
Które grzyby uczulają?
Najważniejszym źródłem uczulających zarodników są grzyby z rodzaju Cladosporium, Alternaria, Penicillium i Aspergillus. Choć wśród pleśni to Alternaria uczula najczęściej, u alergików nierzadko obserwuje się alergię na kilka rodzajów grzybów jednocześnie.
Alergia na grzyby może trwać przez cały rok, ale może również pojawiać się tylko sezonowo, najczęściej w okresie lata i jesieni. Okres od czerwca do końca października to czas, gdy stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i Altenaria jest największe. Temperatura oscyluje wówczas w granicach 15 − 25 stopni C, a wilgotność powietrza przekracza 70%. W takich warunkach atmosferycznych grzyby rozwijają się najlepiej na glebie, gnijącym drewnie czy zwiędłych liściach.
Pleśnie z rodzaju Aspergillus i Penicillium uczulają z podobną siłą przez cały rok, bo są one źródłem tak zwanych zarodników wewnątrzdomowych. Wspomniane pleśnie żyją w wilgotnych pomieszczeniach jak piwnice, źle wentylowane łazienki, kuchnie, poddasza czy drewniane zamknięte domki letniskowe.
Sprawdź też, czym jest alergia krzyżowa.
Alergia na pleśń − objawy
Alergia na grzyby i pleśnie daje podobne objawy jak inne rodzaje alergii powietrznopochodnych.
Do najczęstszych symptomów uczulenia na grzyby należą:
- katar
- napadowy kaszel
- swędzenie spojówek
- napadowe kichanie
- podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła
- zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej
- zapalenie zatok przynosowych
Alergia na pleśnie i grzyby − jak uniknąć objawów?
Osoby z alergią na grzyby i pleśnie nie maja niestety wpływu na obecność uczulających je zarodników powietrzu. Są jednak pewne sposoby, żeby zmniejszyć narażenie na zarodniki, a tym samym nasilenie objawów uczulenia.
Oto kilka porad dla alergików:
- unikaj spacerów po polach, łąkach czy parkach w suche dni i w godzinach pylenia roślin, czyli między 10:00 a 15:00
- na spacer wybierz się najlepiej tuż po opadach deszczu, kiedy powietrze jest oczyszczone z większości alergenów
- zrezygnuj z przyjemności tarzania się wśród stert jesiennych liści, bo są one pełne zarodników grzybów
- unikaj wilgotnych pomieszczeń, takich jak altany, domki letniskowe czy piwnice
- zrezygnuj z nadmiaru roślin doniczkowych w domu, których gleba jest źródłem pleśni
- usuń z domu zasłony, dywany i tapicerowane meble
- przynajmniej raz w tygodniu myj dokładnie podłogę w całym domu
- odsłaniaj okna – pleśnie rozwijają się najlepiej w wilgotnych, zacienionych pomieszczeniach
- regularnie czyść lodówkę, pralkę, zmywarkę i inne sprzęty AGD, gdzie zbiera się wilgoć
- czyść dokładnie kabinę prysznicową, kafelki i fugi łazienkowe − tam najczęściej gromadzi się pleśń
- dbaj o to, żeby wilgotność w domu nie była za wysoka − wietrz pomieszczenia, a podczas gotowania zawsze włączaj okap kuchenny, włączaj wyciąg powietrza w łazience podczas kąpieli
- zwróć uwagę, żeby w Twojej lodówce nie było spleśniałej, psującej się żywności – to prawdziwe źródło alergenów
Sprawdź też, jak działają leki przeciwhistaminowe.
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię na grzyby, udaj się koniecznie do specjalisty alergologa. Lekarz ten wykona odpowiednie testy, które pozwolą zidentyfikować uczulający Cię czynnik. Poza postepowaniem profilaktycznym, bardzo ważne jest też leczenie alergii na grzyby, dzięki czemu objawy, jeśli nie ustępują, na pewno nie są tak dokuczliwe.
Zobacz, na czym polegają testy alergiczne: Testy alergiczne skórne − na czym właściwie polegają?
Więcej artykułów na ten temat
Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna
· 4 minuty czytaniaDoskwiera Ci ciągły katar i łzawienie oczu? Być może cierpisz na alergię wziewną. Dowiedz się, skąd bierze się uczulenie? Sprawdź, co zrobić, żeby ograniczyć niepojące objawy!Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc
· 5 minut czytaniaWstrząs anafilaktyczny definiuje się jako nagłą i ciężką nadwrażliwość na określony bodziec. W skrajnych wypadkach wstrząs bezpośrednio zagraża życiu. Co go wywołuje i jak się leczyć? Sprawdź!Alergie atakujące zimą, czyli alergia na kurz – jak ją leczyć?
· 5 minut czytaniaCzy wiesz, że 40% Polaków to alergicy? Czy kiedy nic nie pyli, mogą na chwilę pozbyć się świądu, kataru i innych dokuczliwych dolegliwości. Niestety nie! Poznaj najczęstsze zimowe alergeny!