Alergia na sierść. Objawy występują nie tylko przy zwierzakach!

8. 10. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • objawy
Alergia na sierść. Objawy występują nie tylko przy zwierzakach!

Co raz częściej diagnozowana jest alergia na sierść. Objawy to m.in. kichanie, katar, łzawienie oczy, a nawet reakcje skórne. Jakie masz alergię na psa czy kota nie zawsze to sierść jest głównym alergenem. Zobacz, skąd jakie są objawy alergii na sierść i skąd biorą się objawy, kiedy w pobliżu nie ma zwierzaka!

Alergia na sierść zwierząt − przyczyny

Choć potocznie przyjęło się używanie określenia „alergia na sierść”, nie oddaje ono jednak właściwie przyczyn uczulenia. W zależności od gatunku zwierzaka, czynnikami wywołującymi objawy uczulenia mogą być złuszczony z powierzchni skóry martwy naskórek, wydzielina gruczołów łojowych czy potowych, ślina zwierząt lub ich mocz.

alergia na sierść

Najczęściej diagnozuje się uczulenie na sierść kota. Objawy często też daje  uczulenie na sierść psa, natomiast rzadziej przyczyną alergii są zwierzęta domowe takie jak chomiki, świnki morskie, myszy, króliki czy szczury. Rzadko też zdarzają się alergie na zwierzęta hodowlane jak krowy czy konie.

Alergia na sierść – objawy

Masz w domu nowego kota lub psa ze schroniska i nagle pojawiły się dziwne objawy takiej jak katar, swędzenie w nosie i kichanie. Czy to uczulenie na sierść? Objawy alergii mogą być zróżnicowane.

Oto lista najczęstszych objawów na sierść psa, kota czy inne zwierzęta:

1. Wodnisty katar

Objaw ten jest wynikiem zapalenia błony śluzowej jamy nosowej, której gruczoły, w wyniku stymulacji przez alergeny zwierzęce produkują duże ilości wydzieliny. Objaw ten często mylony jest ze zwykłym przeziębieniem, jeśli jednak katar nie mija przez dłuższy czas, mogą to być objawy alergii na sierść.

alergia na sierść objawy

2. Swędzenie nosa

Dolegliwości tej najczęściej towarzyszy uczucie zatkanego, niedrożnego nosa, przez który ciężko jest oddychać. Ten objaw uczulenia na sierść kota czy psa również kojarzy się z przeziębieniem, podobnie jednak jak przeciągający się wodnisty katar, nie powinien być bagatelizowany.

sierść zwierzaków

3. Kichanie

Kiedy w grę wchodzi alergia na sierść psa, objawy to m.in. charakterystyczne „salwy kichnięć”, czyli napady następujących po sobie, niemożliwych do powstrzymania kichnięć.

alergia na sierść psa objawy

4. Swędzące i łzawiące oczy

Dużą udręką dla pacjentów z objawami uczulenia na sierść kota czy psa jest uporczywe swędzenie spojówek, połączone z ich zaczerwienieniem i łzawieniem. Odruchowe pocieranie oczu może prowadzić do licznych okulistycznych powikłań, dlatego taki objaw wymaga intensywnego leczenia

alergia na sierść kota objawy

5. Kaszel, drapanie w gardle

Osoby z alergią na sierść już po krótkim kontakcie ze zwierzęciem zaczynają nerwowo odchrząkiwać i pokasływać, czują też znajome swędzenie w gardle.

6. Świąd skóry, pokrzywka

Jak jeszcze rozpoznać uczulenie na sierść? Objawy mogą pojawiać się też często na skórze. W tym wypadku objawy alergii na sierść mają postać swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian, które przypominają poparzenie przez pokrzywę.

Alergia na sierść − objawy to ryzyko!

„Skoro to tylko katar czy łzawienie oczu, zniosę te objawy, byleby tylko mieć psa” − tak mówi część alergików i mimo objawów alergii na sierść, bierze do domu zwierzaka. To duży błąd!

Niestety, ekspozycja na uczulające alergeny może nie tylko nasilać objawy samego uczulenia, ale też prowadzić do zaostrzenia tak poważnych chorób układu oddechowego jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

A jak u dzieci może przebiegać alergia na sierść psa? Objawy u dzieci przypominają objawy u osób dorosłych, jednak są one zwykle bardziej nasilone i uporczywe.

uczulenie na sierść psa objawy

Alergia na sierść − objawy, gdy nie masz zwierząt

Pozornie może się wydawać, że pozbycie się z domu zwierzaka rozwiązuje całkowicie problem objawów alergii na sierść. Niestety nie! Alergeny pochodzenia zwierzęcego łatwo przenoszą się przez ruchy powietrza. Są więc powszechne w środowisku – wykrywa się je na przykład w kurzu domowym na podłogach, wykładzinach czy tapicerowanych meblach.

Jeśli podejrzewasz u siebie objawy alergii na sierść, konieczna będzie wizyta u alergologa. Lekarz tej specjalności na podstawie Twoich objawów i wywiadu zleci odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą Twoje podejrzenia.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska