Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

19. 7. 2017 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • objawy
Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

Kichanie, wodnisty katar, piekące oczy i ciągłe łzawienie to objawy, które wielu z nas są aż za dobrze znane… Alergia wziewna, bo to o niej dzisiaj piszę, to coraz częstszy i poważniejszy problem, z którym zmagają się pacjenci i lekarze.

Mówi się, że alergie dołączyły do niechlubnej czołówki chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy niedokrwienna choroba serca. Żyjemy w środowisku, które jest przepełnione różnymi alergenami, mogącymi wywoływać niechciane reakcje, głównie w postaci alergii wziewnych.

Zanim przejdę do omówienia przyczyn oraz objawów, po jakich możesz poznać alergię wziewną, najpierw kilka słów o samej reakcji alergicznej.

Skąd właściwie bierze się reakcja alergiczna?

Reakcja alergiczna to, najprościej mówiąc, wynik kontaktu Twojego układu odpornościowego z alergenem, który organizm uznaje za obcy (tym samym musi go zwalczać).

By taka reakcja nastąpiła, najpierw musi dojść do pierwszego „spotkania”, czyli uczulenia, w wyniku którego układ immunologiczny uczy swoje komórki obronne, (limfocyty) jak rozpoznawać ten obcy antygen oraz produkować przeciwciała skierowane przeciwko niemu.

To pierwsze spotkanie z alergenem jest bezobjawowe. Wtedy jeszcze nie wiesz, że Twój organizm przygotowuje się na swoistą walkę.

Ponowny kontakt z danym alergenem powoduje jego natychmiastowe rozpoznanie przez komórki układu immunologicznego i uruchomienie całej kaskady alergicznej.

Za te najbardziej przykre objawy, takie jak swędzenie i pieczenie oczu, łzawienie i kichanie, odpowiadają substancje wyrzucane przez komórki błon śluzowych i skóry – mastocyty.

Królową reakcji alergicznej jest histamina, która powoduje lokalny stan zapalny w tkankach – ich wzmożone ocieplenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Lotne alergeny – alergia na kurz, pyłki i zwierzęta

Alergia wziewna to najczęstszy rodzaj alergii, z jaką pacjenci zgłaszają się do poradni alergologicznych. Na ten typ nadwrażliwości częściej chorują mieszkańcy dużych miast, co prawdopodobnie wynika z osłabienia bariery ochronnej ich dróg oddechowych przez toksyczne substancje, zawarte w miejskim powietrzu (doskonale nam znany smog!).

Najczęstszym alergenem wziewnym są roztocza kurzu domowego, czyli małe pajęczaki żyjące w naszych dywanach, łóżkach, czy zasłonach. Aż trudno wyobrazić sobie, jak dużo ich bytuje w naszych domach!

Żyjątka te żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, a one same, jak i ich odchody, są dla nas bardzo silnie alergizujące.


Kichasz i drapie Cię w nosie zawsze gdy bawisz się z ukochanym kotem?
To nie przeziębienie… to najprawdopodobniej alergia na futrzaka. Poza psami i kotami uczulać Cię mogą również gryzonie takie jak chomiki czy świnki morskie. Jedynym sposobem radzenia sobie z problemem jest niestety unikanie kontaktu ze zwierzakami.Pyłki roślin to kolejny z winowajców odpowiedzialnych za salwy kichnięć, jakich niektórzy z nas doświadczają w okresach pylenia. W zasadzie okres od przedwiośnia do późnej jesieni to czas, gdy rośliny wypuszczają swoje alergizujące pyłki. Najtrudniejszym okresem dla alergików jest bez wątpienia wiosna i lato, gdy stężenie ziaren pyłku w powietrzu jest najwyższe.

Alergia wziewna – objawy u dzieci i dorosłych

Po czym poznać, że masz alergię wziewną? Wspomniana wcześniej histamina, jak również inne substancje wydzielane lokalnie do tkanek przez mastocyty, wywołują obrzęk błon śluzowych, poszerzenie i zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, miejscowy wysięk oraz drapanie i świąd, w wyniku drażnienia zakończeń nerwowych.

W zależności od miejsca wniknięcia alergenu, możemy obserwować różne charakterystyczne objawy alergii wziewnej:

 • katar przy alergii wziewnejprzewlekły, wodnisty katar,
 • bardzo dokuczliwe uczucie „zatkanego” nosa w wyniku masywnego obrzęku błony śluzowej jamy nosowej,
 • drapanie w nosie i gardle,
 • męczący, suchy kaszel,
 • powtarzające się salwy kichnięć,
 • pogorszenie słuchu związane z obrzękiem trąbek słuchowych,
 • łzawienie i świąd spojówek,
 • światłowstręt,
 • uporczywe bóle głowy,
 • trudności ze spaniem,
 • chrapanie,
 • problemy z koncentracją,
 • ogólne osłabienie, zmęczenie.

Co zrobić, gdy widzisz pierwsze objawy alergii wziewnej u dziecka?

Pierwsze objawy alergii wziewnej mogą pojawić się już u dwu– lub trzyletniego dziecka, stąd tak ważne jest, byś bacznie obserwowała maluchy! Nigdy nie bagatelizuj objawów alergii wziewnej, bo nieleczona może skutkować w przyszłości rozwojem astmy oskrzelowej.

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka alergię, zgłoś się jak najszybciej do lekarza, by przeprowadzić diagnostykę alergologiczną. Pamiętaj, że im wcześniej zastosujesz odpowiednie leczenie, tym łatwiej będzie Ci żyć z alergią!

 

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska