Masz co chwilę zatkane ucho? Co robić, żeby ucho się nie zatykało?

28. 8. 2017 · Piotr Sobolewski · 4 minuty czytania
  • profilaktyka
Masz co chwilę zatkane ucho? Co robić, żeby ucho się nie zatykało?

Zatkanemu uchu mogą towarzyszyć szumy, piski, odczucie pełności, ból czy dyskomfort. Przyczyna zatkania ucha może być całkiem prozaiczna, ale z drugiej strony może być objawem również innych chorób. Jakie są przyczyny zatkania się ucha, jak to leczyć w domowych warunkach i kiedy koniecznie udać się do lekarza?

Zatkane ucho: przyczyny

Zatkane ucho woskowiną

Najczęstszym i najbardziej banalnym powodem zatkania ucha jest korek woszczynowy. Powstaje on, kiedy wydzielina gruczołów łojowych, które zlokalizowane są w skórze przewodu słuchowego, zmiesza się ze złuszczonymi martwymi komórkami naskórka.

Taki czop o barwie od bladożółtej, poprzez brązową, aż do czarnej, może mieć różną konsystencję, w zależności od przeważającego składnika. W najbardziej skrajnych przypadkach przybiera postać niemal suchego, twardego kamyka.

Nie czyść samodzielnie ucha patyczkami higienicznymi - skutkuje to przepchnięciem woskowiny w głąb przewodu słuchowego i stworzeniem woszczynowej ściany, która niemal całkowicie zamyka błonę bębenkową.

Również zamoczenie ucha podczas kąpieli może spowodować zatkanie przewodu słuchowego. Po dostaniu się wody do ucha woskowina pęcznieje i zamyka jego światło.

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego

Inna przyczyną zatkania ucha jest zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Podczas stanu zapalnego dochodzi do intensywnego złuszczania się komórek naskórka, które pęcznieją i wchłaniają treść ropną bądź wysiękową i tworzą w ten sposób czop zapalny.

Na tę chorobę najczęściej zapada się w lecie, po kąpielach w morzu, basenie czy jeziorze. W takim wypadkach idź do lekarza, aby ten ocenił stadium zaawansowania choroby i dobrał leczenie.

Ostre lub przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i/lub zatok

Przyczyną zatkania ucha może być także ostre lub przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i/lub zatok, potocznie określane jako nieżyt. W trakcie rozwoju choroby dochodzi też do zajęcia procesem zapalnym sąsiadującej z jamą nosa trąbki słuchowej.

Obrzęk błony śluzowej trąbki może spowodować jej zamknięcie, co powoduje zaburzenia wentylacji ucha środkowego i powstanie w nim podciśnienia. Skutkuje to nadmiernym wydzielaniem do ucha środkowego śluzu o różnej konsystencji. Wypełnienie ucha środkowego taką wydzieliną daje uczucie pełności, przelewania się w uchu i pogorszenia się słuchu.

Jeśli zatem objawom zatkanego ucha towarzyszą katar lub infekcja zatok, stosuje się leki obkurczające błonę śluzową, np. preparaty z ksylometazoliną w postaci kropli do nosa lub pseudoefedrynę w postaci tabletek stosowanych na infekcje zatok.

Zatkane ucho: objawy

kobieta z zatkanym uchemW wyżej opisanych sytuacjach odczuciu zatkania ucha towarzyszy często:

  • dyskomfort,
  • świąd,
  • a w przypadku całkowitego zamknięcia przewodu - pogorszenie słuchu.

Jeśli ucho jest zatkane z powodu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego, może pojawić się również ból ucha.

Zatkanie ucho: leczenie

W takich sytuacjach najczęściej wystarcza postępowanie doraźne. Przez kilka dni stosuj dostępne bez recepty preparaty zawierające wodę utlenioną, parafinę lub oliwę z oliwek. Woskowina powinna się rozpuścić i udrożnić kanał słuchowy.

Jeśli ta metoda nie przyniesie poprawy, skonsultuj się z laryngologiem, który, jeśli będzie to konieczne, przepłucze przewód słuchowy lub mechaniczne usunie korek woszczynowy za pomocą specjalnego haczyka.

Zatkane ucho: kiedy iść do lekarza?

Jeśli uczuciu zatkanego ucha towarzyszą:

  • silne szumy uszne,
  • nudności,
  • wymioty,
  • napadowe zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  •  całkowita utrata słuchu,

może to świadczyć o innych, poważniejszych chorobach laryngologicznych, takich jak: nagła głuchota, choroba Meniera czy uraz akustyczny. W takich sytuacjach bezwzględnie udaj się do laryngologa.

Zatkane ucho: co robić?

Jeśli czujesz, że ucho jest zatkane i odczuwasz pewien dyskomfort, rozpuść czop woskowinowy za pomocą leków bez recepty oraz zmień przyzwyczajenia higieniczne. Nie używaj patyczków higienicznych!

Jeśli uczuciu zatkania ucha towarzyszy katar, stosuj leki dostępne bez recepty.

Jeśli powyższe sposoby zawodzą, mimo kilku dni ich stosowania, a ucho dalej jest zatkane i odczuwasz inne, wyżej wymienione objawy, skonsultuj się bezzwłocznie z lekarzem.

Więcej artykułów na ten temat

Piotr Sobolewski