Co może oznaczać zatkany nos w nocy bez kataru? [Opinia lekarza]

17. 3. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • katar
 • zatoki

Czy znasz to uciążliwe uczucie, gdy kładziesz się wieczorem spać i czujesz, że nie możesz swobodnie oddychać przez nos? Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się mieć zatkany nos w nocy bez kataru? Zastanawiasz się pewnie, jakie mogą być tego przyczyny. Niedrożność nosa to problem, z którym zmaga się wiele osób. Co leży u jego podstaw? Jakie objawy temu towarzyszą?

Nos i zatoki przynosowe

Jama nosowa wraz z zatokami przynosowymi stanowi układ połączonych ze sobą przestrzeni powietrznych wysłanych błoną śluzową. Dzięki nim powietrze, które wdychasz, zanim trafi do płuc, zostaje najpierw ogrzane, oczyszczone i odpowiednio nawilżone. Żeby jama nosowa i zatoki mogły funkcjonować prawidłowo, konieczny jest ciągły, niezaburzony przepływ przez nie świeżego powietrza.

Niestety, wiele stanów chorobowych toczących się w obrębie nosa i zatok przynosowych prowadzi do zakłóceń w tym przepływie, przez co możesz czuć, że masz ciągle zatkany nos bez kataru.

Bolące zatoki

Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa należą oczywiście infekcje wirusowe, które szczególnie dokuczają Ci jesienią i zimą. Gdy przyczyną jest infekcja, niedrożnemu nosowi towarzyszy najczęściej katar. Nikt z nas nie lubi kataru, ale to właśnie dzięki produkowanej wydzielinie możliwe jest oczyszczenie nosa i zatok. A co jeśli kataru nie ma? Co wtedy leży u podstaw problemu?

Sprawdź leki i tabletki na katar.

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Wśród przyczyn zatkanego nosa bardzo często leży alergia, która prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok. W wyniku kontaktu z alergenem (np. pyłkami drzew wiosną lub sierścią ukochanego kotka), dochodzi do rozpulchnienia błony śluzowej i jej przewlekłego stanu zapalnego.

Jeśli dominującym objawem jest właśnie obrzęk śluzówki, pacjent skarży się wówczas głównie na uciążliwe uczucie zatkanego nosa bez kataru.

Jeśli w ciągu dnia oddychasz normalnie, a dolegliwości pojawiają się tylko wieczorem, gdy kładziesz się spać, przyczyną zatkanego nosa bez kataru może być alergia na pierze lub roztocza kurzu domowego. Twoje objawy mogą się wtedy dodatkowo zaostrzać w sezonie grzewczym, gdy powietrze w Twoim mieszkaniu jest wyjątkowo suche i prowadzi do nadmiernego przesuszenia błony śluzowej nosa. Pamiętaj, że zbyt suche powietrze w mieszkaniu może powodować uczucie zatkanego nosa nawet u osób bez alergii!

Sprawdź też leki na katar sienny.

Przyczyny zatkanego nosa bez kataru

Zwróć uwagę, żeby w Twojej sypialni była odpowiednia wilgotność powietrza i pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, na których osiada warstwa kurzu. Zadbaj też o to, żeby przed snem dobrze przewietrzyć mieszkanie. O tym, jak przygotować swoją sypialnię, aby zdrowo się wyspać możesz przeczytać także w artykule dr Magdy Stoczyńskiej: Zaburzenia snu: jak ich uniknąć i w końcu się wyspać?

Powikłaniem przewlekłego stanu zapalnego błon śluzowych nosa i zatok na podłożu alergicznym, może być powstawanie polipów. Polipy to łagodne rozrosty błony śluzowej wyściełającej jamę nosową i zatoki oboczne nosa. Zmiany te najczęściej lokalizują się w zatokach szczękowych, sitowych lub przewodach nosowych środkowych, a kształtem przypominają krople wody lub kiście winogron. Jeśli dojdzie do utworzenia się polipów w nosie, skutkiem może być właśnie ciągle zatkany nos bez kataru. O tym, jak leczyć polipy w nosie pisałam w artykule: Polipy w nosie – czy potrzebna mi operacja? Lekarz odpowiada!

Pamiętaj, że przyczyną niedrożności w nosie może być również skrzywiona przegroda nosowa, nowotwór lub obecność ciała obcego (szczególnie u dzieci!).

Zatkany nos bez kataru – objawy

Na co jeszcze, poza uczuciem zatkanego nosa bez kataru, skarżą się pacjenci? Lista skarg jest długa i zależy od przyczyn niedrożności nosa.

Do najczęstszych objawów, które towarzyszą zatkanemu nosowi bez kataru należą:

 • upośledzenie węchu
 • osłabienie słuchu
 • uczucie ciężkości w zatokach
 • uczucie ucisku w głowie
 • kichanie
 • odchrząkiwanie spływającej wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • świąd w nosie
 • problemy ze snem
 • chrapanie
 • charakterystyczna „nosowa mowa”
 • ciągłe zmęczenie
 • trudności z koncentracją
 • obniżony nastrój, depresja

Objawy powiązane z zatkanym nosem

Zatkany nos bez kataru może mieć bardzo różne przyczyny. Pamiętaj jednak, aby żadnej z nich nie bagatelizować. Zachowaj szczególną czujność wtedy, kiedy nagle dochodzi do niedrożności nosa i gdy towarzyszy temu utrata węchu, krwawienie z nosa lub inne niepokojące objawy.

Nigdy nie lecz się na własną rękę, lecz udaj się do specjalisty otolaryngologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

 

Więcej artykułów na ten temat

 • Suchy nos – co może oznaczać ten objaw?

  Suchy nos – co może oznaczać ten objaw?

  · 4 minuty czytania
  • katar
  • zatoki
  Wysuszenie błony śluzowej nosa z reguły nie wskazuje na poważne zaburzenie. Najczęściej pojawia się na skutek przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale czasem świadczy o stanie zapalnym. 
 • Brodawczak w nosie − jak go usunąć?

  Brodawczak w nosie − jak go usunąć?

  · 4 minuty czytania
  • katar
  • zatoki
  Choć brodawczak odwrócony rozwija się bardzo powoli, nie należy go lekceważyć. Nowotwór niszczy tkanki i w każdej chwili może przemienić się w złośliwy. Dowiedz się, jak go usunąć!
 • Lato w pełni, a tu katar! Leczenie w tempie ekspresowym

  Lato w pełni, a tu katar! Leczenie w tempie ekspresowym

  · 4 minuty czytania
  • katar
  Inhalacje, krople do nosa, tabletki? Co zastosować, aby szybko pozbyć się kataru? Kiedy udać się do lekarza? Czy olejki eteryczne wspomagają walkę z infekcją? Sprawdź!