Katar z krwią – co oznacza? Przyczyny i leczenie

19. 10. 2021 · 6 minut czytania

Krew w katarze może być oznaką różnych chorób i dolegliwości. Poznaj opinię farmaceuty i dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza!

Kinga Zawiłowicz
Kinga Zawiłowicz
Katar z krwią – co oznacza? Przyczyny i leczenie

Katar z krwią zdarza się bardzo często. Przyczynami jego wystąpienia jest m.in. infekcja, uraz, zbyt długie stosowanie leków na katar lub polipy. Może być także oznaką wielu poważnych chorób, dlatego nie należy go bagatelizować. Co oznacza i jak go leczyć? Sprawdź!

Katar z krwią – co oznacza ten objaw?

Krew z nosa podczas smarkania to objaw, który wywołuje u nas niepokój. Zanim jednak wpadniesz w panikę, zauważ, kiedy i jak często się on pojawia oraz jak wygląda. Niejednokrotnie będzie to tylko niewielkie zabarwienie krwią, które może być wynikiem podrażnienia lub uszkodzenia błony śluzowej nosa. Jeżeli to właśnie przyczyna krwawienia, szybko ustąpi.

Smarki z krwią mogą być też wynikiem gwałtownego i częstego dmuchania nosa, które powoduje mechaniczne uszkodzenie delikatnych naczyń powierzchniowych, ich pękanie i występowanie specyficznych nitek krwi ubarwiających katar. Taki rodzaj wydzieliny rzadko stanowi symptomem poważnej choroby. Zdarzają  się również ciężkie, samoistne krwotoki, które nie są łatwe do zatrzymania. Towarzyszą temu skrzepliny, zatkany nos, a także czasowa utrata węchu. Jeżeli krwotoki zdarzają się bardzo często oraz ciężko je zatamować, warto udać się do lekarza w celu zrobienia dokładniejszych badań i odnalezienia przyczyny.

smarkanie krwią

Katar z krwią – przyczyny

Przyczyn krwawienia z nosa jest bardzo wiele, dzielimy je na miejscowe i wtórne.

 • Miejscowe dotyczą dysfunkcji oraz dolegliwości w obrębie jamy nosowej. Należą do nich m.in.: oddychanie  suchym powietrzem, urazy, zbyt długo stosowane leki na katar, nieżyt nosa oraz inne infekcje w obrębie jamy nosowej. Źródłami będą też polipy oraz guzy nowotworowe.
 • Natomiast wtórne są objawem chorób ogólnoustrojowych. Wydzielina z nosa z krwią może być także związana ze stresem, niewysypianiem się oraz ogólnym przemęczeniem organizmu.

Suche powietrze a krew w katarze

Zanieczyszczone, suche powietrze oraz przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu prowadzi do suchości błony śluzowej w nosie, a co za tym idzie jej termicznego uszkodzenia i niewielkiego kataru zabarwionego krwią. Taka dysfunkcja występuje pod wpływem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury i powinna ustąpić bardzo szybko.

krew w katarze

Krew w katarze a uraz

Gęsty katar z krwią może pojawić się po urazie nosa, twarzy lub całej głowy, tak po złamanej przegrodzie oraz kości nosa, jak i po zabiegach w obrębie nosa i zatok. W każdym przypadku towarzyszy temu ból, zatkany nos oraz niekiedy upośledzenie węchu i smaku.

Smarki z krwią a nieprawidłowa budowa przegrody nosowej

Katar z krwią z jednej dziurki możemy zaobserwować przy nieprawidłowej budowie przegrody nosowej,  która uniemożliwia wydmuchanie kataru z obu dziurek. Niekiedy nieżyt nosa oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych prowadzą do pękania naczyń i występowania nitek krwi w nosie. Krew w katarze przeważnie jest pozostałością wcześniejszego krwawienia z nosa. W czasie jego oczyszczania można zaobserwować katar z krwią z zatok, który świadczy o chorobach zatok przynosowych m.in., infekcji lub guzach.

wydzielina z nosa z krwią

COVID-19 a krew w katarze

Upośledzenie węchu oraz smaku, bóle głowy, gęsty katar, w którym może występować również krew, może świadczyć także o obecności wirusa COVID-19. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się na test rozpoznający chorobę.

Długotrwałe stosowanie leków na katar a smarkanie krwią

Kolejną miejscową przyczyną jest długotrwałe stosowanie leków na katar w trakcie przeziębienia lub alergii. Niektóre krople na katar zaleca się stosować około 5-7 dni. Przedłużenie terapii powoduje polekowy nieżyt nosa. Niewłaściwe stosowanie kropli może także doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej i wystąpienia krwawienia.

Polipy i guzy nowotworowe jako przyczyna kataru z krwią

Smarkanie krwią występuje również przy krwawiących polipach oraz guzach nowotworowych w nosie, gardle oraz krtani. Towarzyszą temu inne objawy takie jak zatkanie jednej dziurki w nosie, ból głowy, wrażenie pełności w nosie, utrata węchu oraz smaku. Także nagłe zmniejszenie masy ciała, obrzęk policzków lub porażenie nerwów czaszkowych mogą być dobrym powodem do wykonania badań.

katar z krwią co oznacza

Katar z krwią – przyczyny występowania u dzieci

Krew z katarem możemy dostrzec również u dzieci. Symptom ten jest samoistny i często nawraca. Przeważnie ustępuje wraz z wiekiem. Krwawienia mają charakter bardzo łagodny.

 • Krew w katarze może być wynikiem długotrwałego dłubania w nosie.
 • Żółty katar z krwią może świadczyć o zbyt mocnym dmuchaniu nosa.
 • Gdy u dzieci występuje krwotok wydostający się z tylko jednej dziurki, może to oznaczać obecności ciała obcego w nosie.

Przyczyny wtórne krwotoków z nosa połączonych z katarem

Występują sporadycznie. Mogą świadczyć o poważniejszych chorobach m.in.:

 • chorobach naczyń krwionośnych (miażdżycy),
 • chorobach związanych z krzepnięciem krwi (małopłytkowość, hemofilia). Smarkanie z krwią może występować w czasie przyjmowania leków rozrzedzających krew. W takim przypadku warto udać się do lekarza, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo źle dobranej dawki leku,
 • chorobach nerek, wątroby,
 • zaburzeniach hormonalnych u kobiet,
 • chorobach zakaźnych (np. odra, ospa, różyczka),
 • nadciśnieniu tętniczym. W czasie wysokiego ciśnienia dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, większego przepływu krwi i pękania naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – krwawienia. Objaw ten może się powtarzać, gdy nie będziemy kontrolować ciśnienia krwi,
 • niedoborze witamin C i K,
 • anemii.
smarki z krwią

Jak leczyć katar z krwią domowymi sposobami?

Katar z krwią najczęściej nie wymaga leczenia i zazwyczaj szybko ustępuje. Tak u dzieci, jak i u dorosłych, postępowanie jest podobne.

Zastanawiasz się, jak zatamować krwotok z nosa?

Przede wszystkim należy zachować spokój, usiąść z głową pochyloną do przodu i spokojnie oddychać przez usta. Dodatkowo na karku połóż zimny okład.

Przy tamowaniu krwotoku może Ci pomóc tamponada, czyli tampony z waty opatrunkowej, które hamują krwawienie poprzez ucisk w miejscu jego występowania. Ochronią one dzięki temu Twoje ubrania przed wybrudzeniem. Możesz także ucisnąć skrzydełka nosowe, lub cały nos, na około 3 minuty.

Po zatamowaniu krwawienia wykonaj pomiar ciśnienia tętniczego krwi, a następnie ułatw swojemu ciału regenerację podrażnionej śluzówki za pomocą maści do nosa lub wody morskiej. Gdy krwawienie nie ustępuje po 20 minutach, należy niezwłocznie skierować się do lekarza.

katar z krwią przyczyny

Katar z krwią – zapamiętaj!

Gdy zauważysz obecność kataru z krwią, nie panikuj, ale nie zostawiaj tego bez wyjaśnienia przyczyny. Gdy symptom ten występuje bardzo często oraz jest ciężki do zatrzymania, może świadczyć o poważnych chorobach. W takim przypadku udaj się do lekarza w celu wykonania specjalistycznych badań.

Źródła:

 1. Lek. M. Kościelna. „Ostre zapalenie zatok u dzieci i dorosłych (EPOS 2012)” Praktyka Grupowa Lekarzy Rodzinnych NZOZ Ewa Drohomirecka-Zach & Małgorzata Zawiślan, Kraków, 2014
 2. Giuseppina Rotiroti, Graham Roberts, Glenis Kathleen Scadding. „Rhinitis in children: common clinical presentations and differential diagnoses”  Pediatric Allergy and Immunology, 2015; 26: 103–110
 3. K.Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono. „Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób”  Redakcja wydania II polskiego Barbara Filipek. Wrocław, 2012

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Kinga Zawiłowicz
Kinga Zawiłowicz
Ukończyłam Wydział Farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy najbardziej lubię udzielanie porad pacjentom, co czasami bywa bardzo trudne, ale przynosi też wiele satysfakcji. Wolny czas spędzam na podróżach, jeżdżąc na rowerze oraz na saunowaniu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Kinga Zawiłowicz
Kinga Zawiłowicz
Ukończyłam Wydział Farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy najbardziej lubię udzielanie porad pacjentom, co czasami bywa bardzo trudne, ale przynosi też wiele satysfakcji. Wolny czas spędzam na podróżach, jeżdżąc...
Przeczytaj więcej od tego autora